Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Giertych skreśla Dostojewskiego i Gombrowicza
Autor Wiadomość
narbukil Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 503
Dołączył: Apr 2007
Reputacja: 0
Post: #1
Giertych skreśla Dostojewskiego i Gombrowicza
http://wiadomosci.onet.pl/1545156,11,item.html

Tragedia. Normalnie absurdy sięgają szczytu. Czekam na wypowiedzi zwolenników Romana.

Ogniu, krocz ze mn?!!!
31-05-2007 07:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
Coś mi tu śmierdzi kolejną prowokacją. Teraz taka moda. jak pismak nie ma o czym pisać, to zaczyna ssac kciuk i wodę polewać.
Nie znalazłem dotąd potwierdzenia tej informacji.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
31-05-2007 09:20
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
Zaprotestuję."Inny świat" Grudzińskiego mówi prawdę o tym,co działo się w łagrach.Jestem Wszechpolakiem,ale lektura o dramacie łagrów powinna pozostać.Szkoda,że nie jestem w LPR,bo bym o tym wspomniał.
31-05-2007 11:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #4
 
Oto potwierdzenie:
http://bip.men.gov.pl/akty_projekty/proj...240507.pdf
31-05-2007 12:04
Odpowiedz cytując ten post
Świnia Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 116
Dołączył: May 2007
Reputacja: 0
Post: #5
 
No proszę - Mark Twain. A jego "Listów z ziemi" nie ma Smutny
31-05-2007 12:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
narbukil Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 503
Dołączył: Apr 2007
Reputacja: 0
Post: #6
 
no cóż, podejrzewam, że teraz wprowadzą jako lektury encykliki i dzieła hagiograficzne.

Ogniu, krocz ze mn?!!!
31-05-2007 12:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #7
 
To co się dzieje w Polsce przypomina jakieś początki III Rzeszy. Nigdy nie przypuszczałem, że to napiszę mając na mysli swój kraj...
Miałem nadzieję, że pan Giertych zacznie proces zmiany oblicza polskiej szkoły od czegoś innego, ale... widać szkolny bandytyzm i inne patologie moga poczekać, nie sa ważne. Ważniejsze są "jedynie słuszne" lektury, mundurki, walka z "propagandą homo" czy "bezbożną teorią ewolucji".....

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
31-05-2007 12:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
narbukil Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 503
Dołączył: Apr 2007
Reputacja: 0
Post: #8
 
lewica.pl napisał(a):Z listy lektur szkolnych zostali usunięci: Witold Gombrowicz ("Ferdydurke" i "Trans-Atlantyk"), Witkacy ("Szewcy"), Johann Wolfgang Goethe ("Cierpienia młodego Wertera", "Faust"), Franz Kafka ("Proces"), Joseph Conrad ("Lord Jim"), Gustaw Herling-Grudziński ("Inny świat"), Fiodor Dostojewski ("Zbrodnia i kara").
Na listę trafiły natomiast m.in. pozycje: "Pamięć i tożsamość" Jana Pawła II, "Wujek Karol. Kapłańskie lata Papieża" Pawła Zuchniewicza, powieści Jana Dobraczyńskiego - przedwojennego pisarza, działacza katolickiego i endeka. Dodano jednak także "Cesarza" Ryszarda Kapuścińskiego oraz powieść "Kamień na kamieniu" Wiesława Myśliwskiego.

Nauczyciele z oburzeniem komentują zmiany. Podkreślają, że przez wymazanie z listy lektur wybitnych twórców literatury, krytycznych wobec polskich kompleksów, wzmacnia się zaściankowe tendencje i tworzy wielką lukę kulturową.

i wszystko jasne.

Ogniu, krocz ze mn?!!!
31-05-2007 12:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
Żałosne sa te wasze komentarze. To, że tych lektur nie ma w spisie, wcale nie oznacza, że są złe i potępiane. Poza tym, to jest projekt ustawy, to po pierwsze. Po drugie zaś, cieszę się niezmiernie, że ktoś przypomniał sobie wreszcie o pięknej literaturze z czasów, kiedy moje pokolenie zaczęło edukacje podstawową.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
31-05-2007 15:01
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
narbukil Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 503
Dołączył: Apr 2007
Reputacja: 0
Post: #10
 
Ks.Marek napisał(a):To, że tych lektur nie ma w spisie, wcale nie oznacza, że są złe i potępiane.
to po co je się usuwa? czy uważasz, żę "Wujek Karol" czy "Pamięć i tożsamość" są ważniejsze niż "Faust" czy "Zbrodnia i kara"?

Ogniu, krocz ze mn?!!!
31-05-2007 15:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daisy Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,033
Dołączył: Nov 2004
Reputacja: 0
Post: #11
 
Oj... Szkoda tych książek, bardzo szkoda... Smutny Niektóre lektury faktycznie są przestarzałe i dobrze by było je zmienić, ale wg mnie... lepiej by było inne wyrzucić. Na pewno nie takie
arcydzieło jak "Faust". Mogą się pojawić zarzuty, że młodzież nie jest w stanie go zrozumieć, ale równie możliwe jest to, że jeśli nie natknie się na niego w szkole, to tymbardziej później. Może nawet nie będzie wiedziała o jego istnieniu! Podobnie z Herlingiem-Grudzińskim. Skąd uczniowie mają się dowiedzieć o realiach życia w łagrach? Prędzej przeczytają taką książkę, niż sięgną po podręcznik do historii. :roll:
31-05-2007 18:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
inis Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 222
Dołączył: Feb 2005
Reputacja: 0
Post: #12
 
To wyżej pisałam ja... Oczko A że jestem gapa - siedzę u Daisy i zapomniałam się zalogować na swoje konto - wyszło jak wyszło... Duży uśmiech
31-05-2007 18:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #13
 
Księże Marku, lecz o przywrócenie tych właśnie pozycji do szkół walczyła Solidarność, bo komuna je wyrugowała ze spisu ksążek wartych przeczytania. Więc jak to naprawdę jest?

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
31-05-2007 21:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #14
 
Naprawdę nie wiem co wartego przeczytania jest w dziełach Gombrowicza :roll: Za Gombrowiczem bym w sam raz nie płakała, ale czemu zaraz Dostojewski ?

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
31-05-2007 22:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #15
 
Giertychowi sie po nocach chyba nudzi i wynajduje sposoby aby tą nude zabić .

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
31-05-2007 23:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów