Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wspólnoty Monastyczne
Autor Wiadomość
angua Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 353
Dołączył: Feb 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Wspólnoty Monastyczne
Sama nie wiem, czy to dobry dział, ale lepszego nie znalazłam. W końcu wspólnoty to wspólnoty. Tyle że tym razem chodzi mi o wspólnoty monastyczne. Któż nie słyszał o Monastycznych Wspólnotach Jerozolimskich, Wspólnocie Błogosławieństw, Wspólnocie Św. Jana czy Wspólnocie Baranka?

Uważacie, że Kościół potrzebuje takiego nowego monastycyzmu, skoro mamy i Dominikanów, i Karmelitów, i Franciszkanów, i Jezuitów, i mnóstwo innych?

A może któraś z tych wspólnot jest Wam szczególnie bliska?

Bo mnie, owszem, jest. A raczej są - Wspólnoty Jerozolimskie. Miasto pojmowane zarówno jako pustynia, jak i serce Boga. Piękna liturgia, adoracja, wspólnota kontemplacyjna bez zewnętrznej klauzury - żyjąca w sercu miasta i na to miasto i jego mieszkańców otwarta. Jednocząca się z nim w pracy i modląca się z nim i za nie. Wspólnota, która pięknem swojej liturgii, swoim rozmodleniem, braterstwem, miłością i otwartością przyciąga tłumy ludzi w tej tak zlaicyzowanej Francji...

[Obrazek: 1156405649.jpg]


A więc czuwaj i módl się bezustannie,
a czyż to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.
05-06-2007 00:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
Widocznie jeżeli powstają i są zatwierdzone przez władze Kościoła katolickiego tą są potrzebne . Ale zauważyć należy że one czerpią ze "starych"swpólnot monastycznych.
Kojarze Współnote Błogosławieństw , ponieważ czytałam ksiązki założyciela tej wspólnoty.
Osobiście jakoś biska jest mi wspólnota karmelitańska. jestem dopiero jakby na poznawaniu ich duchowości , ale ona jest jakby dla mnie Uśmiech

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
11-06-2007 00:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
Kościół potrzebuje wspólnot zakonnych,bo są one prawdziwym skarbem Kościoła.Zakonnicy zgłębiają dzieła Ojców Kościoła,prowadzą bogate życie kontemplacyjne,wyjeżdżają na misje.Benedyktyni z Tyńca wytwarzają nawet własne przetwory,które ustępują swoją jakością tym ze sklepów.Powinniśmy poznać całe piękno życia zakonnego,które nie jest wbrew pozorom zamknięciem się na ludzi i izolacją od świata.Franciszkanie mają własne wydawnictwa,w Niepokalanowie nawet telewizję,radio i Straż Pożarną.Świat nie doceniał roli zakonów,a naprawdę warto.Zakonnicy w pełni realizują wezwanie "Módl się i pracuj".Zakony pozwalają też odkryć głębię w modlitwie i pięknie aktu stwórczego.

Od nas z KSM-u dwie osoby były w nowicjacie:jedna u Klarysek a inna u Michalitów.Nie wiem na 100% czy się żenić czy zostać bratem zakonnym.Myślę o małżeństwie,ale myślałem też o polskich Dominikanach pracujących w Dublinie.Co wybrać? I jedno i drugie piękne.I jedno i drugie wiedzie do Nieba.
11-06-2007 15:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
angua Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 353
Dołączył: Feb 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
SEBASTIANO napisał(a):Nie wiem na 100% czy się żenić czy zostać bratem zakonnym.Myślę o małżeństwie,ale myślałem też o polskich Dominikanach pracujących w Dublinie.Co wybrać? I jedno i drugie piękne.I jedno i drugie wiedzie do Nieba.
"Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem"...

Ja tam ekspertem nie jestem, ale wydaje mi się, że jak już będziesz wiedział, jakie jest Twoje powołanie, to nie będzie to raczej kwestia wyboru, a zgody. Bo to nie jest wybór koloru skarpetek w sklepie [czarne? granatowe? a może zielone w żółte ciapki?], a POWOŁANIE. Sam się nie powołasz do niczego - ani do małżeństwa, ani do zakonu. Powołać Cię może Pan Bóg - a Ty możesz się zgodzić. Bądź nie...


A więc czuwaj i módl się bezustannie,
a czyż to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.
12-06-2007 12:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #5
 
Podbijam temat Uśmiech
Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie...
Cokolwiek o Wspólnocie Błogosławieństw xD
Ściślej - cokolwiek, czego nie znajdę na innych stronach w internecie.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
05-01-2010 16:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
s_Gabriela Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 4
Dołączył: Aug 2011
Reputacja: 1
Post: #6
RE: Wspólnoty Monastyczne
Kilka słów o nas gdyż jesteśmy Wspólnotą o charakterze monastycznym.
Kanoniczki Augustianki od Miłosierdzia Jezusa i Reguły Świętego Augustyna z Francji Rennes
Monaster Świętego Yves, miejsce gdzie Bóg nas jednoczy w :
*modlitwie liturgicznej osobistej i wspólnotowej
*dzieleniu się w braterskiej wspólnocie
*służeniu biednym i chorym w dziełach miłosierdzia
Monaster i Klinika Dietetyczna, Rehabilitacji Zaburzeń Odżywiania
i Rehabilitacji Kardiologiczno- Angiologicznej
Świętego Yves, miejsce w którym możesz służyć wraz z nami
*w duszpasterstwie chorych, nosząc Komunię Świętą, służąc jako lekarz, pielegniarka,pomoc *pielęgniarska, pomoc dietetyczna, hostesa, rehabilitantka...itd
*służąc w zakonnej infirmeri starszym i chorym siostrom i kapłanom
*w monasterze na furcie,
*w administracji ,
*domu dla gości,
*służąc w miejscu ciszy i duchowych rozmów w Kaplicy,
*prowadzac bursę z projektem dla studentek,
*animując spotkania grupy młodzieży augustiańskiej,
*animujc liturgię...
Siostry Augustianki z Rennes serdecznie zapraszają! Jeśli pragniesz poznać nas bliżej,
lub przeżyć wraz z nami dni skupienia, rekolekcje,uroczystości i święta...
Przyjedź i przeżyj z nami wielką przygodę spotkania z Jezusem w kontempacji i czynie.Anioł


Kochaj i głoś to swoim życiem.Święty Augustyn

http://www.communaute-st-yves.org/
http://milosc-milosierna.blog.onet.pl/
18-08-2011 20:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #7
RE: Wspólnoty Monastyczne
(18-08-2011 20:23 )s_Gabriela napisał(a):  Kilka słów o nas gdyż jesteśmy Wspólnotą o charakterze monastycznym.
Kanoniczki Augustianki od Miłosierdzia Jezusa i Reguły Świętego Augustyna z Francji Rennes
Monaster Świętego Yves, miejsce gdzie Bóg nas jednoczy w :
*modlitwie liturgicznej osobistej i wspólnotowej
*dzieleniu się w braterskiej wspólnocie
*służeniu biednym i chorym w dziełach miłosierdzia
Monaster i Klinika Dietetyczna, Rehabilitacji Zaburzeń Odżywiania
i Rehabilitacji Kardiologiczno- Angiologicznej
Świętego Yves, miejsce w którym możesz służyć wraz z nami
*w duszpasterstwie chorych, nosząc Komunię Świętą, służąc jako lekarz, pielegniarka,pomoc *pielęgniarska, pomoc dietetyczna, hostesa, rehabilitantka...itd
*służąc w zakonnej infirmeri starszym i chorym siostrom i kapłanom
*w monasterze na furcie,
*w administracji ,
*domu dla gości,
*służąc w miejscu ciszy i duchowych rozmów w Kaplicy,
*prowadzac bursę z projektem dla studentek,
*animując spotkania grupy młodzieży augustiańskiej,
*animujc liturgię...
Siostry Augustianki z Rennes serdecznie zapraszają! Jeśli pragniesz poznać nas bliżej,
lub przeżyć wraz z nami dni skupienia, rekolekcje,uroczystości i święta...
Przyjedź i przeżyj z nami wielką przygodę spotkania z Jezusem w kontempacji i czynie.Anioł

Czy Czcigodna siostra zechciałaby odnieść się w kilku zdaniach komentarza do sprawy, która tutaj jest opisana?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
22-08-2011 02:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
s_Gabriela Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 4
Dołączył: Aug 2011
Reputacja: 1
Post: #8
RE: Wspólnoty Monastyczne
Kanoniczki Regularne Szpitalne od Miłosierdzia Jezusa i Reguły Świętego Augustyna w skrócie Siostry Augustianki od Miłosierdzia Jezusa

„Kanoniczka” pochodzi od łacińskiego słowa, canonicus”, które oznacza życie religijne zgodnie z regułą lub „kanonem”.
Historia wspólnot kanonicznych ginie w mrokach dziejów. Pierwsze wspólnoty zaczęły powstawać u schyłku starożytności, na przełomie IV i V wieku. Jedną z takich wspólnot był klasztor założony przez siostrę Św. Augustyna w Hipponie, dla której on sam napisał Regułę. Żyjące tam siostry łączyły ascezę z posługą apostolską. Do tradycji tej wspólnoty odwołują się wszystkie poźniejsze wspólnoty kanoniczek regularnych.

Jeśli zapytasz nas o podanie imienia naszego założyciela, odpowiemy: UBOGI.
Jeśli zapytasz nas o wyjaśnienie dlaczego powstałyśmy, odpowiemy: dlatego, że w ubogich rozpoznałyśmy oblicze Chrystusa.


Kochaj i głoś to swoim życiem.Święty Augustyn

http://www.communaute-st-yves.org/
http://milosc-milosierna.blog.onet.pl/
23-08-2011 20:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
s_Gabriela Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 4
Dołączył: Aug 2011
Reputacja: 1
Post: #9
RE: Wspólnoty Monastyczne
(22-08-2011 02:39 )Ks.Marek napisał(a):  Czy Czcigodna siostra zechciałaby odnieść się w kilku zdaniach komentarza do sprawy, która tutaj jest opisana?

Problem jest taki że video zostało usunięte więc trudno mi napisać o co chodzi.
Jesli o taniec...to proszę uważam że każda forma uwielbienia Pana jest piękna i dobra najważniejsze żeby znaleźć odpowiednie miejsce, czas itp.
Ja np bardzo lubię tańczyć lub powiedzmy dokładniej gestemi przedstawiać poemat, tekst.Nie robi tego podczas Mszy Świętej ale po i to tylko w wielkie uroczystości zakonne.
Nie wiem czy o to księdzu chodziło?


Kochaj i głoś to swoim życiem.Święty Augustyn

http://www.communaute-st-yves.org/
http://milosc-milosierna.blog.onet.pl/
04-11-2011 21:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #10
RE: Wspólnoty Monastyczne
Generalnie portal Rebelya.pl powstał po pewnych "zamieszkach" na Fronda.pl, jest to bardziej konserwatywna część konserwatystów, i niestety nie w pozytywnym tego słowa znaczeniu - sam konserwatyzm bardzo(!) cenię, ale jeżeli coś "zalatuje" lefebryzmem albo co gorsza sedewakantyzmem - tego już nie cenię, i podchodzę z dużą rezerwą. Podkreślam: Nie twierdzę, że "rebelyanci" (jak nazywają się członkowie tego portalu) lefebrystami czy sedewakantystami, ale twierdzę, że niektóre ich wypowiedzi idą w tym kierunku. Poza tym spotkałam się z wątkami, w których "starzy konserwatywni katolicy" wyklinali (dosłownie, używając wulgaryzmów) np. ruchy charyzmatyczne, droge neokatechumenalną, itp. jako posoborowe i z zasady złe. Po przejrzeniu całości dostępnej dla niezarejestrowanych userów części forum można stwierdzić, że jego użytkownicy zajmują się przede wszystkim wyszukiwaniem tego, co im nie pasuje we wspólnotach kościelnych i w "posoborowiu", oraz komentowaniem tego wszystkiego nierzadko w sposób wulgarny i - mówiąc wprost - prostacki.
Także siostro... Nie przejmowałabym się tym, co piszą "rebelyanci", jeżeli taniec nie narusza przepisów liturgicznych i jest formą pozaliturgicznego uwielbienia, to nie ma się ani czym martwić, ani z czego tłumaczyć.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
06-11-2011 01:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów