Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Proroctwa!!!
Autor Wiadomość
Lola Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 595
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #16
 
może się czepiam żartu b2 :roll: ale - jasne że tak jak pisze Offca nie małpować po Judaszu, a wierzyć w miłosierdzie Boga, tak jak uwierzył łotr na krzyżu, bo Judasz to niestety raczej w nie zwątpił i dlatego nie widział wyjścia a właściwie widział jedno....

ale właściwy temat to proroctwa, może jakieś nowe pytania, stwierdzenia się pojawią po ostatnim i następnych nauczaniach na wspólnocie, odnośnie proroctwa i ogólnie charyzmatów

...Alles was zählt,
ist die Verbindung zu Dir
und es wäre mein Ende,
wenn ich diese Verbindung verlier...
17-01-2005 14:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
b22 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 342
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #17
Proroctwa...
I zgadzam się z Tobą Lolu i nie. No bo czy jest coś bardziej nierozerwalnie związanego z proroctwami jak zaufanie i wiara w to, że objawienie jest faktycznie Słowem Bożym???
Z tego co zrozumiałem, mieliście ten problem na jakimś skupieniu i tego dotyczył w zasadzie ten temat. Że wiadomo było, że "padło" proroctwo, tylko większość sobie nawet przypomnieć nie mogła o co w nim chodziło. W Piśmie Świętym bodaj czy nie Św. Paweł w listach opisuje po czym poznaje się proroctwo. Są tam wyraźne kryteria do spełnienia. I to może być odbierane zarówno w zakresie całej wspólnoty jak i w wymiarze czysto osobistym. A jednak jest trudne, nie?
A co do wątpienia. No w końcu to ludzka rzecz. Św Piotr, ten Petrus - skała w końcu miał moment (a nawet trzy momenty, że się wyparł swojego mistrza). Św Paweł, pod koniec kariery, ten zawsze pewny siebie Paweł, buszujący po świecie z rzymskim paszportem, zdaje się lekko wątpić. Już nie krzyczy tak głośno, raczej zdaje się mówić: "przepaszą i poprowadzą mnie gdzie nie będę chciał..." Tak bywa. I ta ludzka natura ujawnia się również u Jezusa w czasie modlitwy w Ogrójcu, kiedy prosi: "...oddal ode mnie ten kielich..." Taki Jezus jest najbardziej przekonujący.
17-01-2005 21:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #18
 
Myślę, że jeśli teraz nie rozumiesz tego słowa, to najwyraźniej musisz trochę "nad nim posiedzieć" by je "rozpracować". Rozwiązanie przyjdzie na pewno. Pomódl się o światło do Ducha. Nie bądź też zbytnio niecierpliwy.
Wydaje mi się, że proroctwo może być albo odpowiedzią, albo wskazówką, albo (co zdarza się chyba najczęściej) jakąś pociechą... Jeśli to proroctwo było do Ciebie, to nie może byc tak, że Pan Bóg powiedział coś czego nie mógłbyś zrozumieć, co nie dotyczyło by Ciebie... Po prostu musisz pomodlić się o światło Ducha. Tak myślę.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
06-02-2005 12:36
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #19
 
Gepardzik napisał(a):a co do propoctw... dostałem takie 2 dni temu, tylko nie wiem w jaki sposób mam je zinterpretować, jak ono ma się do mojego życia, sytuacji czy czegokolwiek... a slyszałem od innych, że propoctwa są bardzo konkretne, więc moje pytanie: czy to ja nie potrafię zrozumieć odpowiedzią na co jest moje proroctwo czy nie każde propoctwo musi być odpowiedzią na coś tylko jakąś wskazówką ??

Żebyśmy się zrozumieli musiałbyś powiedzieć co rozumiesz pod pojęciem "konkretne". Jednocześnie wiesz, że mamy taką tendencję, żeby samemu nie pomyśleć tylko dostać gotowe rozwiązanie. Bóg dał nam rozum i wiemy do czego on służy. Generalnie bym umieszczał słowo w kontekście całego życia i pamiętał, że Bóg nie determinuje. Zatem jak myslę jego słowo to jakaś wskazówka, pomocna rada, dobry kierunek ale decyzja zawsze należy do nas. Jednocześnie wiem, że portafisz zrozumieć, czym jest te konkretne słowo dla Ciebie. Tylko wiadomo rozsądek to podstawa.

Gepardzik napisał(a):a jesli to 2. to co mam zrobić, żeby zrozumieć, spytać kogoś o radę, przedstawić mu całą sytuację ?? i komu ??

Ja bym to zrobił bez względu na wszystko. 1. Nie ma pewności, że dane słowo pochodzi od Boga; 2. Obiektywizacji nigdy dość; 3. Warto rozmawiać z ludzmi; 4. Możesz porozmawiać z księdzem bądź liderem, animatorami to najlepszy kierunek

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
06-02-2005 15:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #20
 
Autentycznośc proroctw, poznań jest rozeznawana przez wspólnotę, księdza.
06-02-2005 16:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Tomek ptak Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 258
Dołączył: Jun 2004
Reputacja: 0
Post: #21
 
Gepardzik napisał(a):To propoctwa jakie padaja podczas spotkań naszej Odnowy jak i te mówione osobiście prze te same osoby co na spotkaniach moga nie byc od Boga ??
Nasz pierwszy opiekun i założyciel wspólnoty mówił że autentyczności proroctwa można być pewnym tylko wtedy kiedy się ono sprawdzi.

?WIECIE MOIM MIASTEM
POLPAK MO
IM ?YCIEM
JEZUS MOIM PANEM
06-02-2005 20:01
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #22
 
No to, można tak czekać w nieskończoność, aż się sprawdzi... :roll:

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
06-02-2005 20:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #23
 
Gepardzik napisał(a):
Gregoriano napisał(a):Nie ma pewności, że dane słowo pochodzi od Boga
To propoctwa jakie padaja podczas spotkań naszej Odnowy jak i te mówione osobiście prze te same osoby co na spotkaniach moga nie byc od Boga ??

Jasne, że tak - moze być fałszywe!!!!!!!! Nie chodzi o to, że ktoś od razu będzie kłamał tylko cos powie od siebie. Podając jakiś przykład odwołam się do siebie: juz nie jeden raz a nawet więcej słyszałem słowa konkretnie skierowane do mnie, które się nie sprawdziły. Nawet w momencie wypowiadania było wiadomo, że to wymysł ludzki. Zatem bądźmy ostrożni i szukajmy prawidłowego rozeznania ale jednocześnie nie odrzucajmy tego charyzmatu :wink:

[ Dodano: Nie Lut 06, 2005 9:41 pm ]
Tomek ptak napisał(a):
Gepardzik napisał(a):To propoctwa jakie padaja podczas spotkań naszej Odnowy jak i te mówione osobiście prze te same osoby co na spotkaniach moga nie byc od Boga ??
Nasz pierwszy opiekun i założyciel wspólnoty mówił że autentyczności proroctwa można być pewnym tylko wtedy kiedy się ono sprawdzi.

Nie wszystkie słowa prorocze dotyczą przyszłości. Powiem więcej jest to zdecydowana miniejszość. Zatem podanie przez Ciebie kryterium jest jak najbardziej właściwe ale tylko w stosunku do słów odnoszących się do przyszłości.

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
06-02-2005 22:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #24
 
Gepardzik napisał(a):Ja chciałem tylko dodać, że to propoctwo otrzymałem od kogoś ze wspolnoty, kogoś, kto często mówi wiele proroctw innym i bardzo dobrze tą osobę znacie. Mówię to, bo ktoś mi zwrócił uwagę, że możecie to zinterpretować, że to proroctwo wyszło odemnie.

Dookreślij, bo nie wiem co masz na myśli....

Gepardzik napisał(a):To skoro proroctwa wypowiadane na spotkaniach odnowy mogą być fałszywe to dlaczego są wypowiadane ?? Nie jest to czasem nie w porządku ??

Gepardzik rozumiem twoje obawy, ale właśnie dlatego około IV wieku odrzucono charyzmaty. Poprostu obawa przeważyła nad rozsądkiem. Tymczasem św. Paweł napisał, iż: "Wszystko badajcie, a co szlachetne - zachowujcie!" /1 Tes 5, 21/ Oznacza to mniej ni więcej w naszej sytuacji, że mamy wszystko badać, szczególnie to co pochodzi od nas ludzi. W takiej perspektywie odmówiłbyś nam człowieczeństwa. Chyba nie zaprzeczysz, że my jako ludzie możemy się mylić. Dlatego trzeba byc rozsdąnym i wszystko badać. Jednak jeśli Bóg nam daje, to nie marnujmy tego daru przez nasz lęk :!: Skoro św. paweł mówi, że mamy pragnąć darów duchowych to nie mówi tego na próżno. Jesteśmy tylko posłuszni zaleceniom Apostoła, który napisał /1 Kor 14, 1nn/ mamy tego pragnąć.

Swoją drogą nigdy nie widziałem idealnego człowieka poza Jezusem Chrystusem. Bóg nie zostawia nas w naszej omylności i również w niej do nas przychodzi.

Napisałeś, że proroctwa mogą byc fałszywe, ze swej strony potwierdzam i dodaję, SĄ RÓWNIEŻ PRAWDZIWE! Nie popadajmy w przesadę, sam tego nie jednokrotnie doświadczyłem i mogę to obronić. Mamy podświadomy "pciąg"do łatwych rozwiązań i często zamiast brać się do roboty szukamy jakiś "łatwych" rozwiązań. Pragniemy - "Boże daj słowo, pokaż i problem się rozwiąże". Mówię: bądźmy rozsądni. /Gepardzik to co teraz napisłem jest moimi ogólnymi rozważanami wtrąconymi przy okazji/ :wink:

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
07-02-2005 12:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lola Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 595
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #25
 
Gepardzik spokojnie....

każdy z nas może się pomylić, osoba prorokująca również, dlatego tak ważne jest rozeznanie przez wspólnotę, i wogóle prorokowanie, że tak sie wyraże w ramach wspólnoty, ale tak jak napisał Greg, wg mnie również nie powinno się ich odrzucać - charyzmatów, bo skoro Bóg je daje...naturalnie Bóg daje charyzmaty w parze z rozumem, którego wypada używać...czasem różnie z tym bywa :roll:

Gepardzik napisał(a):Mówię to, bo ktoś mi zwrócił uwagę, że możecie to zinterpretować, że to proroctwo wyszło odemnie.

no właśnie Uśmiech czytając Twój post nie byłam pewna, czy to ktoś Ci powiedział - czy sam je otrzymałeś - no ale to już się wyjaśniło

no a to, ze nie rozumie sie czasem słów, to może zarówno oznaczać, że jeszcze nie rozumie się, ale z czasem się je pojmie...że osoba prorokująca się pomyliła...też, tak myślę, Bóg może dać słowo, które nie dotyczy akurat tego co się prosi, wkońcu Bóg wie co dla mnie najlepsze Duży uśmiech - to takie moje przemyślenia

chyba ważne jest też - aby być w jakiś sposób wolnym od tych słów, by nie szukać tylko w nich jakiś wskazówek, pocieszenia, bo przede wszystkim jest Biblia, Eucharystia, modlitwa...tu Bóg też przemawia i daje odpowiedzi, jasne, że jak mamy słowo to jest szybciej i to kosztuje nas mniej trudu Duży uśmiech no ale ważne by mieć odpowiednio ustawioną hierarchię

i nie popadajmy w paranoję :wink:

...Alles was zählt,
ist die Verbindung zu Dir
und es wäre mein Ende,
wenn ich diese Verbindung verlier...
07-02-2005 15:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
b22 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 342
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #26
 
No co Gepardzik? Napisałeś, że: "bardzo dobrze tą osobę znacie"?????? Skąd ja mogę ją znać??? Może chociaż zdjęcieUśmiech

Nie będę tu moralizował ani pouczał. Chociaż oczywiście paluszki świeżbią, żeby...
Powiem tylko tyle:
Pamiętasz ze starego testamentu, jak "jeden król" miał sny o krowach i WIEDZIAŁ, że są PROROCZE, ale NIE WIEDZIAŁ CO ZNACZĄ!!!!!! Musiał dopiero znaleźć TŁUMACZA, który mu te sny WYJAŚNIŁ (wiesz o kogo mi chodzi - dobrze znasz TĄ osobę - ze Starego TestamentuUśmiech))
To jest TWÓJ przypadek. Masz PROROCTWO. Wiesz, że jest profetyczne. Nie potrafisz go wyjaśnić. Potrzebujesz TŁUMACZA (teraz powinienem napisać: "Ogłoszenie: Proroctwa, sny, objawienia - tanio tłumaczę, tel... adres....)
A teraz serio: jeżeli osoba, która skierowała do Ciebie proroctwo nie potrafi go wyjaśnić, możesz to proroctwo przekazać komuś do kogo masz zaufanie i niech Ci wyjaśni.
No, to nie muszę być ja... Rozumiem, że możesz się obawiać, że jak wyjaśnię Ci to proroctwo, to będę tak jak św. Józef chciał zostać Twoim stałym Doradcą... Ale służę pomocą.

Paweł.
10-02-2005 23:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #27
 
Najlepiej z takimi sprawami iść najlepiej poprostu do księdza. Jeszcze zawsze jest lider to jest ich zadanie. Wiadomo, że ufamy komu chcemy i nic na siłę. Jednak niekiedy warto się przełamać....

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
11-02-2005 10:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
b22 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 342
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #28
 
Myślę, że tak. To dobry pomysł.

Można też czekać, bo w końcu z pewnością się wyjaśni. Nieraz czeka się lata na wytłumaczenie. Nie mniej trzeba prosić o wytłumaczenie by nie popełnić zaniechania...

A teraz z innej beczki. Znałem księdza który sceptycznie podchodził do takich spraw. Mówił: "Bóg wiara - sen mara". To żart.

A poważnie: spodziewałem się braku zaufania, zresztą to chyba nie jest najlepszy pomysł (tłumaczenie proroctw przez internet)... To coś takiego jak spowiedź przez telefon albo wypominki faksem... Masz rację.

Swoją drogą rzadko spotykam takie sytuacje, że nie wiadomo o co chodzi w proroctwie...

Pozdrawiam.
25-02-2005 20:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #29
 
Gdyby tak z marszu zajmować się badaniem wszystkich proroctw, to w kąt trzeba by było odrzucić wszystkie inne sprawy w Kościele i leżałyby odłogiem prez lata całe, tyle jewst tego wszystkiego...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
01-09-2007 10:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów