Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
światłość prawdziwa
Autor Wiadomość
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #1
światłość prawdziwa
Jn 1:1-14 napisał(a):1. Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo.
2. Ono było na początku u Boga.
3. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało.
4. W Nim było życie, a życie było światłością ludzi,
5. a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła.
6. Pojawił się człowiek posłany przez Boga - Jan mu było na imię.
7. Przyszedł on na świadectwo, aby zaświadczyć o światłości, by wszyscy uwierzyli przez niego.
8. Nie był on światłością, lecz /posłanym/, aby zaświadczyć o światłości.
9. Była światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi.
10. Na świecie było /Słowo/, a świat stał się przez Nie, lecz świat Go nie poznał.
11. Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli.
12. Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię Jego -
13. którzy ani z krwi, ani z żądzy ciała, ani z woli męża, ale z Boga się narodzili.
14. A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy.
Że się tak spytam : co mnie oświeciło jak na świat przyszedłem ? Jakieś są tego efekty ?

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
09-06-2007 23:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
kodex alelsandryjski: en to fos to aletinon o fotidzei panta antropon erchomenon eis ton kosmos
-------
Vlg: erat lux vera quae inluminat omnem hominem venientem in mundum
-------
heysel napisał(a):co mnie oświeciło jak na świat przyszedłem ? Jakieś są tego efekty
Najprościej: chwała Boża cię oświeciła. Skutkiem tego dziś klepiemy do siebie w necie. Spłycając oczywiście.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
09-06-2007 23:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
heysel napisał(a):Że się tak spytam : co mnie oświeciło jak na świat przyszedłem ? Jakieś są tego efekty ?
nie jestem pewien czy słowa "Była światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi" odnoszą się tylko do momentu narodzin...

"przyjście na świat" rozumiemy jako narodziny dziecka
ale można je też rozumieć jako "wejście w świat", "istnienie w świecie"

Bóg wpływa na nas m.in. przez swą prawdę, dobro i piękno; odblaski Jego światła docierają do nas nieustannie

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
10-06-2007 11:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #4
 
Ks.Marek napisał(a):chwała Boża cię oświeciła.
Ona jest źródłem życia ?
Ks.Marek napisał(a):Skutkiem tego dziś klepiemy do siebie w necie.
Bo przez nią się urodziłem ?
M. Ink. * napisał(a):Bóg wpływa na nas m.in. przez swą prawdę, dobro i piękno; odblaski Jego światła docierają do nas nieustannie
Jakie to ma skutki ? Co by było jak by tego nie robił ?

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
10-06-2007 19:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
heysel napisał(a):
M. Ink. * napisał(a):Bóg wpływa na nas m.in. przez swą prawdę, dobro i piękno; odblaski Jego światła docierają do nas nieustannie
Jakie to ma skutki ? Co by było jak by tego nie robił ?
mówię tu przede wszystkim o creatio continua;
czyli "wejście w świat" i "oświecenie światłością prawdziwą" oznacza jakąś formę doświadczenia Boga; jaką? uważam, że na to pytanie można odpowiedzieć tylko w oparciu o uwzględnienie ludzkiej różnorodności (nawet bliźnięta jednojajowe mają różnice); doświadczenie to, choć wrysowane w podobne ramy, będzie mieć zawsze inny, indywidualny przebieg

"m.in. przez swą prawdę, dobro i piękno"
1.a. skutek wpływania przez prawdę (w ogólnym zarysie): niechęć do bycia okłamywanym :arrow: chęć znajomości stanu faktycznego :arrow: pragnienie rozpoznania prawdy/fałszu o Bogu
1.b. skutek wpływania przez dobro (jw.): niechęć do odczuwania przykrości :arrow: pragnienie przyjemności i radości :arrow: poszukiwanie szczęścia nieprzemijającego
1.c. skutek wpływania przez piękno: (jw.): obrzydzenie do brzydoty :arrow: zachwyt pięknem :arrow: pasja odnajdywania najpiękniejszych, ulotnych fenomenów :arrow: tęsknota za trwałością stale pogłębiającego się i stale doświadczanego piękna

2.a. konsekwencje rezygnacji z wpływania przez prawdę (gdybologia w ogólnym zarysie): człowiek obojętnieje względem tego czy jest okłamywany, czy też zna prawdę; nikt nie jest w stanie określić, które z informacji rzeczywiście mówią o Bogu, a które deformują Jego obraz
2.b. konsekwencje rezygnacji z wpływania przez dobro (jw.): człowiek rezygnuje ze sprawiedliwości i przestaje dążyć do szczęścia
2.c. konsekwencje rezygnacji z wpływania przez piękno (jw.): brak oddziaływania pięknem wywołałby zanik zachwytu, popadnięcie w totalny nihilizm i ostateczną tendencję autodestruktywną

oczywiście liczę, że znajdziesz szereg "dziur" w mym teologicznym "sylabizowaniu", bądź więc cierpliwy, jeśli spodziewasz się moich prób ich załatania; bądź cierpliwy, bo znów pojawię się dopiero za tydzień :*

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
10-06-2007 21:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #6
 
Ks.Marek napisał(a):kodex alelsandryjski: en to fos to aletinon o fotidzei panta antropon erchomenon eis ton kosmos
-------
Vlg: erat lux vera quae inluminat omnem hominem venientem in mundum
-------
heysel napisał(a):co mnie oświeciło jak na świat przyszedłem ? Jakieś są tego efekty
Najprościej: chwała Boża cię oświeciła. Skutkiem tego dziś klepiemy do siebie w necie. Spłycając oczywiście.
Summa summarum masz za to "pomógł" ode mnie.

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
13-06-2007 21:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nordlys Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 509
Dołączył: Aug 2008
Reputacja: 0
Post: #7
 
"Odwieczne Słowo", będące fragmentem Jn 1:1-14 z pierwszego postu o "światłości prawdziwej" jest jednym z wielu pięknych cytatów Biblii.

Dziękuję, heysel, że go umieściłeś na tym forum.
Uśmiech

[Obrazek: 023096454b2384f3m.jpg] http://pl.youtube.com/watch?v=ccaNFnjGfp...re=related S.N.E. http://www.bogurodzica.ox.pl
05-09-2009 16:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Bat_Kol Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 11
Dołączył: Sep 2009
Reputacja: 0
Post: #8
 
Chrystus jest tą Światłością
Faryzeusze nie mogli pojąć prawdy St gdyż odrzucili Chrystusa. Chrystus oświeca nas na wiele sposobów.
1) Słowo Boże
2) Stworzenie - wszystko co nas otacza. Chrystus stworzył otaczający nas świat
3) Kościół w którym objawia się chwała Boża. Kościół to ciało Chrystusa

Pozdrawiam

A ja, jak oliwka zielona w domu Boga, zaufałem miłosierdziu Bożemu na wieki.
13-09-2009 01:11
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #9
 
Bat_Kol napisał(a):2) Stworzenie - wszystko co nas otacza. Chrystus stworzył otaczający nas świat
Tylko czemu musi świecić po oczach stwarzając np. motylicę wątrobową czy zarodźca malarycznego ?

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
13-09-2009 18:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #10
 
Taki słodki pierwotniaczek, protista malutka, a Ty przeciw niej? Język
To, że wywołuje malarię to inna sprawa. Na drodze ewolucji królestwo Protista stanowiło ważne ogniwo. Bez niego - kto wie... Uśmiech
Zresztą i teraz zapewne do czegoś się w świecie przyrody przydaje.
Jako przeprosiny za Plasmodium Pan Bóg dał ludziom anemię sierpowatą Oczko
No, a Fasciola? Przecież ogólnie płazińce też się na coś w historii ewolucji przydały.
Wiesz... Często człowiek ocenia różne stworzonka po pozorach, kierując się własną wygodą: skoro mnie nie przynosi zysku, tylko straty, to jest niepotrzebne, wręcz należałoby to wyeliminować. Znana jest historia wybijania wszystkich wróbli w Chinach z polecenia Mao Tse-tunga... Takie nieprzydatne ptaszki, wyjadają ziarno i powodują straty... A po wybiciu - plaga gąsienic, które dopiero niszczyły uprawy... 50 mln ofiar wielkiego głodu.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
13-09-2009 19:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #11
 
Nie musisz mi robić "wykładu" z biologii (ewolucji) Język. Nie wiem dlaczego zawsze traktujesz mnie jak niedouczonego :? ...
Tamto pytanie można zadać w innej formie : dlaczego stworzył ten świat jako wyzwanie dla ludzi ? Nic o ewolucji w tym pytaniu nie ma.

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
13-09-2009 22:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #12
 
A czy traktuję? Nie, po prostu dzielę się Uśmiech Nie sądzę, żeby akurat Tobie, Heysel, brakowało wiedzy. Z jednej strony pisałam pół żartem - patrz np. malutka protista, a z drugiej strony doskonale wiemy, że na forum są osoby, które ewolucję negują. To, że istnieje coś, co wydaje się do niczego nie przydawać, może być dla nich pewnym naprowadzeniem na prawdziwość teorii ewolucji. Tak przynajmniej myślę.

No i myślę, że poprzedni post odpowiada właśnie na pytanie: 'czemu świat wydaje się być wyzwaniem dla ludzi?'

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
13-09-2009 22:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Bat_Kol Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 11
Dołączył: Sep 2009
Reputacja: 0
Post: #13
 
Hmm tematem chyba jest światłość prawdziwa....a nie motylica wątrobowa lub inne pasożyty.
Bóg stworzył świat doskonały i jego "królem" uczynił człowieka. To człowiek panował nad całym światem. Gdy grzech wszedł na świat wszystko co w nim istnieje zostało przez grzech skażone. Wirusy które kiedyś były przydatne po upadku zaczęły szkodzić. Dziś obserwuje się zmiany jak nieszkodliwe bakterie stają się groźne z powodu mutacji.
Wracając do tematu wszystko co stworzył Bóg było dobre. Człowiek przyniósł śmierć i grzech na świat a Chrystus od tego grzechu swoją ofiarą uwolnił człowieka a w przyszłości również uwolni otaczający nas świat. To zapowiedział prorok Izajasz. Światłość prawdziwa czyli Chrystus oświetla serca przez Słowo Boże.
W nim wszystko co potrzebne do życia i pobożoności zostało spisane.

Pozdrawiam

A ja, jak oliwka zielona w domu Boga, zaufałem miłosierdziu Bożemu na wieki.
21-09-2009 12:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #14
 
omyk napisał(a):że na forum są osoby, które ewolucję negują.
http://www.youtube.com/watch?v=UcCIWY129...re=related
To posłuchaj sobie tego.

[ Dodano: Sro 07 Paź, 2009 10:32 ]
Bat_Kol napisał(a):Człowiek przyniósł śmierć i grzech na świat
O ile wiem zwierzęta umierały jeszcze zanim wyewoluował człowiek, a grzech to ludzka sprawa.

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
07-10-2009 10:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #15
 
heysel napisał(a):
omyk napisał(a):że na forum są osoby, które ewolucję negują.
http://www.youtube.com/watch?v=UcCIWY129...re=related
To posłuchaj sobie tego.
Dziękuję za link. Znalazłem dzięki niemu piękne słowa: "Byt jest 'skropleniem' myśli Stwórcy. Byt jest chciany." http://www.youtube.com/watch?v=hmNELRnHzRs&NR=1

EDIT:

heysel napisał(a):O ile wiem zwierzęta umierały jeszcze zanim wyewoluował człowiek, a grzech to ludzka sprawa.
Owszem, ale nigdzie nie jest napisane, że grzech i jego skutki są ograniczone czasoprzestrzennie, tak jak nasze aktualne działania. Parafrazując Pratchetta: jeśli wyjdziemy poza te wymiary z łatwością odkryjemy, że skutek może nastąpić przed przyczyną.

To odniesienie do - jeśli mnie pamięć nie zawodzi - fragmentu z "Wiedźmikołaja". Przy czym tam jest mowa bodajże o okultyzmie. Niemniej myśl wydaje się ciekawa: jeśli ktoś będzie miał o nią pretensje, odsyłam do Pratchetta.

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
07-10-2009 11:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów