Ankieta: Czystość przedmałżeńska jest ważna dla przyszłego związku małżeńskiego
Tak
Nie koniecznie
To raczej bez związku
Absolutnie nie
[Wyniki ankiety]
 
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czystość przedmałżeńska
Autor Wiadomość
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Czystość przedmałżeńska
Dorota i Tomek zdecydowali się żyć w czystości aż do ślubu

Ten artykuł, a także szereg ostatnich wydarzeń: Lednica, spora liczba spowiedzi - wszystko to zdaje się napełniać optymizmem, iż mimo kryzysu jaki jest w Kościele Katolickim, ludzie zaczynają patzrec perspektywicznie na życie i świat, zdejmują klapki z oczu.

Zapraszam do dyskusji nad artykułem oraz do odniesienia sie do ankiety

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
11-06-2007 21:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
Nawet spoglądając z perspektywy czysto medycznej, to o dużo lepiej żyć w czystości przedmałżeńskiej.
Również fakt czucia się kochaną/nym/, akceptowanym/ą/ jako coś bardzkiej istotnego aniżeli stanie się przedmiotem w oczach drugiego człowieka.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
11-06-2007 22:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
rachel napisał(a):Również fakt czucia się kochaną/nym/, akceptowanym/ą/ jako coś bardzkiej istotnego aniżeli stanie się przedmiotem w oczach drugiego człowieka.
Zgadza się. Ale jest tak dziś, że wielu młodych ludzi woli uprawiać handel aniżeli skupić się na budowaniu świata wartości i uczuć, które mają stanowić paliwo na cały czas małżeństwa.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
11-06-2007 22:09
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
Dla mnie osobiście,tą kwestią nie ma dyskusji....małżeństwo jest świętością i nie moge swym ciałem handlować, na zasadzie że jestem z kimś i nakreci nas i mamy temy uledz ... przecież mamy rozum, a nie może przecież tak być aby hormony rządziły człowiekiem. bo tak na serio nie wiemy na 100% że ten mężczyzna czy kobieta będzie moim męzem czy też żoną. a przez trwanie np.w czystości można siebie sprawdzić, czy to co jest miedzy nami jest prawdziwe, czy zalezy nam na dobru drugiej osoby czy tylko na jej ciele, jako chęci rozładowania napięcia seksualnego.

[ Komentarz dodany przez: Ks.Marek: Pon 11 Cze, 2007 22:16 ]
rachel napisał(a):Dla mnie osobiście,tą kwestią nie ma dyskusji....
Dlatego nie będziemy robić tu czata :mrgreen:

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
11-06-2007 22:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #5
 
W Stanach jest przecież popularny coraz bardziej pomysł "TLW" - True Love Waits. Szkoda, że nam się wydaje, że gonimy Zachód wyuzdaniem , podczas gdy oni na nowo odkrywają czystość :|

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
11-06-2007 22:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #6
 
Annnika napisał(a):nam się wydaje, że gonimy Zachód wyuzdaniem

Eeee tam, to i tak się zwróci przeciwko nim samym. Poza tym fajnie być kimś oryginalnym Oczko Czystość rulez :mrgreen:

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
11-06-2007 23:20
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
Annnika napisał(a):Szkoda, że nam się wydaje, że gonimy Zachód wyuzdaniem , podczas gdy oni na nowo odkrywają czystość :|
Mędrzec Kohelet napisał(a):1,1 Słowa Koheleta, syna Dawida, króla w Jeruzalem.
1,2 Marność nad marnościami, powiada Kohelet, marność nad marnościami - wszystko marność.
1,3 Cóż przyjdzie człowiekowi z całego trudu, jaki zadaje sobie pod słońcem?
1,4 Pokolenie przychodzi i pokolenie odchodzi, a ziemia trwa po wszystkie czasy.
1,5 Słońce wschodzi i zachodzi, i na miejsce swoje spieszy z powrotem, i znowu tam wschodzi.
1,6 Ku południowi ciągnąc i ku północy wracając, kolistą drogą wieje wiatr i znowu wraca na drogę swojego krążenia.
1,7 Wszystkie rzeki płyną do morza, a morze wcale nie wzbiera; do miejsca, do którego rzeki płyną, zdążają one bezustannie.
1,8 Mówienie jest wysiłkiem: nie zdoła człowiek wyrazić wszystkiego słowami. Nie nasyci się oko patrzeniem ani ucho napełni słuchaniem.
1,9 To, co było, jest tym, co będzie, a to, co się stało, jest tym, co znowu się stanie: więc nic zgoła nowego nie ma pod słońcem.
1,10 Jeśli jest coś, o czym by się rzekło: Patrz, to coś nowego - to już to było w czasach, które były przed nami.
1,11 Nie ma pamięci o tych, co dawniej żyli, ani też o tych, co będą kiedyś żyli, nie będzie wspomnienia u tych, co będą potem.
1,12 Ja, Kohelet, byłem królem nad Izraelem w Jeruzalem.
1,13 I skierowałem umysł swój ku temu, by zastanawiać się i badać, ile mądrości jest we wszystkim, co dzieje się pod niebem. To przykre zajęcie dał Bóg synom ludzkim, by się nim trudzili.
1,14 Widziałem wszelkie sprawy, jakie się dzieją pod słońcem. A oto: wszystko to marność i pogoń za wiatrem.
1,15 To, co krzywe, nie da się wyprostować, a czego nie ma, tego nie można liczyć.
1,16 Tak powiedziałem sobie w sercu: Oto nagromadziłem i przysporzyłem mądrości więcej niż wszyscy, co władali przede mną na Jeruzalem, a serce me doświadczyło wiele mądrości i wiedzy.
1,17 I postanowiłem sobie poznać mądrość i wiedzę, szaleństwo i głupotę. Poznałem, że również i to jest pogonią za wiatrem,
1,18 bo w wielkiej mądrości - wiele utrapienia, a kto przysparza wiedzy - przysparza i cierpień.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
11-06-2007 23:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
narbukil Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 503
Dołączył: Apr 2007
Reputacja: 0
Post: #8
 
rachel napisał(a):jako coś bardzkiej istotnego aniżeli stanie się przedmiotem w oczach drugiego człowieka.
czyli po ślubie już można tak traktować małżonka? Przed ślubem seks to zło i grzech i wyuzdanie, ale po ślubie już wszystko ok?

Ogniu, krocz ze mn?!!!
12-06-2007 20:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
narbukil napisał(a):czyli po ślubie już można tak traktować małżonka?
Hmm a skąd takie wnioski? :-k bo jak na razie widze że wyrywasz i przekręcasz mą wypowiedź.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
12-06-2007 21:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
MaLvA Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 141
Dołączył: May 2007
Reputacja: 0
Post: #10
 
narbukil napisał(a):Przed ślubem seks to zło i grzech i wyuzdanie, ale po ślubie już wszystko ok?
nie, po ślubie sex też może być złem... jeżeli jedno wykorzystuje drugie zawsze kiedy ma na to ochotę, albo wbrew jego woli... słyszałeś kiedyś o gwałtach w małżeństwie :?:

http://www.blaskprawdy.fora.pl/
12-06-2007 21:20
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #11
 
MaLvA napisał(a):słyszałeś kiedyś o gwałtach w małżeństwie
jest coś takiego. wtedy to nie mam mowy o miłości pomiedzy małożonkami , tylo jest traktowaniue przedmiotowe. Smutny

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
12-06-2007 21:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
narbukil Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 503
Dołączył: Apr 2007
Reputacja: 0
Post: #12
 
MaLvA napisał(a):słyszałeś kiedyś o gwałtach w małżeństwie
Nie uwierzysz - słyszałem :shock:
Jeżeli kocham swoją dziewczynę i sypiamy ze sobą, to jest to grzechem. Po ślubie już nie. Taka gradacja grzechu.

Ogniu, krocz ze mn?!!!
12-06-2007 21:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
MaLvA Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 141
Dołączył: May 2007
Reputacja: 0
Post: #13
 
rachel napisał(a):MaLvA napisał/a:
słyszałeś kiedyś o gwałtach w małżeństwie

jest coś takiego. wtedy to nie mam mowy o miłości pomiedzy małożonkami , tylo jest traktowaniue przedmiotowe.
jasne, zgadzam się... zastanwaiam się czy NARBUKIL o tym słyszał..

http://www.blaskprawdy.fora.pl/
12-06-2007 21:26
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #14
 
To kwestia sakrametu. kwestia jak zaznaczyłam zdrowotności osob, aby nie podchodzić do osoby podmiotowo.
Fakt że takie sytuacje mogą pojawić się po slubie czyli . podmiotowe traktowanie, ale wtedy bym zapytała czy tam jest napewno miłośc, czego oni oczekiwali podejmując wspólne zycie i zawierając sakramentalne małżeństwa.
Nie każdy jest dojrzały aby stworzyć wspólnote małżeńską

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
12-06-2007 21:28
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
narbukil Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 503
Dołączył: Apr 2007
Reputacja: 0
Post: #15
 
Już odpowiedziałem.

Ogniu, krocz ze mn?!!!
12-06-2007 21:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów