Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Trójjedyny vs Demiurg
Autor Wiadomość
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Trójjedyny vs Demiurg
Demiurg
Kopaliński napisał(a):twórca; idealna siła (s)twórcza, której przejawem (dziełem) jest rzeczywistość.
Trójjedyny to nie tylko rzeczywistość stworzona. Stwarza świat, w którym czuwając, z ufnościa spodziewamy się tych dóbr, które są poza rzeczywistością doczesności.
Ale by tak spojrzeć, trzeba być wyposażonym w łaskę wiary.

Zastanawiam się, jak można być tak okrutnym dla samego siebie, że ktoś przyjmuje demiurga, jako początek doczesności, i na tym basta. Zbyt wiele jest złożoności w świecie, zbyt wiele piękna, które pozostaje niezauważone. Trzeba zatem mieć to źródełko, które mnie napełni owym pięknem. W przeciwnym, wypadku, po co to wszystko, co się światem nazywa?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
14-06-2007 00:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #2
 
Ale demiurg ma swe źródło w filozofii, a Bóg Trójjedyny w religii. To raczej nie te same poziomy ...
Na tej samej zasadzie można porównywać chrześcijaństwo z "cosmic religious sense" i też raczej wyjdą bzdety.

[ Dodano: Pon 18 Cze, 2007 20:19 ]
Ks.Marek napisał(a):W przeciwnym, wypadku, po co to wszystko, co się światem nazywa?
Równie dobrze ten Wszechświat może być odpadem z eksperymentu w jakimś nadlaboratorium.

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
18-06-2007 20:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
heysel napisał(a):Ale demiurg ma swe źródło w filozofii, a Bóg Trójjedyny w religii. To raczej nie te same poziomy ...
Nie zgadzam się. To są po prostu płaszczyny światopoglądowe, mają podobne źródła, a i cele ich w elementarnych składowych sa zgodne.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
18-06-2007 20:20
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #4
 
Ks.Marek napisał(a):To są po prostu płaszczyny światopoglądowe, mają podobne źródła, a i cele ich w elementarnych składowych sa zgodne.
Dobrze, na razie przyznam Ci rację. Z tego co piszesz wynika, że wiara w Trójjedynego jest niejako "głębsza" niż w demiurga. Ale wg mnie jest to tylko Twoja subiektywna ocena (równie dobrze mógłbyś wykazać wyższość marchewki nad ogórkiem). Potrafisz wykazać, że ma to w sobie nieco obiektywności ?
Na tej samej zasadzie mógłbyś obiektywnie wykazać wyższość chrześcijaństwa nad "cosmic religious sense". Potrafisz czegoś takiego dokonać ?

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
18-06-2007 20:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
heysel napisał(a):Na tej samej zasadzie mógłbyś obiektywnie wykazać wyższość chrześcijaństwa nad "cosmic religious sense". Potrafisz czegoś takiego dokonać ?

Ograniczę się na razie tylko do tego, że w światopoglądzie chrześcijańskim wszystko jest wewnętrznie spójne i logiczne. Nie ma chyba takiej płaszczyzny, która byłaby dokładnie zakryta przed ludzkim poznaniem, nie ma irracjonalizmu, który kłóciłby się z porżadkiem wszechrzeczy. Oczywiście, jest Trójca, jest zło i śmierć - sprawy, które nie do końca jawią się człowiekowi jako wyraziste i oczywiste. Ale mimo wszystko, daje chrześcijaństwo na pytanie o sens ludzkiej egzystencji odpowiedź: świętymi bądźcie, jak ja jestem święty. Ten, który wzywa, daje wzywanemu wzór do naśladowania - Syna Bożego. Obaj posyłają Uświęciciela, który przypomina i poucza o Prawdzie. No i oczywiście jest też ten, ktry robi nam zwarcie, czyli :diabelek:

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
18-06-2007 21:31
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #6
 
Ks.Marek napisał(a):Ale mimo wszystko, daje chrześcijaństwo na pytanie o sens ludzkiej egzystencji odpowiedź: świętymi bądźcie, jak ja jestem święty.
A nie słyszałeś o tym, że wolność od narzuconego z góry sensu istnienia daje niektórym poczucie wolności ?
Czy chrześcijaństwo jest zgodne z tzw. "duchowymi" potrzebami każdego człowieka ?

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
18-06-2007 22:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
Cytat:Czy chrześcijaństwo jest zgodne z tzw. "duchowymi" potrzebami każdego człowieka ?
\
To chyba nie tak należy na to patrzeć. Chrześcijaństwo to nie Hipernova, czy Carrefour. To jest "fides querens intellectus". Wiara daje odpowiedzi wówczas, kiedy człowiek ich szuka. Nie podaje rozwiązań na złotej tacy, bynajmniej nie zawsze.

[ Dodano: Pon 18 Cze, 2007 22:44 ]
heysel napisał(a):A nie słyszałeś o tym, że wolność od narzuconego z góry sensu istnienia daje niektórym poczucie wolności ?
Chętnie poznam inne, lepsze, może nawet pełniejsze koncepcje człowieka i wszechświata.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
18-06-2007 22:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #8
 
Ks.Marek napisał(a):Wiara daje odpowiedzi wówczas, kiedy człowiek ich szuka. Nie podaje rozwiązań na złotej tacy, bynajmniej nie zawsze.
Cóż, zostawiłem Ci pewien orzech do rozgryzienia w innym temacie. Napisałem tam, że za mój zestaw twierdzeń Tobie wystarcza "Bóg jest miłością". Potrafisz udowodnić, że te twierdzenia (powstałe jeszcze w okresie, kiedy nie stałem się ateuszem) są zgodne z chrześcijaństwem ?

[ Dodano: Pon 18 Cze, 2007 23:21 ]
Ks.Marek napisał(a):Chętnie poznam inne, lepsze, może nawet pełniejsze koncepcje człowieka i wszechświata.
Dobra, ale już nie dzisiaj.

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
18-06-2007 23:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
Weź mi najlep
heysel napisał(a):o nie potrafię się pozbierać. A czas jest bliski i wypełni się niebawem początek urlopu (od przyszłego poniedziałku).
[quote="heysel"]Cóż, zostawiłem Ci pewien orzech do rozgryzienia w innym temacie. Napisałem tam, że za mój zestaw twierdzeń Tobie wystarcza "Bóg jest miłością". Potrafisz udowodnić, że te twierdzenia (powstałe jeszcze w okresie, kiedy nie stałem się ateuszem) są zgodne z chrześcijaństwem ?
Tamten wątek to jedno, a ten to drugie. Nie mieszajmy zatem, OK?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
18-06-2007 23:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów