Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dwa Bieguny tej samej rzeczywistości
Autor Wiadomość
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Dwa Bieguny tej samej rzeczywistości
Oto rozmowa
dziennikarza niemieckiego "Der Spiegel" z francuskim filozofem Michealem Onfrey'em. Nihilista, zachwyca się Nietschem. Cóż, ma prawo.
Tu natomiast Z Mustafą Cherifem, algierskim filozofem i teologiem, rozmawia Joanna Pietrzak-Thébault.
Mustafa Cherif napisał(a):Potrzebuję tego drugiego na mojej drodze, dzięki jego spojrzeniu z zewnątrz mogę stawać się lepszym, poprawiać własne błędy.
Zachęcam do lektury obu artykułów i do dyskusji.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
22-06-2007 12:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #2
 
Ks.Marek napisał(a):Oto rozmowa
dziennikarza niemieckiego "Der Spiegel" z francuskim filozofem Michealem Onfrey'em. Nihilista, zachwyca się Nietschem. Cóż, ma prawo.
Jako ktoś kto też ceni sobie Nietzschego wypowiem się nieco o tej rozmowie. Przede wszystkim pan filozof w tej rozmowie niemiłosiernie spłyca wiele spraw.
Cytat:Dopóki ludzie będą musieli umierać, dopóty będzie istniał Bóg. Istnieje on jako ucieczka przed egzystencjalnym lękiem zaakceptowania tego, że my i ludzie, których kochamy, kiedyś znikniemy.
Zapomina chyba o czymś takim jak deizm (a podobno poleca Woltera ...). Nie mówiąc już o innych izmach, w których Bóg istnieje w tej czy innej formie.
Cytat:Mitu nie można zabić – podobnie jak bajki.
Oczywiście, że można zabić, ale nie ostatecznie. Nietzsche mówił o śmierci idei Boga, ale stwierdził także, że może ona powrócić. Taka drobna nieścisłość, ale w ustach kogoś kto czytał Nietzschego może nieco razić.
Cytat:Bóg potrafi podzielić morze na dwie części, zdolny jest umrzeć na krzyżu i po trzech dniach zmartwychwstać – podobne opowieści są bajeczkami dla dzieci religii i ekwiwalentem bajki o Świętym Mikołaju dla prawdziwych dzieci. Dlaczego takie określenie faktów ma być obraźliwe?
Kolejna nieścisłość bo w przypadku bajek wiemy, że zostały wymyślone. W przypadku tego : "Bóg potrafi podzielić morze na dwie części, zdolny jest umrzeć na krzyżu i po trzech dniach zmartwychwstać" można tylko domniemywać.
Cytat:Między inteligencją a wiarą nie ma sprzeczności. Benedykt XVI jest wielkim filozofem, wykształconym, eleganckim teologiem. Ale to mu nie przeszkadza głosić, że Jan Paweł II patrzy na nas, oparty na balkonie w domu Pana. Mamy więc zmarłego, który się nam przygląda.
Kolejna głupotka, bo przecież B16 mógł się tu posłużyć hiperbolą ...
Cytat:Moi przyjaciele katolicy mówią, że nie akceptują poglądów papieża na temat wierności, małżeństwa, stosowania prezerwatyw. A niepokalane poczęcie, piekło, czyściec to przecież tylko symbole. Skoro jednak nie uważa się tego za prawdę, pojawia się pytanie, do czego w ogóle potrzebna jest religia?
Wyrabianie sobie zdania o całej religii na podstawie zdania paru jej wyznawców (i to chyba heretyckich ;P). Bravooo, panie filozof ...
Cytat:Ja zapraszam do osiągnięcia równowagi w życiu za pomocą filozofii.
A co to wśród chrześcijan nie ma filozofów ? A chrześcijańska filozofia też istnieje ...
Cytat:Lektura dzieł Epikura, Montaigne'a, Woltera wydaje mi się bardziej korzystna dla zrównoważonej egzystencji niż czytanie Biblii, Koranu albo Talmudu.
Czyli wypowiedź ideologiczna.
Najlepsze jest to :
Cytat:Jak pan chce przekonać wierzących do takiego oglądu spraw? Jaką odpowiedź oferuje filozof na pytanie o sens, na pytanie, skąd i dokąd idziemy?

Ależ na te pytania precyzyjnych odpowiedzi udziela nauka. Skąd? Od prawybuchu przez ewolucję aż do dziś działa pewnego rodzaju mechanika materialistycznej kazualistyki. A dokąd idziemy? W kierunku naszego zniknięcia. "Krytyka czystego rozumu", V symfonia Beethovena – nic nie pozostanie.
Jasne, nauka odpowiada na pytania o sens życia, oraz skąd i dokąd idziemy. Coś mi się zdaje, że taki z tego pana filozof jak z koziej .... trąba.
Podsumowując cały wywiad to wypowiedzi ideologa, nie filozofa.

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
22-06-2007 14:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów