Wątek zamknięty 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
J. K Rowling
Autor Wiadomość
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #1
J. K Rowling
Zbieram w tym wątku wszystkie ciekawe fakty z życia autorki serii o czarodzieju. Zapraszam do współpracy Uśmiech

1. J.K. Rowling wyznała, że jej starszej córce, Jessice, nie zawsze było łatwo. A to wszystko z powodu Harry’ego Pottera.
The Sun napisał(a):Autorka wyznała, że jednemu bohaterowi okazała łaskę i go nie uśmierciła, ale za to pozbawiła życia dwie inne postacie, których wcześniej nie planowała zabić.
Jak powiedziała: „Trzeba zapłacić wysoką cenę, gdy walczy się z takim złem”.
http://ksiazki.wp.pl/wiadomosci/id,32052,wiadomosc.html

[ Dodano: Sob 14 Lip, 2007 01:21 ]
Słowo komentarza: Przenosi do książki swe projekcje.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
14-07-2007 01:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
duszyczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,016
Dołączył: May 2007
Reputacja: 0
Post: #2
 
No to proszę od dawna się domyślałam ze nie zginie HP ponieważ czytała artykuł w gazecie i autorka powiedziała iż "Czary działają cuda" było ta na temat smierci syriusza Blacka a takze ewentualnej śmierci Pottera w 7 części> lecz jeszcze obiecala kiedyś że napisze dalsze losy pottera moim. Więc trymam za słowo

Moim zdaniem zginąc moze Ron, Hermiona, Giny, Ale zastaanawiałam sie też poważnie nad Dracem Malfoyem lub Hagridem i anjprawdopodobniej mogą to byc ci dwaj.

[ Komentarz dodany przez: Ks.Marek: Sob 14 Lip, 2007 14:06 ]
To jest Off topic. Proszę, przeczytaj uważnie mój 1 post :!:

„Mówisz, że ja ci pomogłem. Była to moja przyjemność, tańczyłem mój taniec. Pomogło ci to, no to cudownie. Przyjmij moje gratulacje. Niczego mi nie zawdzięczasz”.Anthony de Mello
http://www.dkms.pl
http://www.krewniacy.pl
14-07-2007 09:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
W mniej zacofanych krajach od Polski typu USA gdzie ludzie nie mają post-komunistycznego myślania typu- wszystko co napisane jest ok.

Cytat:Brytyjska pisarka JK Rowling zajęła pierwsze miejsce w rankingu autorów, których książki powinny być usunięte z bibliotek, ponieważ zdaniem Amerykanów propagują czarną magię.

http://wiadomosci.onet.pl/1413197,69,item.html



Cytat:Pani Rowling nie stwarza nowego typu „wyimaginowanej” magii, ale przeciwnie, przedstawia praktyki, które pojawiły się w czasach starożytnych i które wciąż są używane we współczesnym okultyzmie. Sama przyznaje, że zajmowała się badaniem i studiowała praktyki okultystyczne, aby móc przedstawić swoją historię w sposób bardziej wiarygodny (Abanes przytacza wywiad radiowy z panią Rowling z audycji „The Diane Rheim Show”).

Cytat: W wielu listach opisuje magię nie zmieniając niczego. Robi tak samo, kiedy pisze o „ręce chwały”, która pojawia się „w komnacie tajemnic”: „O, ręka chwały! Włóż świecę w nią a będzie świeciła tylko temu, kto ją posiada. Najlepszy przyjaciel złodziei i kieszonkowców!” Ten rodzaj strasznej „ręki chwały” naprawdę istnieje w tradycji okultystycznej. Związana jest ona z ręką mordercy, który został powieszony. Ręka ta została ucięta, oczyszczona z krwi i zakonserwowana w soli. Świece (zrobione z tłuszczu innego mordercy, z knotem z jego włosów) wkłada się między palce przed wejściem złodzieja do domu ofiary. Powiada się, że ta ręka posiada magiczną moc ochrony i ostrzegania dla złodziei.

Cytat:W książkach pani Rowling można odnaleźć również wiele postaci dobrze znanych w okultyzmie. Na przykład wspomniany jest Mikołaj Flanel z żoną Perenelle. Byli to okultyści żyjący w XIII wieku. Mikołaj Flanel uprawiał alchemię i stał się sławny jako twórca „kamienia filozoficznego” (tytuł książki Rowling „Harry Potter i kamień filozoficzny”, został zmieniony przez amerykańskiego wydawcę Scholastic Books, Inc. na „Harry Potter i kamień czarodzieja”).

Cytat:Postacią z książki pani Rowling, której chrześcijańscy czytelnicy powinni się uważnie przyjrzeć, jest Kasandra Vlabatsky. Richard Abames stale podkreśla, że nazwisko to odnosi się do sławnej Heleny Blavatsky, której imię zostało zmienione po to, aby ukryć jawne odniesienie (Rowling używa identycznego anagramu, gdy jeden z pseudonimów Voldemorteste’a przedstawiony jest w formie anagramu „Tom Marvolo Riddle”. Ten pseudonim jest wyjaśniony, gdy litery przestawione są dając formułkę „Jestem Lordem Voldemort”). H. P. Blavatsky żyła w XIX wieku, założyła ona Towarzystwo Teozoficzne, którego celem był „sprzeciw wobec naukowego materializmu, wobec każdej formy dogmatycznej teologii, zwłaszcza chrześcijańskiej, uważanej przez przywódców towarzystwa za nadzwyczaj niebezpieczną” (cytat z broszury Towarzystwa Teozoficznego, zaczerpnięty z książki „Ukryte zagrożenia tęczy” Constance Cumbey). Blavatzki sama o sobie mówiła oraz opisywana była przez swoich uczniów jako opętana przez „kogoś” (M. K. Neff, „Osobiste wspomnienia P. Blavatsky”), co więcej, twierdziła jawnie, że „szatan, wąż z Księgi Rodzaju, jest rzeczywistym stworzycielem i dobroczyńcą, ojcem świata duchowego” (Helena Blavatsky, „Tajemna nauka”, tom III).

Taką samą analogie ksiązkowej boharetki stwierdza Andrzej Polkowski polski tłumacz książek "Harry Poter".
Cytat:Rowling nie tworzy „innego świata” jak ten stworzony przez Tolkiena w środku ziemi, ale raczej „świat równoległy”, który dokładnie naśladuje współczesną działalność okultystyczną. Faktycznie, jak stwierdził R. Abanes: „intencje pani Rowling są tak przejrzyste i oczywiste, gdy chodzi techniki okultyzmu w jej książkach, że podczas wywiadu radiowego pewien słuchacz przedstawiający się jako „czarownik” (początkujący w magii) entuzjastycznie pytał autorkę, czy sama nie jest członkinią Stowarzyszenia Czarowników (Wicca). Gdy pani Rowling zaprzeczyła rozmówca był mocno zaskoczony i odparował: „No cóż, wykonałaś swoje zadanie domowe całkiem nieźle!”. Ten rozmówca dalej wyrażał swój zachwyt dla książek o Harrym Potterze, nie tylko dlatego, że przedstawiają one tak wiele praktyk okultystycznych, ale też że przedstawiają magię w życzliwym świetle, które pomogło jego córce przyzwyczaić się do jego własnych praktyk czarnoksięskich i magicznych (Abanes cytuje Rowling w audycji „The Diane Rhein Show”).


Cytat:Dlaczego ludziom tak trudno uwierzyć, że książki o Harrym Potterze mogą łatwo zaprowadzić ich do współczesnych praktyk okultystycznych? Czy nie jest zdumiewający fakt, że zarówno pani Rowling, jak i jej fani zaprzeczają jakimkolwiek intencjom, aby wprowadzać ludzi, zwłaszcza dzieci, w magię i czary? Tak czy inaczej musimy mieć na uwadze jej wypowiedź na temat okładki książki „Harry Potter i kamień filozoficzny” wydanej przez wydawnictwo The Scholastic. Podczas wywiadu w kwietniu 1999 roku dotyczącym różnych wydań jej książek, Rowling entuzjastycznie stwierdziła: „Okładka wydania The Scholastic najlepiej ilustruje, jak sama wyobrażam sobie jak książka powinna wyglądać. Ze względu na kolory i styl ilustracji przypomina podręcznik zaklęć”.

http://www.monasterujkowice.pl/index.htm?pytania/3.htm

[ Dodano: Sob 14 Lip, 2007 10:56 ]
Ale zanim ludzie dojdą do tego co mówi magisterium KK gdzie egzorcyzm nie sprowadza sie tylko do świata ludzi ale też rzeczy minie troche czasu.Przez rzeczy też zły może niesamowicie działać, i to sie dzisiaj sprawdza. Nie tylko w ksiązkach wtajemniczających w magie, ale homeopatii, jakichś szamańskich ziołach które są"naenergetyzowane"[o. Klimuszko], piramidkach, amuletach, słonikach...

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
14-07-2007 10:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #4
 
Scott napisał(a):słuchacz przedstawiający się jako „czarownik” (początkujący w magii) entuzjastycznie pytał autorkę, czy sama nie jest członkinią Stowarzyszenia Czarowników (Wicca).
Zalatuje nieco niekompetencją autora tekstu.

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
14-07-2007 11:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
Scott - dzięki wielkie. Proszę o jeszcze :mrgreen:

Heysel - Off topic ciągniesz.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
14-07-2007 14:07
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #6
 
Harry Potter: niewygodny bohater epoki Blaira
Cytat:Nawet makabryczny tytuł, Harry Potter and the Deathly Hallows (w wolnym tłumaczeniu ”Harry Potter i Śmiertelna Cześć”) zdaje się potwierdzać plotki, że seria zakończy się śmiercią jednej, a być może więcej z najważniejszych postaci. Rowling przyznała, że są dwie śmierci (i jedno ułaskawienie), których nie planowała, tak jakby fabuła sagi o Harrym Potterze zaczęła żyć własnym życiem.
Cytat:W świecie Rowling nie ma miejsca na tajemnicę – grzmiał pisarz A.S. Byatt. - Jest napisana dla ludzi, których wyobraźnia została ukształtowana przez telewizyjne kreskówki, a następnie rozwinięta przez opery mydlane, reality show i plotki o gwiazdach.
Cytat:Sukcesy Rowling i Tony’ego Blaira zbiegły się w czasie. Pierwsza książka o Harrym Potterze została opublikowana w czerwcu 1997 roku, w zaledwie kilka tygodni po tym, jak nowy premier o obiecał, że odtąd sprawy będą już szły tylko lepiej. Z pewnością odnosiło się to do Rowling, która poprzednie lata spędziła dochodząc do siebie po nieoczekiwanej śmierci jej matki chorej na stwardnienie rozsiane i nieudanym małżeństwie, a jednocześnie próbując samotnie wychować dziecko i napisać swą debiutancką książkę w kawiarniach Edynburga.
Cytat:Mimo, że Rowling otrzymała jedynie skromną zaliczkę od swojego wydawcy - Bloomsbury za ”Harry’ego Pottera i Kamień Filozoficzny”, podniosły ją na duchu pozytywne recenzje i wyniki sprzedaży napędzane przekazywaną z ust do ust plotką.
Najważniejszy rok z życia J.K. Rowling
Cytat:Ten najważniejszy brytyjski kanał telewizji komercyjnej otrzymał przez ostatni rok wyłączny dostęp do pisarki. Widzowie zobaczą, jak Rowling kończyła siódmy tom sagi, "Harry Potter and the Deathly Hallows". To wielka gratka dla fanów sagi, gdyż pisarka rzadko udziela wywiadów i mocno strzeże swojego życia prywatnego.
Autorka zdradziła już, że kiedy kończyła książkę, rozpłakała się.
"A Year In The Life… JK Rowling" zostanie pokazany jesienią.
O takie coś chodzi ?

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
14-07-2007 14:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
Cytat:O takie coś chodzi ?
Powiedzmy, że mniej więcej tak. A krótko: JK Rowlning na cenzurowanym Duży uśmiech

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
14-07-2007 14:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Black_Soap Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 86
Dołączył: May 2007
Reputacja: 0
Post: #8
 
Ks.Marek napisał(a):
Cytat:O takie coś chodzi ?
Powiedzmy, że mniej więcej tak. A krótko: JK Rowlning na cenzurowanym Duży uśmiech

(ciach!!) Zapis usunięto, poniewaz był off topowy.

Poparcie dla LPR zmala?o tak bardzo ?e nale?y przesta? si? z ich zwolenników ?mia?, uzna? za mniejszo?? intelektualn? i zacz?? stosowa? zasad? ka?dy inny wszyscy równi.
14-07-2007 15:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
Ks.Marek napisał(a):(ciach!!) Zapis usunięto, poniewaz był off topowy.

Przypominam: Zbieram w tym wątku wszystkie ciekawe fakty z życia autorki serii o czarodzieju. Zapraszam do współpracy Uśmiech
Oczywiście, nie odżegnuję się od dyskusji. Są na forum 2 wątki dotyczące Pottera. Jeśli ktoś chce cos na ten temat porusyć, korzystając z materiału tego wątku, prosze bardzo. Tu zaś tylko cytaty ze źródeł: o J.K Rowling, czy tez przemyślenia, cytaty z poszczególnych części książek o Potterze.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
14-07-2007 17:34
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Black_Soap Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 86
Dołączył: May 2007
Reputacja: 0
Post: #10
 
A w takim razie przepraszam, źle zrozumiałem Uśmiech

Poparcie dla LPR zmala?o tak bardzo ?e nale?y przesta? si? z ich zwolenników ?mia?, uzna? za mniejszo?? intelektualn? i zacz?? stosowa? zasad? ka?dy inny wszyscy równi.
14-07-2007 17:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #11
 
Jacek Kotarbiński napisał(a):Pottermania

"Pottermania"
wkroczyła w decydująca fazę. Znalazłem ciekawa wypowiedź:
-------
Siła marketingu.
I kolejny raz oszalałe zgraje małolatów na marketingowym haju zaatakują portfele starszych, a potem księgarnie, by kupić kolejną załosną ramotę pani Rowling.
A tu przecież o nic innego jak o kochanego rubelka dla autorki tej szmiry nie chodzi przecież.

Spójrzcie na konstrukcje kolejnych tomów Chorego Portiera, o małolaty.
Jest we wszystkich dotychczasowych sześciu tomach identyczna.
Zdajecie sobie sprawę, że po raz siódmy kupicie, zapłacicie i przeczytacie tą samą książkę?
Chyba nie bardzo, co?
Źródło

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
14-07-2007 18:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #12
 
Cytat: W "Harrym Potterze" mamy liczne ukryte tezy ideologiczne i światopoglądowe o charakterze filozoficznym oraz teologicznym. Aby jednak wejść z nimi w dyskusję, należy je zauważyć, co nie wszystkim się udaje. Istnieją też symbole i znaki odsyłające do tradycji okultystyczno-demonologicznej znanej na Zachodzie. Zarówno przy tworzeniu książki, jak i przy produkcji filmu J.K. Rowling dała upust swojej wiedzy na temat okultyzmu, wybierając także kolory odpowiednie dla świata czarów. Dzieci nie muszą rozumieć ideologii, która jest im kodowana. Natomiast kody, znaki oraz szczegółowe informacje w niej ukryte prędzej czy później wydadzą owoce w postaci konkretnych postaw czy zachowań. Granice pomiędzy "wyobraźnią" a "ideologią" są bardzo płynne. W książce pojawiają się np. ideologiczne twierdzenia dotyczące tanatologii [nauka badająca przyczyny śmierci - wyj. red.]. Dyrektor szkoły A. Dumbledore (autorytet), mówi, iż śmierć jest dla "dobrze zorganizowanego umysłu" (Metoda Silvy?) tylko następną wielką przygodą. Innym założeniem ideologicznym jest np. dualizm ontologiczny czy też zasada biegunowości, znana szczególnie z hermetyzmu. Mówi się np. o ciemnej postaci Voldemorcie (mort oznacza śmierć) i o innych tego typu istotach, że przeszły na "ciemną stronę" (podobnie jest np. w filmie "Gwiezdne wojny", gdzie także można przejść na ciemną stronę). Sugeruje się w tym przypadku, że ludzie nie są z natury źli, ale w gruncie rzeczy dobrzy lub neutralni moralnie (J.K. Rowling twierdzi, że dzieci są z natury dobre, a mogą je zepsuć tylko rodzice-mugole), lecz mogą iść w jedną albo w drugą stronę. Takie przekonanie pomniejsza w efekcie znaczenie samego zła, a szczególnie doświadczenie i pojęcie absolutnego dobra i zła. Odpowiada to nie tylko formie zmiękczonego dualizmu manichejskiego, ale także filozofii taoistycznej yin-yang, opartej na przekonaniu, że przeciwieństwa w świecie są równorzędnymi siłami, które tylko pozornie są przeciwstawne, ale w istocie są częścią całości i istnieją w nieustannej fluktuacji i przenikaniu się nawzajem ("holizm"). Postulowana w książce "Walka Magów" (walka "pozytywnego" Pottera z "negatywnym" Voldemortem) także z powyższych racji nie byłaby więc walką Dobra ze Złem w sensie chrześcijańskim. Osłabieniu przekonania o wolności człowieka (które jest podstawą wszelkiej etyki i odpowiedzialności za zło) służy inna wersja swoistego "holizmu", gdzie twierdzi się, iż między ludźmi a przedmiotami występuje jakaś magiczna odpowiedniość. Kiedy Harry kupuje różdżkę, wybiera ją spośród wielu innych. W końcu dostaje tę "właściwą", która sprawia, iż odczuwa ciepło w palcach, co wynika także z faktu podkreślonego ideologicznie, iż to nie Harry wybiera różdżkę, ale różdżka wybrała swojego czarnoksiężnika. Podobny motyw występuje wielokrotnie. Różdżka, narzędzie magiczne, używane przez Pottera i jego przyjaciół, w tradycji okultystycznej była używana realnie do oczyszczania, wróżenia, skupiania energii, znajdowania wody lub skarbów czy wywoływania duchów zmarłych lub duchów złych. Istnieje zdjęcie satanisty i maga A. Crowleya z "magiczną różdżką" w prawej ręce. Harry Potter odkrywa magiczną zdolność komunikacji ze zwierzętami w zoo rozmawiając z wężem, który jako symbol, oprócz odniesienia do szatana (który według Biblii skusił człowieka właśnie iluzją magicznej boskości), zajmuje szczególne miejsce w okultyzmie (np. w antropozofii R. Steinera), gdzie traktowany jest jako symbol mądrości, oświecenia czy siły witalnej.
Cytat:Odniesieniem semantycznym do świata czarownic jest również używanie w Szkole Magii i Czarnoksięstwa mioteł, na których uczy się latać (z tych racji miotła staje się rekwizytem poważnym, a nie niepoważnym czy śmiesznym). Kryteria chrześcijańskiej duchowości (obowiązujące od wieków) ulegają w "Harrym Potterze" swoistej inwersji: wszystko, od czego się powszechnie odżegnywano, staje się przedmiotem akceptacji. Sugeruje to, iż mamy tu do czynienia z jakąś inicjacją przeciwną chrześcijaństwu. Jeden sieje, drugi zbiera Harry Potter żyje więc coraz bardziej własnym życiem, będąc wykorzystywany czy to jako wzór osobowy, czy to jako ideolog magicznej wizji świata, z całą jej dwuznacznością. Zawirowania wokół książki i filmu podsyca przemysł produkujący gadżety o symbolice okultystycznej, które kontynuują oswajanie ludzi z realnym światem magii. Postać Pottera urasta do rangi symbolu,

Cytat:Harry też uprawia czarną magię w czystej postaci (żadna "obrona własna" czy "pozytywny cel" tego nie zmieni). Stąd rzucanie uroków czy przekleństw - praktykowane od wieków w realnej magii zarówno w Europie, jak i poza nią - wystarczyłoby już jako zły i niebezpieczny przykład, gdyby ktoś chciał "realistycznie" naśladować Pottera (co przecież nie jest wykluczone, skoro jest on idolem i wzorem osobowym dla młodych ludzi czy nawet małych dzieci)

Cytat:Czy czarownik może być dobry? W "Harrym Potterze" - zarówno w książce, jak i w filmie - większość czarowników rzucających zaklęcia i czary "w obronie własnej" czy "w dobrej intencji", czy "dla zabawy" przedstawiono jako istoty pozytywne, mądre i godne naśladowania. Tego typu wizja stoi w sprzeczności z wizją chrześcijańską, gdzie pojęcie "dobrego maga" (tak jak "białej magii") jest wewnętrznie sprzeczne.Harry Potter nie walczy zresztą ze złem jako takim (główna linia obrony przesłania "moralnego" w "Harrym Potterze"), ale walczy ze "złym" czarownikiem Voldemortem i do tego złymi środkami (które dlatego, że są złe, mogą czynić go złym). Tego typu jednak błędna wizja, która traktuje złą w istocie Walkę Magów ("dobrych" ze "złymi") jako Walkę Dobra ze Złem, może - w ujęciu realistycznym - ośmielać do szukania pomocy w magii i dawania jej coraz więcej miejsca w życiu społecznym, skoro nauczana jest w szkole (centrum świata kultury, a nie podziemie czy margines), przynosi "dobre" efekty i może "pokonać zło"

http://www.isnr.uksw.edu.pl/aktual/Harry/Posacki.htm

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
14-07-2007 22:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #13
 
Ktoś napisał(a):Na nieszczęsnym „Harrym Potterze” nie pozostawia Krajski* suchej nitki; pomijając fakt, że najwyraźniej nie potrafi oddzielić samej książki od towarzyszącej jej kampanii marketingowej, widzi w niej same jedynie zagrożenia. Na wypadek, gdyby komuś nie przemówiło do wyobraźni twierdzenie, że „jest to książka promująca neopogaństwo (wręcz satanizm)”[3], a za tym „kryje się podpis króla ciemności, czyli diabła”[4], dobija ewentualnych miłośników twórczości Rowling tezą, iż „Harry Potter jest także zagrożeniem w perspektywie kultury”[5]. Dlaczego? Bo „zakończył swoją edukację w 4 klasie szkoły podstawowej, a następnie poszedł do zawodówki(...)”[6], toteż „nie zna i nie chce znać: Szekspira, Arystotelesa, Bacha, Szopena, Turgieniewa, Tycjana, Sienkiewicza itd.”[7]. Być może cierpię na zaćmienie umysłu, ale w żaden sposób nie mogę sobie przypomnieć bohatera bajek (podkreślam: BAJEK, a nie powieści obyczajowych czy przygodowych) dla dzieci, który by na co dzień obcował z twórczością tych czy innych wielkich artystów. No bo kto? Pippi Langstrumpf? Mary Poppins? Mały Książę? Pinokio? Konik Garbusek? Ba, nawet Koziołek Matołek, Małpka Fiki-Miki oraz Jacek i Placek, stworzeni przez Makuszyńskiego, o którym parę stron dalej felietonista „Naszego Dziennika” wyraża się z najgłębszym szacunkiem, zajmowali się zgoła czym innym, niż nauką historii i edukacją artystyczną – czy więc z tego tytułu ich przygody także zasługują na wieczne potępienie?
*chodzi tu o książkę autorstwa S. Krajskiego: Granice kultury: Między mądrością a paranoją
Źródło

[ Dodano: Sob 14 Lip, 2007 23:09 ]
Bardzo ogólnie,aczkolwiek w odniesieniu do Pottera:
aaaaaaaaaaa napisał(a):Od 1998 r. problematyka wiccanistyczna prezentowana jest na łamach czasopism ezoterycznych (np. "Wiedza Tajemna", "Gwiazdy mówią"). Niepokojącym trendem jest wciąganie dzieci w ideologię wiedźmostwa, magii i czarów ("Harry Potter"), gdzie estetyka świata ciemności wypiera nawet estetykę tego świata (czasopismo i lalka Witch, która zastąpiła lalkę Barbie).
Tego rodzaju "lucyferyzacja" dzieci, dokonująca się zresztą na wielu polach, koresponduje wewnętrznie z "inicjacją lucyferyczną", będącą istotną cechą Wieku Wodnika (gdzie Lucyfer jest "dobry" - będąc częścią fundamentalnego dla New Age "pozytywnego myślenia" - podobnie jak "rogaty bóg" wiccanizmu). Albowiem z punktu widzenia historii idei, kult czarownic koresponduje też immanentnie z satanizmem, czego wymownym wyrazem jest fakt, że założyciel kościoła szatana A. La Vey uczy dziewczęta, jak zostać czarownicą, zakładając jako warunek pakt z diabłem, zaś Ch. Manson, który uważał się za szatana, członkinie swojej sekty nazywał czarownicami. Mimo że wiccanizm oddziela się od związków z satanizmem czy diabłem, te powiązania pozostają na wielu szczeblach i samo zaprzeczanie niewiele tu zmieni.
Źródło

[ Dodano: Sob 14 Lip, 2007 23:13 ]
Waldemar Maszewski z Hamburga napisał(a):W gimnazjum w Chemnitz w południowo-wschodnich Niemczech rodzice dwojga uczniów zaprotestowali przeciwko korzystaniu z książki "Harry Potter" jako lektury obowiązkowej, wpisanej do programu nauczania. W wyniku ich interwencji książka została skreślona z listy lektur obowiązkowych.
Więcej:

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
14-07-2007 23:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #14
 
heysel napisał(a):Zalatuje nieco niekompetencją autora tekstu
:hm: powiem tak: zaraz po przeczytaniu od razu się uśmiałem :roll2: heysel sadzi jak zwykle swój kwiatek ad personam; "gdy coś mi niewygodne, to mam na poczekaniu tekścik o niekompetencji"; jak dla mnie to heyselowi brakuje kompetencji, by oceniać kompetencje autora powyższego tekstu, ale ponieważ nie mam kompetencji, by oceniać kompetencje heysela, więc traktuję te moje słowa jedynie jako niezobowiązującą, powierzchowną opinię; po prostu: kocham Cię heyselq :* nie uwłaczając! Szczęśliwy

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
15-07-2007 06:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #15
 
M. Ink. * napisał(a):zaraz po przeczytaniu od razu się uśmiałem
Ja też, standardowy offtopic Inka, jak nie umie się dokumać o co chodzi to pisze takie nic nie wnoszące bzdety.
I chyba nawet problemy ze zrozumieniem zdania ze słowem "nieco".
heysel napisał(a):
Scott napisał(a):słuchacz przedstawiający się jako „czarownik” (początkujący w magii) entuzjastycznie pytał autorkę, czy sama nie jest członkinią Stowarzyszenia Czarowników (Wicca).
Zalatuje nieco niekompetencją autora tekstu.
Chodziło mi tylko o to "wicca" w nawiasie. Wicca to religia misteryjna, a nie żadne stowarzyszenie czarowników.
KONIEC OFFTOPICA

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
15-07-2007 12:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Wątek zamknięty 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów