Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Świat Star Wars
Autor Wiadomość
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #91
 
Ostatnio przegladalem sobie programy w telewizji, okazało się że mamy w Polsce program który nadaje przez 2 godziny program ezoteryczny polegający na wrozeniu z run i to w srodku dnia. No cóż, zaskoczył tytuł "Kosmica",ale no... Przecież w magii jest cała masa odwolan do mocy i energii kosmicznych. A i w "GW" jest przecież mowa że owa"moc" pochodzi od jakichś "istot żywych", i pare innych które określają dośc jasno przecież z czym mamy doczynienia.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
03-09-2010 21:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Isalamir Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 31
Dołączył: Feb 2010
Reputacja: 0
Post: #92
 
Cytat:A i w "GW" jest przecież mowa że owa"moc" pochodzi od jakichś "istot żywych", i pare innych które określają dośc jasno przecież z czym mamy doczynienia.

Niestety nie mogę się zgodzić. W "GW" nie ma nigdzie mowy, że Moc pochodzi od jakiejś istoty żywej. Nie ma też raczej wypowiedzi, na podstawie których można by JASNO określić z czym mamy do czynienia.

Mała dawka filozofii robi z człowieka ateistę, a duża zwraca go ku religii
03-09-2010 22:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #93
 
Chyba jestem spaczona, bo GW kojarzy mi się tylko z wiadomą gazeciną... Klikam, czytam, myślę... O co im chodzi? Co ma GW do run?! :lol2:

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
03-09-2010 23:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #94
 
Isalamir napisał(a):Niestety nie mogę się zgodzić. W "GW" nie ma nigdzie mowy, że Moc pochodzi od jakiejś istoty żywej. Nie ma też raczej wypowiedzi, na podstawie których można by JASNO określić z czym mamy do czynienia.
A widzisz, zdziwie Cię. Choćby ten cytat:

Autoryzowany przez Lucasa „Przewodnik Encyklopedyczny Star Wars” Billa Slavicseka (Amber 1997) podaje następujące wyjaśnienie.
Cytat: „Jest to pole energetyczne wytwarzane przez wszystko, co żyje, otaczające i przenikające wszystko i spajające galaktykę. Jak w przypadku każdego pola tego typu, dostęp do niego otwiera się dzięki znajomości odpowiednich technik. To właśnie ta znajomość daje rycerzom Jedi ich siłę oraz możliwości.

Wszystko co żyje, niestety jeśli wszystko co żyje to rownież demony. Zreszta typowa definicja dla bioenergo mowiaca o jakiejs uniwersalnej energii wszechswiata przez która można skonczyc u egzorcysty.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
05-09-2010 11:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Isalamir Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 31
Dołączył: Feb 2010
Reputacja: 0
Post: #95
 
Hmm... To nadal nie są "jakieś istoty żywe", tylko WSZYSTKIE istoty żywe. Sformułowanie "jakieś istoty żywe" pozwala przypuszczać, że masz na myśli określony zbiór istot, oddzielny od innych, które stworzyły Moc wolitywnie jako narzędzie służące jakimś ich planom.

Cytat:Wszystko co żyje, niestety jeśli wszystko co żyje to rownież demony.
Dla mnie takie postawienie sprawy to jest zacieranie granicy między fikcją literacką (czy też filmową, lub jakąkolwiek inną), a światem rzeczywistym.
Przypominam, że każdy z filmów gwiezdnowojennych zaczyna się wstępem "Dawno, dawno temu w odległej galaktyce". To jest przecież oczywiste nawiązanie do formy literackiej baśni ("Dawno, dawno temu, za górami, za lasami..."). Żaden z tych filmów nie zaczynał się informacją w stylu "Ziemia, rok 3548", co mogłoby sugerować, że mamy do czynienia z jakąś fantazją na temat przyszłości naszego świata. Tak więc świat "Gwiezdnych Wojen" to nie jest nasz świat i nasza rzeczywistość. Co za tym idzie w tym świecie przedstawionym nie mamy informacji o demonach, Bogu, tudzież żadnych istotach duchowych.

Mała dawka filozofii robi z człowieka ateistę, a duża zwraca go ku religii
05-09-2010 14:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ania_Wawa Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 73
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #96
 
Czy słyszeliście, że wielu Brytyjczyków jako wyznanie wpisuje "religia Jedi"? Czy uważacie, że to głupi wybryk czy też niebezpieczny prąd duchowy opierający się na odwoływaniu się do nieokreślonej Mocy?

W duszy żyjącej łaską Bożą jest zawsze wiosna - św. Jan Maria Vianney
08-09-2010 14:11
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Isalamir Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 31
Dołączył: Feb 2010
Reputacja: 0
Post: #97
 
Według mnie jest to raczej głupi wybryk osób, które niepoważnie podeszły do pytania. Jeśli ktoś nie identyfikuje się z żadnym wyznaniem, a chce wyrazić swoją niechęć do religii tradycyjnych, to może mu być bez różnicy, czy zadeklaruje wiarę w różowe słonie, czy w gwiezdnowojenną Moc [przy czym ta druga nawet bardziej pasuje, bo na filozoficzno-etyczną otoczkę].

Mała dawka filozofii robi z człowieka ateistę, a duża zwraca go ku religii
09-09-2010 00:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aleksab Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 530
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #98
 
no to ja dodaje troche humoru Oczko
Gdyby studio Pixar stworzyło "Gwiezdne Wojny" xD
http://www.joemonster.org/art/15027/Gdyb...dne_Wojny_

"Światłość Chrystusa musi być głoszona, musi dotrzeć do wszystkich, aby przez Ewangelię światło padło na życie ludzi, aby zrozumieli jego sens i umieli je przeżywać w nadziei, która rodzi pokój i głęboką radość."

X Franciszek Blachnicki

"Życie to ostry miecz, na którym Bóg napisał: Walcz, Kochaj, Cierp "
09-09-2010 22:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #99
 
Isalamir napisał(a):Hmm... To nadal nie są "jakieś istoty żywe", tylko WSZYSTKIE istoty żywe. Sformułowanie "jakieś istoty żywe" pozwala przypuszczać, że masz na myśli określony zbiór istot, oddzielny od innych, które stworzyły Moc wolitywnie jako narzędzie służące jakimś ich planom.
Nie miałem czasu na szukanie ale to dialog z Epizodu "Nowa Nadzieja", po tym wyraźnie widać że "moc" w GW pchodzi właśnie z istot żywych.

-Vader dał się zwieść ciemnej stronie Mocy.
-Mocy?
-Moc jest tym, co daje Jedi ich siłę.
-To pole energii żywych istot,
-które nas otacza i przenika... I spaja galaktykę w jedną całość.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
26-10-2010 10:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
smokeustachy Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 385
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #100
 
A w Mrocznym Widmie masz jakieś midchloriany itp.

"Nigdy nie drwij z żywego smoka, Bilbo głupcze"
Wirtualna Soplandia: http://soplandia.prv.pl
[Obrazek: soplandia.gif]
11-11-2010 20:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #101
 
Cytatów potwierdzjących moją teze jest wiecej, znajdują się praktycznie w kazdym epizodzie. Ogólnie byłem przerażony, Gwiezdne Wojny to programowy film New Age.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
11-11-2010 21:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #102
 
Tak, teraz to zauważyłem!
To nawet nie tylko New Age. Rycerze Jedi to przecież Masoneria, na czele której stoi Donald Tusk sprzeciwiający się naturalnemu porządkowi strzeżonego przez: [daj spokoj z takimi fotkami- Scott]
11-11-2010 21:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
smokeustachy Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 385
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #103
 
Scott napisał(a):Cytatów potwierdzjących moją teze jest wiecej, znajdują się praktycznie w kazdym epizodzie. Ogólnie byłem przerażony, Gwiezdne Wojny to programowy film New Age.
Zarzuty te są znane od 20 lat.

"Nigdy nie drwij z żywego smoka, Bilbo głupcze"
Wirtualna Soplandia: http://soplandia.prv.pl
[Obrazek: soplandia.gif]
11-11-2010 23:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #104
 
To są fakty, bardzo latwo można pokazać cytaty jak ten w.w.. Dlatego nie rozumiem tych ktorzy znają te filmy, a bronią przeciwnych teorii, można zacytować i jasno ukazać o co chodzi.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
12-11-2010 12:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Isalamir Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 31
Dołączył: Feb 2010
Reputacja: 0
Post: #105
 
Muszę Ci podziękować Scott, skłoniłeś mnie do odświeżenia sobie filmu. Oczko
Cytat o którym mówiłeś:
" - ...It's a energy field created by ALL living things. It surrounds us, penetrates us and binds a galaxy together."
Czyli zasadniczo wszystko się zgadza, ale to nadal jest energia wytwarzana przez WSZYSTKIE żywe stworzenia. Nie przez jakieś określone istoty, które stworzyły Moc po to, żeby do czegoś ją wykorzystać. I sama Moc nie jest też istotą, jak nie jest istotą pole elektrostatyczne, czy pole grawitacyjne, które natabene też są wytwarzane przez KAŻDĄ żywą istotę. Oczko
Ale Scott, uparcie nie chcesz się odnieść do mojego argumentu o fikcji literackiej. Bo idąc tym tokiem rozumowania możemy zapytać skąd czerpał swą moc Excalibur w legendach arturiańskich, albo od kogo pochodziła siła Gandalfa we "Władcy Pierścieni"? Do nieco bardziej przerażających wniosków prowadzi refleksja, że nasz wieszcz narodowy w "Dziadach" uczy nas jak wywoływać duchy, a niejaki Homer to już ostro przegina, bo pisze otwarcie o pogańskich bogach. Co gorsza system edukacji zmusza dzieci objęte obowiązkiem szkolnym, żeby się tego wszystkiego uczyły.
Ale czy o to chodzi?

Mała dawka filozofii robi z człowieka ateistę, a duża zwraca go ku religii
12-11-2010 14:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
2 gości

Wróć do góryWróć do forów