Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Błędy księży
Autor Wiadomość
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #1
Błędy księży
Obserwując relacje pomiędzy osobami świeckimi i duchownymi w Kościele nasuwa mi się szereg spostrzeżeń - bardzo często negatywnych dla obydwu "stron" (o ile to można w ten sposób określić).
Pierwszym z takich podstawowych błędów jaki dostrzegam to nasza 'świecka" "wizja" księdza.
Mam wrażenie że najczęstszym wyobrażeniem naszych Kapłanów to wizja będąca połączeniem takiego "ascety- zakonnika" który ślubuje ubóstwo umartwia się na codzień i na okrągło biega od pracy z wiernymi do ołtarza i modlitewnika oraz który zawsze jest "na miejscu" (wie jak się zachować w każdej sytuacji).
Inna wizja ta propagowana przez np. antyklerykałów - to wizja kapłana nic nie robiącego rozbijającego się drogimi samochodami i zbierającego dla siebie "grupą kasę" za chrzty roczki i tak dalej.
I trudno nam wyobrazić sobie kapłana inaczej.

Tymczasem - ksiądz to człowiek taki jak każdy z nas - posiadający swoje własne "ja " swoje własne potrzeby.
To ktoś kto z własnej i niczym nieprzymuszonej woli podjął się prowadzenia innych do Boga - ale jednocześnie jest człowiekiem - z krwi i kości.
Człowiekiem który ma swoje potrzeby - ma również wady i zalety ma swoje lepsze i słabsze dni.
W imieniu Boga występuje wtedy gdy założy stułę na siebie - w innych sytuacjach jest tylko człowiekiem.
Na codzień ma być dla nas co prawda autorytetem w sprawach wiary i moralności
Jest jednak tylko człowiekiem.
Jak każdy z nas - ze swoimi wadami i zaletami.
Mocniejszym od nas w Wierze i wiedzącym zapewne o wiele więcej od nas - jednak tylko słabym człowiekiem
I stąd moja gorąca prośba - spójrzmy na Kapłana w dwóch "wymiarach".
Jako osoby prowadzącej do Boga - i jako na człowieka.
Dajmy Kapłanom możliwość popełnienia błędu.

A bywa iż robią je straszliwe.
Najbardziej bolesne dla nas to te najczęstsze
To najczęściej "niezawinione" z ich strony - gdy my "świeccy" niesłusznie dostaniemy "opeer" w konfesjonale czy też Kapłan źle odczytawszy nasze intencje np. dotnie nam zamiast pocieszyć.\
Np. wtedy gdy ktoś ze skuchą wyznaje iż zastosował antykoncepcję i chce sie poprawić z tego grzechu - a w zamian dostaje długi i kąśliwy wywód na temat tego co się robi ...
Można by mnożyć takie sytuacje.
Cóż - bywa i tak.
Ja sadze, iż w takiej sytuacji należałoby po prostu Kaplanowi przebaczyć - lub wyjaśnić sprawę z innym kapłanem.
Może się okazać że niekoniecznie Kapłan był w błędzie ...

Jest druga grupa spraw - tych dla nas najbardziej gorszących, bulwersujących.
Ewidentny zawiniony błąd Kapłana - czasem długotrwały.
Bywa i tak.
W takiej sytuacji proponowałbym przede wszystkim zwrócić uwagę Kapłanowi - potem gdy po ponowieniu nie widać poprawy - nie wahając się odpowiednie instancje kościelne - np. Kurię.

I trzecia grupa spraw - tych najbardziej "delikatnych".
kapłan w sposób niezawiniony (lub przy minimalnej "winie") - może się mylić lub źle kogoś ocenić.
Wtedy proponowałbym wyjasnić sprawę z kapłanem tak długo aż przyniesie to skutek ...


PS - dla "równowagi" proponowałbym dokładnie taki sam temat złożyć przez któregoś z Kapłnaów o tym co widzą u wiernych...

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
02-08-2007 23:11
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
ddv napisał(a):W imieniu Boga występuje wtedy gdy założy stułę na siebie - w innych sytuacjach jest tylko człowiekiem.
Suponujesz, że kapłani to schizofrenicy?
ddv napisał(a):Na codzień ma być dla nas co prawda autorytetem w sprawach wiary i moralności
Sorry, że tak brutalnie: ale nawet jak na WCecie siedzi, to ma to robić jak na księdza przystało, po Bożemu...
ddv napisał(a):PS - dla "równowagi" proponowałbym dokładnie taki sam temat złożyć przez któregoś z Kapłnaów o tym co widzą u wiernych...
Wg mnie, ten watek równie dobrze się do tego nadaje.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
03-08-2007 00:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #3
 
I o cóż sie tak urażasz księże ?
Przecież dość wyraźnie piszę by traktować Kapłana jako żywego człowieka a nie jako "bezbłędny" ideał.
Sprawa - wbrew pozorom - bywa iż jest czasem dość poważna.
Naprawdę - wielu rzeczy nie usłyszysz jako kapłan - nigdzie.
Nawet w konfesjonale.
Nie raz mi dane było bronić księży - choć czasami bywało iż powielałem zdanie tych osób.
Bywam też strasznie upierdliwy - nawet w stosunku do Kapłanów gdy widzę że coś nie gra.
Jak np. podczas nauk przedślubnych podczas których miałem ochotę wyjść z kościoła - bywało i tak.
Są to co prawda sporadyczne przypadki - jednak się zdarzają.
Faktem jest iż tego typu "wieści" to zwykle wymysł ludzkiej wyobraźni - to również fakt.
Zdarzają się nie tak często jak "wieść gminna" (a raczej "szeptanka" niesie) - jednak są.
Bywało i inaczej - że kapłan robił coś co uważał za słuszne - nie wiedząc o tym że to "coś" bulwersuje ludzi.
Było iż trzeba to powiedzieć w cztery oczy - pomogło. Ksiądz zrozumiał.
Był "na celowniku" nie wiedząc o tym
Naprawdę - nie ma się o o co urażać...

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
03-08-2007 00:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
ddv napisał(a):I o cóż sie tak urażasz księże ?
Przecież dość wyraźnie piszę by traktować Kapłana jako żywego człowieka a nie jako "bezbłędny" ideał
Hola Hola, master Yoda - nie urażam się, lecz tylko wyrażam swój pogląd. Poza tym, błędnym jest przekonanie, że ksiądz jest nim tylko wtedy, gdy ma stułę na sobie. Zawsze i wszędzie, 24h/dobe jest kapłanem.
A co do uważania księdza za ideał - zgoda. Poza tym, jeśli już ktoś ma księdza na jakims polu krytykować, to niech wpierw dobrze przemyśli wszelkie za i przeciw.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
03-08-2007 00:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #5
 
sorki - dopisałem kilka zdań w międzyczasie ;-)
Ks.Marek napisał(a):Poza tym, błędnym jest przekonanie, że ksiądz jest nim tylko wtedy, gdy ma stułę na sobie.
Sorki ale .. jakby to powiedzieć ..
nic takiego nie sugerowałem .. :?
doskonale wiem o tym iż Kapłanem jest zawsze i wszędzie - choć równie doskonale wiem iż kapłan nie zawsze występuje w imieniu Boga ...

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
03-08-2007 00:51
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #6
 
Ksiądz jest dla ludzi m.in. autorytetem moralnym, i jeśli naucza wiernych o moralności, uczciwości, miłości do bliźniego a sam popełnia często i gęsto uczynki wprost przeciwne do swoich nauk - to winien być oceniany z całą surowością. Nie będę przytaczał przykładów, bo znowu przeczytam o "pismakach i ich ołówkach" Duży uśmiech
"Dajmy kapłanom możliwość popełnienia błędu" - przecież błędy popełniają jak każdy z nas, ale co innego błędy a co innego uczynki z premedytacją.

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
03-08-2007 09:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
Helmutt napisał(a):"Dajmy kapłanom możliwość popełnienia błędu" - przecież błędy popełniają jak każdy z nas, ale co innego błędy a co innego uczynki z premedytacją.
Czy bez pudła, zawsze potrafisz odróżnić błąd od zła czynionego z rozmysłem?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
03-08-2007 14:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #8
 
Ks.Marek napisał(a):
Helmutt napisał(a):"Dajmy kapłanom możliwość popełnienia błędu" - przecież błędy popełniają jak każdy z nas, ale co innego błędy a co innego uczynki z premedytacją.
Czy bez pudła, zawsze potrafisz odróżnić błąd od zła czynionego z rozmysłem?
Wiesz, jeśli ktoś na przykład (aluzja zrozumiała) lży publicznie dną osobe czy grupe osób to ciężko to nazwac "błędem"...
Bez pudła to chyba nikt nie potrafi w 100% odróznić, ale pewne rzeczy po prostu widać.
03-08-2007 14:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
Helmutt napisał(a):Wiesz, jeśli ktoś na przykład (aluzja zrozumiała) lży publicznie dną osobe czy grupe osób to ciężko to nazwac "błędem"...
Bez pudła to chyba nikt nie potrafi w 100% odróznić, ale pewne rzeczy po prostu widać.
Hmmm, ja jeszcze nie widziałem by wiadomo kto :mrgreen: lzył kogokolwiek. Myśle, że to wyraz nadinterpretacji, której wielu ulega, dając się wpuścić w maliny...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
03-08-2007 14:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #10
 
Helmutt napisał(a):Ksiądz jest dla ludzi m.in. autorytetem moralnym, i jeśli naucza wiernych o moralności, uczciwości, miłości do bliźniego a sam popełnia często i gęsto uczynki wprost przeciwne do swoich nauk - to winien być oceniany z całą surowością.
Helmut !
Widzę tu klasyczny "błąd myślowy" tak bardzo charakterystyczny dla wielu osób.
Najpierw stawia się księdza w pozycji ideału po to to ideał później próbuje się zniszczyć wszelkimi możliwymi sposobami.
Dlaczego tak sie dzieje :?: - ja sądzę iż jest to po prostu szukanie w ten sposób spokoju dla własnego sumienia.
Osoby bowiem takie które regularnie praktykują - nie mają zwykle problemu z tym by zrozumieć i przebaczyć błąd własny - jak i księdza.
Postawa którą omawiamy charakterystyczna jest raczej dla kogoś, kto szuka sobie wymówki by nie uznawać tego autorytetu jakim jest ksiądz.
Bo - trudno takiej osobie np.pójść do kościoła na dodatkową Eucharystię - przeanalizować własne błędy (grzechy) pomodlić się i wyspowiadać.
I zmienić własne postępowanie
łatwo takiej osobie wydać sąd o innych by "rozgrzeszyć' swoje własne postępowanie.
Np tokiem myślenia "a ksiądz to jest gorszy - ja i tak jestem dobry "
Proszę zrozumieć jedną rzecz:
większość opowiadań "o księżach" to zwykle bajki nie mające związku z rzeczywistością.
Bywa i inaczej - widok np. kapłana w slipkach na plaży już dla kogoś jest zgorszeniem - a widok księdza z butelką piwa w torbie to juz wręcz "dowód" na "rozpicie kleru".
A nie daj Boże gdy podczas wakacji ktoś zobaczy kapłana na plaży w pobliżu kobiety - toż to już dowód na "kure..o księży".
Nieważne że ta kobieta obok niego to siostra czy kuzynka.
Gdyby tak było to w powszechnej opinii tym gorzej dla księdza - osoby które omawiamy gotowe byłyby posądzać kapłana o kazirodztwo ...

Spodziewałem się takich tekstów - i dobrze że one nastąpiły na początku tematu.
Winy księży - owszem zdarzają się.
Jednak- wbrew temu co w obiegowej opinii funkcjonuje są to dość rzadkie sprawy.
Temat - tymczasem - założyłem jako temat bardziej "wysublimowany" - o mniej lub bardziej niezawinionych błędach Kapłanów - które ktoś może odczytać jako "poważny/dotkliwy" błąd lub wręcz winę.
Właśnie dlatego iż od Kapłana wymaga się więcej niż od innych ...

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
03-08-2007 15:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Reketier Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 166
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #11
 
Pycha. U zakoników jeszcze się nie spotkałem ale co innego u księży. Nie u wszystkich bo sa wśród nich wspaniali ludzie, ale niestety większość ma ego proporcjonalne do samochodu stojącego pod plebanią. Wiem co mówię bo miałem dość długo stycznośc z tym środowiskiem. Chyba wychodzą z założenia, które przytoczył tu X. Marek:
"Księdzu należy sie szacunek juz przez to, że jest kapłanem."
Dajcie spokój... to pedofili też mamy szanować? niby za co? Na szacunek trzeba sobie zasłużyć!

Bezkrytycyzm wobec własnego środowiska. Bronienie Rydzyka i mu podobnych bez wzgledu na to co wyprawiają, H.Jankowskiego (noszenie viruti militari to nie pycha? niczym sobie nie zasłuzyl na ten order), który pozuje na jakiegos włoskiego dona:/ Prymas Glemp - to co zrobił z ks. Twardowskim jest obrzydliwe. Nie uszanowanie woli zmarłego, tylko po to by "jego" świątynia miała coś co ją będzie wyróżniać.

Early one mornin' while makin' the rounds
I took a shot of cocaine and I shot my woman down!
Got up next mornin' and I grabbed that gun took a shot of cocaine and away I run!
03-08-2007 18:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #12
 
Reketier napisał(a):pedofili też mamy szanować?
Tak, bo pedofilia to choroba. Nie można potępiać człowieka, co najwyżej jego czyny. Szanować dlatego, że jest człowiekiem.

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
03-08-2007 19:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Reketier Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 166
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #13
 
Ciekawe czy mówiłabyś to samo na miejscu rodziców takiego dziecka... Nie należy im się szacunek bo popełniają najgorszą zbrodnie.

Early one mornin' while makin' the rounds
I took a shot of cocaine and I shot my woman down!
Got up next mornin' and I grabbed that gun took a shot of cocaine and away I run!
03-08-2007 19:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #14
 
Reketier napisał(a):Ciekawe czy mówiłabyś to samo na miejscu rodziców takiego dziecka...
Jakiego dziecka?
Reketier napisał(a):Nie należy im się szacunek bo popełniają najgorszą zbrodnie.
Jaką zbrodnie? Czyżbym była nie w temacie?

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
03-08-2007 19:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Reketier Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 166
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #15
 
Dziecka skrzywdzonego przez pedofili. Pedofilia to zbrodnia, niszczy życie dziecka. Więc nie uważam aby należał im sie jakikolwiek szacunek.

Early one mornin' while makin' the rounds
I took a shot of cocaine and I shot my woman down!
Got up next mornin' and I grabbed that gun took a shot of cocaine and away I run!
03-08-2007 19:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów