Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Patriotyzm
Autor Wiadomość
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #16
 
Tylko,że nie każdy uniknie kosmopolityzmu.Na przykład piłkarze czy artyści.W przypadku piłkarzy są transfery i taki piłkarz zmienia obywatelstwo.Ale nawet wtedy- na emigracji można być patriotą.Przydałby się tu jakiś prawnik.Mam niemało pytań.

1.Czy zmiana obywatelstwa nie wymaga zmiany narodowości?
2.Czy osoba z nowym obywatelstwem nadal ma prawo do uczestniczenia w życiu politycznym kraju z którego wyemigrowała?
3.Co różni narodowość od obywatelstwa?
4.Czy zmienia się tylko obywatelstwo,a narodowość związana jest na stałe z miejscem urodzenia?
04-08-2007 14:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #17
 
SEBASTIANO napisał(a):1.Czy zmiana obywatelstwa nie wymaga zmiany narodowości?
Nie ma zmiany obywatelstwa. Jest nadanie kolejnego obywatelstwa. To znaczy, że stajesz się obywatelem kolejnego kraju, a zarazem nadal pozostajesz obywatelem tego, którego obywatelstwo miałeś wcześniej.
SEBASTIANO napisał(a):2.Czy osoba z nowym obywatelstwem nadal ma prawo do uczestniczenia w życiu politycznym kraju z którego wyemigrowała?
Tak co wyjaśnia odp na powyższe pytanie.
SEBASTIANO napisał(a):3.Co różni narodowość od obywatelstwa?
A czym różni się naród od państwa? Narodowość wyznacza przynależnośc do jakiegoś narodu z którym się utożsamiasz, z którym łączą cię emocje, kultura labo genealogia. Np. naród żydowski kiedyś nie miał własnego państwa, Polska tez kiedyś nie istniała na mapie, ale naród Żydowski i naród Polski istniały... to tylko przykład takich narodów jest przecież więcej. Zaś obywatelstwo to więź prawna, która łączy nas z państwem, na mocy którego człowiek ma określone prawa i obowiązki wobec państwa, i państwo – analogicznie - ma obowiązki i prawa wobec danej osoby.
SEBASTIANO napisał(a):4.Czy zmienia się tylko obywatelstwo,a narodowość związana jest na stałe z miejscem urodzenia?
Chyba różnica między narodowością a obywatelstwem sama w sobie daje odp na to pytanie.

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
04-08-2007 15:42
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #18
 
Czyli kwestia "kosmopolita czy patriota" jest w tym przypadku oparta na przywiązaniu do kraju.To znaczy,że można być patriotą zarówno w kraju ojczystym jak i na emigracji nawet mimo zmiany obywatelstwa.Z tego,co śledzę to na emigracji jest większy patriotyzm niż u nas w kraju.Np.takie Radio Orła w Wielkiej Brytanii i w Eire czy polskie nazwy miejscowości w USA.W Australii jest Góra Strzeleckiego.Kosmopolita czyli obywatel świata.Patriota czyli kochający Ojczyznę,myślący o jej dobru i broniący jej.

A może już wszyscy jesteśmy kosmopolitami.Popatrzmy-chociażby taki internet.Teraz można mieć stronę i pocztę pod dowolną domeną np.kanadyjską,irlandzką,niemiecką i cała reszta.Jak nie patrzeć jesteśmy kosmopolityczni.Skutek globalizacji.I ciekawostka.Kosmopolita może być patriotą lub nie.To zależy od stopnia przywiązania do kraju.Można np.mieszkać w kraju ojczystym a nie być patriotą,zaś być nim będąc na emigracji i na odwrót.
04-08-2007 18:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #19
 
SEBASTIANO napisał(a):tego,co śledzę to na emigracji jest większy patriotyzm niż u nas w kraju
Niestety masz rację... Jak to się mówi. Doceniamy coś wtedy, gdy to stracimy.

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
04-08-2007 18:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #20
 
A co byś powiedziała o Wszechpolakach.Bo są też wśród nich osoby wykształcone i kochające Polskę.Może Wszechpolacy i inne ruchy narodowe są w stanie coś zrobić dla Polski.Ale nie mogą nas w patriotyzmie wyręczyć.W patriotyzmie musimy się sami utwierdzać taj jak w harcerstwie czy w KSM-ie to jest.

Odnośnie Wszechpolaków to nie są oni nacjonalistami.Nacjonalizm idealny nie istnieje.Najpierw jest Bóg a potem honor i Ojczyzna.Żeby ta Ojczyzna zaistniała najpierw musiał powstać świat i człowiek.
04-08-2007 18:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #21
 
Cóż niewiele mogę powiedzieć o wszechpolakach, bo jakoś się nimi nie interesowałam zbytnio... z tego co mi się o uszy obiło, to owszem są oni patriotami. Zgadzam się z tym, że nie mogą oni nas w tym wyręczać. No bo co tylko wszechpolacy są Polakami? Organizacje takie jak harcerstwo (tę organizację znam najlepiej) stawiają na wychowanie w duchu patriotyzmu. Nie tylko utwierdzają osoby należące do nich w patriotyzmie, ale też na krzewieniu patriotyzmu w środowisku w jakim działają. Aby być patriotą nie trzeba należeć do żadnej organizacji. Patriotą powinien być każdy, kto mówi o sobie, że jest polakiem.

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
04-08-2007 19:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #22
 
Tak.Patriotą może być każdy z nas.Powinniśmy pokochać naszą Polskę i troszczyć się o nią.I nie można wytłumaczyć braku patriotyzmu obrażaniem się na polityków,którzy rządzą czy ich nie lubieniem.O głosowaniu pamiętam zawsze odkąd głosować mogę.I na emigracji nie zapomniałbym o Polsce.Zresztą się nie da.Jest tyle Polonii na całym świecie i rozgłośni polskich w sieci.A poza tym w Polsce się urodziłem.Nie twierdzę jednak,że wszystko w moim domu jest polskie.Ale kupywane produkty są polskie.Oczywiście patriotyzm bez bałwochwalstwa,bo nie jestem nacjonalistą.Zresztą żaden wierzący nie może stać się nacjonalistą,bo nie da się doczesności postawić ponad wiecznością.Nacjonalistą łatwiej być niewierzącemu,bo taki w nic nie wierzy więc jak będzie wierzył w Polskę i ją wręcz ubóstwiał to nie zgrzeszy.
05-08-2007 16:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #23
 
SEBASTIANO, wiem.. przez pomyłkę napisałam z małej.. nie zauważyłam tego, dlatego się tak zostało... a teraz już nie mogę zmienić...

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
05-08-2007 16:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #24
 
Temat zamiera,a jest o czym rozmawiać.Spotykam czasem takie postawy,że ktoś nie lubi Polski ze względu na polityków.To jest dla mnie poprostu absurd.Skąd się biorą takie apatriotyczne skojarzenia.Czy to znaczy,że jeśli Amerykanin nie lubi Busha to ma nie lubić przez to swego kraju? Czyż to nie nonsens?
06-08-2007 11:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #25
 
SEBASTIANO napisał(a):Temat zamiera,a jest o czym rozmawiać.Spotykam czasem takie postawy,że ktoś nie lubi Polski ze względu na polityków.To jest dla mnie poprostu absurd.Skąd się biorą takie apatriotyczne skojarzenia.Czy to znaczy,że jeśli Amerykanin nie lubi Busha to ma nie lubić przez to swego kraju? Czyż to nie nonsens?
W pewnym stopniu nonsens. Polska to nie jest przecież ten cielętnik zwany "sejmem". Paradoksalnie - nienawidząc polityków stajemy się jeszcze większymi patriotami, bo przecież "miłościwie nam panujący" działają wybitnie na szkodą kraju i winni zostać za to surowo osądzeni.
Cóż, tylko w filmach dochodzi w takim wypadku do "kryterium ulicznego", Polacy jak widać lubią pokrzyczeć, ale na tym się kończy. Może jakby jeden pan polityk z drugim dojrzał zza okien cyrku na Wiejskiej tysięczne tłumy szykujące koktaile mołotowa i policję w panicznym strachu to by się głębiej zastanowił...
06-08-2007 12:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Stańczyk Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 14
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #26
 
Troszkę nielogiczne:
SEBASTIANO napisał(a):Nie twierdzę jednak,że wszystko w moim domu jest polskie.Ale kupywane produkty są polskie.

Urodziłem się w Polsce, kocham Polskę, nie uważam jednak, że wszystkie kupowane przeze mnie produkty muszą być polskie. Stosuję kryterium ceny i jakości.

SEBASTIANO napisał(a):Oczywiście patriotyzm bez bałwochwalstwa,bo nie jestem nacjonalistą.Zresztą żaden wierzący nie może stać się nacjonalistą,bo nie da się doczesności postawić ponad wiecznością.Nacjonalistą łatwiej być niewierzącemu,bo taki w nic nie wierzy więc jak będzie wierzył w Polskę i ją wręcz ubóstwiał to nie zgrzeszy.

Z tym „nie zgrzeszy” to przesadziłeś. Jeśli ktoś jest niewierzący to nie grzeszy? A co z nazistami i komunistami, którzy na potęgę mordowali ludzi? Jako niewierzący nie grzeszyli?

Z nacjonalizmem problem polega na tym, że środowiska lewicowe narzuciły taki obraz jego widzenia, który jest tożsamy z narodowym socjalizmem (nazizmem, który jest dzieckiem lewicy). Tymczasem ze środowiskami endeckimi (nacjonalistycznymi) byli związani tacy ludzie jak Sienkiewicz, czy Padereweski (wg. Ciebie ateiści?). Główny ideolog endecji Roman Dmowski powiadał: Jestem Polakiem więc mam polskie obowiązki. Nacjonalizm (nie mylić z szowinizmem) to pewna forma patriotyzmu. Kolejność dobrze rozumieli nasi przodkowie, którzy na sztandarach pisali: Bóg, Honor i Ojczyzna.
06-08-2007 15:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #27
 
Stańczyk napisał:
Cytat:Z tym „nie zgrzeszy” to przesadziłeś. Jeśli ktoś jest niewierzący to nie grzeszy? A co z nazistami i komunistami, którzy na potęgę mordowali ludzi? Jako niewierzący nie grzeszyli?

Tylko,że nic tam nie wspomniałem o żadnym nazizmie i komunizmie,których sam nie lubię.To jak z tym nacjonalizmem w końcu.Czy jest bałwochwalstwem czy nie ? A może to szowinizm jest bałwochwalczy.Szowinizm napewno jest bałwochwalstwem.I dotarliśmy do czasów kiedy po upadku komunizmu źle rozumiemy nacjonalizm.
06-08-2007 21:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #28
 
Ciężko być patriotą w dzisiejszych czasach... Niech komentarzem będzie fragment wiersza Jana Kasprowicza:

Rzadko na moich wargach -
Niech dziś to warga ma wyzna
Jawi się krwią przepojony,
Najdroższy wyraz: Ojczyzna.

Widziałem, jak się na rynkach
Gromadzą kupczykowie,
Licytujący się wzajem,
Kto Ją najgłośniej wypowie.

Widziałem, jak między ludźmi
Ten się urządza najtaniej,
Jak poklask zdobywa i rentę,
Kto krzyczy, iż żyje dla Niej.

Widziałem, jak do Jej kolan -
Wstręt dotąd serce me czuje -
Z pokłonem się cisną i radą
Najpospolitsi szuje.

Widziałem rozliczne tłumy
Z pustą, leniwą duszą,
Jak dźwiękiem orkiestry świątecznej
Resztki sumienia głuszą.

Sztandary i proporczyki,
Przemowy i procesyje,
Oto jest treść Majestatu,
Który w niewielu żyje.

Więc się nie dziwcie - ktoś może
Choć milczkiem słuszność mi przyzna
Że na mych wargach tak rzadko
Jawi się wyraz: Ojczyzna.
07-08-2007 07:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Stańczyk Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 14
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #29
 
Helmutt napisał(a):Ciężko być patriotą w dzisiejszych czasach...

Każdy czas wymaga innego patriotyzmu. Dziś nie wymaga się walki z bronią w ręku o niepodległość. Dziś być patriotą to np.: uczciwie wykonywać swoją pracę, wywiesić flagę narodową z okazji 3 Maja i 11 listopada, nie przynosić wstydu Polsce gdy się przebywa na meczu w Wilnie Smutny ... Czy to jest aż takie trudne?
07-08-2007 11:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Bioman Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 512
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #30
 
Moje zdanie na założony temat zawiera się w refrenie znanej wszystkim piosenki ↓ Uśmiech

Wychowanie - T.Love \Duży uśmiech/

[Obrazek: matrix-15.gif][Obrazek: matrix-21.gif][Obrazek: matrix-14.gif][scroll]?ycie to nie MATRIX 8) [/scroll]
08-08-2007 22:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów