Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Patriotyzm
Autor Wiadomość
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #46
 
omyk napisał(a):Jezus łamał Prawo Mojżeszowe,
a tutaj pomyłka Uśmiech
Jezus był Żydem praktykującym i szanujacym Prawo Uśmiech Polecam książkę "Jezus Żyd praktykujący"

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
10-03-2008 18:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kleryk Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 121
Dołączył: Mar 2008
Reputacja: 0
Post: #47
 
omyk napisał(a):Ajajaj Kleryk! Bóg nie ma względu na osoby. Historia takiego Mateusza pokazuje, że to on nie był patriotą, natomiast niewiele mówi o patriotyzmie Jezusa. Na tej samej zasadzie mógłbyś stwierdzić, że Jezus łamał Prawo Mojżeszowe, nie przestrzegając szabatu. A przecież wiemy, że On to Prawo w sposób doskonały wypełnił Uśmiech Analogicznie - myślę, że Jezus nie musiał unikać urzędników okupanta, żeby być patriotą.

Hmm, to niby na czym ten Jego patriotyzm polegał, skoro "wypełniał" (z naszego, nie Żydów, czyli swego narodu, punktu widzenia) prawo jak chciał i niezbyt przejmował się tym, że nie wolno niekamieniować ladacznic i nieprzestrzegać szabasu? Jednak do wypełnienia prawa musiał je troszkę ponaginać. Uśmiech Dziwne trochę, prawda?

Cytat:Jezus był Żydem praktykującym i szanujacym Prawo Uśmiech Polecam książkę "Jezus Żyd praktykujący"

Tak? Jakoś nie znam słyszałem takiego głosu z ust żadnego szanującego prawo i praktykującego Żyda.
10-03-2008 18:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #48
 
Kleryk napisał(a):Tak? Jakoś nie znam słyszałem takiego głosu z ust żadnego szanującego prawo i praktykującego Żyda.
chodzi o nadanie prawu odpowiedniego brzmienie , kierunek itd.
Pokazanie ,że Jezus pokazał jak żyje jeżeli nie ma kierowanie martwą literą.

np.można było podróżnych zrywac kłosy, jeżeli były te kłosy przy drodzę. Nawet w czasie szabatu. [to czytałam w książce "Jezus Żyd praktykujący].


Pytanie o szabat

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
10-03-2008 18:51
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
meritus Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #49
 
Cytat:Jakoś nie natrafiłem nigdzie w Biblii na jakieś fragmenty, gdzie Jezus mówi coś o miłości ojczyzny.
Może nie wszystko przeczytałeś...

Cytat:Raczej o opuszczaniu ojca i matki.
Czyli rozumiem, że nie należy czcić ojca i matki?

Cytat:był patriotą, zbawiłby tylko Żydów. A że był (jest) kosmopolitą, to zbawił całą ludzkość.
Nie widzę zależności między zbawianiem tylko Żydów, a patriotyzmem. Nie ma po prostu takiej zależności.

Cytat:Może pójdę do kiosku po Nasz Dziennik?
Polecam

Cytat:To prawda, że Kościół "wywalił" jedno przykazanie z dekalogu
Nic nie wywalił. To z pewnością było tłumaczone w odpowiednim temacie.
10-03-2008 22:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kleryk Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 121
Dołączył: Mar 2008
Reputacja: 0
Post: #50
 
Cytat:Może nie wszystko przeczytałeś...

Biblię czytałem w całości. Także pod tym kątem.

Cytat:Czyli rozumiem, że nie należy czcić ojca i matki?

O oddawaniu czci ojcu i matce mówi Jezus tylko do faryzeuszy i poucza ich wegług litery ich prawa (Mt 15, 1-9). Uczniom zaś mówi tak:
Cytat:Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. Mt 10, 37
Cytat:I rzekł: Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem.Mt 19, 5

Jeszcze?

Cytat:Nie widzę zależności między zbawianiem tylko Żydów, a patriotyzmem. Nie ma po prostu takiej zależności.

Nie ma, jeśli przyjmujesz, że był Celtem. Jeśli tak, to powinien zbawiać tylko Celtów, a zbawił wszystkich. Jest w takim razie patriotą w sensie globalnym, czyli kosmopolitą Uśmiech Żaden patriota nie dba o interesy obcych. A dla Chrystusa nikt nie był obcym.

Cytat:
Cytat:Cytat:
Może pójdę do kiosku po Nasz Dziennik?
Polecam

Wybacz, ale nie znoszę pełnego nienawiści dyskursu tej gazety, oraz łatwości, z jaką osądzają innych. To nie po chrześcijańsku takie rzeczy czytać, już nie mówiąc o zgadzaniu się z treściami prezentowanymi tam. (moim zdaniem, rzecz jasna).

Cytat:Nic nie wywalił. To z pewnością było tłumaczone w odpowiednim temacie.
Owszem wywalił. X przykazanie, a z IX zrobił dwa (9. i 10. przykazania pierwotnie były jednym).

Jeśli masz ochotę dyskutować, to proszę nie kłam i podawaj argumenty, a nie puste stwierdzenia.
10-03-2008 23:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
meritus Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #51
 
Cytat:Jest w takim razie patriotą w sensie globalnym, czyli kosmopolitą
To zdanie jest wewnetrznie sprzeczne.

Cytat:Żaden patriota nie dba o interesy obcych
Mam wrażenie, że posługujesz się wypaczonym pojęciem patriotyzmu. Mieszasz patriotyzm z szowinizmem.

Cytat:Wybacz, ale nie znoszę pełnego nienawiści dyskursu tej gazety, oraz łatwości, z jaką osądzają innych.
Widzisz ja powiem to samo o Gazecie Wyborczej - festwial tegoż dali dzisiaj.

Cytat:Owszem wywalił. X przykazanie, a z IX zrobił dwa (9. i 10. przykazania pierwotnie były jednym)
Coś pomieszałeś.
10-03-2008 23:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kleryk Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 121
Dołączył: Mar 2008
Reputacja: 0
Post: #52
 
meritus napisał(a):
Cytat:Jest w takim razie patriotą w sensie globalnym, czyli kosmopolitą
To zdanie jest wewnetrznie sprzeczne.

Cytat:Żaden patriota nie dba o interesy obcych
Mam wrażenie, że posługujesz się wypaczonym pojęciem patriotyzmu. Mieszasz patriotyzm z szowinizmem.

Cytat:Wybacz, ale nie znoszę pełnego nienawiści dyskursu tej gazety, oraz łatwości, z jaką osądzają innych.
Widzisz ja powiem to samo o Gazecie Wyborczej - festwial tegoż dali dzisiaj.

Cytat:Owszem wywalił. X przykazanie, a z IX zrobił dwa (9. i 10. przykazania pierwotnie były jednym)
Coś pomieszałeś.

Uśmiech Hmmm, wybacz, ale nie wydaje mi się, żebyś był specjalistą od logiki. Żadne z moich w/w zdań nie jest wewnętrznie sprzeczne. Sprawdź sobie źródłosłów słów kosmopolityzm i patriotyzm. Ponawiam apel do Ciebie, byś argumentował swe stwierdzenia, bo one same niczego nie wnoszą do dyskusji.
Czego festiwal dała dziś Wyborcza? - napisz konkretniej, bo nie czytuję tego tytułu.
Co do mieszania, to, wybacz, ale mam wrażenie, że Tobie pomieszało się to, co jest merytoryczną dyskusją z rzucaniem niczym niepopatrych stwierdzeń (chyba, że własnym widzimisię, a z tym trudno dyskutować).
Nie sądzę, żebym wypaczał pojęcie patriotyzmu. Dbanie wyłącznie o własne interesy, to jeszcze nie szowinizm (do tego musiałaby dojść wrogość do obcych). Patriotyzm to taki egoizm, tylko rozumiany szerzej Uśmiech
10-03-2008 23:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #53
 
Kleryk, czy ty jesteś śJ?

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
10-03-2008 23:32
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kleryk Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 121
Dołączył: Mar 2008
Reputacja: 0
Post: #54
 
Rachel napisał(a):Kleryk, czy ty jesteś śJ?

A co to takiego śJ?
10-03-2008 23:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #55
 
Kleryk napisał(a):Rachel napisał/a:
Kleryk, czy ty jesteś śJ?


A co to takiego śJ?
świadek Jehowy.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
10-03-2008 23:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kleryk Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 121
Dołączył: Mar 2008
Reputacja: 0
Post: #56
 
Rachel napisał(a):
Kleryk napisał(a):Rachel napisał/a:
Kleryk, czy ty jesteś śJ?


A co to takiego śJ?
świadek Jehowy.

A widziałaś kiedyś kleryka, który jest świadkiem Jechowy? Uśmiech
10-03-2008 23:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #57
 
Kleryk napisał(a):Rachel napisał/a:
Kleryk napisał/a:
Rachel napisał/a:
Kleryk, czy ty jesteś śJ?


A co to takiego śJ?

świadek Jehowy.


A widziałaś kiedyś kleryka, który jest świadkiem Jechowy?
Kończe tego OT i napiszę do ciebie prywatną wiadomość :wink:

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
10-03-2008 23:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
meritus Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #58
 
Patriotyzm według internetowego PWN:
Cytat:postawa łącząca przywiązanie i miłość do ojczyzny oraz solidarność z własnym narodem — z szacunkiem dla innych narodów i poszanowaniem ich suwerennych praw
Kosmopolityzm:
Cytat:postawa społ. wyrażająca się w przekonaniu, że zasady organizacji państw.-nar. są przestarzałe, więzi nar. i tradycja nieistotne, a prawdziwą ojczyzną człowieka jest cały świat
Patriotyzm i kosmopolityzm są pojeciami przeciwnymi. Dlatego mówię, że tamto zdanie jest wewnetrznie sprzeczne.
11-03-2008 00:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kleryk Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 121
Dołączył: Mar 2008
Reputacja: 0
Post: #59
 
Chodziło mi o źródłosłów. Z greckiego patris to ojczyzna, a kosmopolityzm to uznanie świata jako całości za swą ojczyznę, poza ludzkimi podziałami ("królestwo moje nie jest z tego świata", pamiętasz?). Jeśli więc ojczyzną (patris) jest cały świat (κόσμος), to mamy do czynienia z "patriotyzmem globalnym" i nie ma tutaj żadnej sprzeczności.
Co było dla Chrystusa ojczyzną? Palestyna? Czy raczej cały wszechświat?
11-03-2008 01:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
meritus Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #60
 
Te etymologie nie trzymają się kupy. Kosmopolityzm i patriotyzm są pojęciami przeciwnymi.

Jezus przyznawał się do swej narodowości. W pierwszej kolejności spełniał posłannictwo wobec swego narodu. A następnie wobec innych. Podciąganie pod Chrystusa określenia "kosmopolityzm" jest niedopuszczalne, ponieważ u Chrystusa nie ma postawy odrzucania naturalnych, ustanowionych przez Boga więzi narodowych.
11-03-2008 01:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów