Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Patriotyzm
Autor Wiadomość
Kleryk Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 121
Dołączył: Mar 2008
Reputacja: 0
Post: #61
 
meritus napisał(a):Te etymologie nie trzymają się kupy.
Możesz mieć o to pretensje tylko do Greków Uśmiech
11-03-2008 01:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
meritus Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #62
 
Za co, za logikę? Nie można sprzecznych postaw - umiłowania wspólnoty narodowej i odrzucania wspólnoty narodowej określać jednym terminem "patriotyzm", bo jest to wewnętrznie sprzeczne i powoduje, że Arystoteles przewraca się w grobie. Nie można czarnego nazywać białym, podobnie kosmopolityzmu patriotyzmem.
11-03-2008 01:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kleryk Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 121
Dołączył: Mar 2008
Reputacja: 0
Post: #63
 
meritus napisał(a):Za co, za logikę? Nie można sprzecznych postaw - umiłowania wspólnoty narodowej i odrzucania wspólnoty narodowej określać jednym terminem "patriotyzm", bo jest to wewnętrznie sprzeczne i powoduje, że Arystoteles przewraca się w grobie. Nie można czarnego nazywać białym, podobnie kosmopolityzmu patriotyzmem.

Nie nazywam kosmopolityzmu patriotyzmem, tylko patriotyzmem globalnym, bo to słowo właśnie to oznacza.
11-03-2008 02:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #64
 
kosmopolitalizm patriotyzmem globalnym ? jakaś nowość ... patrioztyzm wiąże sie z kokretnymi korzeniami historycznymi itd. a nie na zasadzie, gdzie jestem jest mi miło i przyjemnie.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
11-03-2008 11:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #65
 
A zatem działalność polonijna nie jest żadnym kosmopolityzmem, bo przecież myślimy o Polakach za granicą. I emigrant też nie musi być zawsze kosmopolitą.

Mając dwa obywatelstwa - polskie i amerykańskie można wybierać Rząd i prezydenta dla USA, a przy tym mając polski paszport zagłosować w polskim konsulacie na Rząd i prezydenta Rzeczypospolitej. To też nie jest kosmopolityzm, bo z ważnym polskim paszportem możemy wziąć udział w wyborach i okazać swój patriotyczny obowiązek także za granicą.

Amerykanin polskiego pochodzenia ma korzenie i narodowość polską !
11-03-2008 11:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
meritus Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #66
 
To ja nazwę kolor czarny ciemną białością Kleryku.
11-03-2008 11:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #67
 
Kosmopolityzm - pogląd negujący wszelkie podziały kulturowo-polityczne i terytorialne. Zwolennicy kosmopolityzmu uważają za swoją ojczyznę nie jakiś kraj czy inny obszar, ale cały świat. Dążą oni do politycznej jedności świata, wolnego od podziałów i konfliktów. Tak sformułowana doktryna jest przeciwieństwem nacjonalizmu.

Diogenes na pytanie, gdzie jest jego kraj ojczysty odparł: "Jestem obywatelem świata"

Reasumując osoba uważająca się za kosmopolitę uważa się za obywatela całego świata, więc może być patriotą globalnym.

Kleryku a co myślisz o tym:
Cytat:Potem Jezus odszedł stamtąd i podążył w stronę Tyru i Sydonu. 22 A oto kobieta kananejska, wyszedłszy z tamtych okolic, wołała: «Ulituj się nade mną, Panie, Synu Dawida! Moja córka jest ciężko dręczona przez złego ducha». 23 Lecz On nie odezwał się do niej ani słowem. Na to podeszli Jego uczniowie i prosili Go: «Odpraw ją, bo krzyczy za nami!» 24 Lecz On odpowiedział: «Jestem posłany tylko do owiec, które poginęły z domu Izraela»9. 25 A ona przyszła, upadła przed Nim i prosiła: «Panie, dopomóż mi!» 26 On jednak odparł: «Niedobrze jest zabrać chleb dzieciom a rzucić psom». 27 A ona odrzekła: «Tak, Panie, lecz i szczenięta jedzą z okruszyn, które spadają ze stołów ich panów». 28 Wtedy Jezus jej odpowiedział: «O niewiasto wielka jest twoja wiara; niech ci się stanie, jak chcesz!» Od tej chwili jej córka była zdrowa.

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
11-03-2008 14:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
meritus Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #68
 
Kultura postmodernistyczna ma tendencję do dekonstruowania pojęć, do nadawania im sprzecznych znaczeń. Jednak nie są poprawne sformułowania typu kosmopolityzm to patriotyzm globalny, ponieważ kosmopolityzm zawiera w sobie wykluczenie pojęcia patriotyzm. Tak samo nie można zboczeńca seksalnego nazywać kochającym inaczej, lenia pracującym alternatywnie, mędrca słabo głupim itd.

Patriotyzm zawiera w sobie odniesienie do narodu, zaś kosmopolityzm zaprzeczenie wogóle sensowności istnienia narodu.
11-03-2008 17:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kleryk Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 121
Dołączył: Mar 2008
Reputacja: 0
Post: #69
 
Cytat:A zatem działalność polonijna nie jest żadnym kosmopolityzmem, bo przecież myślimy o Polakach za granicą. I emigrant też nie musi być zawsze kosmopolitą.

Nie musi. Chrustus nie był ani emigrantem, ani nie prowadził działalności polonijnej.

Cytat:Mając dwa obywatelstwa - polskie i amerykańskie można wybierać Rząd i prezydenta dla USA, a przy tym mając polski paszport zagłosować w polskim konsulacie na Rząd i prezydenta Rzeczypospolitej. To też nie jest kosmopolityzm, bo z ważnym polskim paszportem możemy wziąć udział w wyborach i okazać swój patriotyczny obowiązek także za granicą.

Obowiązkiem chrześcijanina jest chyba w większym stopniu bycie uczciwym i miłującym ludzi człowiekiem.
Cytat:Amerykanin polskiego pochodzenia ma korzenie i narodowość polską !

I co z tego? Wszyscy obywatele USA oprócz indian mają jakieś europejskie korzenie. To kim oni są? Amerykanami, czy europejczykami? Pojęcie narodowości powstało w XIX wieku, więc wcześniej nie było patriotyzmu? Szkoda. Oczko

Cytat:To ja nazwę kolor czarny ciemną białością Kleryku.

Czerń nie jest kolorem (powtórka z fizyki Uśmiech ). Ciemna białość, to raczej szarość. Ale próbuj dalej.

Cytat:Jestem posłany tylko do owiec, które poginęły z domu Izraela

Czyli rozumiem, że ten fragment mam interpretować literalnie? W takim razie Chrystus siedzi teraz po prawicy Ojca i błogosławi czołgi Izraela, czy palestyńskich bojowników?

Cytat:Patriotyzm zawiera w sobie odniesienie do narodu, zaś kosmopolityzm zaprzeczenie wogóle sensowności istnienia narodu.
Kosmopolityzm uznaje, że cała społeczność ludzka jest jednym "narodem ludzi". Może dla Ciebie to trochę metaforyczne, ale niech tak zostanie. Kosmopolityzm niekoniecznie zaprzecza sensowności istnienia narodu (jako grupy posiadającej wspólne korzenie, etc.), tylko uznaje za nadrzędne ogólnoświatowe braterstwo ludzi. Dlatego kosmopolityzm widzę jako bardziej chrześcijański, bo nie koncentruje się na podziałach. A co do wspólnych korzeni, to przecież wszyscy pochodzimy od Adama. To tylko kwestia perspektywy, z której patrzysz. Zmieniając proporcje nie zmieniasz istoty rzeczy.

:aniol:
11-03-2008 18:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #70
 
Kleryk napisał(a):Czyli rozumiem, że ten fragment mam interpretować literalnie?
Nie powiedziałam jak masz go interpretować,ale spytałam co masz na jego temat do powiedzenia. Innymi słowy wyjaśnij nam ten fragment.

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
11-03-2008 19:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
meritus Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #71
 
Cytat:I co z tego? Wszyscy obywatele USA oprócz indian mają jakieś europejskie korzenie. To kim oni są? Amerykanami, czy europejczykami? Pojęcie narodowości powstało w XIX wieku, więc wcześniej nie było patriotyzmu? Szkoda
Dziwne, ze słowo "naród" pojawia się tak często w Piśmie Świętym. W szkole mnie też takich bzdetów uczono.

Więc proponuję nazwać patriotyzm kosmopolityzmem narodowym :diabelek: skoro białe jest czarne.

Cytat:Kosmopolityzm niekoniecznie zaprzecza sensowności istnienia narodu
Z definicji odrzuca senswoność naodu jako czegoś przestarzałego.
11-03-2008 19:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kleryk Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 121
Dołączył: Mar 2008
Reputacja: 0
Post: #72
 
Cytat:Kleryk napisał/a:
Czyli rozumiem, że ten fragment mam interpretować literalnie?
Nie powiedziałam jak masz go interpretować,ale spytałam co masz na jego temat do powiedzenia. Innymi słowy wyjaśnij nam ten fragment.

Ten fragment opowiada o tym, że Chrystus docenia biegłość kobiet w dyskusji i nagradza sensownie myślące i obdarzone wyobraźnią niewiasty.

Cytat:W szkole mnie też takich bzdetów uczono.
Z tego co widzę niezbyt sobie wziąłeś do serca to, czego uczono Cię w szkole. Jeśli pójdziesz na jakieś studia humanistyczne, to Ci to powtórzą (te "bzdety"). I wiesz co. Oni mają czasami rację. Oczko

Cytat:Więc proponuję nazwać patriotyzm kosmopolityzmem narodowym :diabelek:

Jakoś imperialistycznie brzmi. Nie sądzisz?

Kosmopolityzm stawia ludzkość jako całość ponad wartością jednego narodu. To nie znaczy wcale, że uważa istnienie narodów za bezsensowne. Podobnie jak chrześcijanin nie musi uważać buddysty, ateisty czy żyda za kogoś gorszego.

Dziękuję Ci meritusie za te pogawędki. Dają mi one dużo radości. Uśmiech
11-03-2008 20:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #73
 
meritus napisał(a):Dziwne, ze słowo "naród" pojawia się tak często w Piśmie Świętym. W szkole mnie też takich bzdetów uczono.

Więc proponuję nazwać patriotyzm kosmopolityzmem narodowym skoro białe jest czarne.
Jakoś inaczej to brzmi Oczko wystarczy tylko troszkę na WOS pochodzic , czy też posłuchać na historii Oczko

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
11-03-2008 20:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
meritus Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #74
 
Cytat:Z tego co widzę niezbyt sobie wziąłeś do serca to, czego uczono Cię w szkole. Jeśli pójdziesz na jakieś studia humanistyczne, to Ci to powtórzą (te "bzdety"). I wiesz co. Oni mają czasami rację.
Widzisz - uczono mnie ideologii (liberalnej) a nie historii w tym wypadku. Studia humanistyczne właśnie są u mnie na finiszu Język

Cytat:Jakoś imperialistycznie brzmi. Nie sądzisz?
Myślenie kosmopolityczne rodzi się z dwóch źródeł - ideologii liberalnej i ideologii marksistowskiej (mimo wszystko Lenin wiecznie żywy).

Cytat:Kosmopolityzm stawia ludzkość jako całość ponad wartością jednego narodu. To nie znaczy wcale, że uważa istnienie narodów za bezsensowne.
Widzisz - cytowano tutaj słowniki, żeby pewne wypaczone rozumienie wyprostować.

Tak się stało że naród jest naturalną formą struktury społęcznej, podobnie jak podstawowa komórka społeczna jaką jest rodzina. Upowszechnienie kosmopolityzmu zawdzięczamy takim panom jak MArks i Engels.

Kościół przypomina tę prawdę, że naród jest nautralną formą struktury społecznej i że człowiek wobec takiej wspólnoty ma swoje obowiązki, w tym obowiązek miłości wynikający z IV przykazania Dekalogu.

Aha - Kleryku i Rachel apeluję abyście nie używali takiego mentorskiego tonu w swoich wypowiedziach, jakbym szkół nie kończył. Ja nie uzywam tego typu "argumentów", choć łatwo wyłuskać nielogiczność we wnioskowaniu w waszych wypowiedziach.
11-03-2008 21:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kleryk Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 121
Dołączył: Mar 2008
Reputacja: 0
Post: #75
 
meritus napisał(a):
Cytat:Z tego co widzę niezbyt sobie wziąłeś do serca to, czego uczono Cię w szkole. Jeśli pójdziesz na jakieś studia humanistyczne, to Ci to powtórzą (te "bzdety"). I wiesz co. Oni mają czasami rację.
Widzisz - uczono mnie ideologii (liberalnej) a nie historii w tym wypadku. Studia humanistyczne właśnie są u mnie na finiszu Język

Cytat:Jakoś imperialistycznie brzmi. Nie sądzisz?
Myślenie kosmopolityczne rodzi się z dwóch źródeł - ideologii liberalnej i ideologii marksistowskiej (mimo wszystko Lenin wiecznie żywy).

Cytat:Kosmopolityzm stawia ludzkość jako całość ponad wartością jednego narodu. To nie znaczy wcale, że uważa istnienie narodów za bezsensowne.
Widzisz - cytowano tutaj słowniki, żeby pewne wypaczone rozumienie wyprostować.

Widzę, że znów zrezygnowałeś z argumentacji na rzecz stwierdzeń a priori. I z czym mam tu dyskutować? Chcesz się przekrzykiwać? Chrystus był ciekawszym kosmopolitą niż Lenin, więc dlaczego wyskakujesz tu z Leninem? Mówisz takimi ogólnikami, że nijak nie da się tego nazwać próbą dyskusji. Nie implikuj mi wypaczonego rozumienia czagokolwiek, bo równie dobrze ja mogę to powiedzieć o Twoim. Nie zrobię tego jednak. Nie chodzi mi o udowodnienie Ci czegokolwiek za wszelką cenę. Nie wystarczy czegoś stwierdzić, żeby stało się to prawdą. Trzeba jeszcze argumentów. A w Twoich postach ich nie ma.
11-03-2008 21:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów