Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Patriotyzm
Autor Wiadomość
meritus Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #76
 
Widzisz - jednak Jezus nie jest kosmopolitą z krwi i kości - nie odrzucił swego narodu, lecz wciąż się z nim utożsamiał. Działa jako Żyd, a nie jako obywatel świata. Nie mógł zaprzeczać sensowności naturalnych struktur, które jako Bóg sam zainicjował w dziele stworzenia.

Cytat:Kosmopolityzm stawia ludzkość jako całość ponad wartością jednego narodu. To nie znaczy wcale, że uważa istnienie narodów za bezsensowne.
Możesz poczytać - na określenie jednego zjawiska używasz wzajemnie sprzecznych pojęć i na tym polega nielogiczność. Pokazałem analogiczne przykłądy, które to obrazują, aby nie było większych wątpliwości. To, że nie potrafisz ich obalić nie znaczy, że jest coś nie tak z tymi argumentami. Nie można kosmopolityzmu nazywać patriotyzmem (globalnym), podobnie patriotyzmu kosmopolityzmem (narodowym) ze względu na wzajemną sprzeczność.
11-03-2008 21:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kleryk Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 121
Dołączył: Mar 2008
Reputacja: 0
Post: #77
 
meritus napisał(a):Widzisz - jednak Jezus nie jest kosmopolitą z krwi i kości - nie odrzucił swego narodu, lecz wciąż się z nim utożsamiał. Działa jako Żyd, a nie jako obywatel świata. Nie mógł zaprzeczać sensowności naturalnych struktur, które jako Bóg sam zainicjował w dziele stworzenia.
Ok, szkoda, że mnie nie zbawił w takim razie, bo niestety nie jestem Żydem. Szkoda, że Jego naród jakoś średnio z tego zbawienia skorzystał. To normalne, że naród chce ukrzyżowania patrioty?
11-03-2008 21:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #78
 
meritus napisał(a):Aha - Kleryku i Rachel apeluję abyście nie używali takiego mentorskiego tonu w swoich wypowiedziach, jakbym szkół nie kończył. Ja nie uzywam tego typu "argumentów", choć łatwo wyłuskać nielogiczność we wnioskowaniu w waszych wypowiedziach.
nie chciałam aby tak zabrzmiało. Poprostu dużo mam tej tematyki na studiach.

A gdzie na nielogiczność ?
Czy jedn człowiek może kochać wszystki kraje i z kazdym krajem mieć osobiste powiązania ?

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
11-03-2008 23:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
meritus Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #79
 
Cytat:Ok, szkoda, że mnie nie zbawił w takim razie, bo niestety nie jestem Żydem.
Możesz wytłumaczyć jak doszedłeś do tego wniosku?

Cytat:To normalne, że naród chce ukrzyżowania patrioty?
Nie przypadkiem modliliśmy się przez wieki "de perfides judeorum" ;P
12-03-2008 01:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #80
 
Kleryk napisał(a):Ok, szkoda, że mnie nie zbawił w takim razie, bo niestety nie jestem Żydem.
Jakby tak wszyscy patrzyli, to większość ludzkości nie zostałaby zbawiona.
A przecież Jeus przybył zbawić wszystkich ludzi, i zgromadzić owczarnie ... ale nie tylko Izrael.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
12-03-2008 01:34
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
meritus Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #81
 
Przepraszam bardzo - czy ktoś np. ja powiedział, że skoro Jezus jest patriotą to przyszedł zbawić tylko Żydów? :roll:
12-03-2008 01:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kleryk Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 121
Dołączył: Mar 2008
Reputacja: 0
Post: #82
 
meritus napisał(a):Przepraszam bardzo - czy ktoś np. ja powiedział, że skoro Jezus jest patriotą to przyszedł zbawić tylko Żydów? :roll:
Skoro był patriotą, to po co miałby zbawiać obcych? Skoro jest Bogiem, to wszyscy ludzie są jego narodem.
12-03-2008 01:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
meritus Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #83
 
Bo patriotyzm przewiduje szacunek dla innych narodów, oczywiście w porządku miłości. Wydaje mi się to oczywiste. Zresztą było podane w słownikowej definicji... Jeżeli mylisz patriotyzm z nacjonalizmem albo szowinizmem to nie jest problem w mojej argumentacji, czy w patriotyzmie Jezusa, ale w Twoim rozumieniu terminów, które nie jest oparte o ich desygnat, ale o swoistą interpretację, którą być może posługujesz się nie do końca świadomie.
12-03-2008 02:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kleryk Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 121
Dołączył: Mar 2008
Reputacja: 0
Post: #84
 
meritus napisał(a):Bo patriotyzm przewiduje szacunek dla innych narodów, oczywiście w porządku miłości. Wydaje mi się to oczywiste. Zresztą było podane w słownikowej definicji... Jeżeli mylisz patriotyzm z nacjonalizmem albo szowinizmem to nie jest problem w mojej argumentacji, czy w patriotyzmie Jezusa, ale w Twoim rozumieniu terminów, które nie jest oparte o ich desygnat, ale o swoistą interpretację, którą być może posługujesz się nie do końca świadomie.
Wiesz, jeśli Bóg czuje się bardziej związany z jednym narodem, niż z całym światem (bo chyba nie zaprzeczysz, że dla patrioty "korzenie" są bardziej święte niż inne nacje), to nie jest możliwym, by wszystkich zbawiał JEDNAKOWO, a przynajmniej ja wierzę, że Rumun, Polak, Żyd i Nigeryjczyk mają identyczne szanse na zbawienie i łaskę Jego. Jak możesz oskarżać Boga o taką małostkowość, jak patriotyzm?
12-03-2008 02:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
meritus Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #85
 
Patriotyzm nie jest małostkowością, ale cnotą - Chrystus jako człowiek utożsamiał się ze swoim narodem, choć Jego misja zbawcza była uniwersalna. Polski patriotyzm nie przypadkiem nazywa się romantycznym mesjanizmem.
12-03-2008 02:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kleryk Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 121
Dołączył: Mar 2008
Reputacja: 0
Post: #86
 
meritus napisał(a):Patriotyzm nie jest małostkowością, ale cnotą - Chrystus jako człowiek utożsamiał się ze swoim narodem, choć Jego misja zbawcza była uniwersalna. Polski patriotyzm nie przypadkiem nazywa się romantycznym mesjanizmem.
No to dałeś czadu. Może jeszcze do Baroku się cofniemy? Kochowski by Ci się spodobał. Nie ma co, idziemy naprzód pełną parą. "Polska Chrystusem narodów", a Chrystus patriotą żydowskim, a dopiero na drugim miejscu Bogiem. Nieźle. Leć dalej, robi się ciekawie.
12-03-2008 02:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #87
 
W pierwszej to był Bóg-Trójca Jedyna - który obiecał Narodoi Wybranemu wybawienie-
więc następuje narodzenie Jezusa-człowieka i rozpoczyna sę plan zbawczy.
Ale Jezus nie zbawia tylko Żydów ale obejmuje wszyskich ludzi.
Przez fakt, że zyje na konkretnym terenie, więc ma korzenie historyczne w pokoleniu Dawida i przez ten aspekt można liczyć się że jest w jakimś stopniu patriotą.
Ale napewno nie można mówić o przywiązaniu do miejsca, bo jest ponad to.

Jeżeli jakie herezje, to proszę mnie na stosie nie palić :roll2:

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
12-03-2008 12:20
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
meritus Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #88
 
Kleryk - czadu na razie dajesz Ty. Co ma Kochanowski do rzeczy i te tezy przeciwstawiające człowieczeństwo Bóstwu w Chrystusie? Nie imputuj mi tego, czego nie powiedziałem. I jeszcze raz apeluję byś zszedł z mentorskiego i ironicznego tonu, bo nie ze mnie robisz durnia, ale z siebie.

Cytat:Ale Jezus nie zbawia tylko Żydów ale obejmuje wszyskich ludzi.
A czy patriotyzm wymaga zbawiania tylko Żydów?

Jeszcze raz apeluję o sięgniecie do słownika i zapoznania się ze znaczeniem słów patriotyzm, nacjonalizm, szowinizm, internacjonalizm i kosmopolityzm. Bo mam wrażenie, że zdarza się, że niektóre terminy są tu używane w błędnych znaczeniach.
12-03-2008 13:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #89
 
Przytoczony cytat o prośbie kobiety kananejskiej nie świadczy o "patriotyźmie " Jezusa, jak to argumentują co poniektórzy.
Rozmowa Jezusa z kobietą to próba jej wiary - podobna do próby wiary Abrahama.
Izraelitów obowiązywał nakaz jałmużny - w przypadku jej odmowy, proszący mógł bezkarnie złorzeczyć skąpemu.
Jezus mówiąc o szczeniętach - a psy były wsród Izraelitów pogardzanymi zwierzętami -ę wystawia wiare kananejki na próbę.,
Jej wiara była tak ogromna, że nie buntuje się, złorzeczy Jezusowi a prosi o okruchy.....Jezus tak często mówi - "Twoja wiara cię uzdrowiła".
Jezus utożsamia się ze swoim narodem ale niesie posłanie dla wszystkich...."A tu nie ma Greka ani Zyda, obrzezania ani nieobrzezania, barbarzyńcy, Scyty, niewolnika, wolnego, lecz wszystkim we wszystkich jest Chrystus" (Kol 3,11).
Nikt w zasadzie nie jest do końca kosmopolitą - bo na krańcu świata zawsze się wraca sentymentem, wspomnieniami do domu rodzinnego - taka to nasza ludzka "przypadłość" i dobrze, oby tylko nie przerqadzała się w szowinizm, nacjonalizm Uśmiech
Czy Jezus kochał swój naród?...podobnie do każdego człowieka - Tak... "Na widok miasta zapłakał nad nim....(Łk 19,41-44)....każdego z nas bolą nieszczęścia spadające na nasz kraj i cieszymy się z sukcesów Uśmiech
12-03-2008 14:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #90
 
Kleryk napisał(a):Ten fragment opowiada o tym, że Chrystus docenia biegłość kobiet w dyskusji i nagradza sensownie myślące i obdarzone wyobraźnią niewiasty
Ojojoj... to mnie kilku księży okłamało... normalnie chyba dziś na spotkaniu lektorów jednemu z nich to wygarnę.

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
12-03-2008 15:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów