Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Boża sprawiedliwość w protestantyźmie
Autor Wiadomość
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Boża sprawiedliwość w protestantyźmie
Doskonały człowiek
przysporzył nam tu na forum 7 stron dywagacji na temat interpretacji tego fragmentu listu do Efezjan. W tym wątku pragnę zwrócić się do naszych braci Reformowanych, aby odnieśli się do fragmentu listu do Rzymian 1, 17:
Paweł Apostoł napisał(a):1,17 W niej bowiem objawia się sprawiedliwość Boża, która od wiary wychodzi i ku wierze prowadzi, jak jest napisane: a sprawiedliwy z wiary żyć będzie.
Jak to jest z tą Bożą sprawiedliwością? Czy człowiek ma w niej udział? Może w niej czynnie partycypować, czy też nie? Albo inaczej: człowiek może być sprawiedliwy, czy też nie?
I jeszcze jedna sprawa. Jeśli usprawiedliwienie tylko przez wiarę, to co będzie z kimś, kto powie tak:
Wierzę w Boga, modlę się, czytam Pawła Apostoła i Ewangelię, ale będę w życiu jak Janosik - bogatym będę odbierał, a dawał ubogim.

Czy taki Janosik będzie mógł być postrzegany jako zasługujący na zbawienie, czy tez nie?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
02-12-2006 01:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Teofil Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 114
Dołączył: Dec 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
Cytat:I jeszcze jedna sprawa. Jeśli usprawiedliwienie tylko przez wiarę, to co będzie z kimś, kto powie tak:
Wierzę w Boga, modlę się, czytam Pawła Apostoła i Ewangelię, ale będę w życiu jak Janosik - bogatym będę odbierał, a dawał ubogim.

Czy taki Janosik będzie mógł być postrzegany jako zasługujący na zbawienie, czy tez nie?
Taki człowiek nie ma 'emuwnah (wiary jako zaufania i posłyszeństwa Bogu i jego słowu), więc jak dla mnie usprawiedliwiony nie jest, choć nie chcę sądzić, abym nie był sądzony.
03-12-2006 21:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
Teofil napisał(a):Taki człowiek nie ma 'emuwnah
A co to takiego? Nie znam tego terminu. Jaka jest jego geneza?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
03-12-2006 23:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Teofil Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 114
Dołączył: Dec 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
Ks.Marek napisał(a):
Teofil napisał(a):Taki człowiek nie ma 'emuwnah
A co to takiego? Nie znam tego terminu. Jaka jest jego geneza?

To hebrajskie słowo "wiara", występujące między innymi w Hab 2,4, skąd pochodzi ów cytat listu do Rzymian.
04-12-2006 17:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #5
 
"Emunah" to etymologicznie "pewność prawdy"
"Hebrajski rdzeń "aman"=pewnie się na czymś oprzeć
"Emeth" = prawda

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
05-12-2006 23:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #6
 
Teofil napisał(a):To hebrajskie słowo "wiara", występujące między innymi w Hab 2,4, skąd pochodzi ów cytat listu do Rzymian.
Habakuk napisał(a):2,4 Oto zginie ten, co jest ducha nieprawego, a sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności.
Paweł w Liście do Rzymian napisał(a):1,17 W niej bowiem objawia się sprawiedliwość Boża, która od wiary wychodzi i ku wierze prowadzi, jak jest napisane: a sprawiedliwy z wiary żyć będzie.
jswiec napisał(a):"Emunah" to etymologicznie "pewność prawdy"
"Hebrajski rdzeń "aman"=pewnie się na czymś oprzeć
"Emeth" = prawda
Kurcze pieczone! Miałem książkę W. Kaspera na ten temat i mi ją diabeł ogonem przykrył :!:

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
14-12-2006 22:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #7
 
Polecam usługi św. Antoniego Uśmiech OUśmiech

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
15-12-2006 13:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #8
 
Ap. Paweł napisał(a):Rz 1, 17 dikaiosine gar Theou en auto apokalipte tai ek pisteos eis pistin katos gegraptai o de dikaios ek pisteos dzesetai

*owe >>dikaiosyne<< to hebrajskie sedaqa - prawość

Zaś co do tekstu, bardziej chyba powinno być:
"W niej bowiem objawia się sprawiedliwość Boża, która w Nim została objawiona wierzącym i ku wierze prowadzi, jak jest napisane: a sprawiedliwy z wiary żyć będzie."

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
09-04-2007 09:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
darius Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 33
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
Jeśli usprawiedliwienie tylko przez wiarę, to co będzie z kimś, kto powie tak:
Wierzę w Boga, modlę się, czytam Pawła Apostoła i Ewangelię, ale będę w życiu jak Janosik - bogatym będę odbierał, a dawał ubogim.


Jezeli byś wiezył w Boga to zył byś tak by mu sie podobac a zabierac chocby to byl najbogatszy czlowiek i chocbys dal to biednym to dalej to jest kradzież!! wtedy nie mógłbys nazwac siebie osoba wierzącą, gdyz gdybyś naprawde wierzyl w Boga to wypełnialbys jego przykazania...
14-09-2007 01:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #10
 
Cytat: Jezeli byś wiezył w Boga to zył byś tak by mu sie podobac a zabierac chocby to byl najbogatszy czlowiek i chocbys dal to biednym to dalej to jest kradzież!! wtedy nie mógłbys nazwac siebie osoba wierzącą, gdyz gdybyś naprawde wierzyl w Boga to wypełnialbys jego przykazania...
Ejże !

Nie rozumiem bowiem tego, co czynię, bo nie czynię tego, co chcę, ale to, czego nienawidzę - to właśnie czynię.
Jeżeli zaś czynię to, czego nie chcę, to tym samym przyznaję Prawu, że jest dobre. A zatem już nie ja to czynię, ale mieszkający we mnie grzech. Jestem bowiem świadom, że we mnie, to jest w moim ciele, nie mieszka dobro; bo łatwo przychodzi mi chcieć tego, co dobre, ale wykonać - nie.
Nie czynię bowiem dobra, którego chcę, ale czynię to zło, którego nie chcę.
Jeżeli zaś czynię to, czego nie chcę, już nie ja to czynię, ale grzech, który we mnie mieszka.
A zatem stwierdzam w sobie to prawo, że gdy chcę czynić dobro, narzuca mi się zło. Albowiem wewnętrzny człowiek [we mnie] ma upodobanie zgodne z Prawem Bożym. W członkach zaś moich spostrzegam prawo inne, które toczy walkę z prawem mojego umysłu i podbija mnie w niewolę pod prawo grzechu mieszkającego w moich członkach.

Nieszczęsny ja człowiek!
Któż mnie wyzwoli z ciała, [co wiedzie ku] tej śmierci?
Dzięki niech będą Bogu przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego!
/Rz 7,15-24/

Usprawiedliwienie jest przez wiarę, ale... sąd będzie według uczynków:
Oto przez swoją zatwardziałość i serce nieskłonne do nawrócenia skarbisz sobie gniew na dzień gniewu i objawienia się sprawiedliwego sądu Boga, który odda każdemu według uczynków jego: tym, którzy przez wytrwałość w dobrych uczynkach szukają chwały, czci i nieśmiertelności - życie wieczne; tym zaś, którzy są przekorni, za prawdą pójść nie chcą, a oddają się nieprawości - gniew i oburzenie./Rz 2,5-8/

pozdrawiam
Marek
14-09-2007 01:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #11
 
Wydzielone posty posłużą do przeprowadzenia wymiany poglądów na temat teologii politycznej i wyzwoleniowej

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
07-10-2007 16:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów