Ankieta: Czy płacisz (będziesz płacić) abonament TV
Tak
Nie
Uważam, że to raczej podatek od luksusu, czy wręcz haracz, stąd nie płacę.
[Wyniki ankiety]
 
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nie(sprawiedliwy) abonament
Autor Wiadomość
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Nie(sprawiedliwy) abonament
Od roku jestem użytkownikiem jednej z platform cyfrowej telewizji.
wiadomo, że aby mieć dostęp do sygnału, należy opłacać abonament. Wykluczam możliwość nielegalnego odbioru telewizji. Zatem pytam, jakim prawem mam płacić dodatkowy abonament, czy raczej haracz za posiadanie odbiornika TV?
Edward Kabiesz napisał(a):Właściciele telewizorów nie chcą abonamentu płacić, a państwo nie potrafi należności egzekwować. Pomysłów na reformę poboru abonamentu było już kilka. Proponowano na przykład, aby kontrolą, czy w mieszkaniu znajduje się telewizor, zajmowali się listonosze albo by opłaty za telewizor egzekwowały urzędy skarbowe. Pojawiła się też propozycja, by na utrzymanie telewizji i radia płacić w rocznym rozliczeniu podatkowym. Propozycja, by abonament płacili odbiorcy prądu, nie jest nowa. Już w ubiegłym roku mówił o niej Bronisław Wildstein, ówczesny prezes TVP. To bardzo skuteczny sposób rozwiązania problemu ściągalności.
Po 1: Ja płacę, więc czemu mam być włączony w zbiorową odpowiedzialność?
Po 2: Jeśli pomysł ów przejdzie, to raczej zostanie zaskarżony w Trybunale Konstytucyjnym. Znam ludzi, którzy nie korzystają ani z radia ani z telewizji.

Jakie jest Wasze stanowisko? Zapraszam do dyskusji.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
04-08-2007 01:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Hume'anistka Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 26
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #2
Re: Nie(sprawiedliwy) abonament
Ks.Marek napisał(a):Od roku jestem użytkownikiem jednej z platform cyfrowej telewizji.
wiadomo, że aby mieć dostęp do sygnału, należy opłacać abonament. Wykluczam możliwość nielegalnego odbioru telewizji. Zatem pytam, jakim prawem mam płacić dodatkowy abonament, czy raczej haracz za posiadanie odbiornika TV?

Ponieważ tak zapisano w ustawie: jest pan posiadaczem odbiornika TV (choćby służyl on panu za stolik do kawy) i istnieje domniemanie, że w razie potrzeby nie zawaha się go użyć Oczko - zatem nie jest to de facto abonament na odbiór publicznej TV i radia. Tylko co? Opłata za ściąganie fal elektromagnetycznych?

Można sobie zamontować odpowiednie 'instrumentarium' w komputerze, wyrzucić telewizor i radio i przestać płacić za posiadanie pudełka. Chyba, że już ci tam, na górze, obmyślaja, jak dodatkowo opodatkować użytkowników komputerów.
04-08-2007 09:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
Hume'anistka napisał(a):Ponieważ tak zapisano w ustawie: jest pan posiadaczem odbiornika TV (choćby służyl on panu za stolik do kawy) i istnieje

Ustawa o radiofonii i tv napisał(a):USTAWA
O RADIOFONII I TELEWIZJI

Rozdział 7
Opłaty abonamentowe

Art. 48. 1. Za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych pobiera się opłaty abonamentowe.
2. Domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika.
3. Krajowa Rada określa, w drodze rozporządzenia, wysokość opłaty abonamentowej za używanie odbiornika radiofonicznego oraz opłaty abonamentowej za używanie odbiornika telewizyjnego albo odbiornika radiofonicznego i telewizyjnego, sposób i tryb wnoszenia tych opłat, a także może określić przypadki, w których umarza lub rozkłada na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych. Krajowa Rada może, ze względów społecznych, przyznać niektórym kategoriom osób zniżki lub zwolnienia od opłat abonamentowych.
Jeśli płace platformie tv cyfrowej, to jakim prawem mam płacić drugi raz za to samo? Wszak platforma tv nie istnieje poza prawem. To KRRiTV daje koncesje i ustala normy funkcjonowania danej tv cyfrowej.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
04-08-2007 12:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Hume'anistka Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 26
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #4
 
Ks.Marek napisał(a):Art. 48. 1. Za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych pobiera się opłaty abonamentowe.
2. Domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika.

Toż mówię. Za używanie.
Platformie cyfrowej płaci pan za możliwość oglądania konkretnych programów, nie za używanie pudełka TV.

Sama zastanawiałam się kiedyś - jako że jestem użytkownikiem Cyfry+ od wielu lat - nad wystosowaniem oświadczenia, że nie oglądam kanałów TV publicznej i płacę tylko za to, co rzeczywiście, z własnej woli oglądam. Ale to se ne da. Płacę abonament RTV za sam fakt posiadania odbiornika. Zatem abonament RTV i abonament platformy cyfrowej to dwie różne sprawy.

Chociaż nie wiem, jakiej platformy jest pan abonentem - warto zerknąć w umowę - może są tam jakieś wytyczne odnośnie abonamentu RTV? Bo w mojej jest jasno powiedziane, za co płacę.

A tak na marginesie: odbiornik TV nie jest w obecnych czasach dobrem luksusowym; moim zdaniem idzie tylko o to, aby znowu jakieś pieniądze wyciagnąć od podatnika. Bo przecież nie zmienią zapisu o domniemaniu użytkowania odbiornika na deklarację łożenia na publiczną TV (bo chyba niewielu się zdecyduje płacić). A mówienie, że TV publiczna utrzymuje się głównie z reklam nie do końca jest prawdą - proszę pomyśleć: miesięczna składka RTV to 17 złotych x liczba płacących => daje chyba sporą kwotę dodatkową.

Zatem, jako uczciwy obywatel: płacz i płać!
04-08-2007 12:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów