Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak pomóc ?
Autor Wiadomość
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #1
Jak pomóc ?
Jednym z podstawowych zadań dla nas, dla katolików jest pomoc innym.
Przypomnę - trzy podstawowe "filary" to post jałmużna i modlitwa.
Pomagać można na różne sposoby - ja sądzę jednak że tylko połączenie tych trzech "filarów" daje nam pełnię życia chrześcijańskiego.
Zatem - ofiarować zarówno swoją modlitwę jak i odmówienie sobie przyjemności - jak i wsparcie biednych jałmużną.

Problem bywa jednak czasami z tym jak i komu pomagać tak by trafić do naprawdę potrzebujących a nie do osób którym taka pomoc może okazać się wręcz szkodliwą (tak by ofiarowany kosztem naszego wyrzeczenia grosz nie został "zamieniony" na alkohol osób uzależnionych a nie jako posiłek czy książki dla ich dzieci).
Trudny wybór który jest dla nas niejednokrotnie poważnym dylematem jak dać by dać dobrze i na szlachetny cel.
Pomocą nam tu mogą być różnego rodzaju Instytucje i Fundacje które pomagają biednym i potrzebującym.
Tu również - bywa rożnie - nie zawsze możemy być pewni co do danej organizacji czy też należycie dysponuje funduszami.
Ja zatem proponowałbym spróbować "stworzyć" taką "bazę danych" Instytucji które rzetelnie pomagają - prosiłbym też o krótkie uzasadnienie dlaczego.
Proponowałbym - przede wszystkim katolickie bądź związane bezpośrednio z Kościołem organizacje> (Katolicy wspierają nie tylko katolików - chodzi jednak o pewien sposób weryfikacji danych zgodnych z naszym światopoglądem)

Ja ze swoje strony - proponuję na wstępie trzy organizacje o których uważam iż można bez ryzyka ofiarować fundusze na dobry cel
Moderację zaś prosiłbym o ścisłą, ostrą "moderację" tematu

1. Caritas Polska http://www.caritas.pl/news.php?id=6346&d=51
(Największa katolicka organizacja pomocowa skutecznie wspierająca wielu potrzebujących w wielu "dziedzinach")

2. Mysłowickie "Hospicjum Cordis"
Hospicjum o bardzo wysokim poziomie i sprawdzonej skutecznej pomocy dzieciom.
Cytat:Pomóż Hospicjum Cordis z Mysłowic
(Dziennik Zachodni, 13.04.2006)
Jest takie miejsce na Śląsku, gdzie w bólu - z powodu choroby, bezsilności czy rozpaczy - znajdziesz ukojenie. Jeśli sądzisz, że w nieszczęściu jesteś zawsze sam - powinieneś odwiedzić Mysłowice. W tamtejszym Hospicjum Cordis przekonasz się, jak wiele znaczy człowiek.
Od kiedy na ul. Cegielnianej istnieje ta placówka - nie narzeka na brak zainteresowania ze strony wolontariuszy, gotowych pomagać czy ludzi Kościoła znajdujących odpowiednie w chorobie słowo. A jednak wciąż popada w niedostatek. Jest jednak sposób, by hospicjum dać szansę na prowadzenie szczytnej misji - ofiarowując 1 proc. swego podatku. Zamiast do fiskusa - pieniądze trafią do naprawdę potrzebujących. Hospicjum Cordis ze wszech miar do nich należy.
Założone w 1990 roku, najpierw świadczyło opiekę w domach chorych. Od lutego 1994 r. Społeczne Towarzystwo Hospicjum Cordis uruchomiło pierwszy w Polsce południowej oddział stacjonarny dla chorych umierających z powodu choroby nowotworowej. O swej misji mówią prostymi słowami: celem ich pracy jest zapewnienie ludziom umierającym na tę chorobę stałej opieki, która pozwala uśmierzyć ogromny ból fizyczny, psychiczny i duchowy. Przebywają ze swymi chorymi w ostatnich dniach, godzinach, chwilach ich życia, będąc niejednokrotnie ostatnimi powiernikami ich wiary, nadziei i miłości.
Od kilku lat moje "1% podatku" przesyłam na rzecz tego hospicjum - sądzę, że to doskonała sposób na wsparcie wspaniałych ludzi i wspaniałej a przede wszystkim bardzo skutecznej inicjatywy - a przede wszystkim dla potrzebujących dzieci
Link do strony: http://www.cordis.katowice.opoka.org.pl/

3. Osobom które chciałyby wspierać określony cel i określone osoby będące w potrzebie same pozostając "incognito" - proponowałbym dołączyć do któregoś z apeli (bywa iż propagowanych również na łamach "Gościa Niedzielnego" ) poprzez Fundację rekomendowaną zarówno przez apele zamieszczane na łamach "GN" jak i tak poważnymi i szanowanymi nazwiskami jak prof. Religa czy Beata Tyszkiewicz.
Pieniądze - zgodnie z deklaracją - idą bezpośrednio , tzn. bez opłat i prowizji ze strony Fundacji - na konto osób potrzebujących na które zdecydujemy się je wpłacić.
Zatem - proponowałbym Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą"
http://www.dzieciom.pl/index.php

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
04-08-2007 12:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #2
 
Kochać miłością Agape, ofiarować innym taką pomoc jaką jest się w stanie pomóc. Bez względu na to kim jest ten człowiek, który potrzebuje naszej pomocy. Zgadzam się z ddv post i modlitwa, czyli oddanie tej sprawy w ręce Boga, który najlepiej wie, co zrobić i jak pomóc, modlić się tak, jakby wszystko zależało od Boga. Jednak nie można na tym skończyć. Stwierdzić, że Bóg sprawę załatwi i będzie po wszystkim. Bo Bóg działa przez ludzi, przez nas. A więc my musimy działać, działać tak, jakby wszystko zależało od nas. Czyli ofiarowanie jałmużny, swojego wolnego czasu. Wg mnie wiele organizacji zasługuje choćby na 1% podatku. Są to hospicja, szpitale, domy opieki, również harcerstwo, które nie tylko wychowuje młodych ludzi ale i niesie wszelką pomoc, pełnią służbę w różnych miejscach, tam gdzie ludzie pomocy potrzebują.
"w miłości jest tak, że im więcej jej oddajesz, tym więcej jej posiadasz".
Jakiś czas temu natknęłam się na stronę pajacyk. Żeby wspomóc wystarczy kliknąć na brzuszek pajacyka. Nas to nic nie kosztuje, a sponsorzy płacą za każde "kliknięcie". Często chodzimy po internecie, oglądamy jakieś strony, czasem bez sensu... warto przy okazji wejść tam. Pomóc nakarmić głodne dzieci.

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
04-08-2007 12:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #3
 
http://www.okruszek.org.pl/

Pomoc głodującym.

***

http://www.zmilosciserc.pl/donate.php

Pomoc chorej Agnieszce.

***

http://www.polskieserce.pl/

To chyba znane.
--> Wszystkie linki są sprawdzone, też chodzi o kliknięcie Oczko

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
04-08-2007 19:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów