Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Komunia pod 2 postaciami...
Autor Wiadomość
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #46
 
b2 napisał(a):Pozłacane kielichy, kielichy i "puszki" (to też zawsze mnie bawiło: z jednej strony pozlacany kileich a z drugiej strony Pan Jezus w "puszce" - do końca nie wiem jak to jest z tym szacunkiem) są potrzebne NAM, nie JEMU.
Przyklad: kiedy odwiedzam osobę ubogą, skromnie żyjącą to nie traktuję jej z mniejszym szacunkiem, niż bogatego mieszkającego w pałacu. Dlaczego wyznacznikiem szacunku miałaby być w XXI wieku ilość złota, wielkość świątyni, wzór na ornacie ??????

Szczerze mówiąc to nie rozumiem twoich pretensji. Chyba nadajemy na innych orbitach. Przepisy liturgiczne wskazują, że powinno się rozdawać Pana Jezusa z tej ofiary, na której uczestniczyli wierni. Jednak to nie oznacza, że musi tak być. Natomiast, że Bóg jest "przechowywany" w pozłacanych kielichach miałoby oznaczać, że przywiązujemy wage do złota? Nigdy wcześniej tak nie myślałem, dopiero ty mi na to oczy otowrzyłeś :? Tak poza tym jak ktoś bardzo ważny, ceniony, ba - najważniejszy przyjdzie do Ciebie to chyba Go godnie potraktujesz! /Jezusa mamy widzieć w każdym stąd nawet najbiedniejszy powinien być w naszych oczach najważniejszy/ Wnioskując w ten sposób zaraz będziemy rozmawiać o tym, że wielkie świątynie są niepotrzebne i budując je kiedyś, teraz ludzie tylko tracili siły.... Przez sztukę, pozłacane kielichy też wyrażamy nasz stosunek do Boga. Jak ktoś nie traktuje Boga serio to przyjdzie na Eucharystię brudny, ubrany jak codzień. Wnętrze zawsze jakoś się urzewnętrznia.

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
29-01-2005 08:54
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #47
 
Ja bym chciała, żeby była , ale siłą rzeczy księdzem nie zostanę Oczko
A to, że w parafii katedralnej jest tylu księży w ogóle mnie nie dziwi. U mnie w Olsztynie w parafii katedralnej ( a właściwie to od niedawna bazylika, więc nie wiem czy nazywa się już katedralna... :roll: ) też jest wielu księży, może nie 19, ale z pewnością dużo więcej niż w innych parafiach. Wiadomo - biskupi przynależą do tej parafii... Oczko

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
29-01-2005 12:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Futrzak Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 562
Dołączył: Oct 2004
Reputacja: 0
Post: #48
 
A co do pięknych świątyń i pozłacanych kielichów: poprzez formę także można nawracać!!!
"Piękno zbawi świat"

If Jah is for me, tell me whom I gon' fear? No i won't fear!
29-01-2005 22:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
b22 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 342
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #49
 
Kij ma dwa końce. Oczywiście, nie mam nic przeciwko wznoszeniu świątyń wysoko w górę, nie mam nic przeciwko złocie w kościele.

To w końcu powierzchowność, oprawa. Chrystus jednak uczył, że Królestwo Niebieski jest w nas i raczej o piękno tej Świątyni winniśmy się martwić.

Teraz powiem, że nie zgadzam się z tym, że piękny złoty kielich jest w stanie kogoś nawrócić a zaraz potem rozszarpiecie mnie za bluźnierstwo...

Tak uważam, ale to nie tak, że zaraz chciałbym obdrapać barokowe kościoły ze złota i pomalować je olejną farbą. Nie.

Co do orbit - gdybyśmy nadawali na tej samej częstotliwości, tobyśmy ze sobą wpadli w interferencję. A tak - dyskutujemy.
29-01-2005 22:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #50
 
b2 przecież każdy wie, że ma dbać o świątynię, która jest Kościół czyli my wszyscy najpierw!

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
30-01-2005 23:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
b22 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 342
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #51
 
Grzegorzu,

Ty starała się mówię polski język bardziej tutaj, ja nic pojmowała od Twój ostatnimi post, cytować:

"b2 przecież każdy wie, że ma dbać o świątynię, która jest Kościół czyli my wszyscy najpierw!"

Przetłumaczyła by mogłem Ty tego tekst. Ja nie verstehe...

Pozdrawiała Pawła z Biełastoka.
30-01-2005 23:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #52
 
hehehehhe

Jasne

To o czym napisałeś wcześniej, że "Chrystus jednak uczył, że Królestwo Niebieski jest w nas i raczej o piękno tej Świątyni winniśmy się martwić" jest jasne i każdy o tym wie. choć we wcześniejszym poście nadałem temu eklezjologiczne zabarwienie i takie tez powinno być. O co mi w tym ostatnim chodzi to może kiedy indziej.... :wink:

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
30-01-2005 23:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
b22 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 342
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #53
 
Wszystko Jasne!
OK.
Dzięki.

Ja miałbym tyle. Dla mnie wszystko jasne.
30-01-2005 23:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Tomek ptak Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 258
Dołączył: Jun 2004
Reputacja: 0
Post: #54
 
Trochę się pogubiłem w tym temacie, ale dla mnie otrzymanie Komunii pod dwiem postaciami jest przeżyciem wyjątkowym i cieszę się kiedy mogę Ją otrzymać w wyjątkowych sytuacjach jakim są święta Wielkanocne czy podczas wspólnotowej Eucharystii, która jest świętem wspólnoty.

?WIECIE MOIM MIASTEM
POLPAK MO
IM ?YCIEM
JEZUS MOIM PANEM
03-02-2005 21:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ks. Darek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 32
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #55
 
Komunia pod dwiema postacimi powinna być czymś normalnym i praktykowana na każdej Mszy św. Pierwsze Eucharystie zawsze były pod dwiema postaciami. Jezus mówił: "BIERZCIE I JEDZCIE Z TEGO WSZYSCY... BIERZCIE I PIJCIE Z NIEGO WSZYSCY". "Wszyscy" nie tylko kapłani, ale i wierni świeccy. Niestety dużą blokadą są względy czysto praktyczne - mała ilość kapłanów i diakonówa także akolitów, a duża ilość wiernych, co mogłoby zaowocować dysproporcją w długości samej Mszy św. a rozdzielaniem komunii. Sednem Eucharystii jest modlitwa eucharystyczna, chociaż przyjęcie Chrystusa w komuni jest zawsze wyjątkową chwilą. Ale na szczęście wszystko idzie w dobrą stronę. Kiedyś nawet nie można było za często przyjmować Ciała Pańskiego, a dzisiaj możemy karmić się Chrystusem codziennie, oczywiście jeżeli jesteśmy w stanie łaski uświęcającej.
Pozdrawam wszystkich
07-02-2005 23:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #56
 
Cieszę się, że Ksiądz to potwierdził! Uśmiech

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
08-02-2005 00:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #57
 
Może z "przyzwyczajenia"? :roll:

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
08-02-2005 00:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #58
 
Przecież nie mówię, że to prawdziwy argument! Nie wiem dlaczego się nie podaje! Może być tak, że skoro księża stosują taką Komunię na Mszach niedzielnych, to stosują ją również i na Mszach nie-niedzielnych, kiedy jest mniej osób...

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
08-02-2005 00:54
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #59
 
Powodem może byc tez mała ilośc rąk u człowieka Oczko może zartobliwa odpowiedx ale wsumie prawdziwa. Diakoni, akolici, o ktorych pisał ks. Darek maja za zadanie w takiej chwili isc z ksiedzem wtedy jedan trzyma puszke z cialem, drugi wino. Tak to wyglada.
Wino jest przygotowane wczesniej. Nie czeka sie na ilosc wiernych w kosciele.
08-02-2005 09:41
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #60
 
ks. Darek napisał(a):Sednem Eucharystii jest modlitwa eucharystyczna, chociaż przyjęcie Chrystusa w komuni jest zawsze wyjątkową chwilą.

Nie wiem, moze mnie źle uczono /chodzi o kursy dla diakonii liturgicznej/ ale - pmietam jeszcze takie wykresy - najważniejsze momenty Eucharystii to modlitwa Eucharystyczna i Komunia Święta. Zresztą ja mam takie wyobrażenie Mszy św., że ona jest dla mnie. Jezus Chrystus przychodzi abyśmy stali się jednością. Zatem i moment przyjścia Oblubieńca i moment naszego zjednoczenia są najważniejszymi chwilami dziękczynienia. Zatem nie pojmuje czasu Komuni jako tylko szczególnej ale jako jej wypełnienie, kiedy "spożywam Ciało, które przebóstwia moją naturę". Jednak oczywisćie na momenty Łamania chleba spoglądam oczyma wiary dlatego tak to widzę.

Natomiast co do Komuni pod dwiema postaciami, to moi rodzice gdy byli w USA, mieli taką możliwość na każdej mszy. Tam to jest poprostu normalne. Oczywiście nie chodzi tu o maszę dla kilku osób. :wink:

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
08-02-2005 11:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów