Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Komunia pod 2 postaciami...
Autor Wiadomość
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #61
 
Gepardzik napisał(a):czemu tak jakby "na siłę" próbujesz cokolwiek napisać, a nie lepiej poczekać aż ksiądz odpisze, bo do niego te pytanie było w zasadzie ??

Bo mam do tego prawo??? :shock:

[ Dodano: Wto 08 Lut, 2005 ]
Ale np. przecież są specjalne naczynia liturgiczne do rozdawania Komunii pod 2 postaciami. Tylko, że jedyny problem polega chyba na tym, że nie są zbyt pojemne. Na Wino może chyba być, bo w sumie hostie się w nim macza, ale gorzej już z hostiami właśnie, bo ich się znacznie mniej mieści. Problem by był na Mszach gdzie uczestniczy wielu wiernych. Ale na Mszach w dni powszednie? Czemu nie.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
08-02-2005 12:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daisy Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,033
Dołączył: Nov 2004
Reputacja: 0
Post: #62
 
GEPARDZIKU!!! [-X Niech Offca pisze co chce?? :wink: nawet jakby miał być to tylko Jej "kaprys".... hihihih <a spróbuj sie sprzeciwić to inaczej porozmawiamy> :wink:


Offca nie daj sie.... Duży uśmiech
08-02-2005 19:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #63
 
Tak się składa, że nie nabijam sobie specjalnie postów. Nie można wyrazić już czegoś w jednym zdaniu?? Masz jakiś problem, czy co, bo nie rozumiem czemu się czepiasz. Pilnuj swoich postów, a nie moich.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
08-02-2005 23:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #64
 
Następnym razem dopisz do kogo kierujesz pytanie. Tamto brzmiało jako pytanie ogólne. Nie znaczy to chyba, że mi nie wolno wypowiedzieć się na ten temat. Tego nie ma w regulaminie.
Mniejsza z tym. To nie dotyczy Komunii.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
09-02-2005 00:07
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
b22 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 342
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #65
 
Ks. Darek nadaje na tej samej fali !!! Rewelacja !!! Pierwszy post (nie mój), pod którym mogę podpisać się obiema rękoma i nogoma!!!

Brawo! Ksiądz cytuje Pismo Święte, wyjaśnia i naucza, tak jak jest. Bez wdawania sie w rozważania teologiczno - teoretyczne!!!

Super!
Pozdrawiam - Paweł.

PS.
Na Mszy wieczornej w mojej parafii jest od 4 do w porywach 8 osób. Jest na Mszy dwóch księży, bo jeden odprawia a drugi spowiada. Komunia jest pod jedną postacią, mimo, że ksiądz do przeistoczenia i tak ma PÓŁ KIELICHA WINA!!! Nie rozumiem o co więc chodzi. Jeżeli idzie o względy techniczne, to powinno właśnie być odwrotnie, że z wyjątkowych przyczyn np. na Boże Ciało podaje się pod jedną postacią, bo za dużo ludzi... A w powszednie dni pod dwiema (dwoma).
10-02-2005 22:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ks. Arkadiusz Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 147
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #66
 
b2
Może Twój problem polega na tym, że wszystko postrzegasz ze "sojego podwórka". A ja ze swojego. Kościół w różnych diecezjach znacząco się różni. W Białymstoku, w katedrze, gdzie są dodatkowi księża, może by było łatwiej wprowadzić praktykę komunii pod dwiema postaciami. My na zachodzie mamy wciąż mało kapłanów. Czy u Was księża odprawiają po 4 msze? U nas zdarza się, że przy niedzieli ksiądz odprawia 6. Mogę podać nazwiska i namiary. Ale nie o to tu chodzi. Ksiądz Darek właśnie też o tych problemach mówi.

Podtrzymam więc swoją tezę o względach praktycznych - gdy ksiądz pędzi z filii na filię, by niedzieli nie brakło. Mówię tu też o sobie. Ja mam to co drugi tydzień.

Zresztą, o co chodzi? Mi kiedyś nigdy nie przeszkadzało, że przyjmowałem komunię pod jedną postacią. Dziś też by mi to nie zrobiło różnicy. Przecież to Ciało Boga.

[Obrazek: klip0jr.png] -a mnie ?wi?to??!!!

Pokolenie jp2
11-02-2005 00:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Tomek ptak Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 258
Dołączył: Jun 2004
Reputacja: 0
Post: #67
 
ks. Arkadiusz napisał(a):Zresztą, o co chodzi? Mi kiedyś nigdy nie przeszkadzało, że przyjmowałem komunię pod jedną postacią. Dziś też by mi to nie zrobiło różnicy. Przecież to Ciało Boga.
Pod tym się podpisuję =D>

?WIECIE MOIM MIASTEM
POLPAK MO
IM ?YCIEM
JEZUS MOIM PANEM
11-02-2005 01:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #68
 
w mojej parafii tez bylo i jest zawsze pod jedna postacia i nikomu to nie przeszkadza...
ja tez przyjmuje komunie w takiej postaci w jakiej jest akurat udzielana... w kaplicy wydzialowej mamy pod 2 postaciami, na mszach wspolnotowych zazwyczaj tez bylo... 9teraz nie wiem bo nie chodze) a w mojej rodzinnej parafii pod jedna...

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
11-02-2005 01:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ks. Darek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 32
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #69
 
Gregoriano napisał(a):Zatem nie pojmuje czasu Komuni jako tylko szczególnej ale jako jej wypełnienie, kiedy "spożywam Ciało, które przebóstwia moją naturę". Jednak oczywisćie na momenty Łamania chleba spoglądam oczyma wiary dlatego tak to widzę.


Nie chciałbym być źle zrozumiany, że pomniejszam wagę Komunii, a więc przyjęcia Ciała Pańskiego, kiedy go nie przyjmujemy nasze uczestnictwo we Mszy św. jest niepełne. Określenie, które użyłem "przyjęcie Chrystusa w komunii jest zawsze wyjątkową chwilą" miało na celu ukazać sedno Eucharystii. Pierwsze przykazanie kościelne mówi: "w niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we Mszy św. (...)" a więc nieobecność na Mszy w te dni powoduje, że grzeszymy natomiast nie ma mowy o tym, że na każdej Mszy musimy przyjąć Komunię. Dopiero trzecie przykazanie mówi: "Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą". Chodzi mi o ukazanie sedna Eucharystii jako czynności liturgicznej, przyjęcie Komunii jest przywilejem a nie obowiązkiem, na który nigdy sami nie zasłużymy. Jak piękny jest Bóg, który daje nam Siebie jako pokarm, abyśmy osiągnęli życie wieczne.
Pozdrawiam
15-02-2005 23:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
b22 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 342
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #70
 
Chodziło mi tylko o literalną zgodność z Pismem Świętym. Bo akurat - tak mi się wydaje - nie ma podstaw by tu cokolwiek upraszczać i zmieniać. Kiedy msza trwa i tak około godziny. Kiedy kazanie czy homilia trwa około pół godziny. Wtedy myślę, że dyskusja o "problemach technicznych" jest tylko jakimś wybiegiem. Próbowałem zrozumieć przeciwko czemu ten wybieg ale też nie mogę dojść. Może się tak po prostu utarło i to jest silniejsze. Bo nie ma znaczenia, czy parafia jest duża czy mała, skoro i tak wszędzie jest pod jedną postacią. Tu nie chciałem licytować wschód-zachód, tylko wskazać, że w parafiach gdzie księzy jest dużo też nie jest inaczej.
21-02-2005 20:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #71
 
Posty z kładzeniem komuni na rękę przeniesione do odpowiedniego działu :!:

http://forum.ewangelizacja.sulechow.net/....php?t=277

Proszę pilnować się :!: [-X
28-02-2005 16:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
YAB Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 148
Dołączył: Mar 2005
Reputacja: 0
Post: #72
 
ks. Arkadiusz napisał(a):w katedrze, gdzie są dodatkowi księża, może by było łatwiej wprowadzić praktykę komunii pod dwiema postaciami.

A po co sa potrzebni dodatkowi księża do Komunii pod dwoma postaciami :?:

Czy nie ma np. możliwości wprowadzenia takiej formy raz w miesiącu rano (np. 6:00 w I Niedzielę) ? Ogłosić to - i zobaczyć, co na to ludzie (taki bardzo mały, lokalny wymiar sensus fidei ) ?

Proszę mi wierzyć: osoby przykładające biblijną miarę do swojej wiary i pobożnościowych praktyk tęsknią za dniem, kiedy w powróci praktyka Komunii tak, jak jest ona opisana przez wszesną Tradycję Kościoła.

Pozdrawiam
19-03-2005 23:49
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ks. Arkadiusz Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 147
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #73
 
Czyli po spożyciu baranka, gorzkich ziól i na leżąco?
Czy pzwolimy na pewną reformę i pozwolimy sobie na katakumby i eucharystię sprawowaną na grobie?

[Obrazek: klip0jr.png] -a mnie ?wi?to??!!!

Pokolenie jp2
20-03-2005 01:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
YAB Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 148
Dołączył: Mar 2005
Reputacja: 0
Post: #74
 
Dziękuję za złośliwość. :cry:

Jednak... We wczesnych opisach Eucharystii nie znajduję 'gorzkich ziół", baranka na leżąco, doustnego podawania podchodzącym na kolanach wiernym, wyrzucania wina z powodu wygodnictwa ani tym podobnych absurdów.

Pozdrawiam, służąc przy okazji (w razie potrzeby) bibliografią tematu.

[ Dodano: Nie 20 Mar, 2005 00:34 ]
Chciałbym jeszcze tylko powtórzyc moje pytanie - po co mieliby byc potrzebni dodatkowi księża do Komunii pod dwoma postaciami?

Wg mojego rozeznania, dodatkowi duchowni do podawania Komunii pod dwoma postaciami sa naprawdę zupełnie do niczego niepotrzebni.

Do podawania komunii pod dwoma postaciami w zupełności wystarczy jeden ksiądz.
Jeśli się mylę, uprzejmie proszę o wyjaśnienie (a nie o złośliwości pt. "spożywanie baranika na leżąco").

A jeśli do podawania Komunii pod dwoma postaciami wystarczy JEDEN ksiądz, to CO sprawia taką niechęc do podejmowania tego tematu?

Pozdrawiam
20-03-2005 01:26
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ks. Arkadiusz Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 147
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #75
 
YAB
Też służę bibliografią: Mt 26,17nn; Mk 14,12; Łk 22,7;
Radzę też sprawdzić hasło: "Pascha" (w szczególności menu) :wink:

O Komunii pod dwiema postaciami w Wielki Czwartek w naszym kościele pierwsze słyszę. Chyba w zeszłym roku tego nie było #-o Ale można o tym pomyśleć. Duży uśmiech

Z powodu wygodnictwa to być może wprowadzono białe wino, a nie komunię pod jedną postacią. Choć moe się mylę. Szczęśliwy

Dlaczego potrzeba więcej księży? To nie muszą być księża. To mogą być nawet akolici. A tych narazie brak. :cry: Dzisiaj, tj. wczoraj udzielałem w szpitalu komunii pod dwiema postaciami. Niestety nie dało się trzymać naczyń w jednej ręce (próbowałem), trzeciej nie mam (to nie jest złośliwość :wink: ), a ciągłe nawroty do ołtarza wydłużyły moment komunii i były nieco uciążliwe. Może inaczej zaprojektowane naczynia liturgiczne pomogłyby samotnemu księdzu w rozdawaniu komunii pod dwiema postaciami...
#-o

[Obrazek: klip0jr.png] -a mnie ?wi?to??!!!

Pokolenie jp2
20-03-2005 02:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów