Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ekskomunika vs. Zbawienie
Autor Wiadomość
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Ekskomunika vs. Zbawienie
Zastanawia mnie jedna kwestia poruszona mimowolnie przeze mnie i Annikę, czyli Zbawienie ateistów.Czy Prawo Kanoniczne czyni wyjątek w przypadku,gdyby dokonana została apostazja połączona z przejściem na ateizm,a dana osoba uczyniła to pod wpływem krzywdy,którą jej wyrządzono czy pod wpływem silnego urazu psychicznego? Czy w takim przypadku KPK stosuje wyjątek i nie nakłada ekskomuniki na te osoby ? Czy te osoby mogą być zbawione jako niewierzące przez wzgląd na to,czego doznała ich dusza?

W Piśmie dopiero Apostołowie coś wspominają o ekskomunice,w Ewangeliach nic o ekskomunice nie znalazłem,a raczej wiele o miłości nieprzyjaciół.Jak podejść do tej skomplikowanej kwestii ? Wiem,że gdzieś w Piśmie pisało:"jeśli Kościoła nie usłucha,niech ci będzie jak poganin i celnik" ,czy chociażby: "wydajcie takiego Szatanowi". Jak należy to wszystko rozumieć ?
15-09-2007 22:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #2
 
A od kiedy Prawo Kanoniczne decyduje o Zbawieniu :?:

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
15-09-2007 23:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
Czyli wygląda na to,że ekskomunika jest potępieniem apostaty czy heretyka tylko według naszego mniemania,gdyż tak naprawdę tylko Bóg może potępić lub zbawić.Znaczyłoby to,że w pewnych sytuacjach jak głęboki uraz psychiczny (np.po molestowaniu,zgwałceniu,czy wskutek przemocy w rodzinie danej osoby) lub choroba psychiczna dana osoba może uniknąć potępienia w piekle lub nawet nie być ekskomunikowana.Jednak jeśli ktoś zmienia wiarę lub występuje z Kościoła Katolickiego bo raptem uważa,że pora zmienić wyznanie,czy fascynuje go inna religia lub chce być "wolnym",to taki, jeśli nie wróci na łono Kościoła nie może już być usprawiedliwiony.Bo Miłosierdzie jest wprawdzie nieskończone,ale nie może też być wystawiane na próbę przez zuchwałe grzeszenie.Więc jeśli ktoś opuszcza świat w grzechu ciężkim to nie ma dla niego żadnego ratunku,jeśli nie zdąży się wyspowiadać.To też fakt.
16-09-2007 11:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sivis Amariama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 641
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
Polonium napisał(a):W Piśmie dopiero Apostołowie coś wspominają o ekskomunice,w Ewangeliach nic o ekskomunice nie znalazłem
--> Mt 18:15-19

S?awi? Ci?, ?e? mnie tak cudownie stworzy?;
godne podziwu s? Twoje dzie?a (Ps 139:14)

***
http://sivis.ddl2.pl

http://sivis.salon24.pl/
21-09-2007 03:07
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
Dzięki.
21-09-2007 09:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #6
 
Odnośnie tego cytatu - "Kościół" oficjalny rozpoczął się po zesłaniu Ducha Świętego. Za życie Jezusa byli tylko apostołowie i uczniowie oraz rzesze, które szły za Nim i słuchały Go.
"Niech będzie jako poganin i celnik"...a przecież Jezus nikim nie gardził - "Zbliżali się do Niego wszyscy celnicy i grzesznicy, aby go słuchac" (Łk 15,1) co faryzeusze mieli Mu za złe i zarzucali - "Ten przyjmuje grzeszników i jada z nimi" (Łk 15,2).
A łotr na krzyżu? - jakiego był wyznania i czy wogóle był wierzący?
Nie nam wyrokować, bo "Myśli wasze nie są myślami Moimi i drogi wasze drogami Moimi"(Iz 55,8-11).
21-09-2007 10:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
Ja zatem jako rasowy protestant zap
Paweł Apostoł w 1 Kor napisał(a):Apostoł w 1 Kor"]5,1 Słyszy się powszechnie o rozpuście między wami, i to o takiej rozpuście, jaka się nie zdarza nawet wśród pogan; mianowicie, że ktoś żyje z żoną swego ojca.
5,2 A wy unieśliście się pychą, zamiast z ubolewaniem żądać, by usunięto spośród was tego, który się dopuścił wspomnianego czynu.
5,3 Ja zaś nieobecny wprawdzie ciałem, ale obecny duchem, już potępiłem, tak jakby był wśród was, sprawcę owego przestępstwa.
5,4 Przeto wy, zebrawszy się razem w imię Pana naszego Jezusa, w łączności z duchem moim i z mocą Pana naszego Jezusa,
5,5 wydajcie takiego szatanowi na zatracenie ciała, lecz ku ratunkowi jego ducha w dzień Pana Jezusa.
5,6 Wcale nie macie się czym chlubić! Czyż nie wiecie, że odrobina kwasu całe ciasto zakwasza?
5,7 Wyrzućcie więc stary kwas, abyście się stali nowym ciastem, jako że przaśni jesteście. Chrystus bowiem został złożony w ofierze jako nasza Pascha.
5,8 Tak przeto odprawiajmy święto nasze, nie przy użyciu starego kwasu, kwasu złości i przewrotności, lecz - przaśnego chleba czystości i prawdy.
5,9 Napisałem wam w liście, żebyście nie obcowali z rozpustnikami.
5,10 Nie chodzi o rozpustników tego świata w ogóle ani o chciwców i zdzierców lub bałwochwalców; musielibyście bowiem całkowicie opuścić ten świat.
5,11 Dlatego pisałem wam wówczas, byście nie przestawali z takim, który nazywając się bratem, w rzeczywistości jest rozpustnikiem, chciwcem, bałwochwalcą, oszczercą, pijakiem lub zdziercą. Z takim nawet nie siadajcie wspólnie do posiłku.
5,12 Jakże bowiem mogę sądzić tych, którzy są na zewnątrz? Czyż i wy nie sądzicie tych, którzy są wewnątrz?
5,13 Tych, którzy są na zewnątrz, osądzi Bóg. Usuńcie złego spośród was samych.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
21-09-2007 22:32
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów