Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wojna Światów
Autor Wiadomość
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Wojna Światów
Właśnie oglądam "Dotyk Anioła". Fabuła dzisiejszego odcinka wpisana jest w to historyczne wydarzenie:
Cytat:30 października 1938 roku miliony Amerykanów z przerażeniem dowiedziały się, że oto świat stoi w obliczu zagłady. Ludzkość została zaatakowana przez przybyszów z kosmosu, którzy rozpoczęli masową eksterminację mieszkańców Ziemi. Ludzie w panice rzucili się do ucieczki, ulice miast zablokowane zostały przez tysiące samochodów. Całymi rodzinami porzucali domy i z twarzami osłoniętymi ręcznikami mającymi chronić przed gazem uciekali na oślep. Niektórzy byli w takim szoku, że wymagali pomocy medycznej. Dziś nie chce się wierzyć, że tę zbiorowa psychozę wywołało... słuchowisko radiowe w reżyserii Orsona Wellesa, wyemitowane w przeddzień święta Halloween...

Pierwszy raz o tym słyszę. I muszę powiedzieć - jestem w szoku...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
22-08-2007 11:49
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #2
 
Wydawałoby się, że przez minione 69 lat ludzie nauczyli się, żę nei wszystko zasłyszane musi być prawdziwe, a jak zobaczyć, jaki ferment czy zamieszanie potrafi audycja radiowa wywołać dziś, czy jakiś program w tv, to mam wrażenie, że prawie 70 lat i nic się nie zmieniło... Dementi to czasami za mało.

Polecam w klimacie tego odcinka lekturę "Lądowania w Garwolinie" J. Chmielewskiej, genialne podsumowanie tego tematu Oczko

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
22-08-2007 12:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
Annnika napisał(a):genialne podsumowanie tego tematu
:-k a czy on się w ogóle rozpocząl w jakiś konstruktywny sposób. Póki co, to tylko jest zajawka wydarzenia, ot co...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
22-08-2007 12:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #4
 
OK, źle sformułowałam - niech będzie to świetne ujęcie tegoż problemu - wpływu mediów Oczko

A książkę naprawdę polecam.

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
22-08-2007 12:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
Cytat:30 października 1938 roku miliony Amerykanów z przerażeniem dowiedziały się, że oto świat stoi w obliczu zagłady. Ludzkość została zaatakowana przez przybyszów z kosmosu, którzy rozpoczęli masową eksterminację mieszkańców Ziemi. Ludzie w panice rzucili się do ucieczki, ulice miast zablokowane zostały przez tysiące samochodów. Całymi rodzinami porzucali domy

Może i mowa tam o przybyszach z kosmosu,którzy nie istnieją.Ale zauważyłem w tym aluzję do II wojny światowej.Obozy zagłady,łapanki na ulicach,samochody esesmanów...Naziści właśnie zamierzali opanować cały świat,co im się na szczęście nie udało.Bomby atomowej nie zdążyli skonstruować.Sorry,że takie skojarzenie mi to nasunęło,zwłaszcza że to rok 1938.W Halloween każdy drwił ze śmierci i oto do czego doszło.Lubię Walentynki,ale w Halloween zawsze wyczuwam działanie zła.Po prostu.

A propo manipulacji medialnych,to treści jakie oglądamy i słuchamy zawsze musimy filtrować.Przedwczoraj o manipulacjach było mówione w toruńskiej rozgłośni (RM).
22-08-2007 13:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #6
 
Polecam przede wszystkim ksiązkę H.G.Wellsa "Wojna światów" na podstawie której owa audycja powstała.
A z tego co wiem, to owo słuchowisko zostało wyemitowane w formie relacji na żywo, w dodatku bardzo sugestywnie.

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
22-08-2007 13:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
Helmutt napisał(a):A z tego co wiem, to owo słuchowisko zostało wyemitowane w formie relacji na żywo, w dodatku bardzo sugestywnie.
Dokładnie:
Bartłomiej Kozłowski napisał(a):W roku 1938 dzień 30 października przypadał w niedzielę. Tego dnia amerykańska stacja radiowa CBS jak zwykle nadawała jedną z tzw. "mydlanych oper". Audycje takie były nader często przerywane reklamami środków czystości - stąd wzięła się ich popularna nazwa. Jednak tego dnia, zamiast reklamy mydła czy proszku do prania, pojawił się całkiem inny komunikat: na planecie Mars zaobserwowano trzy wybuchy, zaś niedługo potem, olbrzymi, rozpalony obiekt - uznany za meteor - spadł na jedną z farm w stanie New Jersey.
To wystarczyło.
Więcej

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
22-08-2007 14:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów