Ankieta: Czy roszczenia niemieckie należy potępić?
Tak.Dobro Ojczyzny jest ważniejsze.
Jest mi to zupełnie obojętne.
Nie.Niemcom też się coś należy.
[Wyniki ankiety]
 
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pojednanie polsko-niemieckie kontra roszczenia.
Autor Wiadomość
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Pojednanie polsko-niemieckie kontra roszczenia.
Co sądzicie o roszczeniach niemieckich i wynikających z tego zagrożeniach dla przyjaźni polsko-niemieckiej ? Zapraszam do dyskusji.
23-08-2007 10:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #2
 
Tzw "roszczenia niemieckie" dotyczą tylko tych ludzi, którzy emigrowali z Polski w latach 70-tych.
Na podstawie umowy E. Gieraka z rządem Niemiec - Polska zezwoliła na wyjazd kilkunastu tysięcy obywateli w rachach tzw. "łączenia rodzin",w zamian za pożyczki od rządu Niemiec.
Wysiedlenia z lat 40-50-tych obejmuje umowa poczdamska i ci wysiedleńcy otrzymali rekompensatę od rządu Niemiec i nie maja żadnego prawa do upominania się o pozostawione majątki.
Mogą sobie ewentualnie tylko je odkupić - tego prawo nie zabrania.
Żaden sąd ani w Niemczech ani w Polsce nie przyjmie sprawy o zwrot majatków pozostawionych w latach 40-50-tych....zatem pochukiwania p. Steinbach nic nie zmieniaja, robi tylko dużo hałasu wokół siebie.
Nieuregulowano w Polsce - ani władza, ani nowi użytkownicy majątków pozostawionych w latach 70-tych, statusu prawnego własności - ewidentne niedbalstwo, niedopatrzenie.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby teraz notarialnie uregulować prawo własności, nie oczekując na pozwy emigrantów z lat 70-tych.
23-08-2007 10:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
Alus napisał(a):Żaden sąd ani w Niemczech ani w Polsce nie przyjmie sprawy o zwrot majatków pozostawionych w latach 40-50-tych....zatem pochukiwania p. Steinbach nic nie zmieniaja, robi tylko dużo hałasu wokół siebie.
Naprawdę? A co się działo kilka tygodni temu, kiedy w Olsztynie Niemcy przejęli dom, w którym mieszkali Polacy? Wszystko odbyło się w majestacie prawa...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
23-08-2007 12:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #4
 
Tak - w majestacie prawa, bo właśnie ci ludzie wyemigrowali w latach 70-tych.
Tłumaczyłam.......rzecz dotyczy emigrantów z lat 70-tych...bo w tych przypadkach władze PRL, lokalne i nowi użytkownicy zaniedbali załatwienia spraw właśności.
Wszystkie niemieckie roszczenia mogą tylko dotyczyć emigracji z lat 70-tych, a nie wysiedlonych w latach 40-50-tych, do których odnoszą się umowy poczdamskie.
Ustalenia poczdamskie zostały potwierdzone prozumieniem, umowa rządu Polski i Niemiec w 2004r.
23-08-2007 13:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
To jest z pewnością bolesne, ale wg mnie nie do końca bez winy są ci, którzy zasiedlili te nieruchomości. Coś niecoś wiem na ten temat, bo i moja rodzina stanęła przed takim problemem.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
23-08-2007 15:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #6
 
Najczęściej to brak dbałości o uporządkowanie kwestii ksiąg wieczystych, skoro do dziś w papierach figuruje inny właściciel wielu posesji...

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
23-08-2007 20:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
meta Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 287
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #7
 
alus napisał(a):Tak - w majestacie prawa, bo właśnie ci ludzie wyemigrowali w latach 70-tych.
Tłumaczyłam.......rzecz dotyczy emigrantów z lat 70-tych...bo w tych przypadkach władze PRL, lokalne i nowi użytkownicy zaniedbali załatwienia spraw właśności.
Wszystkie niemieckie roszczenia mogą tylko dotyczyć emigracji z lat 70-tych, a nie wysiedlonych w latach 40-50-tych, do których odnoszą się umowy poczdamskie.
Ustalenia poczdamskie zostały potwierdzone prozumieniem, umowa rządu Polski i Niemiec w 2004r.
1/
Jakie zaniedbanie? (!) – jeśli już to byłych władz, a nie obywateli – żaden zdrowo myślący człowiek nie poświęca ani czasu ani pieniędzy – których w dodatku ma niewiele - na załatwianie spraw, które i tak nie miały racji bytu bo nie były popierane przez poprzednie władze państwowe.


2/
Spadkobiercy wysiedlonych zaraz po wojnie, nie tylko wnoszą roszczenia, ale nawet wygrywają sprawy:

Gazeta Opolska, 11-03-2005: Wywiad z / prezesem Powiernictwa Polskiego, powstałego jako odpowiedź wobec roszczeń niemieckich : „skarb państwa przegrał proces o kamienicę w Sopocie: /
„akurat właśnie teraz / mamy do czynienia z / taką sprawą, gdzie spadkobiercy powołują się na to, że była właścicielka / była obywatelką polską choć otrzymała rekompensatę pieniężną od państwa niemieckiego za mienie pozostawione w Polsce) - minęło 60 lat.

„Polska własność zagrożona przez Niemców?
Powiernictwo Polskie / 19.06.2007 zaapelowało w poniedziałek do ministra /Ziobry o jak najszybsze powołanie / prawników, którzy pomogliby Polakom zagrożonym pozwami o wydanie nieruchomości spadkobiercom ich niemieckich, przedwojennych właścicieli. „





__________________
Bóg jest wielki [Obrazek: 30px-Flag_of_Poland_2.svg.png] Sierpień i Wrzesień - Powstanie Warszawskie 1944
25-08-2007 13:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #8
 
Jeśli przytaczasz argumenty - to podaj dokładnie...rzecz w tym, że właścicielka owej kamienicy do 1956r była obywatelką Polski i po wyjeżdzie nie oddała paszportu konsularnego, a władze Polski zaniedbały nie pozbawiając jej obywatelstwa.
Błędy, zaniedbania skutkują podstawą do tego typu roszczeń, scheda po PRL-u
http://www.powiernictwo-polskie.pl/strona.php?go=p25
http://serwisy.gazeta.pl/kraj/1,34314,4352094.html
Mam rodzinę zamieszkującą poniemickie budynki na pomorzu zachodnim, wszyscy sąsiedzi także od 1945-46r mieszkają w poniemieckich domach. Aktualnie Niemcy odwiedzają te strony, fotografują, ogladają swoje dawne dobra i na tym się kończy.
25-08-2007 17:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
meta Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 287
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #9
 
Cytat:Jeśli przytaczasz argumenty - to podaj dokładnie...rzecz w tym, że właścicielka owej kamienicy do 1956r była obywatelką Polski i po wyjeżdzie nie oddała paszportu konsularnego, a władze Polski zaniedbały nie pozbawiając jej obywatelstwa.
Błędy, zaniedbania skutkują podstawą do tego typu roszczeń, scheda po PRL-u

Zaniedbania władz komunistycznych nie są argumentem za orzekaniem korzyści dla obcokrajowców kosztem krzywdy Polaków.




Cytat:Mam rodzinę zamieszkującą poniemickie budynki na pomorzu zachodnim, wszyscy sąsiedzi także od 1945-46r mieszkają w poniemieckich domach. Aktualnie Niemcy odwiedzają te strony, fotografują, ogladają swoje dawne dobra i na tym się kończy.

Też wiem jak wyglądają podobne niemieckie „odwiedziny” w Polsce. Nawet bez znajomości j. niemieckiego, każdy przechodzień może zobaczyć antypatyczne spojrzenia byłych okupantów - pełne pogardy dla stanu technicznego budynków i ich gospodarzy, których tradycyjnie obrzucają obelżywymi przezwiskami, znanymi również z codziennej prasy niemieckiej.


__________________
Bóg jest wielki [Obrazek: 30px-Flag_of_Poland_2.svg.png] Sierpień i Wrzesień - Powstanie Warszawskie 1944
26-08-2007 14:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #10
 
http://wyborcza.pl/1,75477,5790826,Stras...zeciw.html


Obecnie czytam na ten temat gdyż mam napisać referat i stwierdzam , ze temat jest ciekawy a zarazem kłopotliwy, trudny.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
12-10-2008 22:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #11
 
Też to słyszałem. Jednak jestem realistą i wiem, że to tylko kwestia czasu i jakiś nowy diabeł z pudełka wyskoczy...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
12-10-2008 22:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #12
 
Ks.Marek napisał(a):Też to słyszałem. Jednak jestem realistą i wiem, że to tylko kwestia czasu i jakiś nowy diabeł z pudełka wyskoczy...
Jest problem w pojmowaniu historii. Zapomnienie prowadzi do absurdalnych działań.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
12-10-2008 22:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #13
 
Nie tylko Niemcom trudno jest pojąć, że realnie, przez 44 lata Polska nie była rządzona przez Polaków, tylko stanowiła Republikę ZSRR...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
12-10-2008 22:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #14
 
Ks.Marek napisał(a):Nie tylko Niemcom trudno jest pojąć, że realnie, przez 44 lata Polska nie była rządzona przez Polaków, tylko stanowiła Republikę ZSRR...
Kwestii zapominania nie odnoszę tylko do Niemiec. Osobiście bardzo lubię ten kraj, ale mam świadomość tego co się dzieje, procesów które zachodzą.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
12-10-2008 22:54
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #15
 
Dziś mocodawcy Steinbach przegrali potyczkę, ale wojna trwa nadal. Ciągle aktualnym pozostaje pytanie o to komu i dlaczego zależy na tym, by Polska zniknęła z mapy Europy. Proces włączenia do UE to jeden krok ku temu dziełu, zamęt z wypędzonymi, to następny, lewackie wystąpienia kontra KK to jeszcze inny krok, i tak dalej...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
12-10-2008 23:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów