Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Komitet Sądowniczy ŚJ
Autor Wiadomość
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #16
 
piano napisał(a):parasin, ta siostra najpierw powiadomiła braci starszych

Zapewne zapomniała o tym co w Biblii napisano : " pierwsi będą ostatnimi a ostatni pierwszymi" :mrgreen: Chciała być pierwszą, a będzie ostatnią. :mrgreen: Donosicielstwo zatem nie popłaca. :mrgreen:

parasin napisał(a):A ja powiem, że to prawdziwy raj duchowy. Dlatego tak ciężko jest po opuszczeniu go, podobnie jak ciężko było Adamowi i Ewie po opuszczeniu literalnego raju.

Oj, obawiam się, że bardziej stratni byli pierwsi ludzie opuszczając raj niż ci, którzy opuszczają to zgromadzenie ŚJ. Raczej nie wiele się tutaj traci. Stracić natomiast przebywanie w raju to wielka strata.

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
19-04-2010 16:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
godunow Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 216
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #17
 
Piszesz
Cytat:A co do tej kaszanki to są kaszanki bez dodatku krwi według mnie o wiele smaczniejsze i taką kaszankę ŚJ mogą jeść.

Poza tym jako katolikowi też nie wolno Ci jeść krwi. Chyba, że katolicy mają inną ewangelię i inną prawdę niż tą, która jest objawiona w Biblii.
Co prawda nie jestem katolikiem ale.. zapytam

Hm tak zastanawiam który to rozdział Ewangelii i która to Ewangelia zabrania spożywania krwi..??
A czy Chrystus nie powiedział..???
Przyszedłem udoskonalić zakon... (etc)

A czy Chrystus nie powiedział ze nie to szkodzi co wchodzi do ust człowieka .. lecz to co wychodzi...??
Nie bardzo widzę aby Ewangelia zabraniała spożywać krwi.. Gdy by rzeczywiście krew była zakazana nie padły by nigdy słowa..
O to kielich krwi mojej
Idąc twoim tokiem myślenia praktycznie chrześcijanie musieliby zostać wegetarianami w każdym kawałku mięsa pozostają pewne ilości krwi..
Co do Biblii i zakazie to jakby inna historia....
A tak na marginesie Biblia zakazuje spożywać wieprzowiny.. Spożywasz ją..????
Pozdrawiam

Pamiętaj Ty Boga możesz zapomnieć? !!
Ale Bóg nie zapomni o Tobie.. Nigdy
19-04-2010 17:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
parasin Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 91
Dołączył: Feb 2010
Reputacja: 0
Post: #18
 
godunow,
godunow napisał(a):Hm tak zastanawiam który to rozdział Ewangelii i która to Ewangelia zabrania spożywania krwi..??
Żaden, ale Biblia to nie tylko Ewangelie.

godunow napisał(a):A czy Chrystus nie powiedział..???
Przyszedłem udoskonalić zakon... (etc)
Owszem tak powiedział tylko, że zakaz spożywania krwi, nie miał związku z zakonem. Jest to zasada nadrzędna tak jak np: zakaz uprawiania stosunków homoseksualnych. Czy Jezus zniósł homoseksualizm?

godunow napisał(a):A czy Chrystus nie powiedział ze nie to szkodzi co wchodzi do ust człowieka .. lecz to co wychodzi...??
Mimo to w Dziejach 15:19,20 (BT) napisano:
Cytat: Dlatego ja sądzę, że nie należy nakładać ciężarów na pogan, nawracających się do Boga,(20) lecz napisać im, aby się wstrzymali od pokarmów ofiarowanych bożkom, od nierządu, od tego, co uduszone, i od krwi.”

godunow napisał(a):Nie bardzo widzę aby Ewangelia zabraniała spożywać krwi.. Gdy by rzeczywiście krew była zakazana nie padły by nigdy słowa..
O to kielich krwi mojej
Właśnie dlatego nie wolno spożywać innej, krwi tylko tą Chrystusa.
Poza tym to był symbol, oni pili wino, a nie krew.

godunow napisał(a):Idąc twoim tokiem myślenia praktycznie chrześcijanie musieliby zostać wegetarianami w każdym kawałku mięsa pozostają pewne ilości krwi..
Bez przesady. Izraelici mogli jeść mięso (zresztą nie tylko Izraelici o czym dalej wspomnę), po uprzednim wykrwawieniu, ale nie mogli jeść, krwi ani mięsa niewykrwawionego.

godunow napisał(a):Co do Biblii i zakazie to jakby inna historia....
A tak na marginesie Biblia zakazuje spożywać wieprzowiny.. Spożywasz ją..????
Jak wspomniałem wyżej krew, nie ma związku z zakonem, czyli prawem Mojżeszowym. Jest tam odpowiednie prawo, bo jest to zasada nadrzędna. Podobnie jak homoseksualizm.
Zakaz spożywania krwi był dany już Noemu i jego potomkom. Jego potomkami są wszyscy ludzie na ziemi, tak więc odnosi się on do całej ziemi. Zakaz spożywania wieprzowiny został zniesiony w NT w wizji jaką otrzymał bodajże Piotr. Natomiast zakaz spożywania krwi, nie tylko nie został zniesiony ale został podtrzymany o czym można przekonać się zaglądając do wyżej już cytowanego wersetu z Dz 15:19,20.

Na temat krwi w słowniku Biblii Tysiąclecia napisano:
Cytat:Krew - księgi ST nazywają krew "duszą", bo ona jest siedliskiem życia. A ponieważ życie należy do Boga, przeto spożywanie krwi było ludziom zabronione. Krwią zwierząt ofiarowanych skrapia się ołtarz. Dokonuje ona pojednania z Bogiem, pieczętuje zawierane z Nim przymierze, czyni z zawierających je jakby krewnych, najściślej ze sobą złączonych. Przelana zaś krew człowieka woła z ziemi o pomstę do Jahwe. W NT Sobór Apostolski tymczasowo utrzymuje w mocy zakaz spożywania krwi (Dz 15,20.29). Na tle znaczenia krwi w ofiarach ST można zrozumieć sens przelania krwi przez Jezusa Chrystusa.
[center]pogrubienie moje[/center]
Źródło: http://www.biblia.poznan.pl/PS/Dodatki/Slownik.htm#Krew

W ST, życie należy do Boga, a w NT już nie?
Zasada jest ta sama: Życie jest we krwi, a ono należy do Boga
Jak w myśl tej zasady można było napisać:
"Sobór Apostolski tymczasowo utrzymuje w mocy zakaz spożywania krwi"
Co to znaczy tymczasowo? Po którym soborze, życie przestało należeć do Boga?

Zatem nadal utrzymuję, że zakaz spożywania krwi, odnosi się nie tylko do ŚJ, ale do wszystkich, którzy chcą żyć w zgodzie z Bogiem. Nie jedząc krwi uznajesz fakt, że życie należy do Boga.

Nauczycielu, uspokój Twoich uczniów. On zaś rzekł do nich: Zapewniam was, że jeśli oni zamilkną, kamienie będą wołać.
( Lk 19:40 br )
19-04-2010 19:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #19
 
Parasin - a czy myślałeś w jakim kontekście zadecydowano o tym, żeby powstrzymywano się o krwi? Czy wiesz na czym polegał spór antiocheński?

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
19-04-2010 22:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
godunow Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 216
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #20
 
Piszesz
Cytat:Zasada jest ta sama: Życie jest we krwi, a ono należy do Boga
Jak w myśl tej zasady można było napisać:
Nie jest to prawda z punktu widzenia medycyny.. Mo zna utrzymać przy życiu zwierzę lub inne stworzenie co prawda przez krótki czas zastępując innym płynem krew.. A u ludzi wymienia się krew i żyją lat mają to samo życie a nie inne zawarte w krwi otrzymanej .. Mózg decyduje o życiu człowieka zwierzęcia etc tyle medycyna..

[ Dodano: Wto 20 Kwi, 2010 09:59 ]
Piszesz
Cytat:Żaden, ale Biblia to nie tylko Ewangelie.
Skoro NT nie zabrania.. Skoro Chrystus udoskonalił zakon..

[ Dodano: Wto 20 Kwi, 2010 10:01 ]
Cytat:Właśnie dlatego nie wolno spożywać innej, krwi tylko tą Chrystusa.
Poza tym to był symbol, oni pili wino, a nie krew.

Chrystus zamienia wino w krew i to jest już krew jako symbol.. Czyli symbolika krwi etc ale Uważasz ze Chrystus zamieniałby wino wć obrzydliwego i szkodliwego..???

Piszesz
Cytat:Sobór Apostolski tymczasowo utrzymuje w mocy zakaz spożywania krwi"

Który Sobór Apostolski masz na myśli..???
I jakie sobory dla Ciebie są apostolskie..??

Cytat:Zakaz spożywania wieprzowiny został zniesiony w NT w wizji jaką otrzymał bodajże Piotr.
Cóż Piot Apostoł miał sen jakowyś..????? Czy jak . Według historycznej zapewne do końca życia Piotr nie jadał wieprzowiny ponieważ był nazwijmy tradycjonalistą i Historycznie przewodzi kościołowi w Antiochii dodam W Antiochii Syryjskiej ( jest ich więcej przewodzi gminie chrześcijańskiej w dużej mierze złożonej z Zydów

Pamiętaj Ty Boga możesz zapomnieć? !!
Ale Bóg nie zapomni o Tobie.. Nigdy
20-04-2010 09:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #21
 
Cytat:Zapewne zapomniała o tym co w Biblii napisano : " pierwsi będą ostatnimi a ostatni pierwszymi" Chciała być pierwszą, a będzie ostatnią. :mrgreen: Donosicielstwo zatem nie popłaca.
Ależ mylisz się Tomku. Donosicielstwo jest w tym przypadku biblijnie nakazane. Nie chce mi się szukać, więc zacytuję z pamięci, a więc niedokładnie. Zasady biblijne są takie. Najpierw masz powiedzieć w "cztery oczy", póżniej w obecnoścvi dwóch, lub trzech świadków, a póżniej masz donieść Kościołowi. W rzeczywiśtości ŚJ, starszym.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
20-04-2010 12:54
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #22
 
Kyllyanie
A zauważyłeś emotikonkę? Napisałem to trochę żartobliwie.

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
20-04-2010 13:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
parasin Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 91
Dołączył: Feb 2010
Reputacja: 0
Post: #23
 
omyk,
omyk napisał(a):Parasin - a czy myślałeś w jakim kontekście zadecydowano o tym, żeby powstrzymywano się o krwi? Czy wiesz na czym polegał spór antiocheński?
Podważ moją argumentacje, którą oparłem o słownik Biblii Tysiąclecia, to wtedy porozmawiamy o tym, czego dotyczył tamten spór.
(zresztą jego istotę mamy w 15 rozdziale Dziejów więc to żadna tajemnica)

godunow,
godunow napisał(a):Nie jest to prawda z punktu widzenia medycyny.
Myślałem, że interesuje nas punkt widzenia Boga.

godunow napisał(a):Chrystus zamienia wino w krew i to jest już krew jako symbol.. Czyli symbolika krwi etc ale Uważasz ze Chrystus zamieniałby wino wć obrzydliwego i szkodliwego..???
Jezus nie zamienił tam wina w krew, to był tylko symbol jego doskonałej krwi.
Jeśli przeczytasz dokładnie ten fragment (ostatnia wieczerza). To Jezus dokładnie tam mówi co piją. I nie jest to krew. Jak naucza KK. Pomyśl czy uczniowie, by tak chętnie pili krew, skoro protestowali przy takiej błahostce jak umycie im nóg? A czy ten nakaz z Dziejów, aby "powstrzymali się od krwi", miałby wtedy sens?

Źle się poprzednio wyraziłem, że:
Cytat:Właśnie dlatego nie wolno spożywać innej, krwi tylko tą Chrystusa.
Może stąd pewne zamieszanie postało. Powinno być:
Właśnie dlatego nie wolno spożywać krwi, z szacunku dla ofiarnej krwi Chrystusa



godunow napisał(a):Skoro NT nie zabrania.. Skoro Chrystus udoskonalił zakon..
Dwa razy powołałem się na werset z Dz Ap 15:19,20 który nakazuje powstrzymać się od krwi Dla mnie bynajmniej nie oznacza to: "Jedzcie krew", Dla mnie wyraźnie zabrania, więc jak możesz pisać, że NT nie zabrania? Tam wyraźnie powiedziano, że to są rzeczy konieczne. Jeszcze raz podkreślam w wersetach Dz 15:28-29 BT oświadczono:
Cytat:„Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne.(29) Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego. Bywajcie zdrowi!”
[center](pogrubienie i podkreślenie moje)[/center]
Jak widać TO... JEST... KONIECZNE...: by powstrzymać się od krwi.
Duch Święty to postanowił razem za apostołami. Podaj mi teraz werset w Biblii, który wskazuje, że coś się zmieniło od tamtej pory. A w myśl słów: Ga 1:8-9 BT
Cytat:„Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty!(9) Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą /od nas/ otrzymaliście - niech będzie przeklęty!”
Każdy kto mówi, że coś się zmieniło, a nie umie tego pokazać w Biblii jest... no właśnie przeklęty.

godunow napisał(a):Który Sobór Apostolski masz na myśli..???
To pytanie trzeba postawić autorom Słownika który jest na końcu BT.
Ja nie uznaje żadnych soborów, a i ten, z Dz 15 rozdz, nie nazwałbym soborem.

[ Dodano: Wto 20 Kwi, 2010 13:35 ]
omyk,
omyk napisał(a):Parasin - a czy myślałeś w jakim kontekście zadecydowano o tym, żeby powstrzymywano się o krwi? Czy wiesz na czym polegał spór antiocheński?
Podważ moją argumentacje, którą oparłem o słownik Biblii Tysiąclecia, to wtedy porozmawiamy o tym, czego dotyczył tamten spór.
(zresztą jego istotę mamy w 15 rozdziale Dziejów więc to żadna tajemnica)

godunow,
godunow napisał(a):Nie jest to prawda z punktu widzenia medycyny.
Myślałem, że interesuje nas punkt widzenia Boga.

godunow napisał(a):Chrystus zamienia wino w krew i to jest już krew jako symbol.. Czyli symbolika krwi etc ale Uważasz ze Chrystus zamieniałby wino wć obrzydliwego i szkodliwego..???
Jezus nie zamienił tam wina w krew, to był tylko symbol jego doskonałej krwi.
Jeśli przeczytasz dokładnie ten fragment (ostatnia wieczerza). To Jezus dokładnie tam mówi co piją. I nie jest to krew. Jak naucza KK. Pomyśl czy uczniowie, by tak chętnie pili krew, skoro protestowali przy takiej błahostce jak umycie im nóg? A czy ten nakaz z Dziejów, aby "powstrzymali się od krwi", miałby wtedy sens?

Źle się poprzednio wyraziłem, że:
Cytat:Właśnie dlatego nie wolno spożywać innej, krwi tylko tą Chrystusa.
Może stąd pewne zamieszanie postało. Powinno być:
Właśnie dlatego nie wolno spożywać krwi, z szacunku dla ofiarnej krwi Chrystusa



godunow napisał(a):Skoro NT nie zabrania.. Skoro Chrystus udoskonalił zakon..
Dwa razy powołałem się na werset z Dz Ap 15:19,20 który nakazuje powstrzymać się od krwi Dla mnie bynajmniej nie oznacza to: "Jedzcie krew", Dla mnie wyraźnie zabrania, więc jak możesz pisać, że NT nie zabrania? Tam wyraźnie powiedziano, że to są rzeczy konieczne. Jeszcze raz podkreślam w wersetach Dz 15:28-29 BT oświadczono:
Cytat:„Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne.(29) Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego. Bywajcie zdrowi!”
[center](pogrubienie i podkreślenie moje)[/center]
Jak widać TO... JEST... KONIECZNE...: by powstrzymać się od krwi.
Duch Święty to postanowił razem za apostołami. Podaj mi teraz werset w Biblii, który wskazuje, że coś się zmieniło od tamtej pory. A w myśl słów: Ga 1:8-9 BT
Cytat:„Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty!(9) Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą /od nas/ otrzymaliście - niech będzie przeklęty!”
Każdy kto mówi, że coś się zmieniło, a nie umie tego pokazać w Biblii jest... no właśnie przeklęty.

godunow napisał(a):Który Sobór Apostolski masz na myśli..???
To pytanie trzeba postawić autorom Słownika który jest na końcu BT.
Ja nie uznaje żadnych soborów, a i ten, z Dz 15 rozdz, nie nazwałbym soborem.

Nauczycielu, uspokój Twoich uczniów. On zaś rzekł do nich: Zapewniam was, że jeśli oni zamilkną, kamienie będą wołać.
( Lk 19:40 br )
20-04-2010 13:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #24
 
No, niech Ci będzie.
Parasin tu cóś napisal, ze ŚJ są rajem duchowym. Czytałem to, ale jakpoś teraz nie mogę znleść. Gdyby tak było. pewnie nadal byłym śŚiadkoem. Nie są. Nie wiem do jakiego Zboru trafiłeś, ale u mnie nie uczyło się modlitwy. I dlatego odszedłem.. Zaznaczam, nie zostałem wydalony.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
20-04-2010 13:42
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
godunow Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 216
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #25
 
Piszesz
Cytat:Ja nie uznaje żadnych soborów, a i ten, z Dz 15 rozdz, nie nazwałbym soborem.
Twoje prawo możesz.. Ale zadziwia czemu cytujesz Biblię NT..???????
Do początków IV wieku powstaje ponad 60 pism zwanych Ewangeliami lub podobnie nazywanych . W powszechnym użytki jest około 16.. I to właśnie przedstawiciele chrześcijan ( delegaci zebrani w IV wieku na Soborach powszechnych decydują o księgach natchnionych NT i Biblii.)

I mamy w zaasdzie dwa rodzaje tłumaczenie Biblii Wulgata ( BT pochodzi tłumaczenie z Wulgaty) i Septuaginta. Na temat Rozwoju Biblii dobrym znawcą tematu jest brat Wojtek . Te kanony biblijne przyjął cały świat chrześcijański.Od katolicyzmu po przez prawosławie aż do protestantyzmu włącznie..

Wojtek doskonale też zna historię chrześcijaństwa. Ja też interesuję się tym zagadnieniem od lat. i nigdzie na żadnym soborze nikt nie zakazał spożywać krwi czy kaszanki .!!!

Dopiero w XIX wieku powstają rożne odłamy chrześcijaństwa zwane sektami i ci dostają rożnych pseudo objawień. W Wyniku tych objawień wprowadzają najdziwniejsze teorie i najdziwniejsze nakazy czy zakazy.. I swoje niedorzeczności próbują udowodnić Biblią
Tak że musisz się zdecydować w co wierzysz w Biblię i NT czy rożnego rodzaju demagogie typu zakaz spożywania kaszanki..

[ Dodano: Wto 20 Kwi, 2010 15:36 ]
Na początku Twojego ostatniego mnie pytasz..
Cytat:Myślałem, że interesuje nas punkt widzenia Boga.
Uważasz, że rozwój medycyny jest bez zgody i pozwolenia Boga.. Woli Bożej..??? To zapytam..
- Co mam ja robić ..???
Cztery razy dziennie biorę zastrzyk insuliny. Insulina jest robiona z krwi ( preparat krwiopochodny) .. Słuchać takich wywodów i odstawić insulinę i za kilka miesięcy zejść z tego świata..?? Ale takie postępowanie byłoby swoistym samobójstwem..
Co wiec radzisz kolego..???
Co do reszty wrócę w innym poście bo to nie da się jednym zdaniem skomentować
Pozdrawiam

Pamiętaj Ty Boga możesz zapomnieć? !!
Ale Bóg nie zapomni o Tobie.. Nigdy
20-04-2010 15:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #26
 
Cytat:Podważ moją argumentacje, którą oparłem o słownik Biblii Tysiąclecia, to wtedy porozmawiamy o tym, czego dotyczył tamten spór.
(zresztą jego istotę mamy w 15 rozdziale Dziejów więc to żadna tajemnica)
Ale dlaczego w oparciu o słownik?! Sprawa jest prosta, ponieważ pierwsi chrześcijanie byli spośród Żydów, i jeszcze nie bardzo rozumieli, że zbawienie nie pochodzi z przestrzegania przepisów Prawa, to zrodził się wśród nich spór: Część uważała, że chrześcijanie pochodzący z pogaństwa powinni najpierw przyjąć obrzezanie i przestrzegać przepisów Prawa, część - że nie. Co gorsza, niektórzy zaczęli wobec przedstawicieli obu grup udawać inne poglądy - na przykład jadać z poganami, a potem - w obecności Żydów - unikać ich, żądając od nich obrzezania.
Wobec takiego rozdźwięku należało podjąć konkretne decyzje. Stało się to na Soborze Jerozolimskim, gdzie wypracowano pewien kompromis - otóż, idąc za rozsądnym głosem Jakuba, postanowiono narzucić poganom przestrzeganie pewnych minimalnych dla Żydów przepisów Prawa, żeby nie siać zgorszenia i żeby chrześcijanie pochodzący z pogaństwa mogli zostać przez judeochrześcijan zaakceptowani jako w pełni "swoi". To uzasadnienie zawarł św. Jakub w swojej mowie: "Z dawien dawna bowiem w każdym mieście są ludzie, którzy co szabat czytają Mojżesza i wykładają go w synagogach." - ze względu na tych właśnie ludzi należało przykazać poganom zachowywać minimum dla uniknięcia zgorszenia. Nie dla osiągnięcia zbawienia, bo wiemy przecież, że "przez wypełnianie Prawa za pomocą uczynków nikt nie osiągnie usprawiedliwienia" (Ga 2,16; BT).

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
20-04-2010 16:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
parasin Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 91
Dołączył: Feb 2010
Reputacja: 0
Post: #27
 
godunow,
godunow napisał(a):Twoje prawo możesz.. Ale zadziwia czemu cytujesz Biblię NT..???????
Do początków IV wieku powstaje ponad 60 pism zwanych Ewangeliami lub podobnie nazywanych . W powszechnym użytki jest około 16.. I to właśnie przedstawiciele chrześcijan ( delegaci zebrani w IV wieku na Soborach powszechnych decydują o księgach natchnionych NT i Biblii.)
To nie żaden sobór ustalił kanon Pisma Świętego tylko Bóg. Kanon uznawany był już wcześniej sobór zaakceptował tylko to oficjalnie.

godunow napisał(a):Wojtek doskonale też zna historię chrześcijaństwa. Ja też interesuję się tym zagadnieniem od lat. i nigdzie na żadnym soborze nikt nie zakazał spożywać krwi czy kaszanki .!!!
Oczywiście oprócz nakazu "powstrzymania się od krwi", ustalonego na soborze Apostolskim, o którym jest 15 rozdział Dziejów.

godunow napisał(a):Uważasz, że rozwój medycyny jest bez zgody i pozwolenia Boga.. Woli Bożej..??? To zapytam..
Bóg dał wolną wolę ludziom, mogą sobie robić co chcą, więc w rozwój medycyny nie mieszałbym Boga.

godunow napisał(a):Słuchać takich wywodów i odstawić insulinę i za kilka miesięcy zejść z tego świata..?? Ale takie postępowanie byłoby swoistym samobójstwem..
Mamy słuchać Boga i Jezusa. Jeżeli to słuchanie będzie wymagać od nas poświęcenia życia to odpowiedź nasz w Lk 17:33 BT
Cytat: „Kto będzie się starał zachować swoje życie, straci je; a kto je straci, zachowa je.”
Nikt nie powiedział że życie zgodne z wolą Boga będzie łatwe

godunow napisał(a):Insulina jest robiona z krwi ( preparat krwiopochodny)
Pierwsze słyszę.
Dlatego w Twoim wypadku nalegałbym, abyś jednak nie odstawiał insuliny.



omyk,
omyk napisał(a):Ale dlaczego w oparciu o słownik?
Ponieważ w słowniku podano zasadę nadrzędną, która wynika z Biblii.
omyk napisał(a):Sprawa jest prosta
Też tak uważam. Krwi spożywać nie wolno.

Spójrz na werset Dz 15:1 (BT).
Cytat: „Niektórzy przybysze z Judei nauczali braci: Jeżeli się nie poddacie obrzezaniu według zwyczaju Mojżeszowego, nie możecie być zbawieni

Spór zatem dotyczył kwestii zbawienia, a nie gorszenia.

Cytat:Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne.(29) Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego. Bywajcie zdrowi!
Zwróć uwagę, że nie wspomniano tu o kwestii spożywania mięsa ze zwierząt nieczystych (wieprzowina). Natomiast w innych listach poruszono kwestie jedzenia mięsa ( nie krwi) w kontekście zgorszenia. Poza tym mamy tu do czynienia z innymi sprawami na przykład "nierządem". Pytanie: Czy nierząd też był zakazany ze względu na "niegorszenie żydów"? Czy był tymczasowy?

Nauczycielu, uspokój Twoich uczniów. On zaś rzekł do nich: Zapewniam was, że jeśli oni zamilkną, kamienie będą wołać.
( Lk 19:40 br )
20-04-2010 20:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #28
 
Cytat:Też tak uważam. Krwi spożywać nie wolno.
Owszem, krwi spożywać nie było wolno chrześcijanom pochodzącym z pogaństwa pośród judeochrześcijan pierwszego wieku, żeby nie siać zgorszenia.
Co do reszty, wiemy przecież, że Jezus powiedział Piotrowi: "Zabijaj Piotrze i jedz, i nie nazywaj nieczystym tego, co Bóg oczyścił". Myślisz, że Piotr od tej chwili jedząc wieprzowinkę moczył ją w miednicy godzinami i płukał, żeby wymyć ostatni ślad krwi z mięsa, jak do niedawna czynili śJ?

Cytat:Ponieważ w słowniku podano zasadę nadrzędną, która wynika z Biblii.
Słucham? Uśmiech

Cytat:Spójrz na werset Dz 15:1 (BT).
Cytat:„Niektórzy przybysze z Judei nauczali braci: Jeżeli się nie poddacie obrzezaniu według zwyczaju Mojżeszowego, nie możecie być zbawieni
Spór zatem dotyczył kwestii zbawienia, a nie gorszenia.
Absolutnie nie. Werset dotyczył błędnych nauk, które głosili niektórzy z chrześcijan pochodzenia żydowskiego. O tym, że były to nauki błędne, wiemy zarówno z kontekstu sytuacyjnego, jak i później podkreśla to wyraźnie św. Paweł:
z Ga 5; BT napisał(a):Ku wolności wyswobodził nas Chrystus. A zatem trwajcie w niej i nie poddawajcie się na nowo pod jarzmo niewoli!
Oto ja, Paweł, mówię wam: Jeżeli poddacie się obrzezaniu, Chrystus wam się na nic nie przyda. I raz jeszcze oświadczam każdemu człowiekowi, który poddaje się obrzezaniu: jest on zobowiązany zachować wszystkie przepisy Prawa. Zerwaliście więzy z Chrystusem; wszyscy, którzy szukacie usprawiedliwienia w Prawie, wypadliście z łaski. My zaś z pomocą Ducha, na zasadzie wiary wyczekujemy spodziewanej sprawiedliwości. Albowiem w Chrystusie Jezusie ani obrzezanie, ani jego brak nie mają żadnego znaczenia, tylko wiara, która działa przez miłość.
Spór ten nie dotyczył więc zbawienia, a jedynie nie gorszenia tych słabszych, którzy wolności wiary nie pojęli do końca.
Na podobnej zasadzie św. Paweł mówi, żeby powstrzymywać się od mięsa pochodzącego z ofiar składanych bożkom, nie dlatego, żeby bożek był czymś, ale żeby nie gorszyć słabszych braci, podobnie zresztą z obyczajami w ogóle - nawet, jeśli kto słaby twierdzi, że w ogóle należy się powstrzymywać od mięsa i jadać same jarzyny, to nie należy go gorszyć ostentacyjnym spożywaniem mięsnych pokarmów w jego obecności, żeby nie obciążać jego sumienia.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
20-04-2010 20:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
parasin Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 91
Dołączył: Feb 2010
Reputacja: 0
Post: #29
 
omyk,
omyk napisał(a):Spór ten nie dotyczył więc zbawienia, a jedynie nie gorszenia tych słabszych, którzy wolności wiary nie pojęli do końca.
Obok powstrzymywania się od krwi wspomniano również o nierządzie. To również było tymczasowe? To również było po to żeby nie gorszyć żydów?
Zauważ, że zakaz spożywania kwi, po raz pierwszy nie był dany Żydom. Tylko Noemu, nie mamy więc tu do czynienia z prawem, które przestało obowiązywać z chwilą złożenia ofiary Jezusa tylko z czymś, co wykracza ponad to prawo. Z czym dokładnie?

Cytat:Rdz 9:1-4 BT „Po czym Bóg pobłogosławił Noego i jego synów, mówiąc do nich: Bądźcie płodni i mnóżcie się, abyście zaludnili ziemię.(2) Wszelkie zaś zwierzę na ziemi i wszelkie ptactwo powietrzne niechaj się was boi i lęka. Wszystko, co się porusza na ziemi i wszystkie ryby morskie zostały oddane wam we władanie.(3) Wszystko, co się porusza i żyje, jest przeznaczone dla was na pokarm, tak jak rośliny zielone, daję wam wszystko.(4) Nie wolno wam tylko jeść mięsa z krwią życia.”

A no z tym, o czym mowa w słowniku, na który się powołałem. Według Boga: Życie należy do Boga, a ono jest we krwi. To jest podstawowa nauka Biblii przewija się przez całą Biblię. Od kiedy tylko ludzie jedli mięso, mieli zawsze unikać krwi. Skoro apostołowie doszli do wniosku, że chrześcijanie pochodzenia pogańskiego powinni powstrzymać się od krwi, tylko ze względu na gorszenie żydów.
To na jakiej podstawie doszli, że prawo zakazu spożywania krwi obowiązuje tylko żydów? Skoro nie było ono dane tylko Żydom?

Zatem jeszcze raz kwestia krwi nie była związana z Żydami, więc nie mogło chodzić o zgorszenie Żydów. Podobnie zakaz składania ofiary bożkom. Nie miał związku z prawem danym Izraelowi, była to zasada nadrzędna ponieważ wynika z faktu, że Bóg jest Bogiem zazdrosnym. I nie odda chwały innemu.
Zakaz nierządu- zasada nadrzędna Bóg jest Bogiem świętym, nie jest w stanie patrzeć na nieczystość. To co uduszone -ma związek z krwią, nie wykrwawione mięso.

Nauczycielu, uspokój Twoich uczniów. On zaś rzekł do nich: Zapewniam was, że jeśli oni zamilkną, kamienie będą wołać.
( Lk 19:40 br )
21-04-2010 10:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #30
 
parasin, to żenujące w jaki sposób skaczesz po tematch omijając fakty które jasno wskazują na że nie niszesz nieprawdę. Z czystej uczciwości zamiast tego robić powinieneś przyznać racje,tym którzy ją mają,a nie pomijać je.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
21-04-2010 10:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów