Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Biblia-chrześcijanin czy chrystianin...?
Autor Wiadomość
Anonymous
Unregistered

 
Post: #1
Biblia-chrześcijanin czy chrystianin...?
CHRZEŚCIJANIN-większoś chrześcijan przyjmuje tę nazwę jakoby pochodzącą od Chrystusa. A przecież wiadomo, że słowo chrześcijanin wywodzi się od słowa chrzest. Gdyby chcieć przyjąć nazwę od Chrystusa, to musiałaby ona brzmieć " chrystianin" z greckiego "christianoi". A jeżeli z hebrajskieg to albo "notzrim"-"nazarejczycy", albo"meszijahim"-"mesjańczycy".Mosze.[/i]
04-09-2007 18:02
Odpowiedz cytując ten post
Upiorzyca Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 71
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
nie jestem żadnym językoznawcą ani nikim w ten deseń, pozwole wiec tylko delikatnie coś zasugerować:
z tego co pamiętam greckie słowo christianoi znaczy tyle co ,,należący do Chrystusa''. zaś słowo chrześcijaństwo jako takie istnieje w języku polskim. W innych zaś wyraźnie jest zaznaczony temat ''Chrystusowy'' np:
christianitas (łacina)
Christianity (ang)
Christentum (niemiecki)

i tak dalej i tak dalej
wydaje mi się więc że słowo ,,chrześcijaństwo'' to pod pewnym względem neologizm. Być może kiedy na ziemiach polskich rozpoczęto ewangelizowanie Słowian w umysłach tychże pojawiło się skojarzenie : ''Chrześcijanin=człowiek ochrzczony''. Tak więc upraszczając sprawę stąd mogło się wziąć to nieszczęsne określenie.
Co nie zmienia faktu ze nie wystarczy być ,,ochrzczonym'' by być ,,chrześcijaninem'' Uśmiech

Oczywiście mogę sie mylić, jeżeli tak proszę mnie poprawić, bo jestem tylko mały głupi człowieczek Uśmiech

Pozdrawiam was serdecznie Uśmiech

Szukam, Szukania mi trzeba,
Domu z gitar? i piórem.
A góry nade mn? jak niebo,
A niebo nade mn? - jak góry.
05-09-2007 16:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #3
 
do "upiorzycy"
dlaczeg mówisz,że się mylisz?mi właśnie o to chodziło, co napisałaś...
05-09-2007 20:22
Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
Jeśli otrzymałeś wykładnię problemu, to daj Upiorzycy "pomogła". jeśli zaś nie, to postaw problem wyraźniej.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
05-09-2007 20:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów