Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Autor Wiadomość
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #31
 
Cytat:Dobry żart. Komu chcesz to wmówić? W USA i Wielkiej Brytanii nikt tego nie ukrywa. Niedawno zresztą była afera bo ksiądz w GB nie pozwolił wiccankom świętować w sali parafialnej. Jeżeli ktoś to ukrywa to chyba tylko w Polsce

Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech Weź może i zapoznaj się z Wiccanami. Bo to, co mówisz, to czysta brednia, nic więcej. Większość Wiccan nie ujawnia swojego wyznania. Są niektórzy, którzy robią inaczej. W większości należący do nurtu Aleksandryjskiego.

Cytat:skądinąd rzeczywiście jest się czego wstydzić.

Powiadasz? Cóż, to nie w kręgach wiccańskich obecnie wykrywa się jeden przypadek pedofilii/molestowania z drugim. To nie wiccanie swego czasu słali armie, by mordowały innowierców. To nie wiccanie wyciągali ostatnie grosze z biedaków, żeby wzbogacać swoją skarbonkę. To nie wiccanie wymuszali na innych swoją wiarę karami pieniężnymi, więzieniem, a czasem i stosem.

Więc może zastanów się dobrze, kto tu się bardziej powinien wstydzić.

Cytat:Kolejny żart? Bardzo często jest taką religią. Okultyści przekazują swoją wiedzę dzieciom.

To Wiccanie czy okultyści? Zdecyduj się może, ok? Bo nie, dla Twojej wiadomości Wicca i okultyzm to nie jedno i to samo. I tak, owszem, są Wiccanie nie praktykujący magii, nie będący okultystami.

Wypowiadasz się, a mylisz pojęcia aż zgroza bierze.

Cytat:Kult przyrody jest sprzeczny z definicji z kultem Boga, który jest ponad stworzeniem. Z resztą na swojej oficjalnej polskiej stronie piszą wprost, aby odrzucić idee grzechu pierworodnego, Boga jedynego i osobowego, zbawienia i odkupienia. Te twierdzenia są otwarcie antykatolickie.

Wiccanie po prostu nie wyznają tego, co Chrześcijanie. I na ich stronach, na forach, oczywistym jest, ze spotyka się z tekstami, w ktorych stoi, i jeżeli jesteś Wicca, to w takie rzeczy nie wierzysz.

Na stronie tej (zapewne mówisz o Wicca.pl?) Stoi, w co wierzą Wiccanie. Że nie wierzą w grzech pierworodny, jednoosobowego Boga itd. To wykładnia ich wiary. Co w tym złego?

I co antykatolickiego? Jeśli już to a-katolickie, niekatolickie. Bo to inna wiara, więc jakim cudem mają wyznawać to, co katolicy?

Anty-katolickie by było, gdyby pogardzali Kościołem, przypisywali mu negatywne cechy, otwarcie zachęcali do bycia przeciw tej organizacji. A co robią? Odsuwają się. Nie wtrącają do wiary Kościoła. Piszą, w co oni wierzą, jednocześnie nie szykanując Kościoła.

Więc może zapoznaj się też z różnicą między anty-coś a nie-coś. Bo znowu mylisz pojęcia.

Ponadto:

Cytat:Z resztą na swojej oficjalnej polskiej stronie

:shock: :hahaha: :hahaha: :hahaha: Duży uśmiech Normalnie chyba zalinkuję to na jakimś pogańskim forum Duży uśmiech Będą mieli ubaw po pachy Duży uśmiech

Czy Ty wiesz co piszesz? Wicca nie ma żadnej "oficjalnej polskiej strony"! Wicca nie jest religią oficjalną, od tego zacznijmy. Nie stawia swoich świątyń, nie zakłada "oficjalnych stron" itd.

Najpewniej piszesz o stronie Enneny, czyli http://www.wicca.pl (podaję link z racji zidentyfikowania strony, o której mowa, nie w celach propagowania religii - jeśli moderator uzna to za nadużycie, to po dopowiedzi rozmówcy można link ocenzurować) Tyle, że jest to prywatna strona jednej z inicjowanych Wiccanek, która się ujawniła publicznie, i przedstawia wiarę Wiccan. Żadna oficjalna, co zresztą autorka pisze już na PIERWSZEJ stronie: "Opinie, które wypowiadam na tej stronie, są moimi własnymi opiniami.".

Ale widzę, że nawet nie chciało się włożyć minimum wysiłku, by do tego miejsca doczytać.

I Ty chcesz się wypowiadać o Wicca, nawet nie wiedząc czy nie zadając sobie trudu, by dowiedzieć się, czym jest strona, z ktorej czerpiesz informacje?

Naprawdę, odpuść sobie, bo się jedynie ośmieszasz, na każdym kroku wykazując kompletną ignorancję w temacie, a pisząc jak znawca.

Umieram gdy widzę jak błądzimy we mgle.
Umieram, gdy czuję, że trwamy we śnie.
Umieram, bo wiem, że ty nie rozumiesz że ja...
Umieram, gdy widzę jak ty..."
27-04-2010 09:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
MSA Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 253
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #32
 
O, widzę że Drizzt nadal się udziela... Chwali się, chwali.

Ja osobiście chętnie bym poznał jakichś Wiccan, dzięki temu tematowi sobie o tym przypomniałem Oczko. Podoba mi się odrzucenie tezy, że ludzkość jest zła i ma "defekt". Kto wie, może tam są całkiem mili ludzie, a przynajmniej na takich się zapowiadają.
20-05-2010 21:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #33
 
MSA napisał(a):O, widzę że Drizzt nadal się udziela... Chwali się, chwali.

Ja osobiście chętnie bym poznał jakichś Wiccan, dzięki temu tematowi sobie o tym przypomniałem Oczko. Podoba mi się odrzucenie tezy, że ludzkość jest zła i ma "defekt". Kto wie, może tam są całkiem mili ludzie, a przynajmniej na takich się zapowiadają.

MSA - Wiccanie jak wszyscy inni ludzie. Są wśród nich osoby wspaniałe, kochające, współczujące, z którymi kontakt to czysta przyjemność, a są też kanalie, z którymi człowiek najchętniej nie miałby nic do czynienia. Tak samo jak w KK, uogólnienie żadne nie ma tu sensu.

Natomiast co do odrzucenia idei "skażenia", to jest to fakt. Wiccanie (jak i większość pogan) odrzuca tezy o jakichś "grzechach pierworodnych", "wykopaniu z rajów" i innych takich. Uważają, że świat jest zróżnicowany, i taki też jest człowiek. Że świat, podobnie jak człowiek, ma swoją stronę budującą i destruktywną, że jedna bez drugiej nie może poprawnie funkcjonować. Dlatego poganie (neo-poganie) nie boją się cienia wewnątrz siebie, rozumieją, że ten cień jest również częścią ich, i często jest tak samo potrzebny jak światłość.

No cóż, tak czy na wspak, do mnie ta wiara przemawia o wiele bardziej niż Katolicyzm. Tym bardziej, że nie ma tam zakamuflowanego kultu jednostki czy przywódców grupy, którym trzeba wierzyć bezwarunkowo i stosować się do ich zaleceń. Wiccanie uznają, że człowiek po to ma rozum, po to ma sumienie, by samemu ocenił, co jest pożądane, a czego robić nie powinien. Itd itd.

[ Dodano: Pon 13 Wrz, 2010 08:31 ]
Piszę ten post, by przypomnieć o temacie. Ostatnio coraz prężniej rozwijają się religie neopogańskie - dlatego warto o tym dyskutować.

Swoją droga, dla osób, które chciałyby poznać zręby Wicca (niekoniecznie iść tą ścieżką) polecam "Mgły Avalonu" - niedawno na nowo wydana powieść, wersja legendy arturiańskiej, mówiąca o starciu się kultury chrześcijańskiej i pogańskiej z perspektywy kobiecej części społeczeństwa.

Nie jest to może w pełni rzetelny opis tradycji pogańskich, jednak daje pewien przedsmak, jak również analizuje zalezności i różnice między Chrześcijaństwem a Pogaństwem.

Polecam.

Umieram gdy widzę jak błądzimy we mgle.
Umieram, gdy czuję, że trwamy we śnie.
Umieram, bo wiem, że ty nie rozumiesz że ja...
Umieram, gdy widzę jak ty..."
21-05-2010 07:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów