Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Autor Wiadomość
izas Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 112
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #1
Wartości
Dziś na lekcji religii poruszyliśmy temat najważniejszych wartości w naszym życiu. Większość po sobie powtarzała, że dla nich to najważniejsza rodzina, miłość, przyjaźń...
I tu nasuwa mi się pytanie, czy wiemy jakie wartości są dla nas najcenniejsze w życiu, czy potrafimy ustalić hierarchię? Czy potrzebujemy podpowiedzi innych lub namysłu żeby ocenić to, co dla nas się liczy? Jak to jest z wami? Uśmiech
10-09-2007 17:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
mnich Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 36
Dołączył: Sep 2007
Reputacja: 0
Post: #2
 
To bardzo ważne pytanie.Wiem, że nie będę oryginalny, ale dla mnie najważniejsza jest miłość.Tak jak Jezus powiedział, że na miłości opiera się wszystko.Jest ona fundamentem...
Jeżeli Bóg nazywa siebie Skałą, a wiemy,że Bóg jest Miłością, to miłośc jest wszystkim...
10-09-2007 19:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #3
 
Dla mnie także najważniejsza jest miłość i to ona nadaje kierunek wszystkiemu innemu Uśmiech
10-09-2007 20:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
izas Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 112
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #4
 
no tak, moim filarem podtrzymującym budowlę wartości też jest miłość Uśmiech gdy mnie ktoś zdenerwuje zawsze sobie powtarzam: "Iza pamiętaj! Miłość do bliźniego przede wszystkim":) Wiem, że bez tej cudownej wartości świat nie może po prostu istnieć. Bez miłości ten świat już dawno byłby pożarty przez zło. A co na drugim miejscu ?
10-09-2007 21:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
mnich Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 36
Dołączył: Sep 2007
Reputacja: 0
Post: #5
 
A więc jesteśmy zgodni.Parafrazując:"Miłości dodaj nam skrzydeł"...
10-09-2007 22:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #6
 
izas napisał(a):gdy mnie ktoś zdenerwuje zawsze sobie powtarzam: "Iza pamiętaj! Miłość do bliźniego przede wszystkim":)
A ze mnie kipi wtedy Duży uśmiech to chyba temperament Uśmiech
10-09-2007 22:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dunia Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 184
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #7
 
Faktycznie miłość jest ważna, ale jeśli chodzi o miłość do bliźniego to czasem jest z nią ciężko... ale tylko czasem ;P

Musisz wierzyć, że to może się zdarzyć, bo przecież gdzieś tam jest ktoś kto też w to wierzy... On Cię wybrał dawno temu, wymyślił Cię sobie... gdy spotkasz Go- powie Ci, że to TY...
10-09-2007 22:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ajfen Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 284
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #8
 
Wartości nadrzędne: "Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość- te trzy. Z nich zaś największa jest miłość"

Przez u?miech do Boga :-):-):-) <><
12-09-2007 09:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
czarek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 418
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
Nie wyłamie się: miłośćUśmiech ale prawdziwa miłość, ta o której tak pięknie pisze św. Paweł
Następną wartością jest kościół (jako wspólnota) :wink:

http://www.ewangelizatorzy.pl
12-09-2007 11:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #10
 
izas napisał(a):Większość po sobie powtarzała, że dla nich to najważniejsza rodzina, miłość, przyjaźń...
To ciekawe. Bo patrzę w tym momencie na swoich uczniów, i gdyby mi tak odpowiedzieli, to byliby kłamczuchami. Oczywiście nie wszyscy. Ale na pewno wielu z nich. Czemu? Ano stąd, iz robia wszystko i ciut więcej, by rodzina i inni wciąz mieli poczucie wstydu i rumieńca za ich postępowanie i zachowanie.
Piszecie o miłości. A ja powiem wam, że piszecie o abstrakcyjnym pojęciu, które dla wielu róznie będzie się kojarzyć. Wpierw trzeba umieć dostrzegać to, co jest konkretem. Dla mnie w pierwszym rzędzie tym konkretem jest człowiek. Człowiek, który jest droga Kościoła do Boga.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
03-10-2007 08:41
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #11
 
Jeśli chodzi o wartości to wiara i miłość,gdyż wiara bez uczynków jest martwa a uczynki bez wiary też nic nie znaczą.Te wartości nawzajem się przenikają.
03-10-2007 19:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #12
 
Polonium napisał(a):Jeśli chodzi o wartości to wiara i miłość,gdyż wiara bez uczynków jest martwa a uczynki bez wiary też nic nie znaczą.Te wartości nawzajem się przenikają.
OK Sebastianie, zgoda. Ale przyznasz, że dla większośći ludzkiej populacji te słowa to puste frazesy. Wydaje mi sie, że ten swego rodzaju "meta-język" dobry jest dla tych, co weszli na wyższy poziom poznania tego czym jest wiara i miość i nadzieja zresztą też. Natomiast dla laików chyba jednak lepszym pułapem do tego typu dywagacji będzie empatia.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
03-10-2007 23:34
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
motylek Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 158
Dołączył: May 2007
Reputacja: 0
Post: #13
 
wartości :-k ... po chwili zastanowienia stwierdzam iż moja piramidka wartości jeszcze skacze, pierwsze miejsca zamieniają się miejscami, ale staram się nad tym pracować Uśmiech
jak to ktoś ostatnio mi powiedział: "Atom miłości za atom nienawiści"

"Wierzysz, ?e jest jeden Bóg? S?usznie czynisz - lecz tak?e z?e duchy wierz? i dr??"
Jk 2,19
06-10-2007 13:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #14
 
Świetość oczywiscie

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
06-10-2007 18:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Myszkunia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,371
Dołączył: Jun 2006
Reputacja: 0
Post: #15
 
Ks.Marek napisał(a):Piszecie o miłości. A ja powiem wam, że piszecie o abstrakcyjnym pojęciu, które dla wielu róznie będzie się kojarzyć.
właśnie. Z tym się zgadzam.
Moje wartości w obecnym czasie?
Chyba w tej chwili nie potrafiłabym wymienic najważniejszej. Chciałabym, aby to była miłość, ale właśnie jako konkret, a nie abstrakcja.

[Obrazek: mysz4.gif]
06-10-2007 18:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów