Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Batalia o średnią z religii
Autor Wiadomość
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #16
 
Powtarzam: przedszkole to luksus. Można szukać takiego, który w pełni da zadowolenie dziecku i rodzicom

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
29-09-2007 18:34
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #17
 
Ależ czytałem Łukaszu - i właśnie Ci tłumaczę że rozważanie tego w kategoriach dyskryminacji to bzdura.
Nikt jakoś nie wysuwa postulatu by "WF był na pierwszej lub ostatniej lekcji" bo "niektórzy nie mogą ćwiczyć i to wprowadza inność".
W sprawie religii posunęliśmy się (jako społeczność szkolna) do tego że o ile to możliwe organizuje się religię na pierwszej lub ostatniej godzinie - jeśli takiej możliwości nie ma to rozpatrywanie tego w kategoriach dyskryminacji jest absurdalne.

[ Dodano: Sob 29 Wrz, 2007 19:36 ]
Teraz o przedszkolu - nie zgadzam się z ks. Markiem że należy oczekiwać od ateistów by ich dzieci chodziły na katechezę. Ale także to co napisałeś jest nie do przyjęcia:
Cytat: A o dyskryminacji tu mówimy, gdyż w tym konkretnym przypadku przedszkole swoimi działaniami doprowadza do izolacji dziecka od grupy.
To jakiś absurd ! Przy takim rozumowaniu nie można wprowadzać ŻADNYCH fakultatywnych zajęć pozalekcyjnych (bo "doprowadzają do izolacji dziecka od grupy").

pozdrawiam
Marek
29-09-2007 19:32
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #18
 
Marek MRB napisał(a):Teraz o przedszkolu - nie zgadzam się z ks. Markiem że należy oczekiwać od ateistów by ich dzieci chodziły na katechezę.
Ale ja wcale tak nie uważam.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
29-09-2007 20:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
lukaszforum Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 46
Dołączył: Sep 2007
Reputacja: 0
Post: #19
 
Ks.Marek napisał(a):Powtarzam: przedszkole to luksus. Można szukać takiego, który w pełni da zadowolenie dziecku i rodzicom

Dochodzimy do pewnego absurdu.
W państwie wyznaniowym owszem - to niewierzący mają się martwić o "inne" od ogólnie panującej religii wychowanie swoich dzieci i szukanie dla siebie prywatnych placówek.
Marku, chyba o tym wiesz, Polska nie jest takim państwem.
Państwowe przedszkola mają więc zapewnić wszystkim, powtórzę - WSZYSTKIM, dzieciom równe traktowanie. Jak jacyś rodzice chcą być traktowani specjalnie to Oni powinni szukać sobie luksusowych czyli prywatnych placówek. I niech tam mają po 10 godzin nauczania katolickiego czy 10 godzin islamu - obojętnie. Do prywatnych przedszkoli w końcu nikt nie będzie miał większych zastrzeżeń.

Czy więc można w publicznej oświacie dyskryminować kogoś tylko dlatego bo jest w grupie mniejszości ?

Przykro mi czytać wasze słowa, szczególnie ks.marka, bo stoją one w sprzeczności z tym za kogo sie podajecie.

MARKU MRB - "zajęcia pozalekcyjne" to.....jak sama nazwa wskazuje zajęcia po lekcjach.
Przyrównywanie zaś zajęć obowiązkowych jak WF, matematyka czy j.polski z zajęciami nieobowiązkowymi jak katecheza czy język chiński jest co najmniej bezsensu.
Bo z założenia zajęcia pozalekcyjne są po/lub przed lekcjami aby dzieci, które na te lekcje nie uczęszczają nie musiały marnować swojego czasu.

Katecheza zaś jest tu wyjątkowym przedmiotem, ponieważ wpływa ona na kształtowanie się światopoglądu dzieci, a także dlatego że żyjemy w kraju gdzie większość uznaje się za katolików. Dlatego też wszystkie kwestie związane z tym przedmiotem powinny być rozstrzygane ze szczególną uwagą.
Osoby innego wyznania niż rzymskokatolickie nie sprzeciwiając się opłacaniu zajęć katechezy z budżetu państwa wykazują tutaj dużą chęć współpracy i zrozumienia dla większości żyjącej w Polsce.
Dlatego wypowiedzi w stylu ks.marka są co najmniej zadziwiające i raczej nie służą one dialogowi i tylko antagonizują strony.
01-10-2007 13:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #20
 
lukaszforum napisał(a):Jak jacyś rodzice chcą być traktowani specjalnie to Oni powinni szukać sobie luksusowych czyli prywatnych placówek.
Cieszę się że tu się zgadzamy.
lukaszforum napisał(a):Dlatego wypowiedzi w stylu ks.marka są co najmniej zadziwiające i raczej nie służą one dialogowi i tylko antagonizują strony.
Ale to twoje zdanie. Natomiast Kościól, który powierzył mi posługę pasterską ma na ten temat inną opinię, której ty jak sie zdaje, w ogóle nie znasz. Kultura i szacunek dla rozmówcy domaga się, by choć ogólnie poznać światopogląd oponenta w dyskusji. Ty zaś ciagle atakujesz...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
01-10-2007 19:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #21
 
lukaszforum napisał(a):Państwowe przedszkola mają więc zapewnić wszystkim, powtórzę - WSZYSTKIM, dzieciom równe traktowanie.
I tak jest. Wysnuwanie z tej zasady wniosku że dla jakiejś grupy dzieci (które tego chcą) nie można organizować zajęć jakie chcą to jakiś absurd.
Idąc tą drogą nie mogłoby być zajęć np. z angielskiego, albo niemieckiego, albo - ja wiem - teatru małego aktora.
Jak w wojsku - albo wszyscy albo nikt ?!!
lukaszforum napisał(a):Do prywatnych przedszkoli w końcu nikt nie będzie miał większych zastrzeżeń.
To jedyne z czym się zgadzam. Jako liberał gospodarczy uważam że zarówno szkoły, jak i przedszkola i uczelnie powinny być WYŁĄCZNIE prywatne.
lukaszforum napisał(a):Czy więc można w publicznej oświacie dyskryminować kogoś tylko dlatego bo jest w grupie mniejszości ?
Mógłbyś wreszcie wyjaśnić na czym polega dyskryminacja ? Bo nie kumam. Są organizowane jakieś zajęcia (np. religia) na które część nie chce chodzić - więc nie chodzi.

lukaszforum napisał(a):MARKU MRB - "zajęcia pozalekcyjne" to.....jak sama nazwa wskazuje zajęcia po lekcjach.
Ściśle mówiąc - "poza lekcjami" czyli nieobowiązkowe.
lukaszforum napisał(a):Przyrównywanie zaś zajęć obowiązkowych jak WF, matematyka czy j.polski z zajęciami nieobowiązkowymi jak katecheza czy język chiński jest co najmniej bezsensu.
Też tak uważam. Gdyby religia była obowiązkowa - możnaby mówić o "dyskryminacji" - a ponieważ nie jest, więc mówienie o takowej nie ma najmniejszego sensu.
lukaszforum napisał(a):Bo z założenia zajęcia pozalekcyjne są po/lub przed lekcjami aby dzieci, które na te lekcje nie uczęszczają nie musiały marnować swojego czasu.
Z czyjego założenia ?
lukaszforum napisał(a):Katecheza zaś jest tu wyjątkowym przedmiotem, ponieważ wpływa ona na kształtowanie się światopoglądu dzieci, a także dlatego że żyjemy w kraju gdzie większość uznaje się za katolików. Dlatego też wszystkie kwestie związane z tym przedmiotem powinny być rozstrzygane ze szczególną uwagą.
Mam wrażenie że rozumiesz to jako "rozstrzyganie tak, by je jak najbardziej utrudnić czepiając się czego się tylko da". I tak to rzeczywiście w praktyce wygląda.
Cytat:Osoby innego wyznania niż rzymskokatolickie nie sprzeciwiając się opłacaniu zajęć katechezy z budżetu państwa wykazują tutaj dużą chęć współpracy i zrozumienia dla większości żyjącej w Polsce.
Katecheci wszystkich wyznań, jeżeli tylko zorganizują w szkole klasę opacani są na tych samych zasadach.

CO do opłacania... OK, jestem jako liberał za. Z tym że w takim razie jak posyłam dziecko do szkoły katolickiej, to niech mi nie ściągają podatku na szkoły publiczne.
Nie mówiąc już o imprezach w rodzaju EURO 2012 - nie widzę powodu by za moje podatki budować stadiony bo jakaś tam tłuszcza chce oglądać ten cyrk.
No nie ?

pozdrawiam
Marek
02-10-2007 21:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
lukaszforum Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 46
Dołączył: Sep 2007
Reputacja: 0
Post: #22
 
Ks.Marek napisał(a):Ale to twoje zdanie. Natomiast Kościól, który powierzył mi posługę pasterską ma na ten temat inną opinię, której ty jak sie zdaje, w ogóle nie znasz. Kultura i szacunek dla rozmówcy domaga się, by choć ogólnie poznać światopogląd oponenta w dyskusji.

Moje wszystkie posty na tym forum mają jeden cel - poznać Kościół.
Kultura i szacunek dla rozmówcy domaga się, by spróbować w tym poznaniu pomóc. Marku - twoje odpowiedzi i posty jak i większości forumowiczów są zazwyczaj wymijające i nic nie wnoszą czego najlepszym przykładem jest założony przeze mnie temat "Przykazanie "nie zabijaj". Jakże proste pytania zadałem a zobacz sam co odpisywałeś...

Ale to już inna bajka.
Wracając do tego tematu.
Ponownie nakreślę sytuację bo chyba się nie rozumiemy.
Mamy tu do czynienia z publicznym przedszkolem, będącym w państwie gdzie obowiązuje rozdział Kościoła od państwa.
Dlatego lekcje katechezy należy postrzegać jako zajęcia pozalekcyjne (w większych szkołach zastępstwem są lekcje etyki).
Przedszkolaki są w wieku w którym jakakolwiek forma wyobcowania czy dyskryminacji jest wysoko niewskazana ( oczywiście w późniejszym wieku również ale psychika małego dziecka jest dużo bardziej wrażliwa)

A my tu mamy przypadek konkretnego przedszkola gdzie katecheza jest w środku planu zajęć.
Uczniom, których rodzice nie chcą aby chodzili na te nieobowiązkowe lekcje przedszkole nie oferuje żadnych zajęć. Mało tego - dyrekcja na wyraźny protest i sugestie rodziców aby przenieść katechezę przed lub po wszystkich zajęciach odpowiedziała negatywnie. Zaistniałą sytuację krytykuje kuratorium. Mały chłopiec pyta zaś się rodziców, czemu jest inny.

Dla mnie jest to nie dopuszczalne. I tyle.
Równie mocno bym protestował jakby chrześcijanie w podobny sposób traktowani byliby w innych krajach. Bo niegodziwość różne ma twarze i zawsze trzeba z nią walczyć
03-10-2007 21:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #23
 
1/
Wprowadzenie innych zajęć (np. etyki) podczas katechezy W NICZYM nie zmienia sytuacji tego że część dzieci jest inna. Czy w tym czasie będą miały etykę, rysunki czy normalne zajęcia przedszkolne nie ma NAJMNIEJSZEGO znaczenia.
2/
Przedszkole jest miejscem gdzie rodzice zostawiają dzieci na czas kiedy nie mogą się nimi opiekować. WIęc czy religia będzie na początku, na końcu czy w środku to nie ma ŻADNEGO znaczenia.
3/Powtarzam - dzieci są inne bo są - i całe nasze wychowanie musi się skupić na tym by inność (JAKĄKOLWIEK akceptowalną inność) akceptować (ostatecznie tolerować) a nie ukrywać.

pozdrawiam
Marek
03-10-2007 22:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #24
 
lukaszforum napisał(a):Dlatego lekcje katechezy należy postrzegać jako zajęcia pozalekcyjne (w większych szkołach zastępstwem są lekcje etyki).
Dziecko, a co zrobisz z konkordatem? Do kibla go zaniesiesz w szkołach i przedszkolach?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
03-10-2007 23:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
lukaszforum Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 46
Dołączył: Sep 2007
Reputacja: 0
Post: #25
 
Jak widzę zaczynamy się już obrażać....
Ładnie , Ładnie.
Tak swoją drogą co konkordat ma do tego wszystkiego?
Bardzo chciałeś rozmawiać o konkretnym przypadku , więc tylko o nim mówmy.
A o ile wiem w konkordacie nic nie ma o braku poszanowania dla innych wartości wyznawanych przez Polaków.
06-10-2007 02:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #26
 
lukaszforum napisał(a):Tak swoją drogą co konkordat ma do tego wszystkiego?
ano ma:
Konkordat między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską napisał(a):Artykuł 12

1. Uznając prawo rodziców do religijnego wychowania dzieci oraz zasadę tolerancji Państwo gwarantuje, że szkoły publiczne podstawowe i ponadpodstawowe oraz przedszkola, prowadzone przez organy administracji państwowej i samorządowej, organizują zgodnie z wolą zainteresowanych naukę religii w ramach planu zajęć szkolnych i przedszkolnych.

2. Program nauczania religii katolickiej oraz podręczniki opracowuje władza kościelna i podaje je do wiadomości kompetentnej władzy państwowej.

3. Nauczyciele religii muszą posiadać upoważnienie (missio canonica) od biskupa diecezjalnego. Cofnięcie tego upoważnienia oznacza utratę prawa do nauczania religii. Kryteria wykształcenia pedagogicznego oraz forma i tryb uzupełniania tego wykształcenia będą przedmiotem uzgodnień kompetentnych władz państwowych z Konferencją Episkopatu Polski.

4. W sprawach treści nauczania i wychowania religijnego nauczyciele religii podlegają przepisom i zarządzeniom kościelnym, a w innych sprawach przepisom państwowym.

5. Kościół katolicki korzysta ze swobody prowadzenia katechezy dla dorosłych, łącznie z duszpasterstwem akademickim.
lukaszforum napisał(a):A o ile wiem w konkordacie nic nie ma o braku poszanowania dla innych wartości wyznawanych przez Polaków.
Ponieważ, jak ktoś nieco rozumie co niesie w sobie treść ten tekst, to w lot zrozumie, że jest to porozumienie między RP a Kościołem Katolickim. Więc nie ma w nim miejsca na sprawy związane z innymi denominacjami.

[ Dodano: Wto 16 Paź, 2007 00:24 ]
Dla inteligentnych i nie nastawionych analnie do tematu.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
16-10-2007 00:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
lukaszforum Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 46
Dołączył: Sep 2007
Reputacja: 0
Post: #27
 
dzięki za trochę humoru przed snem, kiepskiego ale zawsze humoru.
Bo jak zwykle temat to jedno, wypowiedzi marka to coś zupełnie innego...

To konkretne przedszkole, które stało sie punktem wyjściowym do tego tematu wskazuje na brak poszanowania dla innowierców.
Więc faktycznie konkordat ma tu niewiele do powiedzenia gdyż nie ma tu naruszenie praw katolików to jedno, a po drugie - nie mam nic przeciwko katechezie (co wcześniej też napisałem) ale pod warunkiem, że katecheza będzie w akceptowalnych godzinach i nie będzie zarzewiem konfliktu tak jak to jest w tym wypadku.
.
Może niekatolicy stworzą swoją wspólnotę i podpiszą z państwem odpowiednik konkordatu, to będą poważnie traktowani przez takich ludzi jak marek.
A podkreślę po raz kolejny, że kuratorium zaprotestowało przeciw organizacji zajęć panujących w tym przedszkolu więc nieprawidłowości tam występowały !!!!

Napisałem :
Cytat:A o ile wiem w konkordacie nic nie ma o braku poszanowania dla innych wartości wyznawanych przez Polaków.
I to jak najbardziej podtrzymuję.

[ Dodano: Wto 16 Paź, 2007 01:11 ]
Co zaś tyczy się tego artykułu który przytoczyłeś....
Sugeruje on, że w obecnej postaci religia powinna być "wyniesiona" poza mury szkoły, więc tym bardziej wliczanie jej do średniej nie może być aprobowane...
16-10-2007 01:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #28
 
lukaszforum napisał(a):Sugeruje on, że w obecnej postaci religia powinna być "wyniesiona" poza mury szkoły, więc tym bardziej wliczanie jej do średniej nie może być aprobowane...


Ks.Marek, reklamując pewien artykuł napisał(a):Dla inteligentnych i nie nastawionych analnie do tematu.
- ty jak widzę wyczytałes tylko to, co chciałeś...

Chłopcze, wróć do szkoły. Zrób to dla tego forum, zrób to dla ludzkości. Za dużo już mamy w Polsce takich, co za wszystko winią drób...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
16-10-2007 08:41
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
lukaszforum Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 46
Dołączył: Sep 2007
Reputacja: 0
Post: #29
 
coraz niżej schodzą twoje wypowiedzi ale czego się spodziewać po nastolatkach ?
PS. już w podstawówce uczą że artykuły czyta sie do końca.
[/quote]

[ Komentarz dodany przez: Ks.Marek: Wto 16 Paź, 2007 10:39 ]
1. Ostrzegam, że za off topic permanentnie praktykowany będzie sankcja
2. Udzielam upomnienia moderatora za nie merytoryczne podejście do tematu oraz za unikanie komentarzy do kontrargumentów jakie ci sie podaje
16-10-2007 10:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów