Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kto jest Matka nasza ?
Autor Wiadomość
Oliwka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #31
 

Ruach Elohim:
Hebrajszczyzna dla 'Dodają "Duch Boga."
Personifikowany przez kobiecą figurę Shekinah.
><><

Gdy to następuje, SZECHINA odłącza się od swego prawowitego małżonka TIFERET –
><><

oraz Malchut (Szechina) — Jego ‘królestwo’. Sefi-rot są aspektami,
pod którymi Bóg się objawia; to mistyczne
‘Oblicza Boga’, poprzez które stopniowo odkrywa się aż do objawienia w Szechinie.

En-Sof jest tutaj rozumiany jako absolutnie Inny, a Szechina to jego zadomowienie w świecie, będące w kabale żeńskim elementem Boga
[6].
Izrael ma kontakt z Innym (Bogiem) wyłącznie za pośrednictwem Jego kobiecości.
Inny przychodzi do niego ‘jako’ kobieta.

W judaizmie Boga nie można zobaczyć, On sam nie istnieje realnie
w zwyczajnym znaczeniu tego słowa.

><><

Kobieca Szechina jest Jego obecnością w świecie przybierającą postać zadomowienia
[7].
To zadomowienie jest obecnością dyskretną (poprzez ślady, nakaz dbania o bliźnich,
Pismo), lub, jakby powiedział Lévinas, obecnością, która dyskretnie jest nieobecnością.

Podobne połączenie zadomowienia i kobiecości pojawia się w Lévinasowskiej
analizie fenomenu domu. Dom jest dla Lévinasa tym, co umożliwia skupienie,
potrzebne do stworzenia sobie reprezentacji przyrody i do samej przyrody przetwarzania.
Wewnętrzność domu — jego opozycyjność wobec świata zewnętrznego zachodzi dzięki
intymności. „Inny, którego obecność jest dyskretnie nieobecnością
i który urzeczywistnia dopiero właściwe gościnne przyjęcie,
określające obszar intymności, jest Kobietą.

<>><><

określające obszar intymności, jest Kobietą.
Kobieta stanowi warunek skupienia, wewnętrzności Domu i zamieszkiwania”
><><
pozornie przyjął islam. Wierzył, że stał się “naczyniem” przechowującym
Szechinę i uzyskał dzięki temu boską naturę.
><><><
zechina (hebr. szachan - mieszkanie, przebywanie; Matrona) - w Talmudzie żeńska manifestacja Boga w człowieku,
boskie zamieszkiwanie, obecność Boża; także „oblubienica Pana”, porównywana z Szakti.
Wyrażenie „Szechina jest obecna” znaczy: „Bóg zamieszkuje”. [”Określenia tego (Szechina) często używa się po prostu jako synonimu Boga, lecz niektórzy filozofowie żydowscy postrzegali ją jako odrębny,
powołany do życia byt, istotę świetlistą, z którą człowiek może nawiązać kontakt”
(zob. Unterman, Encyklopedia tradycji i legend żydowskich, s. 267) - przyp. tłum.
><><><
wynika z tego ,ze Zydzi wiedza ale goje nie , niestety niechcemy ich słuchac
a moze juz pora?

Jestem jak oliwka zielona w domu Elohim ;zaufałam łasce Jego
na wieki, wieków .
Ps.52/10
29-09-2007 19:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #32
 
I co to ma być? Teologia mądrości wg Oliwki na podstawie Talmudu i kabały?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
29-09-2007 20:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
gradzia Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 583
Dołączył: Jun 2007
Reputacja: 0
Post: #33
 
Mnie ciekawi zaś jaki związek ma ta dyskusja (??):roll: o Duchu Sw z pytaniem Kto jest nasza Matką??

[Obrazek: 86fd3ae5f8.png]

[Obrazek: 5d9508f04a.png]

Tam gdzie niezgoda na siebie, Ty Boże wkraczasz ze swoim uzdrowieniem
29-09-2007 20:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Oliwka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #34
 
gradzia napisał(a):Mnie ciekawi zaś jaki związek ma ta dyskusja (??):roll: o Duchu Sw z pytaniem Kto jest nasza Matką??

No własnie ma bo jesli Duch Elohim jest Matka ?
było by to całkiem logiczne ,jesli Elohim jest Ojcem to i Matką
to znaczy ze jest w żenskiej Chwale Matka .

><><
M
kabbala i Talmud a to ciekawe ze jedni znaja a inni maja sie trzymac od niej DALEKO
podobnie jak kiedys od Biblii - komu ma to słuzyć?

Jestem jak oliwka zielona w domu Elohim ;zaufałam łasce Jego
na wieki, wieków .
Ps.52/10
30-09-2007 19:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #35
 
Oliwka napisał(a):- komu ma to słuzyć?
Tobie na przekór

Oliwka napisał(a):Duch Elohim jest Matka
rzeczywiście

i jeszcze ma cztery dorodne piersi, a każdą zakończoną brodawką sutkową
nie mówiąc już o tym, co ukrywa między nogami

faktycznie: płeć Boga jest dokładnie tak samo ważna, jak płeć każdej anielicy :aniol:

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
30-09-2007 20:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Oliwka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #36
 
trafnie to ujałes
przeciez napisano ze karmi nas Swoja piersia
a to moze uczynic tylko Matka
kto jest kwoka gromadzaca piskleta
kogut ?

Ruach Elohim to Zenska Chwała

Jestem jak oliwka zielona w domu Elohim ;zaufałam łasce Jego
na wieki, wieków .
Ps.52/10
30-09-2007 21:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #37
 
Oliwka napisał(a):trafnie to ujałes
przeciez napisano ze karmi nas Swoja piersia
idźmy zatem dalej:

jeśli ma łono, to czy można ją zapłodnić?

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
30-09-2007 21:41
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #38
 
Oliwka napisał(a):Ruach Elohim to Zenska Chwała
To już jest pogaństwo w czystym wydaniu.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
01-10-2007 00:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #39
 
oliwka napisała, że:" goje nie wiedzą"...
gdybyś oliwka wiedziała jak żydzi traktują goi, to zapewniam cię wcale tak byś się nie zachwycała tym określeniem często pejoratywnym
byłem w izraelu przez dwa lata i mieszkałem przez cały okres z żydami ortodoksyjnymi, a więc wiem z własnego doświadczenia...
zapewniam cię nadal, że jesteś w błędzie, nawet jeżeli przedstawiasz naukę talmudyczno-midraszową, to jest to interpretacja rabinów, którzy tak mocno pogubili sie w swoich hipotezach, że dzisiaj wierzą w reinkarnację, transmigrację dusz, pregzystencję a nawet w to,że bóg to nicość...
dlatego proszę cię abyś się tak nie zachłystywała tą nauką, bo możesz się utopić...
01-10-2007 09:35
Odpowiedz cytując ten post
Oliwka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #40
 
mosze"oliwka
Cytat:napisała, że:" goje nie wiedzą"...
gdybyś oliwka wiedziała jak żydzi traktują goi, to zapewniam cię wcale tak byś się nie zachwycała tym określeniem często pejoratywnym
wcale sie nie zachwycam ,poprostu nie chciałam napisac - poganie- chrzescijanie

Cytat:byłem w izraelu przez dwa lata i mieszkałem przez cały okres z żydami ortodoksyjnymi, a więc wiem z własnego doświadczenia...
zapewniam cię nadal, że jesteś w błędzie, nawet jeżeli przedstawiasz naukę talmudyczno-midraszową, to jest to interpretacja rabinów, którzy tak mocno pogubili sie w swoich hipotezach, że dzisiaj wierzą w reinkarnację, transmigrację dusz, pregzystencję a nawet w to,że bóg to nicość...

A na czym mój bład polega ?
nie wiem czy to jest nauka midraszowa nie znam sie na tym
jednak kiedy sie czyta NT , to sie widzi oczami Ducha ,ze to jest INNy jezyk i myslenie
Jan tez mówi inaczej a to czy Rabini sie pogubili , moze i tak ,ale czy bardziej od
chrzescijan ,którzy niewiele wiedza z tego co czytaja ,a raczej nie czytaja bo mówia
ze nic z tego nie rozumieja .
Co do reinkarnacji ,to ciekawa sprawa , bo tylko KK wymazał reinkarnacje no i za nim
te nie trzymajace sie kupy protestanckie wyznania .
A jesli kk celowo usunał z NT , to dlaczego ,to zrobił ?
Cytat:dlatego proszę cię abyś się tak nie zachłystywała tą nauką, bo możesz się utopić
dziekuje za troske , przyjmuje to co widze w Nowym Przymierzu wiec sie nie utopie
a Zanurzona juz jestem W NIM/W NIEJ ?
ty znasz hebrajski i wiesz czy sie UNOSIŁA ,ale z jakiegos powodu milczysz .
i tak sie DOWIEM bo chce ZNAC Prawde .

Jestem jak oliwka zielona w domu Elohim ;zaufałam łasce Jego
na wieki, wieków .
Ps.52/10
01-10-2007 15:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #41
 
ruah, jako moc unosiła się, ale nie jako osoba na miłość boską oliwka zlituj się...
01-10-2007 15:39
Odpowiedz cytując ten post
Oliwka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #42
 
mosze napisał(a):ruah, jako moc unosiła się, ale nie jako osoba na miłość boską oliwka zlituj się...

zlituje ,ale...

powiadasz nie Osoba ,czyli Duch nie jest osoba ?


jak TA MOC wygladała ,ze nazwano JĄ
Ruach Elohim
co ty rozumiesz przez Moc ?

a jesli to była CHwała Elohim i powiedziano UNOSIŁA sie a ,nie UNOSIŁ ,
zatem Moc to ONA ? Ruach HaKodesz to Moc -Ona
Szechina to Ona

A Madrość Chachma to ,Ona ?

Jestem jak oliwka zielona w domu Elohim ;zaufałam łasce Jego
na wieki, wieków .
Ps.52/10
01-10-2007 17:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #43
 
oliwko!
judaizm czsów jezusowych nie znał pojęcia duch święty=osoba=bóg
duch święty dla żyda to była moc boża, jego tchnienie, jego siła, niejako jego ramię
to, że w hebrajskim rzeczownik ten jest rodzaju żeńskiego nie oznacza, że jest on osobą
to tak jak u nas mąka jest rzeczownikiem rodzaju żeńskiego i nie jest osobą a tym bardziej kobietą...
ja już pisałem o tym kilka razy, że pojęcie ducha świętego jako osoby odkrył-odsłonił dopiero jezus, nazywając go "adwokatem-wspomożycielem":"sanegor,praklit"...a najpełniej o duchu świętym pouczył i poucza sam duch święty...
zauważ jak oburzyli się żydzi kiedy jezus powiedział "jam jest",chcieli go ukamienować
dla nich nie było innego jak jahwe,on sam był duchem i nie mógł mieć ducha a tym bardziej syna...dlatego, że nie pojęłli tego, że jezus;" jest, który jest" czyli,że jest samym bogiem-odrzucili go...wyobraź sobie czy pojęli by ducha świętego jako osobę, niezależnie od tego czy była by to ona czy on...
01-10-2007 17:57
Odpowiedz cytując ten post
Oliwka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #44
 
mosze"oliwko!
Cytat:judaizm czsów jezusowych nie znał pojęcia duch święty=osoba=bóg
duch święty dla żyda to była moc boża, jego tchnienie, jego siła, niejako jego ramię
to, że w hebrajskim rzeczownik ten jest rodzaju żeńskiego nie oznacza, że jest on osobą
to tak jak u nas mąka jest rzeczownikiem rodzaju żeńskiego i nie jest osobą a tym bardziej kobietą...

Może tak a może nie przecież wystarczy poczytac chociażby Izajasza gdzie jest mowa
o Duchu/Ruach nie wiem co masz na mysli mówiac moc ,to znaczy co ?
wiało dmuchało błyskało co to moc ?
Wiem ze Objawiał sie w Chwale Obłoku i Ognia
jego Ramie włada no oczywiscie ale jest to niejako personalne skoro PŁACZE .
Jest rodzaju żenskiego więc dlaczego nie przetłumaczono jak należy ,czy podciągnąć to
pod rylec fałszywych pisarzy ?
maka nie jest osobowa i dobrze wiesz ,ze nie o tym mowa.

Cytat:ja już pisałem o tym kilka razy, że pojęcie ducha świętego jako osoby odkrył-odsłonił dopiero jezus, nazywając go "adwokatem-wspomożycielem":"sanegor,praklit"...a najpełniej o duchu świętym pouczył i poucza sam duch święty...
Odsłonił bardziej odpowiednie .
tak powiedział INNY ,ale tez czytałam ze INNY ,to Ona a nie On .
jakos to dziwne pierw chcieli nam dac matke a teraz kiedy okazuje sie że Szechina Matka
Małzonka jest to sie robi by nie było ?
Bardziej zrozumiałe jest ,ze to Ruach HaKodesz Rodzi .
A co do tego ,ze kidys nie wiedzieli ,to całkiem zrozumiałe Wznosimy sie na coraz wyzszy
poziom poznawania bo zblizamy sie do KORZENIA ,poprostu Wracamy .

Cytat:zauważ jak oburzyli się żydzi kiedy jezus powiedział "jam jest",chcieli go ukamienować
dla nich nie było innego jak jahwe,on sam był duchem i nie mógł mieć ducha a tym bardziej syna...dlatego, że nie pojęłli tego, że jezus;" jest, który jest" czyli,że jest samym bogiem-odrzucili go...wyobraź sobie czy pojęli by ducha świętego jako osobę, niezależnie od tego czy była by to ona czy on

No nie trzeba siegać ,aż tak daleko dzisiaj jest taka sama mentalność ,ale plewa bedzie
odsiana.
oni nie pojeli a my ,co z nami czy mamy trwac w nieswiadomosci bo komus to na reke?

Jestem jak oliwka zielona w domu Elohim ;zaufałam łasce Jego
na wieki, wieków .
Ps.52/10
01-10-2007 20:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #45
 
Oliwka napisał(a):Może tak a może nie przecież wystarczy poczytac chociażby Izajasza gdzie jest mowa
o Duchu/Ruach nie wiem co masz na mysli mówiac moc ,to znaczy co ?
wiało dmuchało błyskało co to moc ?
Ale czy ty rozumiesz kobieto, że ST nie zna pojęcia rozróznienia Osób Bożych i ich zróżnicowania w Trójcy?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
01-10-2007 21:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów