Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Biskupi polscy o przeszczepach
Autor Wiadomość
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Biskupi polscy o przeszczepach
W 25 Niedzielę zwykłą w Kościołach naszego kraju czytamy List o przeszczepach.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
22-09-2007 23:49
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
U nas akurat nie czytano,jednak jestem zdania,że przeszczepy są bardzo potrzebne,bo wielu osobom mogą uratować życie.Wiele osób może też oddać narządy po śmierci.Nie uważam tego za kontrowersyjne,a wręcz za potrzebne,podobnie jak oddanie krwi czy szpiku.
24-09-2007 19:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #3
 
Biskupi także w tym liście nie uważają tego za kontrowersję, a popierają i zachęcają to tego Daru. Mając świadomość, że to trudna decyzja.
24-09-2007 19:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
Wg mnie teologicznie list jest poprawny. I tyle, co moge powiedzieć o tym liście...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
24-09-2007 23:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
Nie wiem tylko,dlaczego u nas w parafii nie był czytany.
25-09-2007 11:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #6
 
Polonium napisał(a):...jestem zdania,że przeszczepy są bardzo potrzebne, bo wielu osobom mogą uratować życie.
A po co?

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
25-09-2007 17:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
Kyllyan napisał(a):A po co?
No właśnie - to jest fundamentalne pytanie. Jeśliżyć dla życia, to bez sensu są przeszczepy, ale jeśli mają służyć memu zbawieniu, to ju ż inna kwestia...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
25-09-2007 18:28
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #8
 
Problem z przeszczepami IMHO nie tkwi w samych przeszczepach, lecz w rejestrach dawców.
Z jednej strony są potrzebne żeby to sprawnie robić - z drugiej jest to potencjalnie niebezpieczne (może się zdarzyć że dawca o potrzebnej, rzadkiej charakterystyce może zostać np. porwany dla narządów).

Dlatego o ile zgadzam się na pobranie moich narządów (jak ktoś będzie chciał jakieś od takiego grubasa jak ja Uśmiech ) ale z tym rejestrem mam niejakie wątpliwości...

pozdrawiam
Marek
28-09-2007 22:51
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
Marek MRB napisał(a):Problem z przeszczepami IMHO nie tkwi w samych przeszczepach, lecz w rejestrach dawców.
To raz.
Dwa: kogo dziś stać na przeszczep serca?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
28-09-2007 23:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #10
 
Zaraz serca...
Przeszczepia się nerki, wątroby (to co Prawda też drogie), skórę (!), i w ogóle coraz więcej rzeczy.
To wszystko kosztuje, ale... jednak bywa.

pozdrawiam
Marek
29-09-2007 00:36
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #11
 
Marek MRB napisał(a):Zaraz serca...
Przeszczepia się nerki, wątroby (to co Prawda też drogie), skórę (!), i w ogóle coraz więcej rzeczy.
To wszystko kosztuje, ale... jednak bywa.
No to niech będzie po prostu tak dostępne, jak każde inne leczenie. Wówczas apel biskupów będzie miał sens

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
29-09-2007 07:51
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #12
 
Tu się nie zgodzę, bo jest sprzężenie zwrotne - im łatwiej będzie o dawcę, im więcej będzie zabiegów - tym szybciej staną się one tanie.
Nadto nie widzę powodów by nie wspierać przeszczepów dla tych których stać - ta forma egalitaryzmu mi nie odpowiada.

pozdrawiam
Marek
29-09-2007 10:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #13
 
Marek MRB napisał(a):Tu się nie zgodzę, bo jest sprzężenie zwrotne - im łatwiej będzie o dawcę, im więcej będzie zabiegów - tym szybciej staną się one tanie.
Słyszałem o jakiejś polskiej miejscowości liczącej 3000 mieszkańców. Połowa z nich zadeklarowała, iż przeznacza swe narządy na przeszczepy.
Myślę jednak, że podziemie transplantacyjne działa bardzo pręznie i długo potrwa, nim będzie możliwe by każdy, kto tego potzrebuje miał przeszczep zapewniony w koszyku usług medycznych.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
29-09-2007 12:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #14
 
Trudno powiedzieć.
Rozwój podziemia wiąże się z rozwojem farmaceutyki (dziś potrzebna jest mniejsza zgodność, bo są odpowiednie specyfiki). Z drugiej jednak strony powoduje też rozwój transplantologii.

Myślę że do "koszyka" jeszcze daleko - ale myślę że jak ktoś kupuje droższe ubezpieczenie ( w którym są i takie zabiegi) to tylko przyklasnąć.
Dla mnie naturalne jest że także w tej dziedzinie człowiek majętny ma większe możliwości.

pozdrawiam
Marek
29-09-2007 12:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #15
 
Powinno się wrócić do leczenia bezpłatnego,bo co się stanie jeśli wybuchnie epidemia ptasiej grypy wśród ludzi a szczepionka będzie dostępna za opłatą np.300 złotych? Czy lekarze powiedzą:Skoro Cię nie stać,nie zostaniesz zaszczepiony? To już w Kanadzie jest lepiej pod tym względem,bo chociaż opieka medyczna jest darmowa,tak jak być normalnie powinno.Zaś nasi lekarze pieniądze powoli stawiają wyżej niż człowieka i robi się Armageddon w służbie zdrowia,a przeszczepy są sporadycznie wykonywane.
29-09-2007 15:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów