Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Biskupi polscy o przeszczepach
Autor Wiadomość
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #16
 
Nie ma czegoś takiego jak bezpłatne leczenie - zawsze za nie płacimy tylko w różny sposób.
Jeżeli płacimy bezpośrednio i mamy wolność ubezpieczeń w warunkach wolnej konkurencji ubezpieczycieli, koszty są niższe.
Jeżeli płacimy przez "system ochrony zdrowia" oprócz lekarzy, pielęgniarek, agentów ubezpieczeniowych i szpitali musimy jeszcze utrzymać cały olbrzymi państwowy pion "ochrony zdrowia" i "ubezpieczeń społecznych" (to nie bagatela - bo obejmuje dodatkowo cały pion ludzi dbających o przymusowe ściąganie pieniędzy a także zmusza przedsiębiorców do zatrudniania olbrzymiej grupy ludzi zajmujących się obliczaniem tych wszystkich zobowiązań) - to MUSI więcej kosztować.

Całe nieporozumienie wynika ze złego traktowania pieniędzy - pieniądze nie są niczym innym niż miernikiem tego, jak bardzo nam na czymś zależy. Jeśli do czegoś dopłacamy - ZAWSZE bezczelnie rabując z innego miejsca - to psujemy mechanizm oceny wartości różnych rzeczy który nazywa się prawem podaży i popytu.

Wróćmy do Twojego przykładu : epidemia. A co jeśli szczepionka będzie kosztowała nie 300, ale 300 000 zł ? Nie da rady tego sfinansować przez państwo - więc jak wybrać tych których zaszczepimy ? I kto ma to zrobić ? Według jakich kryteriów ?
Jest normalne i naturalne że kogo będzie stać, kupi (stanie się to zresztą także, jeżeli będą wybierać urzędnicy... tyle że "korupcyjna" cena będzie jeszcze wyższa).

Przeszczepy są rzadko wykonywane bo są drogie (w czym koszty osobowe to ułamek wartości) - i płacenie za nie poprzez ZUS, Skarb Państwa, Ministra Zdrowia, Zarządy Wojewódzkie itd - zanim w końcu pieniądze dojdą do szpitala któremu mogłem zapłacić bezpośrednio - z pewnością nie sprawi że staną się tańsze.

Cenę obniża jedno - KONKURENCJA. Tzw. "społeczny system zdrowia" znosi konkurencję.[/b]

pozdrawiam
Marek
29-09-2007 19:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów