Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Djembe - wolno czy nie ?
Autor Wiadomość
izas Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 112
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #1
Djembe - wolno czy nie ?
Czy djembe jest instrumentem zakazanym na mszy świętej? Czy można na nim grać ? Spotkałam się z różnymi opiniami na ten temat i z różną praktyką w kościołach. Proszę o wyjaśnienie tego zagadnienia.
24-09-2007 21:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Tatt Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 227
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #2
 
U mnie nikt nie krzyczy... Djembe jest... Hmm.. no ok, nie djembe, 4 konga Oczko Ale efekt podobny Uśmiech Myślę, że zależy to głównie od proboszczów...

"Niech MIŁOŚĆ i WIERNOŚĆ cię strzeże,
Przymocuj je sobie u szyi,
Na tablicy serca je zapisz,
A znajdziesz życzliwość i łaskę
W oczach Boga i ludzi."

Prz 3, 3-4


Crux sacra sit mihi lux! Non draco sit mihi dux!
24-09-2007 22:41
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #3
 
przeczytaj i odpowiedz sobie sam


Instrukcja Episkopatu Polski o muzyce liturgicznej po Soborze Watykańskim II
- (8 II 1979) napisał(a):
V. Instrumenty muzyczne

28. "W Kościele łacińskim należy mieć w wielkim poszanowaniu organy piszczałkowe jako tradycyjny instrument muzyczny, którego brzmienie dodaje ceremoniom kościelnym majestatu, a umysły wiernych pod nosi do Boga i spraw niebieskich" (KL nr 120). Akompaniament organowy podtrzymuje śpiew, ułatwia udział w czynnościach liturgicznych i przyczynia się do głębszego zjednoczenia wiernych (MS nr 64).
Organy powinno znajdować się we wszystkich kościołach w Polsce. Tzw. organy elektronowe dopuszcza się do użytku jako instrument tymczasowy, Natomiast tam, gdzie ze względu na brak miejsca nie da się zbudować organów piszczałkowych, można je instalować zamiast fisharmonium.

29. Poza organami wolno używać w liturgii innych instrumentów z wyjątkiem tych, które są zbyt hałaśliwe lub wprost przeznaczone do wykonywania współczesnej muzyki rozrywkowej. Wyłącza się z użytku liturgicznego, zgodnie z tradycją, takie instrumenty, jak fortepian, akordeon, mandolina, gitara elektryczna, perkusja, wibrafon itp.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
25-09-2007 10:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Tatt Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 227
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #4
 
A u mnie elektryk gra Oczko Ale bez przesterów i delikatnie Duży uśmiech Podkłady solowe robi Uśmiech

"Niech MIŁOŚĆ i WIERNOŚĆ cię strzeże,
Przymocuj je sobie u szyi,
Na tablicy serca je zapisz,
A znajdziesz życzliwość i łaskę
W oczach Boga i ludzi."

Prz 3, 3-4


Crux sacra sit mihi lux! Non draco sit mihi dux!
25-09-2007 10:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ravenloff Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 626
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #5
 
U nas jest djembe i spisuje się całkiem nieźle.

Ja uważam, że dużo zależy od tego jaki jest cel i efekt użycia instrumentów podczas liturgii. W modlitwie chodzi o to aby ją neleżycie przeżyć. I jak instrumenty w tym pomagają, to czemu miały by być zabronione?
Z tym, że np. perkusja nie za bardzo nadaje się na mszę to się zgodzę, gdyż można by dyskutować o wpływie jej brzmienia na godne i należycie przeżywanie przez wiernych mszy świętej. Po prostu jest to głośny instrument, a wierni zamiast przeżywać spotkanie z Bogiem, by byli pochłonięci skupieniem się na dźwiękach a nie Bogu. To chyba właśnie o to chodzi, aby instrumenty pozwalały ukierunkować uwagę wiernych na Bogu.

To tyle a'propos mszy świętej.

Lecz w kościele są też inne spotkania niż tylko liturgia. Są przecież uwielbienia, koncerty, itp. Ja osobiście uważam, że podczas uwielbienia nawet perkusja czy girata elektryczna była by mile widziana. Wiele razy byłem na takich uwielbieniach, gdzie grał profesjonalny zespół i przyznam szczerze, że obecność perkusji i gitary elektrycznej bardzo pozytywnie wpływało na przeżywanie uwielbieniowej formy modlitwy.

Alteri vivas oportet, si vis tibi vivere!
28-09-2007 11:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #6
 
Ravenloff napisał(a):Ja uważam...
Natomiast Biskupi polscy, którzy podpisali wyżej podaną przeze mnie instrukcje uwazają inaczej.
I, jeżeli proboszcz dopuszcza do stosowania zakazanych instrumentów, to albo przepisów nie zna, albo uważa, ze nie musi sie do nich stosować. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku źle to o nim swiadczy. Po prostu. Daje zły przykład wiernym.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
29-09-2007 07:51
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Enetel Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 52
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
Ravenloff napisał(a):Lecz w kościele są też inne spotkania niż tylko liturgia. Są przecież uwielbienia, koncerty, itp. Ja osobiście uważam, że podczas uwielbienia nawet perkusja czy girata elektryczna była by mile widziana. Wiele razy byłem na takich uwielbieniach, gdzie grał profesjonalny zespół i przyznam szczerze, że obecność perkusji i gitary elektrycznej bardzo pozytywnie wpływało na przeżywanie uwielbieniowej formy modlitwy.
Instrukcja Episkopatu Polski o muzyce liturgicznej po Soborze Watykańskim II
- (8 II 1979) napisał(a):
20. Podczas liturgii nie wolno wykonywać muzyki mającej charakter wyraźnie świecki np. jazzu, big-beatu itp. Muzyka ta nie jest zgodna z duchem i powagą liturgii, nie sprzyja jej refleksyjnemu przeżywaniu, a ponadto często wyłącza całe zgromadzenie wiernych od udziału w śpiewie.
Poza liturgią można urządzać specjalne nabożeństwa gromadzące młodych ludzi uprawiających ten rodzaj muzyki. Duszpasterze mają obowiązek tak kierować tymi nabożeństwami, by miały one charakter religijny i by zawsze z nich płynęło dobro duchowe uczestników.

Jeśli dobrze czytam - poza liturgią nie ma jakiegoś zakazu grania na perkusji i gitarze elektrycznej - nie jestem znawcą muzyki, ale perkusja jest raczej jednym z podstawowych instrumentów w jazzie (gitara elektryczna już mniej, ale też bardzo często się pojawia).
29-09-2007 10:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #8
 
Kyllyan napisał(a):Natomiast Biskupi polscy, którzy podpisali wyżej podaną przeze mnie instrukcje uwazają inaczej.
A gdzie w tym fragmencie co zacytowałeś jest napisane, że nie wolno używać djembe?
29-09-2007 16:47
Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #9
 
to, że nie napisano szczegółowo, ze nie wolno grac na grzebieniu, to nie znaczy, że wolno. Jest mowa o perkusji, czyli dotyczy to wszystkich instrumentów tego typu.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
29-09-2007 17:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
izas Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 112
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #10
 
Co do djembe to spotkałam ten instrument w wielu kościołach i jakoś nikt specjalnie się tym nie dziwił. Nie wiem więc dlaczego niektórzy mówią, że jest on zakazany ..
29-09-2007 20:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #11
 
Gepard napisał(a):A gdzie w tym fragmencie co zacytowałeś jest napisane, że nie wolno używać djembe?
to wynika z definicji słowa 'perkusja':

Cytat:Perkusja, instrumenty muzyczne z grupy idiofonów i membranofonów. Dzielą się na instrumenty o określonej wysokości dźwięku (np. kotły, wibrafon, ksylofon, dzwony, dzwonki, czelesta) oraz instrumenty o nieokreślonej wysokości dźwięku (bębny, talerze, kastaniety, gong, trójkąt).

http://portalwiedzy.onet.pl/43340,,,,per...haslo.html
choć w gruncie rzeczy sam mam wątpliwości czy chodziło o wszystkie instrumenty perkusyjne, czy o klasyczny zestaw perkusyjny; ale możliwe, ze to zamierzony brak precyzji...

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
30-09-2007 21:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #12
 
Kyllyan napisał(a):Poza organami wolno używać w liturgii innych instrumentów z wyjątkiem tych, które są zbyt hałaśliwe lub wprost przeznaczone do wykonywania współczesnej muzyki rozrywkowej.
Djembe nie spełnia żadnego z tych warunków, więc nie widzę przeszkód. A djembe to nie perkusja swoją drogą. Jest to afrykański instrument etniczny a nie instrument muzyki rozrywkowej.

M. Ink. *, jak sam przytoczyłeś perkusja to instrumenty, cały zestaw, a nie pojedynczy bębenek. Zresztą też uważam, że chodziło tutaj o perkusję jaką znamy z zespołów rockowych itp.
30-09-2007 21:49
Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #13
 
Gepard napisał(a):M. Ink. *, jak sam przytoczyłeś perkusja to instrumenty, cały zestaw, a nie pojedynczy bębenek. Zresztą też uważam, że chodziło tutaj o perkusję jaką znamy z zespołów rockowych itp.
problem rozbija się o to czy autor przepisu miał na myśli :

klasyczny zestaw perkusyjny
czy
wszystkie instrumenty perkusyjne

dopóki sprawa sie nie wyjaśni nie mam zamiaru prosić kierownika lokalnej scholi, by zgodził się na mój udział z moją djembe w coniedzielnych 'urozmaiceniach mszy' i pozwolę by moje uszy katował nasz średnio-udolny organista Duży uśmiech

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
30-09-2007 21:54
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
sasankja Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 116
Dołączył: May 2007
Reputacja: 0
Post: #14
 
zawsze można poprowadzić mszę młodzieżową - na pielgrzymkach powszechnie uzywa się djembe, konga etc. w zespole muzycznym - po prostu chodzi o wkomponowanie w całość muzyki tak aby nie było to zbyt głośne i wychodzące poza resztę zespołu oraz aby melodie sprzyjały skupieniu a nie robić koncertu z mszy.. i tyle...

by?am ale si? zmy?am
30-09-2007 22:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów