Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przykazanie "nie zabijaj"
Autor Wiadomość
lukaszforum Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 46
Dołączył: Sep 2007
Reputacja: 0
Post: #1
Przykazanie "nie zabijaj"
We wcześniejszym poście poruszyłem tą kwestię ale nikt się do niej nie odniósł więc ...

Sondaż CBOS z marca 2004 - 77% Polaków za karą śmierci.
Czy jest tu sprzeczność niedopogodzenia ? Czy człowiek nadal może uważać się za katolika mimo że w kluczowej kwestii nie zgadza się z kościołem i wręcz staje w sprzeczności do Biblii i dekalogu.
To tylko wierzchołek góry:
Ilu z nas jest za aborcją, eutanazją ? Czy mogę uważać się za katolika i nie uznawać przykazania "nie zabijaj" ?
27-09-2007 00:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
Cytat:Sondaż CBOS z marca 2004 - 77% Polaków za karą śmierci.
Ilu ludzi zapytano?
Z jakich środowisk/denominacji religijnych?
W jakim przedziale wiekowym?
lukaszforum napisał(a):Czy człowiek nadal może uważać się za katolika mimo że w kluczowej kwestii nie zgadza się z kościołem i wręcz staje w sprzeczności do Biblii i dekalogu.
A kto powiedział, że Kościół neguje karę śmierci?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
28-09-2007 22:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
lukaszforum Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 46
Dołączył: Sep 2007
Reputacja: 0
Post: #3
 
Jestem co najmniej zdezorientowany. "Ks" to tylko ksywka czy faktyczny stan ? (po profilu osoby wydawałoby się ks to nie tylko przydomek).

Ks.Marek
Cytat:A kto powiedział, że Kościół neguje karę śmierci?

Bóg poprzez dekalog zanegował tą karę ?
Sugerujesz Marku, że Kościół nie kroczy ścieżką Boga ?

Wiem, że na przestrzeni wieków traktowano to przykazanie wybiórczo ale obecna praktyka jest jednoznaczna. Przynajmniej tak do tej pory mi się wydawało.
Ale chętnie posłucham "księdza" interpretacji.

I nadal nie uzyskałem odpowiedzi.
Można być zwolennikiem jakiejkolwiek formy zabijania i uznawać się za katolika ?
Wydawało mi się, że NIE ale "mylić się jest rzeczą ludzką".
29-09-2007 11:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
lukaszforum napisał(a):Jestem co najmniej zdezorientowany. "Ks" to tylko ksywka czy faktyczny stan ?
Ksiądz katolicki. Oczko

lukaszforum napisał(a):Można być zwolennikiem jakiejkolwiek formy zabijania i uznawać się za katolika ?
Kościół dopuszcza karę śmierci, ale tylko wtedy kiedy nie mamożliwość resocjalizacji, osadzenia w więzieniu takiej osoby i mogłaby zagrażać życiu innych.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
29-09-2007 11:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #5
 
Cytat:Można być zwolennikiem jakiejkolwiek formy zabijania i uznawać się za katolika ?
Czyżbyś podważał katolickość Kościoła Katolickiego? Wszak widać, że Katechizm tegoż Kościoła jest Ci conajmniej bardzo słabo znany, skoro twierdzisz, że Kościół całkowicie sprzeciwia się karze śmierci.

Cytat:Ilu z nas jest za aborcją, eutanazją ?
Nie mieszaj z łaski swojej tych zagadnień z karą śmierci, gdyż są z deka różne od siebie.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
29-09-2007 12:36
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #6
 
lukaszforum napisał(a):Przynajmniej tak do tej pory mi się wydawało.
Tak jak piszesz: zdawało ci się.
lukaszforum napisał(a):Ale chętnie posłucham "księdza" interpretacji.
Jest taka jak w Kościele Katolickim.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
29-09-2007 12:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
lukaszforum Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 46
Dołączył: Sep 2007
Reputacja: 0
Post: #7
 
Mam wrażenie,że traktujecie jakiekolwiek posty dociekające prawdy jak atak na siebie i Kościół...ale to już wasza wola.
Niemniej proszę o czytanie poprzednich postów i dopiero wtedy odpisywanie. (wiem staję się nudny jeśli o czytanie chodzi Oczko )

Napisałem
Cytat:Ilu z nas jest za aborcją, eutanazją ? Czy mogę uważać się za katolika i nie uznawać przykazania "nie zabijaj" ?
Dla mnie dekalog odnosi się do wszystkich form zabijania.
NIE ZABIJAJ znaczy "nie zabijaj"!!
Czy to będzie kara śmierci, eutanazja, aborcja. Zabawne, że godzicie się na jedną formę zabijania a na inne nie.

Zacytowałem sondaż CBOS.
Chodziło więc o "karę śmierci" orzekaną przez świeckie sądy. Jak wykazuje praktyka amerykańska sądy czasami się mylące.
Więc na taką formę zabijania katolik może sie zgodzić ??


Offca - czy ja powiedziałem że znam się na prawie kościelnym i katechizmie ? Pytam więc chyba szukam odpowiedzi.Natomiast proszę Cię o uważne czytanie słów przedmówcy - może unikniemy nieporozumień.

Marek - Poziom księdza wypowiedzi za każdym razem mnie onieśmiela.
Zadałbym drążące dalej temat pytanie : Jaka jest interpretacja Kościoła w kwestii prze zemnie poruszonej ale już teraz mogę zgadnąć odpowiedź.
- Interpretacja Kościoła jest w Biblii. Oczko

A poważnie - może tym razem ksiądz wysili się aby odpowiedzieć.

Scottcie - dobrze wiedzieć, że Kościół w ekstremalnych sytuacjach dopuszcza karę śmierci.
Ale, jak się domyślasz, moje pytanie dotyczyło standardowej "kary śmierci" orzekanej przez sądy więc jest możliwość izolacji mordercy czy innego przestępcy skazanego na tą karę.
Pytałem także czy katolik może być za innymi formami zabijania i na to chętnie też uzyskam odpowiedź.
Sensowną odpowiedź...
29-09-2007 18:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #8
 
Możesz zapoznać sie z nauką Kościoła - przeczytaj KKK 2263-2267
http://www.teologia.pl/m_k/kkk1p02.htm
29-09-2007 19:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
lukaszforum napisał(a):NIE ZABIJAJ znaczy "nie zabijaj"!!
Nie prawda.
Nie zabijaj to znaczy - nie morduj.
lukaszforum napisał(a):- Interpretacja Kościoła jest w Biblii.
=D> Bystry chłopak :mrgreen:
lukaszforum napisał(a):A poważnie - może tym razem ksiądz wysili się aby odpowiedzieć.
alus napisał(a):http://www.teologia.pl/m_k/kkk1p02.htm

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
29-09-2007 20:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #10
 
wszystko pięknie i w ogóle, ale nie zapominajmy o nauczaniu Jana Pawła II

Cytat:Jan Paweł II, analizując to zagadnienie odwołuje się także do argumentacji związanej z "uprawnioną obroną", dostrzegając ów trudny dylemat, kiedy prawo do ochrony własnego życia oraz obowiązek nieszkodzenia życiu drugiego człowieka okazują się w konkretnych okolicznościach trudne do pogodzenia (EV 55). Rozważając w takiej perspektywie zagadnienie kary śmierci Papież umieszcza je w kontekście sprawiedliwości karnej, nie rezygnując jednak z integralnie rozumianej nauki o życiu i przestrzegając w związku z tym, że sprawiedliwość ta winna coraz bardziej odpowiadać godności człowieka, a więc także zamysłowi Boga względem człowieka i społeczeństwa (EV 56). Kara z punktu widzenia życia społecznego, ma za zadanie naprawienie zaistniałego nieporządku i stanowić winna gwarancję bezpieczeństwa, ale także, z punktu widzenia samego przestępcy, stanowić ma ona dla niego pomoc do poprawy oraz wynagrodzenia win. A zatem istotą kary nie ma być zemsta, lecz dążenie do kształtowania ładu społecznego. Dlatego Papież przestrzega, że aby osiągnąć te cele wymiar i jakość kary powinny być dokładnie rozważone i ocenione (EV 56). Tutaj Ojciec Święty wskazuje wyraźnie, iż dla osiągnięcia owych celów stosowane kary "nie powinny sięgać do najwyższego wymiaru, czyli do odebrania życia przestępcy", zastrzegając się, co prawda, że zasada ta obowiązuje tylko poza przypadkami absolutnej konieczności, to znaczy, gdy nie ma innych sposobów obrony społeczeństwa. Jednocześnie Papież wyraźnie osłabia to zastrzeżenie wyrażając przekonanie, że w obecnej sytuacji dzięki coraz lepszej organizacji instytucji penitencjarnych, takie przypadki są bardzo rzadkie, a być może, już nie zdarzają się wcale (EV 56) i powołuje się na zasadę zawartą w nowym Katechizmie. Jeżeli (...) środki bezkrwawe wystarczą do obrony i zachowania bezpieczeństwa osób przed napastnikiem, władza powinna ograniczyć się do tych środków, ponieważ są bardziej zgodne z konkretnymi uwarunkowaniami dobra wspólnego i bardziej odpowiadają godności osoby ludzkiej (KKK 2267).

Jak widać, stanowisko Jana Pawła II w odniesieniu do kary śmierci, rozpatrywane w świetle całej papieskiej nauki o posłannictwie, Kościoła w służbie życia jest zdecydowanie negatywne. Ojciec Święty potwierdził tu tradycyjną naukę Kościoła o głęboko niemoralnym charakterze bezpośredniego, umyślnego, dokonanego w sposób wolny zabójstwa każdej "niewinnej" istoty (por. EV 57). W swym nauczaniu idzie on jednak dalej, poddając krytyce także pozbawianie życia napastnika, który nie jest wszak istotą "niewinną". Podejmując więc całą tradycję nauczania kościelnego w tym zakresie, Ojciec Święty występuje tu w obronie każdego życia ludzkiego jako podstawowej zasady humanizmu, która w chrześcijaństwie osiąga swą najgłębszą motywację. Papież przedkłada zatem prymat fundamentalnej zasady poszanowania życia nad dyskusyjną tezę o pozytywnym wpływie orzekania i wykonywania kary śmierci na zabezpieczenie porządku publicznego. Papież przekracza tu to tradycyjne, wywodzące się od świętego Tomasza uzasadnienie dla tej formy wymierzania kary, które obecne jest jeszcze w najnowszym "Katechizmie".

http://nowezycie.archidiecezja.wroc.pl/n...06/03.html
więc nie oszukujmy się: zwolennicy kary śmierci są zacofani
a to, że 77% Polaków jest za wprowadzeniem kary śmierci
jest dla mnie dowodem, że bardziej jesteśmy narodem barbarzyńskim
niż rzeczywiście katolickim... Smutny

moim zdaniem zamiast kary śmierci powinna być
przymusowa i dozgonna praca w kamieniołomach
tudzież na przodkach w kopalni

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
30-09-2007 22:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
sasankja Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 116
Dołączył: May 2007
Reputacja: 0
Post: #11
 
M. Ink. * napisał(a):jest dla mnie dowodem, że bardziej jesteśmy narodem barbarzyńskim
niż rzeczywiście katolickim...
bo mój drogi czasy są barbarzyńskie - codziennie na ulicach zabijani są niewinni ludzie przez bandytów.. cywilizacja i powszechny dobrobyt oraz bezieczeństwo to tylko iluzja - poziom przestępczości w Europie jest bardzo wysoki...

by?am ale si? zmy?am
30-09-2007 22:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #12
 
sasankja napisał(a):poziom przestępczości w Europie jest bardzo wysoki...
dlatego jestem za powrotem do pręgieża, łańcuchów z kulą u nogi, dyb i 'ciężkich robót w kamieniołomie'

ale karze śmierci mówię zdecydowane NIE

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
30-09-2007 23:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #13
 
M. Ink. * napisał(a):moim zdaniem zamiast kary śmierci powinna być
przymusowa i dozgonna praca w kamieniołomach
tudzież na przodkach w kopalni
I opłacana na najwyższych stawkach godzinowych. Wypłata zaś skazanego winna być przekazana na pokrycie szkód, jakie swoją przestępczością poczynił.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
01-10-2007 00:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
lukaszforum Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 46
Dołączył: Sep 2007
Reputacja: 0
Post: #14
 
Znowu odchodzicie od tematu więc żeby naprowadzić was na powrót na ścieżkę tego postu przytoczę parę faktów.
KKK 2267
Cytat:KKK 2267 Kiedy tożsamość i odpowiedzialność winowajcy są w pełni udowodnione, tradycyjne nauczanie Kościoła nie wyklucza zastosowania kary śmierci, jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem skutecznej ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem. Jeżeli jednak środki bezkrwawe wystarczą do obrony i zachowania bezpieczeństwa osób przed napastnikiem, władza powinna ograniczyć się do tych środków, ponieważ są bardziej zgodne z konkretnymi uwarunkowaniami dobra wspólnego i bardziej odpowiadają godności osoby ludzkiej.

A teraz sondaż CBOS i najnowsze badania. Jak macie ochotę przeglądnąć cały dokument oto link: http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2007/K_051_07.PDF

CBOS
Cytat:Obecnie zwolennicy stosowania kary śmierci w Polsce dwukrotnie przeważają nad
przeciwnikami. Niemal dwie trzecie badanych (63%) akceptuje orzekanie tego rodzaju kary za
najcięższe przestępstwa, a niespełna jedna trzecia (31%) jest temu przeciwna.

Nie wiem czy umiecie czytać i wyciągać wnioski, mam nadzieję że tak. Więc powtóry zadam pytanie.
Czy te 63% Polaków to Katolicy?? Jak dla mnie NIE
Bo albo określam się katolikiem i postępuję wg słowa Bożego, czyli jestem przeciw zabijaniu.
Albo postępuję inaczej i...nie jestem katolikiem.

Jeszcze dawka tego co myślą Polacy:
Aborcja - "Postawy wobec aborcji"
Eutanazja - Opinie o eutanazji, czyli pomocy w umieraniu
Czy katolik może być za aborcją i eutanazją ? Jak słucham wypowiedzi biskupów zdecydowanie NIE ! Więc co sądzić o osobach, które mają inne zdanie. To katolicy ?
01-10-2007 12:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #15
 
lukaszforum napisał(a):Czy te 63% Polaków to Katolicy?? Jak dla mnie NIE
No to po co pytasz jak wiesz?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
01-10-2007 19:51
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów