Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Teologia Polityczna i wyzwoleniowa
Autor Wiadomość
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #1
RE: Teologia Polityczna i wyzwoleniowa
darius napisał(a):Wierzę w Boga, modlę się, czytam Pawła Apostoła i Ewangelię, ale będę w życiu jak Janosik - bogatym będę odbierał, a dawał ubogim.
Jeśli bogaci są takimi własnie kosztem biednych, to ja nie tylko moge, ale powinienem być Janosikiem.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
03-10-2007 08:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #2
 
Przepraszam Księże, ale mam wrażenie że tą wypowiedzią (sądzę że przypadkowo) rozmywa Ksiądz różnicę pomiędzy Marksem a Jezusem.

Jest to IMHO napięcie pomiędzy wersetami :
Job 29,12 Bo ratowałem biednego przed możnym, sierotę, co nie miał pomocy.

Kpł 19,15 Nie będziecie wydawać niesprawiedliwych wyroków. Nie będziesz stronniczym na korzyść ubogiego, ani nie będziesz miał względów dla bogatego. Sprawiedliwie będziesz sądził bliźniego.

pozdrawiam
Marek
03-10-2007 11:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #3
 
KKK 1756
"...niedopuszczalne jest czynienie zła, by wynikło z niego dobro."

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
03-10-2007 12:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
Kyllyan napisał(a):KKK 1756
"...niedopuszczalne jest czynienie zła, by wynikło z niego dobro."
A kto powiedział, że trzeba czynić zło, np bić, mordować, etc? Są inne cywilizowane i Boże metody w walce z wyzyskiem i niesprawiedliwością.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
03-10-2007 15:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #5
 
Czyli jednak nie Janosik... Odetchnąłem z ulgą Oczko

pozdrawiam
Marek
03-10-2007 18:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #6
 
Wg mnie, Janosik jest na wskroś postacią pozytywną, kiedy idzie o ucisk margrabiego względem górali. Nie chodzi mi o metody jakie stosował, ale o postawę która wyrażał: realizował - lepiej lub gorzej to, coś podał w wersie z Księgi Kapłańskiej.
Nie trzeba zatrzymywać się nam na tym, co zewnętrzne. Trzeba patrzeć głębiej: sprawiedliwie nie znaczy po równo. Ale każdy powinien przyjąć równość wobec sprawiedliwości.

BTW: czy wiecie o tym, że Jezus nigdy nie został zrehabilitowany, gdy chodzi o jego proces i wyrok jaki Nań wydano? W myśl prawa nadal pozostaje przestępcą...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
03-10-2007 23:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
smokeustachy Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 385
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #7
 
Ks.Marek napisał(a):Wg mnie, Janosik jest na wskroś postacią pozytywną, kiedy idzie o ucisk margrabiego względem górali. Nie chodzi mi o metody jakie stosował, ale o postawę która wyrażał: realizował - lepiej lub gorzej to, coś podał w wersie z Księgi Kapłańskiej.
Nie trzeba zatrzymywać się nam na tym, co zewnętrzne. Trzeba patrzeć głębiej: sprawiedliwie nie znaczy po równo. Ale każdy powinien przyjąć równość wobec sprawiedliwości.

BTW: czy wiecie o tym, że Jezus nigdy nie został zrehabilitowany, gdy chodzi o jego proces i wyrok jaki Nań wydano? W myśl prawa nadal pozostaje przestępcą...

Realnie wyglada to tak, że oile odbieranie bogatym jakoś idzie, to z rozdawaniem biednym już gorzej....

"Nigdy nie drwij z żywego smoka, Bilbo głupcze"
Wirtualna Soplandia: http://soplandia.prv.pl
[Obrazek: soplandia.gif]
04-10-2007 23:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #8
 
Ks.Marek napisał(a):Wg mnie, Janosik jest na wskroś postacią pozytywną, kiedy idzie o ucisk margrabiego względem górali. Nie chodzi mi o metody jakie stosował, ale o postawę która wyrażał: realizował - lepiej lub gorzej to, coś podał w wersie z Księgi Kapłańskiej.
Nie trzeba zatrzymywać się nam na tym, co zewnętrzne. Trzeba patrzeć głębiej: sprawiedliwie nie znaczy po równo. Ale każdy powinien przyjąć równość wobec sprawiedliwości.
Nie, Księże, i jeszcze raz nie - nie wolno czynić zła by wynikło z niego dobro. To podstawowa zasada w chrześcijaństwie.
Cytat:BTW: czy wiecie o tym, że Jezus nigdy nie został zrehabilitowany, gdy chodzi o jego proces i wyrok jaki Nań wydano? W myśl prawa nadal pozostaje przestępcą...
A cóż to ma do rzeczy ?

pozdrawiam
Marek
06-10-2007 02:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
Marek MRB napisał(a):Nie, Księże, i jeszcze raz nie - nie wolno czynić zła by wynikło z niego dobro. To podstawowa zasada w chrześcijaństwie.
A jak ma się top do tego, co ja napisałem?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
06-10-2007 11:33
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #10
 
Ks.Marek napisał(a):
Marek MRB napisał(a):Nie, Księże, i jeszcze raz nie - nie wolno czynić zła by wynikło z niego dobro. To podstawowa zasada w chrześcijaństwie.
A jak ma się top do tego, co ja napisałem?
Nie wolno rabować jednych by dawać innym - jak Janosik.
No, chyba że pije Ksiądz do Janosika "według serialu" (ze ś.p. Perepeczką w roli tytułowej) gdzie Janosik właściwie nie rabował tylko bronił chłopów).

pozdrawiam
Marek
06-10-2007 11:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #11
 
Marek MRB napisał(a):Nie wolno rabować jednych by dawać innym - jak Janosik.
Rabować nie, ale odbierać co im nie należne jak najbardziej tak. Całym sercem popieram zabór mienia polskim bonzom półświatka.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
06-10-2007 13:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #12
 
Ks.Marek napisał(a):Rabować nie, ale odbierać co im nie należne jak najbardziej tak. Całym sercem popieram zabór mienia polskim bonzom półświatka.
Ja też, ale nie wybrałbym na "patrona" Janosika. Już bardziej kogoś z legendarnych sędziów lub szeryfów Dzikiego Zachodu. Musi być szybko, zdecydowanie i zgodnie z prawem. Nie żeby zastępować prawo ale żeby dać prawu siłę.

pozdrawiam
Marek
06-10-2007 15:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #13
 
Marek MRB napisał(a):Już bardziej kogoś z legendarnych sędziów lub szeryfów Dzikiego Zachodu
Wyatta Earpa na przykład?
Ja myśle, że Janosik bardziej przystaje do realiów Polski. Powiadam: nie chodzi o uczynki lecz o postawę, o pewien kręgosłup moralny. Co prawda, skończył na haku, ale ma konotacje bohatera pozytywnego w calym układzie. Gdy zaś idzie o sprawiedliwość - pokazuje Perepeczko, że być dla słabszego wsparciem, opoką to nic innego, jak być z nim i przy nim. Janosik w pewnej mierze kojarzy mi się z opatrznością Bożą. Czuwa, by chłopom blizny po batogach nie doskiwerały zbytnio...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
07-10-2007 00:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #14
 
Chyba w filmie Uśmiech
W rzeczywistości był zbójnikiem i tyle.
A o ile "bronić biednych" to ładnie, to "zabierać bogatym dawać biednym" to ewidentny grzech.

pozdrawiam
Marek
07-10-2007 00:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #15
 
Cytat:A o ile "bronić biednych" to ładnie, to "zabierać bogatym dawać biednym" to ewidentny grzech.
Sprawiedliwością nazywamy zwracanie drugiemu tego, co mu sie należy - nawet, jeśli trzeba mu coś zabrać.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
07-10-2007 07:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów