Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ciało po Zmartwychstaniu
Autor Wiadomość
Wolf Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 91
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Ciało po Zmartwychstaniu
Na początku chciałem zaznaczyć iż chyba przez całe dzieciństwo sądziłem, iż po śmierci idzie się do nieba, i modli razem z aniołkami... Tak w końcu mówili mi rodzice... Oczko I raczej sądziłem że ciała posiadać nie będę...

Gdzieś w okresie dojrzewania dotarło do mnie że Zmartwychstanie, dotyczy ciała. Że człowiek zawsze pozostanie istotą "podwójną": dusza+ciało.

A więc po śmierci otrzymam ciało. Jednak będzie ono miało pewne specjalne własności, podobne do tych jakie posiadało ciało Chrystusa po Zmartwychstaniu...
- przenikanie przez mury
- znikanie (?)
- chodzenie po wodzie

ale też np.
-potrzba (?) spożywania pokarmów i płynów

No i właśnie, co tak naprawde wiemy o tym ciele?
Czy Chrystus musiał jeść aby żyć? Jeśli by nie jadł umarlby ponownie? bez sensu...
po co w takim razied jesc...
Czy po wypiciiu wina byłby pijany?
Czy, po wielu drinkach, chorowałby na marskość wątroby...
Itp Itd

Ogólnie: wydaje mi sie iż wiara w Zmartwychstanie ciała MUSI pociagac za sobą jakies przemodelowanie swiata i praw nim rządzących...
I musze przyznac ze jest mi trudniej w to wierzyc... Z duszą i aniołkami mogłem stwierdzic poprostu iż będzie inaczej.
Tutaj niby powinno byc prociej (w koncu ciało mam), a jednak jest dużo trudniej...
24-10-2007 23:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #2
 
Przeczytaj sobie 1 List do Koryntian 15, 35-54 Uśmiech
25-10-2007 13:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
gradzia Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 583
Dołączył: Jun 2007
Reputacja: 0
Post: #3
 
alus napisał(a):Przeczytaj sobie 1 List do Koryntian 15, 35-54 Uśmiech
alus należy Ci się pomogła, przynajmniej ja tak uważam, i mam nadzieję ze autor wątku da Ci plusik.

[Obrazek: 86fd3ae5f8.png]

[Obrazek: 5d9508f04a.png]

Tam gdzie niezgoda na siebie, Ty Boże wkraczasz ze swoim uzdrowieniem
25-10-2007 18:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
Wolf napisał(a):wiara w Zmartwychstanie ciała MUSI pociagac za sobą jakies przemodelowanie swiata i praw nim rządzących...
będzie to drugie "przemodelowanie", pierwsze miało miejsce po grzechu pierworodnym:

Cytat:Rdz 1,31: A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre.
Cytat:Rdz 3,17 przeklęta niech będzie ziemia z twego powodu
dobre :arrow: przeklęte...

być może na skutek tego przekleństwa "zwinęły się" wymiary, o których wspomina dzisiejsza fizyka Oczko

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
25-10-2007 23:11
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #5
 
Mnie się zawsze w tym temacie przypomina rozczarowanie pogan, dotyczące mocy chrześcijańskiego Boga w kontekście zakazu palenia zwłok...

Przecież dla Wszechmogącego to nie powinien być żaden problem, takie przywrócenie zmarłych z popiołów, a tymczasem nie wolno, trzeba zakopać truchełko.

A może to tylko wszechmocna Tradycja?
29-10-2007 13:31
Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #6
 
Cytat:Mnie się zawsze w tym temacie przypomina rozczarowanie pogan, dotyczące mocy chrześcijańskiego Boga w kontekście zakazu palenia zwłok...
Przecież dla Wszechmogącego to nie powinien być żaden problem, takie przywrócenie zmarłych z popiołów, a tymczasem nie wolno, trzeba zakopać truchełko.
A może to tylko wszechmocna Tradycja?
Ani jedno ani drugie.

Zakaz palenia zwlok (zresztą lokalny i powoli znoszony - w Polsce bodajże już można to robić) nie wynikał z przewidywania "trudności w zmartwychwstaniu (skoro Bóg umiał stworzyć, to i z odtworzeniem sobie poradzi...) a z przekonania o możliwości niedostatecznej czci dla zwłok w trakcie tego obrzędu (zwłaszcza w kontekście krematoriów hitlerowskich które były wyrazem pogardy dla szczątków ludzkich)

pozdrawiam
Marek
29-10-2007 15:32
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #7
 
Marek MRB napisał(a):a z przekonania o możliwości niedostatecznej czci dla zwłok w trakcie tego obrzędu (zwłaszcza w kontekście krematoriów hitlerowskich które były wyrazem pogardy dla szczątków ludzkich)

Sugerujesz że zakaz palenia został wprowadzony po II wojnie? Dla mnie takie spalenie w hitlerowskim krematorium niczym się nie różni pod względem poszanowania zwłok niż zakopanie w dole po strzale w potylicę wykonanym przez NKWDzistę(co jest IMHO troszkę bardziej humanitarnym sposobem zabicia niż zagazowanie, bo bardziej osobistym).

A zakopane zwłoki znacznie łatwiej zbeszcześcić poprzez odkopanie, co dobitnie pokazują przyłady z hiszpańskiej wojny domowej...
29-10-2007 15:50
Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #8
 
Można dyskutować - ja też uważam że spalenie to dobry pomysł , ale starsi ludzie mają inną wrażliwość (dlatego teraz się to znosi, nie wcześniej). W każdym razie motwacja (słuszna czy nie) szła z tej strony.

pozdrawiam
Marek
29-10-2007 17:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
sasankja Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 116
Dołączył: May 2007
Reputacja: 0
Post: #9
 
Kan. 1176 § 3. Kościół usilnie zaleca zachowanie pobożnego zwyczaju grzebania ciał zmarłych. Nie zabrania jednak kremacji, jeśli nie została wybrana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej.

by?am ale si? zmy?am
29-10-2007 20:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #10
 
Spalenie jest bardziej wymowne (protest samospaleniem) i symboliczne (z prochu w proch...).

A co do mentalności starszych ludzi to akurat tym z którymi o tym rozmawiałem było wszystko jedno.
30-10-2007 14:45
Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #11
 
Myślę że tekst przytoczony przez sasankja wyjaśnia wszystko.

pozdrawiam
Marek
30-10-2007 18:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
lifanek Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 9
Dołączył: Oct 2007
Reputacja: 0
Post: #12
 
RBuzz napisał(a):A co do mentalności starszych ludzi to akurat tym z którymi o tym rozmawiałem było wszystko jedno.
A nawet wiekszosc twierdzi (przynajmniej w moim otoczeniu) ze w sumie wolalaby byc skremowana. Szczerze mowiac nawet nie wiedzialem ze kiedys nie mozna tego bylo robic :| ale coz, jak dla mnie nie ma to rzadnej roznicy, nawet jak moje cialo wyrzuca gdzies do lasu to mi to wszystko jedno.

[Obrazek: event.png]
30-10-2007 21:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #13
 
Kremacja jest tu na ziemi,a temat dotyczy ciała po Zmartwychwstaniu.Biblia,a dokładnie Nowy Testament mówi,że w Niebie otrzymamy nowe ciało - uwielbione oraz,że nikt nie będzie się tam już żenił,lecz wszyscy będą "jak aniołowie w Niebie". A zatem będziemy posiadali duszę i ciało. To wręcz trudno nam pojąć póki tu jesteśmy,ale jest to po prostu coś pięknego.Jest to szczęście wieczne.
30-10-2007 21:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
lifanek Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 9
Dołączył: Oct 2007
Reputacja: 0
Post: #14
 
przede wszystkim cialo kojarzy mi sie z fizyczna egzystencja Uśmiech

[Obrazek: event.png]
30-10-2007 21:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #15
 
Mnie to by pasowało szczególnie złamanie czwartego wymiaru w tym akurat temacie. Szkoda że to nierealne.
30-10-2007 22:07
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów