Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Najciekawsi publicyści
Autor Wiadomość
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #1
Najciekawsi publicyści
Chciałbym rozpocząć temat o naszych ulubionych i najbardziej wartościowych publicystach katolickich.
Jak dla mnie - niewątpliwie na pierwszym miejscu stawiam jako wzór ks. dr. T. Jaklewicza związanego z "Gościem Niedzielnym" z jego nieprawdopodobną zdolnością do przedstawiania trudnych spraw w prosty sposób.
Następną osobą jest niewątpliwie p. F Kucharczak za jego szczere cięte i bardzo trafne wypowiedzi Uśmiech
Publikowane na stronach "Apologetyki" teksty - szczególnie zaś J Święcickiego są może nieco trudne w odbiorze dla przeciętnego "zjadacza chleba' jednak to kopalna wręcz informacji Uśmiech
Zmuszające do głębszej refleksji tekst ks. prof. R Sobańskiegoo. Pellanowskiego czy spostrzeżenia "na żywo" ks. Horaka czyta się z prawdziwą przyjemnością
Cóż - a jakie są Wasi ulubieniu publicyści i co wg. Was stanowi o ich wartości ?
Zapraszam do dyskusji Uśmiech

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
28-10-2007 12:36
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #2
 
Wskazałeś wszystkich związanych z "Gościem Niedzielnym" ...jestem stałą czytelniczką tego tygodnika i podzielam Twoje zdanie - ja zwsze zaczynam czytanie GN od "Tabliczki sumienia" F. Kucharczyka Uśmiech
Bardzo lubię jeszcze Szymona Hołownię i Marka Zająca z TP.
28-10-2007 16:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
scholastyka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 187
Dołączył: Sep 2007
Reputacja: 0
Post: #3
 
A ja Terlikowskiego \Duży uśmiech/

"Potrzeba heroicznej pokory,a?eby by? naprawd? sob?: cz?owiekiem,którym Ci Bóg by? przeznaczy?!"
28-10-2007 18:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
Kiedyś dość często czytałem Gazetę Polską, a w niej felietony Ziemkiewicza oraz Łysiaka.
Co do wymienionych powyżej: Hołownia - owszem. Człowiek pisze ze swadą, nie zamula, że tak powiem. Poza tym, coś mi się obiło o uszy, że zaczynał gdzieś jako kleryk...
Ale już nie Terlikowski. Daleko mu, wg mnie do postawy katolika, o jakiej myślę, jaką sam próbuję realizować w swym życiu. U niego jest za dużo gniewu, zapamiętałości. To oczywiście moje tylko zdanie...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
28-10-2007 23:20
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
scholastyka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 187
Dołączył: Sep 2007
Reputacja: 0
Post: #5
 
Ks.Marek napisał(a):Daleko mu, wg mnie do postawy katolika
:coo:
Czym taka postawa się charakteryzuje...
Jest odważny i przełamuje pewne "tabu" w Kościele...To dzięki min.dowiedzieliśmy się o bp.Wielgusie Duży uśmiech
Ks.Marek napisał(a):U niego jest za dużo gniewu, zapamiętałości. To oczywiście moje tylko zdanie...
Dyskusyjne... :diabelek:

"Potrzeba heroicznej pokory,a?eby by? naprawd? sob?: cz?owiekiem,którym Ci Bóg by? przeznaczy?!"
28-10-2007 23:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #6
 
scholastyka napisał(a):
Ks.Marek napisał(a):Daleko mu, wg mnie do postawy katolika
:coo:
Czym taka postawa się charakteryzuje...
Jest odważny i przełamuje pewne "tabu" w Kościele...To dzięki min.dowiedzieliśmy się o bp.Wielgusie Duży uśmiech
Ks.Marek napisał(a):U niego jest za dużo gniewu, zapamiętałości. To oczywiście moje tylko zdanie...
Dyskusyjne... :diabelek:

Właśnie o Wielgusa mi tu chodzi i o Terlikowskiego w roli adwokata diabła.
Co do postawy, to wg mnie katolik to człowiek cierpliwości a co za tym idzie, feruje wyważone sądy i opinie. "Nie podnieca się nadaremnie", że tak powiem. To człowiek, który szuka pokoju we własnym sercu, by nieść go światu.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
28-10-2007 23:42
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #7
 
Sz. Hołownia dwa razy wstępował do nowicjatu (nie pamiętam do jakich zakonów), ale nie zdołał tam odnależć swego powołania.
Terlikowski w dyskusjach zbyt szybko się zaperza Uśmiech
W. Łysiak w PRL był ulubionych, hołubionym twórcą,.
Gdy ksiązki innych autorów zdobywało sie spod laty, po znajomości, albo na talony za makulaturę (Mickiewicza), ksiązki W. Łysiaka dostepne były nawet w sklepach GS Duży uśmiech
A teraz kreuje się na męczennika socjalizmu....dla mnie zupełnie, bezapelacyjnie odpada.
Ziemkiewicz?....nie lubie jego stylu, zbyt arogancji, megaloman, nieomylny....ale to tylko moje zdanie Uśmiech
29-10-2007 00:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #8
 
A ja popieram Tomka Terlikowskiego - najzwyczajniej w świecie ma rację.
I - mimo całego temperamentu - wypowiada ją dużo kulturalniej niż wielu hierarchów wypowiadających się o nim...

Tomek jeszcze rok temu był taki trochę "niejaki". Cieszę się z metamorfozy jaka w nim zaszła.

pozdrawiam
Marek
29-10-2007 00:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #9
 
Dla ks. Marka Uśmiech - Ziemkiewicz, z tą wypowiedzią wyjątkowo się zgadzam Uśmiech
http://blogrzeczpospolitej.salon24.pl/43362,index.html
29-10-2007 13:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
meritus Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #10
 
Ja lubię felietonistów z Radia Maryja

- Marka Czachorowskiego (trudne i filozoficzne)
- Stanisława Michalkiewicza (typowo polityczne, jest mistrzem słowa i metafory)
- Mirosława Króla

Felietony z mp3kami są tu:
felietony w Radiu Maryja
31-10-2007 23:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #11
 
Wojciech Jędrzejewski OP z "Mateusza". Zwłaszcza jego cykl "Fascynujące zaproszenie" o Mszy Świętej (dostępny tu http://www.mateusz.pl/mt/wj/ )rzucił mnie na kolana.

pozdrawiam
Marek
31-10-2007 23:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów