Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
" Jan Paweł II Obronca Godnosci czowieka"
Autor Wiadomość
duszyczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,016
Dołączył: May 2007
Reputacja: 0
Post: #1
" Jan Paweł II Obronca Godnosci czowieka"
Jan Paweł II był człowiekiem, który wniósł dużo w kształtowanie się świata po trudnym doświadczeniu II wojny światowej. Na nowo zaczął wołać o poszanowanie godności każdego człowieka, pokazując, że wszelkie uprzedzenia tylko potrafią burzyć a nie jednoczyć. W prace tej pragnę przedstawić, w jaki sposób Jan Paweł II bronił godności ludzkiej.
Papież apelowała do państw, do sumień ludzi, aby na nowo odkryli piękno życia. Dlatego był przeciwny eutanazji. W nauczaniu papieża dużo miejsca poświęcił osobom chorym. Papieska wrażliwość na chorych owocuje nie tylko nauczaniem. Papież wielokrotnie apelował o modlitwę w intencji cierpiących. Zachęcał też wolontariuszy do pielęgnowania chorych i troski o najbardziej potrzebujących. Papież jako kapłan i poeta nie potrafił obojętnie przejść obok cierpiących. Widok ludzi zmagających się z bólem budziło w nim wzruszenie i żal. Jan Paweł II zachęcał ludzi do walki z każdą choroba. Twierdził ze niewolo się poddawać, trzeba wieżyc i mieć nadzieje, a także kochać Pana Boga. ” Chrystus cierpi z nami, pozwalając nam dzielić z Nim nasze cierpienia.” 11 II 2004 — Audiencja generalna Ojciec Święty uważał kluczem do papieskiego rozumienia cierpienia jest krzyż Chrystusa. Od momentu śmierci Chrystusa na Drzewie Życia każde cierpienie może nabrać sensu, który czyni je szczególnie cennym. Jednym z najbardziej wzruszających spotkań była modlitwa Papieża z chorymi, w dniu 11 lutego. Oto wobec 15 tysięcy chorych, w tym 800 na wózkach inwalidzkich, stanął Jan Paweł II, który na oczach całego świata sam zmaga się heroicznie ze swoim cierpieniem. „Drodzy chorzy, powołani w tej chwili do dźwigania najcięższego krzyża - mówił do nich Ojciec Święty - Kościół wkracza w nowe tysiąclecie, przyciskając do serca Ewangelię cierpienia, która jest orędziem odkupienia i zbawienia. Chorzy bracia i siostry, wy jesteście szczególnymi świadkami tej Ewangelii".
Słowo "eutanazja" oznaczało w starożytności dobrą, łagodną śmierć, bez przykrych cierpień. Obecnie nie uwzględnia się etymologicznego znaczenia tego słowa, lecz określa się nim zabieg medyczny zmierzający do zmniejszenia cierpienia lub agonii, związany z skróceniem życia. Deklaracja o eutanazji Iura et bona stwierdza wyraźnie, że nikt i nic nie może w żaden sposób zezwolić na zadanie śmierci niewinnej istocie ludzkiej, niezależnie od tego, czy chodzi o ludzki płód, dziecko, osobę dorosłą, starca, osobę nieuleczalnie chorą czy nawet znajdującą się już w agonii. Nikt nie może za nas ani my za inna osobę podpisać takiego oświadczenia o eutanazji, nawet gdyby nas prosiła ta osoba. Eutanazja nie jest problemem nowym - już Platon uważał, że nie powinno się leczyć starych, schorowanych ludzi, lecz trzeba ich w bezbolesny sposób uśmiercać. Stoicy głosili, że każdy, a w szczególności mędrzec, ma moralne prawo decydować o chwili swojej śmierci. "Także w przypadku, gdy motywem eutanazji nie jest egoistyczna odmowa ponoszenia trudów związanych z egzystencją osoby cierpiącej, trzeba eutanazję określić mianem fałszywej litości, nawet uznać ją za niepokojące wynaturzenie; prawdziwe współczucie skłania, bowiem do solidarności z cudzym bólem a nie do zabicia osoby, która cierpiani. Czyn eutanazji wydaje się, zatem tym większym wynaturzeniem, gdy zostaje dokonany przez tych, którzy - jak na przykład krewni chorego- powinni opiekować się nim cierpliwie i z miłością, albo przez tych, którzy - jak lekarze - ze względu na naturę swojego zawodu powinni leczyć chorego nawet w krańcowych i najcięższych stadiach choroby"
Karol Wojtyła apelował do państw, do dusz ludzi, aby na nowo odkryli piękno życia, aby zaprzestali działać przeciw życiu. Aborcja to zabieg przerwania ciąży. Samoistne przedwczesne zakończenie ciąży nazywane jest poronieniem, (jeśli ma miejsce do 22 tygodnia ciąży) lub porodem przedwczesnym, (jeśli ma miejsce po 22 tygodniu ciąży). Poronieniem kończy się około 1 na 5 ciąż, najczęściej w ciągu pierwszych trzynastu tygodni, stąd wiele kobiet nie jest świadomych, że były w ciąży. Przyczynami najczęściej są letalne (śmiercionośne) wady zarodka lub płodu i wady biologiczne ciężarnej, rzadziej urazy fizyczne, wpływ środków chemicznych, choroby, konflikt serologiczny i inne. W języku polskim nie używa się słowa aborcja w znaczeniu poronienie samoistne.
Jak mówił papież Jan Paweł II w Kaliszu 4 czerwca 1997 roku „Powtarzam raz jeszcze, że ustawa łamiąca naturalne prawo niewinnego człowieka do życia jest niesprawiedliwa i jako taka nie może mieć mocy prawnej. Dlatego stanowczo ponawiam mój apel do wszystkich polityków, aby nie wprowadzali ustaw, które nie uznają godności osoby i tym samym zagrażają samym korzeniom społecznego współżycia." Poseł Roman Giertych mówił o konieczności wprowadzenia do polskiej Konstytucji zapisu o ochronie życia już od samego poczęcia.. Ojciec Święty walczył o to, aby nikt nie przeprowadzał aborcji. Holandia stała się przykładem, że pogwałcenie powszechnie przyjętej etyki i moralności, może doprowadzić do niszczenia życia, do relatywnych postaw. Następuje degradacja systemu uniwersalnych wartości, takich jak: życie, godność. Zaczyna rządzić owe dążenie do bonum utile (dobro użyteczne) i bonum delactabile (dobro przyjemne), o czym pisał Jan Paweł II w książce "Pamięć i tożsamość”. To właśnie Holandia pastwo, które jest tak przyjazne środowisku przeciwstawiło się słowom Karola Wojtyły w stosunku do aborcji. Lecz nie tędy droga nie wolno nam zabijać niewinnych istot rozwijających się w łonach kobiet na całym świecie. W tym przypadku jest to nawet samobójstwo zbiorowe, ponieważ biorą w nim udział matka, lekarz a nawet ojciec i najbliższa rodzina. Przecież są to niewinne istoty, które chciałaby kiedyś żyć tak jak my.” Nikt zaś z nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie:, jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana; jeżeli zaś umieramy, umieramy dla Pana. I w życiu, więc i w śmierci należymy do Pana. Po to, bowiem Chrystus umarł i powrócił do życia, by zapanować tak nad umarłymi, jak nad żywymi. Dlaczego więc ty potępiasz swego brata? Albo, dlaczego gardzisz swoim bratem? Wszyscy przecież staniemy przed trybunałem Boga. Napisane jest, bowiem: Na moje życie - mówi Pan - przede Mną klęknie wszelkie kolano każdy język wielbić będzie Boga. Tak, więc każdy z nas o sobie samym zda sprawę Bogu.” List do Rzymian
(Rz. 14, 7-12)
„Obok takiej wielkoduszności trzeba jednak dostrzec również egoizm tych, którzy nie "przyjmują” Przesłanie na wielki Post 2004dzieci. Nie brak nieletnich głęboko zranienionych przez przemoc dorosłych: nadużycia seksualne, przymuszanie do prostytucji, wciąganie w sprzedaż i zażywanie narkotyków; dzieci zmuszane są do pracy lub rekrutowane do wojska; na całe życie pozostają urazy niewinnym z rodzin rozbitych; nie oszczędza maluczkich haniebny handel organami i ludźmi.” Papież bardzo kochał dzieci. Zawsze one go otaczały. Uważał, że dzieci trzeba sznowac i sprawować nad nimi dobrą opiekę. Wiadomo przecież ze niedojrzali rodzice pozostawiają nowonarodzone dzieci w szpitalach, na śmietnikach i w innych miejscach. Przecież to są istoty ludzki. Ludzie powinni najpierw sobie wyobrazić, co oni by czuli pozostawieni na śmietniku lub w parku w wózku na pastwę losu licząc czy ktoś ich by znalazł czy też nie. Nie powinno w taki sposób postępować, jeśli ktoś nie chce owego dziecka to niech przekaże je do instytucji jak np. dom dziecka.
Kolejną kwestie, którą papież poruszał swym nauczaniu jest problem przeszczepów. Przeszczepianie, przeszczep, transplantacja organów to metoda ratowania ludzkiego życia. Polega ona na wszczepieniu w miejsce brakującego narządu, jego ubytku albo uszkodzenia, organu pochodzącego od innego człowieka lub zwierzęcia zgodnie z ustawą z dnia 26 października 1995 roku (Dz. U. Z 1995 r. Nr 138, poz. 682) pobrania komórek, tkanek i narządów ze zwłok ludzkich można dokonać, jeżeli osoba zmarła wyraziła zgodę.” Należy zaszczepić w sercach ludzi, zwłaszcza młodych, szczere i głębokie przekonanie, że świat potrzebuje braterskiej miłości, której wyrazem może być darowanie narządów wielu jednak nie podejmuje decyzji o podpisaniu "Oświadczenia woli", sądząc, że nie byliby w zgodzie z religią. W województwie śląskim pod kierownictwem prof. Marka Szczepańskiego, socjologa, przeprowadzono badania - czy wierni Kościoła katolickiego wiedzą, jak podchodzi on do kwestii transplantacji narządów. 43 procent badanych nic nie wiedziało na ten temat, a jedna na 6 osób twierdziła, że Kościół jest przeszczepom przeciwny. Tymczasem papież Jan Paweł II wiele razy wyrażał poparcie dla transplantacji, z wyjątkiem przeszczepiania mózgu i narządów płciowych.
Papieżu bliska była troska o pokój na świecie, w ludzkich sercach, dlatego nie raz poruszał tę kwestie. „Módlmy się dziś żarliwie do Księcia Pokoju, który staje przed nami całkowicie bezbronny, aby natchnął swoim duchem wszystkich, którzy chwycili za broń!” Jan Paweł II był przeciwny wszelkim działaniom zbrojnym, w których ginęło wielu ludzi. Sam stracił rodzinę podczas wojny. Przeżył ją sam.” Papież jest z ludźmi, którzy cierpią, i do wszystkich woła: zawsze jest czas na pokój! Nigdy nie jest zbyt późno, aby spotkać się i negocjować. ”Ludzie nie powinni walczyć zbrojnie w jakimś celu powinni walczyć duchowo i dążyć do tego, aby zapanował pokój na całym świecie, żeby każdy człowiek mógł poczuć się bezpiecznie a nie kłaść się spać i myśląc o tym czy jutro będzie stał tu jeszcze jego dom, czy zobaczy swoja rodzinę i czy będzie żyć. ”Myślę o zabitych, o ludziach pozbawionych domów, oderwanych od swoich najbliższych i zmuszonych do ucieczki. Niech przystąpi do działania powszechna solidarność, ażeby znów mogły przemówić braterstwo i pokój! Jakże pozostać obojętnym.” Orędzie wielkanocne 4 kwietnia 1999roku Ojciec Święty prosił nie tylko o pokój, ale również, jeżeli dochodzi o do działań wojennych, aby państwa pozwalały akcjom humanitarnym pomagać poszkodowanym w wojnie na każdym kawałku Ziemi.” Pragnę wezwać wszystkich wierzących do usilnej modlitwy o pokój, ponieważ to, co po ludzku wydaje się czasem niemożliwe, możemy otrzymać od Boga jako dar Jego miłosierdzia, jeśli wytrwale o niego prosimy.” Papież prosił wiernych o modlitwę w intencji pokoju na świecie. Trzeba wieżyc i mieć nadzieje i trwać w tym przekonaniu ze zawsze może być lepiej tylko potrzeba do tego wiary.
Bardzo bliscy byli Janowi Pawłowi II emigranci orędzie na tegoroczny Dzień Emigranta chciałbym poświęcić w sposób szczególny znaczeniu oraz implikacjom etycznym i religijnym tego nowego zjawiska, które budzi nadzieję na postęp społeczny i jedność całej rodziny ludzkiej.” Orędzie na światowy Dzień Emigranta z 1991roku Jan Paweł II uważał, że ludzie migrują i będzie to miało jakiś pozytywny wpływ na dalsze ich życie prywatne i religijne. Ludzie będą się rozwijać poznawać nowe kultury i języki. Nastąpi rozwój ekonomii i polityki miedzy poszczególnymi krajami. Człowiek będzie rozwijał swoja wiedzę a także zainteresowania. Migranatami są także misjonarze i misjonarki, którzy wybyli z swojej ojczyzny, aby siać słowo Boże w ludziach, do których jeszcze ono wcale nie dotarło, a teraz stają się chrześcijanami.” W tym kontekście należy podkreślić potrzebę troski o emigrantów, ludzi często ubogich i żyjących na marginesie społeczeństwa. ”Dzien Emigranta orędzie z 1991roku. Nie zawsze powiedzie się temu człowiekowi, który wyjedzie do innego kraju w poszukiwaniu pracy. Może się zdarzyć, że 91nie znajdzie pracy i będzie miał trudności nie tylko finansowe, ale wszelkie bariery językowe czy też kulturalne mogą go odizolować od reszty społeczeństwa. Za takich ludzi trzeba się modlić, którym się na emigracji nie powiodło, ale także za takich, którym się powiodło, aby coraz lepiej im się żyło i nie zapomnieli o kraju ojczystym.
Codziennie słyszy się o jakimś trzęsieniu ziemi, jakieś wybuchniętej bombie, zamachu, rozpoczęciu jakiegoś konfliktu, huraganie, podwoziach. Tym ludziom trzeba pomagać w dwa sposoby modlić się a także pomagać materialnie w postaci pieniędzy, paczek, koców i żywności. Jan Paweł II kładł bardzo wysoki nacisk na to. W strukturach Papieskiej Rady działają dwie fundacje. Pierwsza z nich — Fundacja Jana Pawła II na rzecz Sahelu — została założona przez Ojca Świętego w 1984 r. Działa ona niezależnie, natomiast, dykasteria kontroluje, czy działalność Fundacji jest zgodna ze statutem, oraz strzeże jej majątku. Przedstawiciel uczestniczy jako obserwator Stolicy Apostolskiej w posiedzeniach Rady Administracyjnej, która gromadzi się raz do roku.
„Obok dzieci Pan Jezus wymienia "braci najmniejszych", czyli biednych, potrzebujących, głodnych i spragnionych, cudzoziemców, nagich, chorych, uwięzionych. Jeżeli ktoś przyjmuje ich i kocha bądź traktuje ich z obojętnością i odrzuca, to tak samo postępuje wobec Jezusa, gdyż On jest w nich szczególnie obecny. ”Przesłanie na wielki Post 2004 Niewolo nam odrzucać innych ludzi, którzy potrzebują naszej pomocy to tak jakbyśmy odrzucali samego Boga. Ludzie nie odrzucać bezdomnych takie sytuacji mogłóby się znaleźć każdy człowiek. Ci ludzie potrzebują wsparcia i pomocy ze strony tych, którzy znajdują się w lepszej. Taka pomoc jest potrzebna także w krajach wolniej rozwijających się tu w szególnosci chodzi mi o Amerykę Południowa i Afrykę. Zwłaszcza tam potrzebna jest pomoc z tego powodu, ze: panuje tam nędza, ludzie głodują, dzieci nie uczą się i wzrasta analfabetyzm. Trzeba nieść pomoc, bo kiedyś my jej tez możemy potrzebować.
Tematem pracy jest „ Jan Paweł II obrońcą godności Człowieka.” To prawda. Papież był wielkim stróżem istoty godności każdego człowieka na ziemi. W każdej kwestii poruszonej w tej pracy i nie tylko, ponieważ nie poruszyłam tu jeszcze wielu argumentów. Lecz uważam ze te, co zostały opisane powyżej są dla mnie najistotniejsze. Powinniśmy czerpać z każdego słowa, które wypowiedział, napisał Ojca Świętego, a także z tego ze Bóg zesłał tego człowieka na ziemię a teraz wstawia się za nami w niebie.
Jak powiedział Jan Paweł II w Warszawie niech spełnia się te słowa “ „Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi... Tej ziemi!”


Autor:
Marta Cegłowska


Pracę te napisałam na konkurs.

W tym temacie chiałabym rozszerzyć kwetię tego tematu szerzej i na innych przykładach niz moje.

„Mówisz, że ja ci pomogłem. Była to moja przyjemność, tańczyłem mój taniec. Pomogło ci to, no to cudownie. Przyjmij moje gratulacje. Niczego mi nie zawdzięczasz”.Anthony de Mello
http://www.dkms.pl
http://www.krewniacy.pl
11-11-2007 13:49
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
" Jan Paweł II Obronca Godnosci czowieka" - duszyczka - 11-11-2007 13:49
[] - Helmutt - 12-11-2007, 08:43
[] - duszyczka - 13-11-2007, 18:20
[] - Anonymous - 14-11-2007, 01:42
[] - Rachel - 14-11-2007, 01:45
[] - Helmutt - 14-11-2007, 07:28
[] - Terebint - 14-11-2007, 10:09
[] - Anonymous - 14-11-2007, 10:12
[] - Helmutt - 14-11-2007, 10:26
[] - Rachel - 14-11-2007, 10:47
[] - Helmutt - 14-11-2007, 10:48
[] - Rachel - 14-11-2007, 10:51
[] - Anonymous - 14-11-2007, 11:01
[] - Rachel - 14-11-2007, 11:11
[] - Helmutt - 14-11-2007, 11:31
[] - Anonymous - 14-11-2007, 11:50
[] - Rachel - 14-11-2007, 11:51
[] - Anonymous - 14-11-2007, 11:54
[] - Rachel - 14-11-2007, 12:13
[] - Polonium - 14-11-2007, 19:44
[] - duszyczka - 14-12-2007, 15:52
[] - Polonium - 14-12-2007, 19:29
[] - duszyczka - 14-12-2007, 20:32
[] - dariabydzia89 - 26-04-2008, 21:12

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
2 gości

Wróć do góryWróć do forów