Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czytanie,Medytacja,Modlitwa,Kontemplacja i Dzialanie.
Autor Wiadomość
Anna100 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 9
Dołączył: Nov 2007
Reputacja: 0
Post: #1
Czytanie,Medytacja,Modlitwa,Kontemplacja i Dzialanie.
Chce poruszyć tutaj Sprawe Pisma Świętego w naszym codziennym życiu.
Jak wygląda u Was branie Pisma Św. do ręki w tygodniu i w Niedziele lub Święta?czy staracie się przystępować do Pisma Św. poprzez przygotowanie do Lectio Divina?czy potraficie wziąść publicznie do ręki Pismo Święte i je czytać,medytować,modlić się Nim i kontemplować Je?czy w Waszych rozmowach z innymi ludzmi potraficie wziąść do ręki Pismo Św. i na Nim opierać swoje argumenty?Czy wogóle potraficie z innymi ludzmi rozmawiać o Bogu na podstwie Pisma Św. posługując się fragmentami Słowa Bożego?jak wygląda Wasze czytanie,medytacja,modlitwa i kontemplacja Słowa Bożego?a może pojawiają się w Was opory przed wzięciem Pisma Świętego do ręki?dlaczego tak trudno jest nam Słuchać Słowa Bożego w Kościele w trakcie mszy św. lub na spotkaniach grup Parafialnych?jak wygląda Wasze otwarcie się na Słowo Boże?.
Zapraszam do dyskusji nad tymi pytaniami i zapraszam do wspólnego dzielenia się tym.
26-11-2007 15:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
motylek Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 158
Dołączył: May 2007
Reputacja: 0
Post: #2
 
Anna100 napisał(a):Czy wogóle potraficie z innymi ludzmi rozmawiać o Bogu na podstwie Pisma Św. posługując się fragmentami Słowa Bożego?
ostatnio mi się udało co zostało skomentowane: zamiast na matmę idź na teologię :mrgreen:
Anna100 napisał(a):czy potraficie wziąść publicznie do ręki Pismo Święte i je czytać,medytować,modlić się Nim i kontemplować Je?
nie jest to dla mnie problemem, ostatnio czytałam Księgę Wyjścia w Urzędzie Miasta czekając godzinę w kolejce, al muszę przyznać, że dużo trudniej skupić się nad czytanym fragmentem
Anna100 napisał(a):Jak wygląda u Was branie Pisma Św. do ręki w tygodniu
staram się sięgać do niego codziennie, choć nie zawsze mi wychodzi

"Wierzysz, ?e jest jeden Bóg? S?usznie czynisz - lecz tak?e z?e duchy wierz? i dr??"
Jk 2,19
27-11-2007 13:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
Ja to raczej nie biore sie za czytanie w miejscach nie-odopowiednich :- Wole nie rzucając się w oczy np.odmówic rózaniec [czyli Słowo Boże w tym też jest obecne] Uśmiech
Słowo Boże towazyszy mi cały czas, poprzez modlitwe brewiarzową jak i lectio devina każdego dnia. A jeżeli się uda , to równiez wchodzi w gre msza swieta w ciągu tygodnia.
Zauważyłam że jest więcej Słowa w czynie ... a mniej w mowie [chodzi o przytaczanie konkretnych fragmentów w rozmowe z osobami nie-chętnymi do słuchania]. Uważam , że nie zawsze cytowanie PS ma sens, gdyż przykład więcej powie aniżeli recytacja.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
27-11-2007 18:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #4
 
Anna100 napisał(a):Jak wygląda u Was branie Pisma Św. do ręki w tygodniu i w Niedziele lub Święta?
Podchodzę do półki na którym leży Pismo Św., wyciągam rękę, chwytam je i zdejmuję z półki, potem kładę na kolanka.... :mrgreen: A tak na serio, to:
Anna100 napisał(a):czy staracie się przystępować do Pisma Św. poprzez przygotowanie do Lectio Divina?
Nie najczęściej to spontan, choć zawsze zanim zacznę czytać,to się muszę trochę uspokoić i wyciszyć.
Anna100 napisał(a):zy potraficie wziąść publicznie do ręki Pismo Święte i je czytać,medytować,modlić się Nim i kontemplować Je?
Jasne, zawsze i wszędzie... czasem w taki sposób najłatwiej odciąć się od ludzi, którzy obok dyskutują o jakichś bzdurach, a ja się nudzę....
Anna100 napisał(a):czy w Waszych rozmowach z innymi ludzmi potraficie wziąść do ręki Pismo Św. i na Nim opierać swoje argumenty?
Rzadko jak z kimś rozmawiam mam pod ręką Pismo Św. Jeśli już jest rozmowa, w której aby coś argumentować potrzeba Pisma Św., to cytuję z pamięci.
Anna100 napisał(a):Czy wogóle potraficie z innymi ludzmi rozmawiać o Bogu na podstwie Pisma Św. posługując się fragmentami Słowa Bożego?jak wygląda Wasze czytanie,medytacja,modlitwa i kontemplacja Słowa Bożego?
Z tym różnie bywa, ale często mi się to udaje.
Anna100 napisał(a):jak wygląda Wasze czytanie,medytacja,modlitwa i kontemplacja Słowa Bożego?
Kompletne odcięcie się od wszystkiego, co na zewnątrz i skupienie się tylko na tym co czytam, na tym,co chce mi powiedzieć Bóg, dlaczego właśnie to i właśnie teraz.... Jak czytam Pismo Św. i je rozważam to odnoszę je do swojego życia i swoich problemów, jak medytuję myślę tylko o mojej relacji z Bogiem, o Nim o tym kim On dla mnie jest, o Jego wielkości,miłości i uwielbiam Go za wszystko.
Anna100 napisał(a):dlaczego tak trudno jest nam Słuchać Słowa Bożego w Kościele w trakcie mszy św. lub na spotkaniach grup Parafialnych?
Bo mamy na głowie masę problemów,które akurat w tym momencie musimy przemyśleć. Bo jesteśmy rozpraszani, bo nie zależy nam na tym zbytnio...
Anna100 napisał(a):jak wygląda Wasze otwarcie się na Słowo Boże?.
Gdy Go słucham nie istnieje dla mnie nic innego.

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
27-11-2007 19:31
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dunia Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 184
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #5
 
Anna100 napisał(a):Jak wygląda u Was branie Pisma Św. do ręki w tygodniu i w Niedziele lub Święta?
Codziennie czytam Pismo Święte...
Anna100 napisał(a):Czy wogóle potraficie z innymi ludzmi rozmawiać o Bogu na podstwie Pisma Św. posługując się fragmentami Słowa Bożego?
W sumie to ostatnio dużo zaczełam rozmawiac o Bogu z ludzmi, którtch tak na prawdę nie znam- nie znałam... ale powoli poznaje Uśmiech
Anna100 napisał(a):czy potraficie wziąść publicznie do ręki Pismo Święte i je czytać,medytować,modlić się Nim i kontemplować Je?
Hmmm akademik chyba należy do miejsc publicznych... Uśmiech

Musisz wierzyć, że to może się zdarzyć, bo przecież gdzieś tam jest ktoś kto też w to wierzy... On Cię wybrał dawno temu, wymyślił Cię sobie... gdy spotkasz Go- powie Ci, że to TY...
27-11-2007 23:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jonasz 33 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 394
Dołączył: Oct 2007
Reputacja: 0
Post: #6
 
Ja staram sie codziennie czytać Biblię,a rozmowy o Bogu na podstawie Pisma Św. żaden problem , w moim zakładzie pracy jest nas 4 z jednego zboru więc staramy sie w czasie pracy rozmawiać i pokazywać kolega z pracy że życie wg. biblijnych zasad jest wykonalne i nie wiąże się od razu z RM i o.T.Rydzykiem (przynajmniej tak mi zarzucił ostatnio jeden z kolegów, nazywając mnie moherowcem i miłośnikiem radia maryja) Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech

A Jaabes wołał do Boga Izraela tymi słowy: Obyś mi prawdziwie błogosławił i poszerzył moje granice, oby ręka Twoja była ze mną i obyś zachował mnie od złego, aby mnie ból nie dotknął. I Bóg spełnił jego prośbę 1Krn 4;10
27-11-2007 23:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
Dunia napisał(a):Hmmm akademik chyba należy do miejsc publicznych...
Raczej tak Duży uśmiech
Ale przyznam szczerze, że ludki wiedzą [widać , bo mam ikone powieszoną], że jestem osobą wierzącą. Ale pomimo to staram się poczekać aż bedą spać aby np. odmówić brewiarz.
Oczywiście rano , to inna para kaloszy, bo zawsze ktoś może wpaść, ale jak widzą to potrafią zachować się ok. Uśmiech

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
28-11-2007 00:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dunia Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 184
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #8
 
Tzn. Ja też na początku miałam pewne opory... :/ ( także rozumiem Ciebie ) ale teraz już wyjmuję Biblię kiedy chcę i czytam... czasem nawet zostawiam w widocznym miejscu.

Musisz wierzyć, że to może się zdarzyć, bo przecież gdzieś tam jest ktoś kto też w to wierzy... On Cię wybrał dawno temu, wymyślił Cię sobie... gdy spotkasz Go- powie Ci, że to TY...
28-11-2007 14:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anna100 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 9
Dołączył: Nov 2007
Reputacja: 0
Post: #9
 
u mnie ostatni okres bywało różnie z braniem Pisma Św. do ręki,z czytaniem Go,medytowaniem i kontemplowaniem.Czułam poprostu opór jak chodzi o branie do ręki Pisma Św.nawet jak próbowałam to siedziałam nad Nim bezmyślnie,moje myśli odpływały gdzieś indziej,nie potrafiłam się skupić i wyciszyć wewnętrznie.
Jednak w przełamaniu mi pomogli mi Moi Przyjaciele,którzy zmobilizowali mnie do działania.Teraz od tygodnia jak jestem po Spowiedzi Św.Generalnej w moim życiu u O.Kapucynów w Bydgoszczy,to biore Pismo św. do ręki codziennie.Poprostu wtapiam się w Nie cała,staram się moją medytacje i kontemplacje Słowa Bożego przemieniać w moją osobistą modlitwe do Pana Boga,MB i Świętych.
Pozwalam sobie umieścić tutaj link do mojej stronki na której znajdziecie kawałek mojej medytacji i kontemplacji Słowa Bożego-poprostu kawałek mnie:
http://ewangelizacja.blog.onet.pl
chce w najbliższych dniach powrócić do umieszczania tam mojej obecnej medytacji i kontemplacji Słowa Bożego,bo od września do dnia obecnego miałam małą przerwe na tej stronce z powodu mojego złego stanu zdrowia(serducho,nadciśnienie,cukrzyca insulinozależna typu I,niedokwistość aplastyczna szpiku kostnego)
28-11-2007 17:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #10
 
Wow!!! jesteś Ewangelizatorem na Lednicy.... Uśmiech Super!!! A twoje rozważania są całkiem ciekawe.... Uśmiech

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
28-11-2007 17:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #11
 
Dunia, o jakich opory ci chodzi?
Osobiście dla mnie nie jest trudnościa , tylko uważam że nie ma sensu wiara na pokaz ... Uśmiech czyli wybieram takie pory aby mieć cisze , aby nie wpakował mi sie ktoś.
Ale nie chodzi o jakikolwiek wstyd, opór.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
28-11-2007 20:33
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #12
 
Dunia napisał(a):Tzn. Ja też na początku miałam pewne opory...

Witam w klubie...

Myślę, że po kursie nam którym będziemy nam się poprawi Język

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
28-11-2007 20:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów