Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Autor Wiadomość
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Burze.
Od zarania dziejów burze były fascynującym,aczkolwiek niebezpiecznym zjawiskiem.Burzom oprócz ulew i sztormów towarzyszy grad,pioruny i trąby powietrzne.Kopuła chmury Cb wygląda jednak okazale i lśni w promieniach słońca.Zapraszam do dzielenia się spostrzeżeniami odnośnie burz i innych zjawisk z nimi związanych.Można coś napisać,umieścić zdjęcia lub filmiki.

Filmik z YouTube z wyładowaniami atmosferycznymi.
http://www.youtube.com/watch?v=qjld_Os_o...re=related

[ Dodano: Sro 28 Lis, 2007 10:58 ]
http://www.youtube.com/watch?v=sZHVnJ4f1...re=related
28-11-2007 11:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #2
 
Nigdy nie bałem się burzy, chyba na zasadzie kontry do mojej matki, która zawsze podczas burzy wręcz umiera ze strachu. Za to zawsze bezwarunkowo wyłączam odbiorniki elektryczne, bo mam przykre doświadczenia - jednego lata musiałem wymieniać dwukrotnie panele w antenach telewizyjnych, mimo że wyładowania nie były bezpośrednie - wystarczyły dwa pioruny w sąsiedztwie, żeby indukcja popaliła układy.
Z burzami związanych jest wiele fascynujących zjawisk - pioruny kuliste, tzw. napięcie krokowe i wiele innych.
Ostatnimi czasy mam sporego pietra biegając podczas burzy, bo zazwyczaj robię to z słuchawkami na uszach - teoretycznie można w sprzyjających okolicznościach przeżyć uderzenie pioruna, ale przy słuchaniu odtwarzacza mp3 kończy się to bardzo niemile...

Jeszcze dwie rzeczy przychodzą mi do głowy, bardzo pozytywne - powietrze po burzy i tęcza. Duży uśmiech
28-11-2007 12:22
Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
Tu jest przykład takiego typowego wyładowania:
[Obrazek: lgihtlk8.gif]

[ Dodano: Czw 31 Sty, 2008 12:27 ]
Wszystkich lubiących oglądać i tropić burze zapraszam na forum Polskich Łowców Burz.
http://www.lowcyburz.pl/forum/
31-01-2008 13:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
mazik Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 260
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
Są czaderskie ale niebezpieczne. Parę razy zdarzyło mi się siedzieć w samochodzie na środku pola i oglądać burze.... (głupie postępowanie -> ale było pięknie)Uśmiech

Dziecko jest pieknem ludzkiego bytowania. Jest pieknem! Jezus potwierdzil to swoim postepowaniem. Badzmy wpatrzeni w piekno dziecka!
Jan Pawel II
31-01-2008 13:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
W samochodzie z zamkniętymi oknami na środku pola jest bezpiecznie. Nazywa się to "klatką Faradaya".Piorun uderzając w pojazd nie zagraża przebywającym w pojeździe a ładunek swobodnie splywa po karoserii. Jeśli jednak kierowca lub pasażer wysiądzie z samochodu lub wychyli głowę przez otwarte okno to może zostać porażony prądem.

Oczywiście jeśli nad pole nadciągnie trąba powietrzna a silnik w aucie akurat by wysiadł lub brakuje nam paliwa, to przed trąbą nie uciekniemy. Niebezpieczna też jest jazda między drzewami lub stanie pod nimi,bo przy silnym wietrze drzewa mogą nas przygnieśc nawet.
31-01-2008 13:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
mazik Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 260
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #6
 
yyy bezpiecznie??? A czy opony uziemiają auto??

Dziecko jest pieknem ludzkiego bytowania. Jest pieknem! Jezus potwierdzil to swoim postepowaniem. Badzmy wpatrzeni w piekno dziecka!
Jan Pawel II
31-01-2008 13:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
Co do opon i uziemiających ich wlaściwości to niewiem. Ale są na pewno izolatorem. W końcu to guma.
31-01-2008 14:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #8
 
skoro to izolator, to nie uziemia normalnie. jednak przy tak wysokim prądzie będzie po prostu przebicie i osoby w srodku nie są do konca bezpieczne
31-01-2008 14:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
Wyjaśnij.Napisałeś "nie są do końca bezpieczne",czyli prąd jest "warunkowo" niebezpieczny. A jeśli pasażerowie nic metalowego nie dotkną tylko spokojnie siedzą ? Co wtedy ? Czy będą "warunkowo" bezpieczni tzn. pod warunkiem zachowania zupełnej ostrożności. Pioruny uderzały w pojazdy nieraz.Na jednym filmie wideo nawet w jadący pojazd.Iskry się rozprysły na przedniej szybie i byl huk. Pasażerowie nie ucierpieli. Pojazd jechał dalej.
31-01-2008 14:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #10
 
przy bardzo dużym prądzie, np takim z piorouna to przewodnikiem staje się nawet drzewo, które przeciez jest dla zwykłego prądu izolatorem. Nie potrafię powiedzieć w jakim stopniu poszczególne elemnety samochodu dla prądu z pioruna są izolatorami. Z resztą taki prąd potrafi przeskakiwać pewne odległości (czego dowodem jest sama wielgachna iskra) i nie wykluczam, ze moglaby "niechcący zahaczyć" o pewne elementy wewnątrz auta
31-01-2008 14:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #11
 
Żeby nastąpiło przebicie powietrza wystarczy nawet milion wolt. Pioruny naturalnego pochodzenia w zależności od mocy mogą albo wywołać pożar a nawet rozwalić solidny most (rzadkie przypadki). PS, pewnie słyszałeś o "klatce Faradaya". Oto strona z taką klatką.

http://dydaktyka.fizyka.umk.pl/zabawki1/...ig-pl.html

Cytat:Odwróćmy rozumowanie: ładunki elektryczne, które są na zewnątrz zamkniętej powierzchni, wytwarzają sumaryczny strumień zerowy przez tę powierzchnię. W konsekwencji, pola które mają swe źródła na zewnątrz, nie mogą indukować ładunków wewnątrz klatki Faradaya - radio lub telefon komórkowy milczą.

W rzeczywistości, zmienne pola elektryczne wnikają częściowo przez niedokładnie zamknięte powierzchnie - może się zdarzyć, że telefon komórkowy wewnątrz sitka będzie dzwonił, ale zamknięty w szczelnym metalowym pudełku, już nie powinien.

Tobie zatem chodziło o te "niedokładnie zamknięte powierzchnie".

Klatka Faraday'a:
http://www.youtube.com/watch?v=Zi4kXgDBFhw

[ Dodano: Czw 31 Sty, 2008 14:02 ]
Jednak by nie sprowadzać kwestii burz jedynie do piorunów i letnich zjawisk to dodam,że mianem burz określa się także sztormy i głębokie niże pozazwrotnikowe.

Na stronie http://www.wetterzentrale.de ,która należy do Niemieckiej Służby Meteorologicznej możemy analizować dokładnie przebieg każdego niżu. Jestpodana prędkość wiatrów dolnych i górnych,ciśnienie atmosferyczne,temperatura,zachmurzenie i przebieg frontów słowem wszystko, co potrzebne.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dysponuje radarowymi mapkami pogody.Latem przydają się te mapki do śledzenia frontów burzowych i burz lokalnych.Obszary o barwie czerwonej i bordowej to miejsca o dużej intensywności opadów. Latem są to często obszary silnej konwekcji i burz z piorunami z możliwością wystąpienia (nie zawsze) trąb powietrznych.
31-01-2008 14:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
mazik Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 260
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #12
 
Guma -> opony nie są uziemieniem dla auta. Dlatego m.in. samochody z przyczepami mają z tyłu łańcuszek, który sięga ziemi Duży uśmiech

Dziecko jest pieknem ludzkiego bytowania. Jest pieknem! Jezus potwierdzil to swoim postepowaniem. Badzmy wpatrzeni w piekno dziecka!
Jan Pawel II
01-02-2008 21:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #13
 
Czyli taki piorunochron innymi słowy.
02-02-2008 14:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
kasiunia7 Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 223
Dołączył: Jan 2008
Reputacja: 0
Post: #14
 
burzą są piękne zwłaszcza wieczorem albo nocą jak dobrze widać pioruny, ale po ostatniej nie miałam miłych wspomnień.Akurat nie było nikogo w domu i nic nie było z gniazdka odłączone....monitor mi sie spalił.Szczescie ze mój tata sie zajmuje naprawą sprzetu to za godzinke miałam nareperowany monitorek.
02-02-2008 19:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #15
 
Uwielbiam burze, zwłaszcza te wieczorne po ciepłym, letnim dniu... Kiedy byłam mała panicznie się bałam burz, chowałam się często pod stołem i wszędzie tam, gdzie nie było widać błysków Oczko Oczywiście reszta rodziny miała ze mnie niezłą polewkę xD
Teraz burze mnie fascynują, aczkolwiek mam do nich bardzo duży respekt i do tej pory łapie mnie lekki przestrach kiedy się pojawiają, zwłaszcza te gwałtowne. Niemniej po prostu kocham takie wczesne, letnie wieczory, kiedy zbliża się burza... Kiedy powietrze stoi w miejscu, kiedy wokoło jest charakterystyczna cisza i spokój przed burzą, kiedy gdzieś na niezbyt odległym horyzoncie pojawiają się burzowe chmury i słychać pierwsze pomruki... To jest wtedy najwspanialsza chwila takiego dnia Uśmiech Mogłaby trwać wiecznie.
Mieszkam akurat na obrzeżach miasta, więc fajniej się tutaj obserwuje wyładowania. Pół kilometra od mojego domu stoi wysoki na 360m maszt radiowo-telewizyjny, więc to on najczęściej ściąga wszystkie pioruny z okolicy. Świetne jest wtedy widowisko.
No ale... Rozmarzyłam się. Czym prędzej do wiosny, lata...

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
02-02-2008 23:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów