Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nie-Katolicki Tygodnik Powszechny
Autor Wiadomość
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #31
 
alus napisał(a):O. Rydzyk i TP to awers i rewers.....ten sam Kościół, ale jakże odmienna duchowość i pojmowanie Kościoła.
Dokładnie takie jest moje stanowisko na ten temat. TP i RM to dwa skrajne marginesy.

pozdrawiam
Marek
15-12-2007 20:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
kms Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 1
Dołączył: May 2009
Reputacja: 0
Post: #32
 
Tutaj jest ciekawy artykuł na temat "Tygodnika Powszechnego" - gazety-pomnika: http://www.dziennikarze.info/raporty/pomnik-i-biznes/
04-05-2009 18:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
smokeustachy Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 385
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #33
 
alus napisał(a):"Laicyzujący" Tygodnik Powszechny, katolicki tygodnik o tematyce społeczno-kulturalnej, powołany przez kard A. Sapiehę w 1945r, przechodził w swej 62 letniej historii różne etapy....ale nigdy nie słyszałam od ludzi niechętnych Kościołowi lub obojętnych, że powodem odejścia lub zniechęcenia był TP...gdy działania, słowa o. Rydzyka i jego mediów, jako przyczynę podaje bardzo wiele ludzi.

Bo media o. Rydzyka można rozpatrywać w kategorii wyrzutu sumienia, coś jak Jan Chrzciciel, który powodował furię.
A TP to takie ni to- ni sio.

"Nigdy nie drwij z żywego smoka, Bilbo głupcze"
Wirtualna Soplandia: http://soplandia.prv.pl
[Obrazek: soplandia.gif]
06-05-2009 22:31
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #34
 
alus napisał(a):"Laicyzujący" Tygodnik Powszechny, katolicki tygodnik o tematyce społeczno-kulturalnej, powołany przez kard A. Sapiehę w 1945r, przechodził w swej 62 letniej historii różne etapy....ale nigdy nie słyszałam od ludzi niechętnych Kościołowi lub obojętnych, że powodem odejścia lub zniechęcenia był TP...gdy działania, słowa o. Rydzyka i jego mediów, jako przyczynę podaje bardzo wiele ludzi.
...ponieważ wielu ludzi identyfikuje jakoś-tam RM z Kościołem (czy słusznie to osobna sprawa). O TP wiadomo że taka identyfikacja jest niemożliwa.

pozdrawiam
Marek
07-05-2009 04:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #35
 
smokeustachy napisał(a):Bo media o. Rydzyka można rozpatrywać w kategorii wyrzutu sumienia, coś jak Jan Chrzciciel, który powodował furię.
A TP to takie ni to- ni sio.
Gadasz...
RM jest potrzebne jak najbardziej. Sam lubię to radio bo się przy nim wyciszam. Dla mnie sam Rydzyk to "wyrzut sumienia", toksyczna osobowość którą episkopat i rząd muszą tolerować i przymykać oczy na jego wybryki.
TP to gazeta katolicka, drukowana z "imprimatur" - więc nie wiem co oznacza Twoje "ni to ni sio".

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
07-05-2009 06:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #36
 
Helmutt napisał(a):TP to gazeta katolicka, drukowana z "imprimatur" - więc nie wiem co oznacza Twoje "ni to ni sio".
NIe jest drukowana z imprimtur, a w świetle Kodeksu Kanonicznego dopisek "katolicki" TP nosi bezprawnie (nie spełnia warunków).

pozdrawiam
Marek
07-05-2009 08:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #37
 
Marek MRB napisał(a):
Helmutt napisał(a):TP to gazeta katolicka, drukowana z "imprimatur" - więc nie wiem co oznacza Twoje "ni to ni sio".
NIe jest drukowana z imprimtur, a w świetle Kodeksu Kanonicznego dopisek "katolicki" TP nosi bezprawnie (nie spełnia warunków).
Co znaczy "nie spełnia warunków"? Wykazuje za dużo zrozumienia? Za mało gromi "niewiernych"? Odnosi się ze zbyt wielkim szacunkiem do ateistów i odstępców? Nie pisze o sprawach kościelnych wg schematu "KK postępuje doskonale i bezbłędnie a kto sądzi inaczej ten szatanista i libertyn od Tuska"?
W końcu redaktorem nacz. jest ksiądz, w redackji pracują księża. To dopiero... taką dywersję robią episkopatowi i samemu Benedyktowi XVI, kalają własne gniazdo. A to spryciule!

[ Dodano: Czw 07 Maj, 2009 09:46 ]
Swoją drogą to ciekawe... Rydzyk, TP, Pieronek, "Niedziela"..... niby jeden Kościół a ilez róznych stanowisk pojmowania róznych rzeczy.
Chciałoby się zapytać - gdzie jest ta jedność i spoistość w KK, skoro wyraźnie widać, że KK w Polsce składa się z - nazwałbym to - sekt "okołokatolickich" powiązanych tylko tym, że modlą się w tych samych kościołach, czytają (no, nie przesadzajmy.... powiedzmy, że uznają...) tą sama Biblię i uznają tych samych hierarchów. Coś podobnie jak w islamie czy judaiźmie.
Ta jedność została już chyba tylko w modlitwie "Wierzę w Boga"....

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
07-05-2009 09:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #38
 
smokeustachy napisał(a):Bo media o. Rydzyka można rozpatrywać w kategorii wyrzutu sumienia, coś jak Jan Chrzciciel, który powodował furię.
A TP to takie ni to- ni sio.
Nic sobie nie wyrzucam, że nie lubię mediów o. Rydzyka Uśmiech
TP takie "ni to - ni sio" nie dzieli ludzi na "naszych Polaków-katolików" i resztę "katolewicę"....bo nasz Pan w ostatnich chwilach życia prosił "aby stanowili jedno".
"jedno" - nie znaczy wyznawanie "jedynie słusznej" wizji, pojmowania, dlatego uprawnione są polemiki w TP, które nie burzą, podważają nauki Kościoł. A niezrozumieniem jest dzielenie.
07-05-2009 16:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #39
 
Helmutt napisał(a):gdzie jest ta jedność i spoistość w KK
na to pytanie odpowiedź jest akurat prosta: tak naprawdę to tylko w Chrystusie Panu :aniol:

[ Dodano: Czw 07 Maj, 2009 17:04 ]
Marek MRB napisał(a):Dopiero jak zebrała obszerne materiały i urzędnicy się zapoznali to stwierdzili że rzeczywiście, grupy nie można zatwierdzić.
ot żałosna "łaskawość" :/

no ale cóż... taka ci u nas "służba"... #-o

Marek MRB napisał(a):Jestem wiernym synem Kościoła - bo jak słusznie Ksiądz pisze w stopce swych listów "Nie może mieć Boga za Ojca kto nie ma Kościoła za Matkę".
Nie mam żadnych wątpliwości że jestem winien biskupom posłuszeństwo.
Ale jestem także świadom że sprawujący funkcje kościelne - w tym biskupi - mają także pewne obowiązki wobec mnie, szarego parafianina.
I jestem zdecydowany zrobić wiele, by to wyegzekwować.
pięknieś to ujął =D>

ja w skrócie chlapnę jeszcze tylko moje stare ulubione: neofaryzeizm szerzy się jak zwykle... :|

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
07-05-2009 16:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #40
 
Cytat:
Helmutt napisał(a):NIe jest drukowana z imprimtur, a w świetle Kodeksu Kanonicznego dopisek "katolicki" TP nosi bezprawnie (nie spełnia warunków).
Co znaczy "nie spełnia warunków"? Wykazuje za dużo zrozumienia? Za mało gromi "niewiernych"? Odnosi się ze zbyt wielkim szacunkiem do ateistów i odstępców? Nie pisze o sprawach kościelnych wg schematu "KK postępuje doskonale i bezbłędnie a kto sądzi inaczej ten szatanista i libertyn od Tuska"?
Widzę że "zioniesz tolerancją i miłosierdziem" nie gorzej niż TP Uśmiech
Helmutt napisał(a):W końcu redaktorem nacz. jest ksiądz, w redackji pracują księża. To dopiero... taką dywersję robią episkopatowi i samemu Benedyktowi XVI, kalają własne gniazdo. A to spryciule!
Nie ma najmniejszego znaczenia kto jest redaktorem naczelnym i kto pracuje w redakcji.
KPK kan.300 napisał(a):Zadne stowarzyszenie nie moze przybrać nazwy "katolickie", chyba za zgoda kompetentnej wladzy koscielnej, zgodnie z kan. 312.
Zeby bylo jasne - nie oznacza to ze wystarczy zwykla zgoda biskupa.
Kan 312 okresla ze dla stowarzyszen, ktore wykonuja swoja dzialalnosc w calym kraju biskup diecezjalny nie wystarcza - musi byc zgoda Konferencji Episkopatu.
Nadto wymagany jest pisemny akt erekcyjny, no i statut musi byc zatwierdzony przez organ erygujacy (kan. 314).
Inna rzecz ze przepisy te niestety czesto-gesto nie sa przestrzegane.
A szkoda - bo nieraz sie przekonalem, ze w wielu sprawach owe - pozornie suche - przepisy pozwolilyby uniknac wielu przykrych wpadek.
Ks. Boniecki byl asystentem koscielnym do czasu wyboru na gererala Ks.Marianow.
Od tego czasu TP nie ma asystenta kościelnego.

pozdrawiam
Marek
07-05-2009 18:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #41
 
Marek MRB napisał(a):
Cytat:[quote="Helmutt"]NIe jest drukowana z imprimtur, a w świetle Kodeksu Kanonicznego dopisek "katolicki" TP nosi bezprawnie (nie spełnia warunków).
Co znaczy "nie spełnia warunków"? Wykazuje za dużo zrozumienia? Za mało gromi "niewiernych"? Odnosi się ze zbyt wielkim szacunkiem do ateistów i odstępców? Nie pisze o sprawach kościelnych wg schematu "KK postępuje doskonale i bezbłędnie a kto sądzi inaczej ten szatanista i libertyn od Tuska"?
Widzę że "zioniesz tolerancją i miłosierdziem" nie gorzej niż TP Uśmiech/quote]
No jak. W końcu jestem Polakiem... ooops.. POlakiem Oczko

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
08-05-2009 09:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Bananek Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 70
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 0
Post: #42
 
Ja czytam TP od ponad roku. I to, że nie można go jednoznacznie określić jest jego plusem. Jest to przede wszystkim pismo elit intelektualnych, dlatego może, a nawet musi sobie pozwolić na meandrowanie w zakamarkach różnych światopoglądów. Prawdziwa wiara i wiedza jeśli nie pyta się sama siebie czy jest prawdziwa, czy nie błądzi stanie w martwym punkcie.
PS. W wielu sprawach nie zgadzam się z TP jestem, bardziej konserwatywna, ale do konserwatywności rodem z Frondy mi daleko. Choć wiele ich artykułów mi się podoba, a poglądy są zbieżne, ale pozbawione agresji rodem z czasów Inkwizycji :evil:
24-06-2009 18:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów