Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Eucharystia.
Autor Wiadomość
Anonymous
Unregistered

 
Post: #1
Eucharystia.
Katechizm KK

Cytat:1400 Wspólnoty eklezjalne powstałe w wyniku Reformacji, odłączone od Kościoła katolickiego, "nie przechowały... właściwej i całkowitej rzeczywistości eucharystycznego Misterium, głównie przez brak sakramentu kapłaństwa" 219 . Z tego powodu dla Kościoła katolickiego interkomunia eucharystyczna z tymi wspólnotami nie jest możliwa ze strony Kościoła katolickiego. Jednak te wspólnoty eklezjalne, "sprawując w świętej Uczcie pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Pańskiego, wyznają, że oznacza ona życie w łączności z Chrystusem i oczekują Jego chwalebnego przyjścia" 220 .

Czy to oznacza,że min.protestanci,którzy nie przyjmują Jezusa w Eucharystii,też otrzymają życie wieczne?
Mimo iż:

"Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie". J 6,53
02-12-2007 23:09
Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #2
 
Werset z "jana", który przytoczyłeś odnosi sie do tych, którzy otrzymawszy własciwe poznanie odrzucili je, czyli do tych, którzy zgrzeszyli przeciw Duchowi św. Natomiast kazdy sprawiedliwy, bez wzgledu na wyznanie i religie może znaleźć miejsce w niebie Oczko .

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
03-12-2007 12:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #3
 
To nie jest sprawiedliwe.

A jak Katolik odejdzie z KRK-dokona apostazji,ponieważ przestał wierzyć w prawdy głoszone przez ten K.to nie otrzyma życia wiecznego,mimo iż przez dziesiątki lat spożywał Ciało i Krew?Jeżeli tak, to też jest to niesprawiedliwe. [-X
03-12-2007 14:45
Odpowiedz cytując ten post
szumi Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 47
Dołączył: Jan 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
Cytat:Werset z "jana", który przytoczyłeś odnosi sie do tych, którzy otrzymawszy własciwe poznanie odrzucili je, czyli do tych, którzy zgrzeszyli przeciw Duchowi św. Natomiast kazdy sprawiedliwy, bez wzgledu na wyznanie i religie może znaleźć miejsce w niebie Oczko .
Ale czy ci którzy są we wspólnotach kościelnych (protestanci) nie mieli możliwości poznać Chrystusa i Jego Kościoła- Kościoła Katolickiego? Zapewne mają taką możliwość w dobie globalizacji i mieszania kultur jak najbardziej. A mimo to odrzucanie tej nauki jest ryzykowne...

Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)
03-12-2007 15:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #5
 
Ja uzyskałem odpowiedź od Ks.Marka w innym miejscu w dziale o ekumeniźmie.

A ty szumi masz rację ,że teraz ci co mają możliwość poznania a mimo to odrzucają , to nie mogą mieć później pretensji.
03-12-2007 15:28
Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #6
 
To teraz tu kliknij "Pomógł". :mrgreen:

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
03-12-2007 15:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
szumi Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 47
Dołączył: Jan 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
Cytat:To teraz tu kliknij "Pomógł". :mrgreen:
Wiedzę że ksiądz zbiera tytuły.
Chciałoby się rzec "przedłuża sobie frędzle u płaszcza" Język
Oj księże, księże.... [-X

[ Komentarz dodany przez: Ks.Marek: Pon 03 Gru, 2007 15:03 ]
A słyszałes o cnocie sprawiedliwości? To oddanie drugiemu to, co mu się słusznie należy. Zatem nie podskakuj proszę, przy okazji ucz się empatii.

Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)
03-12-2007 16:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #8
 
ks.Marek napisał(a):A kto powiedział, że baptyści pójdą do nieba?
A kto powiedział, ze na pewno nie pójdą? W świetle konstytucji dogmatycznej "Lumen Gentium" nie jest to wykluczone.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
03-12-2007 16:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
Kyllyan napisał(a):
ks.Marek napisał(a):A kto powiedział, że baptyści pójdą do nieba?
A kto powiedział, ze na pewno nie pójdą? W świetle konstytucji dogmatycznej "Lumen Gentium" nie jest to wykluczone.

Owszem, jest napisane:
Lumen Gentium 15 napisał(a):Co zaś się tyczy tych ludzi, którzy będąc ochrzczeni noszą zaszczytne imię chrześcijan, ale nie wyznają całej wiary lub nie zachowują jedności wspólnoty (communio) pod zwierzchnictwem Następcy Piotra, to Kościół wie, że jest z nimi związany z licznych powodów. Wielu bowiem jest takich, którzy mają we czci Pismo święte, jako normę wiary i życia, i wykazują szczerą gorliwość religijną, z miłością wierzą w Boga Ojca wszechmogącego i w Chrystusa Syna Bożego, Zbawiciela, naznaczeni są chrztem, dzięki któremu łączą się z Chrystusem, a także uznają i przyjmują inne sakramenty w swoich własnych Kościołach czy wspólnotach kościelnych. Wielu z nich posiada również episkopat, sprawuje Świętą Eucharystię i żywi nabożeństwo do Dziewicy Bogarodzicielki. Dochodzi do tego łączność (communio) w modlitwie i w innych dobrodziejstwach duchowych, a co więcej, prawdziwa jakaś więź w Duchu Świętym, albowiem Duch Święty przez swe łaski i dary wśród nich także działa swą uświęcającą mocą, a niektórym spośród nich dał nawet siłę do przelania krwi. Tak oto we wszystkich uczniach Chrystusowych Duch wzbudza tęsknotę i działanie, aby wszyscy, w sposób ustanowiony przez Chrystusa, w jednej trzodzie i pod jednym Pasterzem zjednoczyli się w pokoju. Aby zaś to osiągnąć, Kościół - Matka modli się ustawicznie i trwa w nadziei, i rozwija działalność, a synów swoich zachęca do oczyszczenia się i odnawiania, żeby znamię Chrystusa jeszcze mocniej jaśniało na obliczu Kościoła.
Jednak co z tymi, którzy popadli w bądź co bądź, ale jednak apostazję, porzucając katolicyzm. (O nich mi chodzi, nie o członków kościoła reformowanego, którzy są w nim, że tak powiem, z urodzenia.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
03-12-2007 17:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
szumi Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 47
Dołączył: Jan 2006
Reputacja: 0
Post: #10
 
Cytat:A słyszałes o cnocie sprawiedliwości? To oddanie drugiemu to, co mu się słusznie należy. Zatem nie podskakuj proszę, przy okazji ucz się empatii.
Na tym polega sprawiedliwość by sobie wypraszać ewentualne zasługi? Chyba nie. Poza tym pamiętajmy że "ci już otrzymali swoją zapłatę", a tym którzy jej tu nie zdobędą będzie oddana w niebie (po sto kroć większa jak zapowiada Jezus).
A poza tym jestem na tyle duży że podskakiwać mogę ile chcę. ](*,)

Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)
03-12-2007 17:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #11
 
Ja sam zaproponowałem Ks.Markowi,że dam jemu "pomógł".
04-12-2007 09:50
Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #12
 
Myślę że dużo zależy od tego czy ów błąd odejścia jest zawiniony czy nie. Może się tak zdarzyć że ktoś odchodzi z Kościoła (i oczywiście nie zamierzam traktować go niepoważnie i twierdzić że za to nie odpowiada) jednak większa wina może leżeć wśród nas, pozostających , którzy go zgorszyli.
Warto brać to pod uwagę.

pozdrawiam
Marek
04-12-2007 14:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #13
 
A ja uwazam, że człowiek dojrzały, nawet jeśli zgorszony, nie porzuci wiary (w znaczeniu:denominacji)

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
04-12-2007 15:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #14
 
szumi napisał(a):Na tym polega sprawiedliwość by sobie wypraszać ewentualne zasługi?
nie, na tym polega cnota pokory... :mrgreen: naprawdę.

A mogę wiedzieć, który post ks. Marka pomógł???

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
04-12-2007 15:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #15
 
Ja wierzę w transsubstancjację ,ale wiem, że wielu katolików nie wierzy lub wogóle się nad tym nie zastanawiają.Myślę, że tacy jak odchodzą , robią to z niewiedzy.Czytałem natomiast, że wielu księży porzuca kapłaństwo i potem wstępują do sekt. Słuchałem nawet wypowiedzi tych księży.Było to doświadczenie bardzo przykre i żenujące.
Jak bardzo poniżali się przed tą wspólnotą [sektą] do której przemawiali.Opluwali Kościół, naśmiewjąc się z dogmatów itd. Pomyślałem sobie-Ile muszą jeszcze zrobić, aby wkupić się w ich łaski.A w Kościele byli kimś wyjątkowym.Przykre to.

P.S.Do nieania- w dziale:"Ekumenizm-Transubstancjacja...."
04-12-2007 16:02
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów