Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wolna wola - wybór dobra lub zła.
Autor Wiadomość
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Wolna wola - wybór dobra lub zła.
Chciałbym poruszyć kwestię wolnej woli. Mianowicie wszystko zaczęło się w Ogrodzie Eden. Wąż zwiódł Ewę i zerwała owoc z drzewa zakazanego podając go Adamowi. W momencie zjedzenia owocu obojgu "otworzyły się oczy", znali od tego momentu dobro i zło. Więc jeszcze będąc w Raju Adam i Ewa mieli wolną wolę z tym wyjątkiem,że nie znali jeszcze dobra i zła. Ale upadły anioł okazał się podstępny. Od tej pory posiadanie wolnej woli nakłada na ludzkość wielką odpowiedzialność. Aczkolwiek wszyscy jesteśmy przeznaczeni do Zbawienia, to jednak zły duch nieustannie szykuje różne wymyślne pułapki i przebiegłe sztuczki mające na celu utrudnienie nam realizacji powołania jakim jest świętość.

Skoro człowiek ma wolną wolę to ani dobra ani zła nie da się mu nakazać. Zawsze wybierze w zgodzie z własnym sumieniem, tylko że nie zawsze to sumienie jest właściwie ukształtowane. Są jednak normy moralne,które obowiązują wszystkich i są takim znakiem STOP-u. Gdyby na skrzyżowaniach i szosach nie było tego znaku to zapanowałby totalny chaos. Normy moralne obowiązują nawet ateistów , którzy wiedzą, że aby żyć w zgodzie ze społeczeństwem to muszą unikać aspołecznych zachowań takich jak : agresja, wandalizm, złośliwość, pijaństwo czy brak kultury.

Normy moralne to coś, co pomaga się nie zagubić nawet w całkiem zlibertynizowanym otoczeniu i pozwala ocenić sytuację w jakiej się znajduje nasze sumienie i wola, czy nie zagubiliśmy się. To zupełnie jak z mapą.
11-12-2007 12:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #2
Re: Wolna wola - wybór dobra lub zła.
Polonium napisał(a):Normy moralne obowiązują nawet ateistów , którzy wiedzą, że aby żyć w zgodzie ze społeczeństwem to muszą unikać aspołecznych zachowań takich jak : agresja, wandalizm, złośliwość, pijaństwo czy brak kultury.
Wreszcie sensowna wypowiedź nt ateistów Uśmiech

A tak powaznie, to czym jest sumienie? Każdy ma inne? Dla mnie przeklinanie publiczne na ulicy jest niezgodne z sumieniem ale dla 14-letniego dresiarza jest to już całkiem w porządku.
Dla chrześcijan pewnym wyznacznikiem sumienia jest sam Dekalog - ja nie mam tak dobrze, muszę sam sobie stworzyć "system" - i nie ukrywam - większość przykazań z Dekalogu jest mi bliska. Bo to takie normalne i przyjęte - czcij rodziców, nie kradnij, nie zabijaj, nie obmawiaj, nie zachowuj się rozpustnie itp...

Cytat:Normy moralne to coś, co pomaga się nie zagubić nawet w całkiem zlibertynizowanym otoczeniu i pozwala ocenić sytuację w jakiej się znajduje nasze sumienie i wola, czy nie zagubiliśmy się. To zupełnie jak z mapą.
No tak, dobre porównanie. Tyle, że coraz częściej ludzie wędrują wg naprędce nabazgranych szkiców niż starych i dokładnych kolorowych map... Uśmiech

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
11-12-2007 13:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #3
 
Helmutt napisał(a):Dla chrześcijan pewnym wyznacznikiem sumienia jest sam Dekalog - ja nie mam tak dobrze, muszę sam sobie stworzyć "system" - i nie ukrywam - większość przykazań z Dekalogu jest mi bliska. Bo to takie normalne i przyjęte - czcij rodziców, nie kradnij, nie zabijaj, nie obmawiaj, nie zachowuj się rozpustnie itp...
Powiedzmy, że dla ciebie wyznacznikiem sumienia może być miłość. Jeśli robisz coś przeciw miłości, to też przeciw swojemu sumieniu. I np.przeklinanie jest oznaką raczej złości i nienawiści, a nie miłości, dlatego uznaje się je jako niezgodne z sumieniem. Jeśli ktoś zagłusza sumienie np. taki 14-latek, to tego nie dostrzeże.
Helmutt napisał(a):Tyle, że coraz częściej ludzie wędrują wg naprędce nabazgranych szkiców niż starych i dokładnych kolorowych map..
może powinni zatrzymać się w tym biegu.

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
12-12-2007 14:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #4
 
nieania napisał(a):Powiedzmy, że dla ciebie wyznacznikiem sumienia może być miłość. Jeśli robisz coś przeciw miłości, to też przeciw swojemu sumieniu. I np.przeklinanie jest oznaką raczej złości i nienawiści, a nie miłości, dlatego uznaje się je jako niezgodne z sumieniem.
Podoba mi się to co piszesz.

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
12-12-2007 15:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
Ciekawe jest zestawienie takich dwóch zdań:"Kochaj i rób,co chcesz" oraz "Róbta,co chceta". To pierwsze uznaje się za moralnie właściwe, zaś to drugie to libertynizm w czystej postaci.

Otrzymaliśmy wolną wolę, to fakt. Ale... otrzymaliśmy też rozum i otrzymaliśmy Dekalog. Jeśli będzie ktoś czynił zło to wybiera wieczną zgubę, jeśli będzie czynił dobro to szczęśliwy będzie w wieczności.
12-12-2007 17:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Tamciulam Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 561
Dołączył: Sep 2007
Reputacja: 0
Post: #6
 
Wybór dobra wiąże się prawie zawsze z poświęceniem, z rezygnacją z czegoś... bynajmniej w moim przypadku.. i w sumie ciężko jest wybierać to dobro Uśmiech

...tyLko b?d?, b?d? i daJ Lepszego ?wiata nadzieJe... tyLko chcieJ, chcieJ, chcieJ mi?o?ci? swoJ? dzieLi? si?...
[Obrazek: serce.jpg]
12-12-2007 20:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
CarnivalKing Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 89
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #7
 
A jak wolna wola ma się do funkcjonowania mózgu?? Może pamiętacie historię o facecie, który dostał w głowę świdrem? Przeszedł na wylot uszkadzając bodajze płat czołowy. Człowiek zmienił się nie do poznania - tak jakby był zupełnie inna osobą, Był arogancki, złośliwy itd. Podobnie było z osobami po zabiegu lobotomii - następowały zmiany osobowośći a nawet rozdwojenie jaźni.
12-12-2007 20:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
duszyczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,016
Dołączył: May 2007
Reputacja: 0
Post: #8
 
Uwązam że człowiek wie co jest dobre a co złe. tyle rze czami trudno mu jest to wyrac bo mu się wydaje ze to jest złe i dobre. Wiele razy napewno mieliśmy.

„Mówisz, że ja ci pomogłem. Była to moja przyjemność, tańczyłem mój taniec. Pomogło ci to, no to cudownie. Przyjmij moje gratulacje. Niczego mi nie zawdzięczasz”.Anthony de Mello
http://www.dkms.pl
http://www.krewniacy.pl
15-12-2007 16:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
marszal222 Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 141
Dołączył: Nov 2007
Reputacja: 0
Post: #9
 
:aniol: Postarajmy się zrozumieć jedną z najważniejszych rzeczy. Wiemy, że Bóg jest miłością a miłość nie szuka swego. Czy oznacza to, że Bóg stworzył Ciebie dla twojego dobra, a nie dla własnej korzyści? Tak, ponieważ Bóg nie jest samolubny, choć wszystko zostało stworzone dla Jego radości. Jego radością jest przekazanie Jego miłości Tobie i abyś Ty przekazywał ją innym. Błogosławiony jest bardziej ten, który daje, niż ten który otrzymuje, więc Bóg jest bardziej błogosławiony niż my, ponieważ On daje a my otrzymujemy.
:aniol:

[Obrazek: 3-glitery_pl-marszal222-1726.jpg]
05-01-2008 22:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #10
 
marszal222 napisał(a)::aniol: Postarajmy się zrozumieć jedną z najważniejszych rzeczy. Wiemy, że Bóg jest miłością a miłość nie szuka swego. Czy oznacza to, że Bóg stworzył Ciebie dla twojego dobra, a nie dla własnej korzyści? Tak, ponieważ Bóg nie jest samolubny, choć wszystko zostało stworzone dla Jego radości. Jego radością jest przekazanie Jego miłości Tobie i abyś Ty przekazywał ją innym. Błogosławiony jest bardziej ten, który daje, niż ten który otrzymuje, więc Bóg jest bardziej błogosławiony niż my, ponieważ On daje a my otrzymujemy.
:aniol:
a skad to wszystko wiesz, tzn te cechy Boga o samolubności, cel stworzenia świata?
nie łączmy też różnych wyrażeń z różnych kontekstów tak lekko, bo tym sposobem możemy dojść do sprzeczności lub groźniejszych: nieprawdziwych argumentów przytaczanych w dyskusjach, np: a)jest w Biblii napisane, ze Bóg kocha miłościa zazdrosną swoj lud. b) Bóg jest Miłością, c) miłość nie zazdrości -> no i mamy sprzeczność

Normy moralne wg mnie są często/coraz częściej bardzo lokalne w danym domu, srodowisku, państwie. Lekko przesunięte granice moralności powodują reakcję łańcuchową w czasie i ta granica zostaje przesuwana coraz dalej, a być może pojecię samej granicy przestaje istniec.
Dlatego duzym grzechem jest zaniedbywanie sumienia: brak rachunku sumienia, przez co grzesząc lekko po pewnym czasie zgrzeszymy tym grzechem automatycznie, nie myślac w ogole, ze jest to grzech. Jesli jednak już jestesmy uczeni od dziecka nieszanowania sumienia, to czy to zaniedbanie można mi przypisywać. i wtedy w wyborze dobra lub zla przestaje brac udzial sumienie.
Ja osobiscie uwazam, ze człowiek jest całkowicie kształtowany przez otoczenie i to, co mu Bóg włożył do serca przed narodzeniem lub nawet w życiu. Jak w bardzo skomplikowanej ukladance domina, gdzie Bóg ułożył kostki i pchnął je przy stworzeniu świata. Tak każdy się przewróci w tą stronę, w którą Bóg dla niego zaplanował
05-01-2008 22:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #11
 
Wolną wolę ma każdy nie tylko ja, czy ty. Używaj swojej wolnej woli do woli, ale tak, by uszanować wolną wolę innego człowieka i będzie git.

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
06-01-2008 16:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #12
 
nieania napisał(a):Wolną wolę ma każdy nie tylko ja, czy ty. Używaj swojej wolnej woli do woli, ale tak, by uszanować wolną wolę innego człowieka i będzie git.
to ja mu każę zabić kogoś i będę go namiawiał do skutku. Uszanuję jego wolną wolę, bo pisoletu do skroni mu nie przystawię.
06-01-2008 17:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #13
 
PS napisał(a):to ja mu każę zabić kogoś i będę go namiawiał do skutku.
to jest właśnie odebranie wolnej woli temu, kogo namawiasz i temu kogo każesz mu zabić, bo po 1. osoba, którą namawiasz nie chce nikogo zabić, a po 2. sosoba,którą chcesz aby ten człowiek zabił nie chce umrzeć.

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
06-01-2008 19:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #14
 
Albo sie mylisz, ze odbieram wolną wolę temu człowiekowi, albo stwierdzasz, że czasem wybory człowieka nie są kierowane wolną wolą.
Czemu uważasz, że odbieram wolną wolę? szatan niby ciągle nas kusi, czyli odbiera nam wolną wolę?
06-01-2008 19:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #15
 
Namawiać, a kazać to różnica. Powiedziałeś, że do skutku, czyli wsiadasz na psychę człowieka i jedziesz po niej, aż zrobi to co chcesz. Defakto odbierasz mu wolność. C

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
07-01-2008 16:59
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów