Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Drzewo poznania dobra i zła...
Autor Wiadomość
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #1
Drzewo poznania dobra i zła...
co było istota grzechu pierwszych ludzi? jak wiadomo, po przeczytaniu pierwszych rozdzialow ksiegi rodzaju dowiadujemy sie, ze poprzez zerwanie owocu z drzewa poznania dobra i zla. no wlasnie, a czym bylo to poznanie? pozornie moze sie wydawac, ze pierwsi ludzie poprostu chciali rozrozniac dobro i zlo, ze zjedzenie tego owocu pokazalo im czym jest dobro a czym zlo. jednak jet glebszy sens tego wydarzenia. waz kuszac ich staral sie pokazac ze Bog chce ich ograniczyc... ludzie zostaja wypedzeni z raju... czytamy slowa "teraz czlowiek jest taki jak my, zna dobro i zlo". czlowiek chcial sie stac taki jak Bóg, czyli miec wladze... skutkiem tego jest to, ze czlowiek sam wyznacza sobie granice pomiedzy dobrem a zlem. kazdy ma swoj kodeks moralny (niekoniecznie zgodny z tym, ktory daje nam Bóg) i nie dla kazdego to samo jest dobrem i to samo zlem. sami ustlamy ta granice... i to jest wlasnie po czesci skutkiem grzechu pierworodnego... mamy wolna wole i niestety czesto to co my widzimy jako dobro i za takie uznajemy, w oczach Boga jest złem...

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
06-02-2005 00:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #2
 
Mnie tu "zajeżdźa" problematyką wolnej woli... :roll:

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
06-02-2005 00:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #3
 
no tak, tylko Bog w sumie ich nie ograniczal... powiedzial im tylko co moga a co nie, by zyc ale nie na zasadzie zakazu... kobieta troche przesadzila w rozmowie z wezem, a waz zadal jej pytanie podstepnie, wiec... dala sie na to nabrac
ale czy rzeczywiscie wine za piewszy gerzech ponosi wylacznie kobieta?

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
06-02-2005 01:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #4
 
To kuszenie mozna porównać do grzechu, który na pozór jest ładnie zapakowany, kuszący jas świże słodkie jabuszka. Obserwujesz je, na poczatek delektujesz sie tylko widokiem. Podchodzisz bliżej, zaczynasz w to wlączac totyk. Obwąchujesz i....
Bierzeszi umierasz. To taka moja wizja tego. Wydaje mi sie, ze z chwilą, kiedy Bóg powiedział, że tego nie, zrodziło sie w czlowieku pragnienie dlaczego by nie tam ....
06-02-2005 11:16
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #5
 
Wiadomo: wszystko co niedozwolone i niedostępne jest bardziej kuszące.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
06-02-2005 12:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #6
 
no tak ale dlaczego wlasnie kobiete waz kusil? bo w sumie oboje zgrzeszyli i kobieta i mezczyzna, bo oboje zjedli owoc... tylko ze osoby doslownie czytajace i interpretujace ksiege rodzaju uwazaja, ze cala wine ponosi kobieta.

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
06-02-2005 13:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #7
 
Gepardzik napisał(a):winę za pierwszy grzech ponosimy my wszyscy

Oj nie, winę za pierwszy grzech nie ponosimy. To co napisałeś jest nauką Marcia Lutra i Melanchtona, natomiast nauczanie katolickie jest inne. Jak mogę mieć wine jakiegoś grzech, którego nie popełniłem?

Gepardzik napisał(a):ale całe to wydarzenie jest symboliką, jesli dobrze pamiętam to chodzi tutaj o przemianię w człowieka, na jakimś etapie ewolucji, gdzie wcześniej ludzie byli bez moralności, jak zwierzęta, i w pewnym etapie zrozumieli, że mają samoświadomość i zrozumieli, że grzeszyli... a wina jest symboliczna

Chyba coś pokręciłeś... Z tego co napisałes mógłbym udowodnić, że winą człowieka jest uświadomienie sobie właśnej świadomości?! Skoro grzech był uprzeni - jak napisałeś - a świadomośc pojawił sie później to jest to kompletna sprzeczność. Kiedy nie ma świadomości nie ma grzechu. Pisze to odnośnie tej sytuacji, żeby nie było pochopnych interpretacji. :wink:

Julia napisał(a):no tak ale dlaczego wlasnie kobiete waz kusil? bo w sumie oboje zgrzeszyli i kobieta i mezczyzna, bo oboje zjedli owoc... tylko ze osoby doslownie czytajace i interpretujace ksiege rodzaju uwazaja, ze cala wine ponosi kobieta.

Coś w tym jest.... Ups - żartowałem :oops:

Jeszcze jedno: poznanie dobra i zła w Biblii oznacza posiąść moc boską należną jak wiadomo tylko Bogu. To oznacza poprostu wszechmoc, której stworzenie nie posiada i nie będzie posiadać! Człowiek jako byt niekonieczny zapragnął być bytem boskim i ustalać to co nie może.

Problem z wolną wolą zawsze będzie z prostej przyczyny. Człowiek gdy jeszcze nie zgrzeszył, przyjmował prawo Boże nie jako jażmo tylko jako coś dobrego. Po grzechu pierworodnym to się niestety zminiło. Prawo, które było w nas, zostało uczynione Prawem poza nami. Stąd trudno nam jest je przyjąć i odbieramy to jako ingerencję w nasze życie, w naszą wolę. Wolność nam się kojarzy z absolutnym decydowaniem o samym sobie. Tymczasem tylko Prawo Boga może nam dać wolność. Tak było pierwotnie, ale to zostało utracone. Jednak Bogu niech będą dzieki za Jezusa, On jest nowym Adamem.

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
06-02-2005 14:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #8
 
Gepardzik napisał(a):To w takim razie po co jest chrzest ?? Nie po to właśnie, żeby zmazać winę grzechu pierworodnego ??

Katechizm Kościoła Katolickiego punkt 405:

Chociaż grzech pierworodny jest grzechem własnym każdego, to jednak w żadnym potomku nie ma on charakteru winy osobistej. Jest pozbawieniem pierwotnej świętości i sprawiedliwości, ale natura ludzka nie jest całkowicie zepsuta: jest zraniona w swoich siłach naturalnych, poddana niewiedzy, cierpieniu i władzy śmierci oraz skłonna do grzechu (ta skłonność do zła jest nazywana "pożądliwością"). Chrzest, dając życie łaski Chrystusa, gładzi grzech pierworodny i na nowo kieruje człowieka do Boga, ale konsekwencje tego grzechu dla osłabionej i skłonnej do zła natury pozostają w człowieku i wzywają go do walki duchowej.

Oczywiście tutaj wchodzimy w konkretną teologię, ponieważ mi generalnie chodziło o winę! Niby subtelna różnica, która w praktyce powoduje wielką "przepaść" pomiędzy nami a protestantami. Spór o wine trwa od czasów reformacji /choć w 1999 r. pojawiły sie pierwsze oznaki łamania tej rozbiezności z kościołami reformowanymi/. Nie będe tego tłumaczył, bo nie wiem czy jest sens, chyba, że będzie taka potrzeba....

Gepardzik napisał(a):co do drugiego... chodziło mi o to, że w początkowym etapie uświadamiania sobie świadomości ludzie zrobili z tego zły użytek, skoro zaczęli rozróżniać dobro i zło nie wybrali drogi dobra a zła, zresztą tylko to slyszałem i mogę coś żle pamiętać

Powedzmy, że tego za bardzo nie rozumiem, ale sądzę, że zrozumiemy się bez słów :roll: Pewnie mówimy o tym samym :wink:

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
06-02-2005 14:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #9
 
Greg... zgadza sioe poznanie dobra i zla, to tak jak juz wczwsniej pisalam, byla to chec dorownania Bogu i decydowania co jest dobre, a co zle...
py ponosimy tylko konsekewncje pierwszego grzechu...
no wlansie a waz kusil wlasnie kobiete, dlatego ze jesli ona zewwala ten owoc i go zjadla i dala go mezowi... to wina lezy nie tylko po jej stronie. mezczyzna mial wybor, mogl nie zjesc... tak wiec on tez ponosi wine. gdyby sytuacja byla odwrotna, i to mezczyzna zerwal ten owoc zjadl i dal kobiecie, i ona zjadla, nie bylo by w tym nic dziwnego, gdyz wowczas kobieta byla zalezna od swojego meza i w zasadzie ona nie mozlaby wowczas sama zdecydowac. Oczko

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
06-02-2005 15:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #10
 
problem w tym, ze perwsi ludzie wybierajac zlo nie widzieli jeszcze czy to co robia jest dobre czy zle. poza tym zjadajac owoc z drzewa poznania byli przekonani ze robia wlasciwie Oczko

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
06-02-2005 15:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #11
 
Julia napisał(a):problem w tym, ze perwsi ludzie wybierajac zlo nie widzieli jeszcze czy to co robia jest dobre czy zle. poza tym zjadajac owoc z drzewa poznania byli przekonani ze robia wlasciwie Oczko

Przecież Bóg wyraźnie powiedział, że mają tego nie robić to jak możesz mówić, że byli przekonani, iż postępują właściwe. Odnoszę takie wrażenie jakbyś mówiła, że nie mieli świadomości że mogą uczynić źle. Takie podejście jest chyba nie słuszne. O ile wiem, grzech jest świadomym odejściem od Boga.....

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
06-02-2005 22:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #12
 
no w sumie to nie moge wiedziec, co oni wowczas mysleli...
poza tym uwioerzyli wezowi, ze nic zlego sie nie stanie jesli zjedza ten owoc... no tylko wlasnie problem w tym, ze uwieerzyli slowom nie tego, ktoremu powinni wierzyc

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
08-02-2005 23:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów