Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak mam to rozumieć?
Autor Wiadomość
CarnivalKing Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 89
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #1
Jak mam to rozumieć?
Znalazłem w internecie taki fragment wypowiedzi prymasa Wyszyńskiego:

"Kapłan to drugi Chrystus. Otrzymaliście w tej chwili straszliwą władzę. To jest władza nie tylko nad szatanem, nie tylko nad znakami sakramentalnymi, ale przede wszystkim nad samym Bogiem! Jesteście przecież `spirytuales impiratores' (duchem nakazującym), a jako tacy macie władzę rozkazywać nawet samemu Bogu. On tego zapragnął. On tego od was chciał. Będziecie mu rozkazywać, gdy na wasze słowa zstępować będzie na
ołtarze - Bóg żywy."

Przyznam się, że jestem w lekkim szoku. Nie wiem jak to mam rozumieć.
08-01-2008 22:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #2
 
to proste. Chodzi o Mszę św,, kiedy to na słowa konsekracji wypowiedziane przez kaplana chleb i wino zmieniają się w Ciało i Krew.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
09-01-2008 11:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
Poza tym, chodzi o pasterską misję kapłana. Czyż nie jest istotnie >>straszne i porażające<<, że kapłan może tak rozgrzeszyć, jak również i zatrzymać absolucję penitentowi? I nie chodzi tu o "widzimisię" księdza lecz o dyspozycję tego, kto otrzymuje sakramenty święte. Chodzi też o głos Ewangelii, kiedy ludzkie sumienie staje się niekiedy zafałszowane i zwodzi na manowce swego posiadacza.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
09-01-2008 11:54
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
gradzia Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 583
Dołączył: Jun 2007
Reputacja: 0
Post: #4
 
Cytat:to proste. Chodzi o Mszę św,, kiedy to na słowa konsekracji wypowiedziane przez kaplana chleb i wino zmieniają się w Ciało i Krew.
a poza tym przecież to kapłan podaje nam przez swoje ręce Jezusa w czasie komunii.

[Obrazek: 86fd3ae5f8.png]

[Obrazek: 5d9508f04a.png]

Tam gdzie niezgoda na siebie, Ty Boże wkraczasz ze swoim uzdrowieniem
10-01-2008 23:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #5
 
to nie jest argument, bo ręce świeckich od kilku lat w Polsce też mogą doświadczać tego zaszczytu
10-01-2008 23:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #6
 
Cytat:bo ręce świeckich od kilku lat w Polsce też mogą doświadczać tego zaszczytu
Owszem, ale nie biorą Komunii sami lecz z rąk kapłańskich

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
11-01-2008 00:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #7
 
widziałem, że są osoby (nie wiem z jakimi święceniami, czy czym, ale świecki), które wyjmują puszki z Tabernakulum i udzielają komunii. Więc argument gradzi przestaje nim być[, chyba].
11-01-2008 01:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #8
 
PS napisał(a):widziałem, że są osoby (nie wiem z jakimi święceniami, czy czym, ale świecki), które wyjmują puszki z Tabernakulum i udzielają komunii. Więc argument gradzi przestaje nim być[, chyba].
Nie, nie przestaje. Ty mówisz o nadzwyczajnych szafarzach Eucharystii. To są ludzie odpowiednio przygotowani do tego co robią. I robią to zawsze z namaszczenia biskupa.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
11-01-2008 01:09
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #9
 
Jednak Wyszyńskiemu chodziło tu przede wszystkim o konsekrację, przeciez jest wyraźnie napisane "gdy na wasze słowa zstępować będzie na ołtarze - Bóg żywy".

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
11-01-2008 21:31
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Upiorzyca Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 71
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #10
 
Ks.Marek napisał(a):to nie jest argument, bo ręce świeckich od kilku lat w Polsce też mogą doświadczać tego zaszczytu
Cytat:to nie jest argument, bo ręce świeckich od kilku lat w Polsce też mogą doświadczać tego zaszczytu
Ale nadzwyczajny szafarz Eucharystii nie może dokonać konsekracji no nie? Rozdaje to, co już zostało zakonsekrowane przez kapłana Oczko

Szukam, Szukania mi trzeba,
Domu z gitar? i piórem.
A góry nade mn? jak niebo,
A niebo nade mn? - jak góry.
11-01-2008 22:29
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #11
 
Przeczytaj moją wypowiedź jeszcze raz. nie negowałem znaczenia kapłana tylko pewien argument, który według mojej byłej wiedzy nie był tylko cechą kapłana. Poza tym ten argument (podany przez gradzię) nie zwiększa "rangi" kapłana względem nazdwyczajnego szafarza Eucharystii.
btw: coś cytaty Ci sie pomyliły
11-01-2008 22:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
gradzia Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 583
Dołączył: Jun 2007
Reputacja: 0
Post: #12
 
Cytat:Przeczytaj moją wypowiedź jeszcze raz. nie negowałem znaczenia kapłana tylko pewien argument, który według mojej byłej wiedzy nie był tylko cechą kapłana. Poza tym ten argument (podany przez gradzię) nie zwiększa "rangi" kapłana względem nazdwyczajnego szafarza Eucharystii.
btw: coś cytaty Ci sie pomyliły
ja pisałam odnośnie zacytowanego przez CarnivalaKinga fragmentu, bo on prosił o jego wyjaśnienie. W tym fragmencie mowa jest tylko o kapłanach a pytanie Carnivala dotyczyło tego o co chodzi w tym gragmencie...więc wyjasniłam, że w tym fragmencie:

CarnivalKing napisał(a):To jest władza nie tylko nad szatanem, nie tylko nad znakami sakramentalnymi, ale przede wszystkim nad samym Bogiem!


może chodzić też o władzę w tym sensie ze przez ręce kapłana podawana jest komunia, że to kapłana trzyma Boga w rękach i nie jako może z tym maleńkim opłatkiem zrobić co zechce. Bóg tak chciał i tak jest. Wiec przykro mi ale mój argument ma prawo bytu Uśmiech :mrgreen:
PS napisał(a):Poza tym ten argument (podany przez gradzię) nie zwiększa "rangi" kapłana względem nazdwyczajnego szafarza Eucharystii.
i wcale nie miałam zamiaru komuś zwiększać rangi. Rangę się ma gdy się szanuje i wie Kogo się przekazuje wiernym w Komunii.

[Obrazek: 86fd3ae5f8.png]

[Obrazek: 5d9508f04a.png]

Tam gdzie niezgoda na siebie, Ty Boże wkraczasz ze swoim uzdrowieniem
13-01-2008 14:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #13
 
Wyjaśnienie: Jeśli nie cytuje się czyichś wypowiedzi lub inaczej nie zaznacza się do kogo jest adresowany post (np tak: "@gradzia:" ), to domyślnie post odnosi się do poprzedniego, czyli w tamtym przypadku do Upiorzycy.
13-01-2008 14:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Upiorzyca Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 71
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #14
 
bueh, nie mogę edytować postu :/ miał on wyglądać tak:

Cytat: to kapłan podaje nam przez swoje ręce Jezusa w czasie komunii.
Cytat:widziałem, że są osoby (nie wiem z jakimi święceniami, czy czym, ale świecki), które wyjmują puszki z Tabernakulum i udzielają komunii. Więc argument gradzi przestaje nim być
To co napisał ksiądz: szafarz sam z siebie nie zakonsekruje ( chociaż istnieje niesławny przypadek ,,konsekracji przez zamieszanie'' ale to się nadaje do działu humor Uśmiech ) konsekrowane komunikaty szafarz nadzwyczajny bierze z rąk kapłana.

plus jeszcze fragment KKK:

Cytat:1548 W służbie eklezjalnej wyświęconego kapłana jest obecny w swoim Kościele sam Chrystus jako Głowa swojego Ciała, jako Pasterz swojej trzody, Arcykapłan odkupieńczej ofiary, Nauczyciel Prawdy. To właśnie wyraża Kościół, mówiąc, że kapłan na mocy sakramentu święceń działa "w osobie Chrystusa-Głowy" (in persona Christi Capitis) 19 :

Jest więc jeden i ten sam Kapłan, Chrystus Jezus, którego najświętszą Osobę zastępuje kapłan. Ten ostatni bowiem dzięki konsekracji kapłańskiej upodabnia się do Najwyższego Kapłana i posiada władzę działania mocą i w osobie samego Chrystusa (virtute ac persona ipsius Christi) 20 .

Chrystus jest źródłem wszelkiego kapłaństwa: kapłan Starego Prawa był figurą Chrystusa, a kapłan Nowego Prawa działa mocą i w imieniu samego Chrystusa 21 .

1549 Przez pełniących posługę święceń, zwłaszcza przez biskupów i prezbiterów, we wspólnocie wierzących staje się widzialna obecność Chrystusa jako Głowy Kościoła 22 . Według trafnego wyrażenia św. Ignacego Antiocheńskiego, biskup jest "figurą Ojca" (typos tou Patros), jakby żywym obrazem Boga Ojca 23 .

Oraz KPK:
Cytat:Kan. 899 -
§ 1. Sprawowanie Eucharystii jest czynnością samego Chrystusa i Kościoła, w której Chrystus Pan, przez posługę kapłana, siebie samego, obecnego substancjalnie pod postaciami chleba i wina, składa w ofierze Bogu Ojcu, a wiernym - złączonym z Nim w Jego ofierze - daje się jako duchowy pokarm.
Kan. 900 -
§ 1. Szafarzem, który może sprawować w osobie Chrystusa sakrament Eucharystii, jest tylko kapłan ważnie wyświęcony.
I przepraszam za zamieszanie

Szukam, Szukania mi trzeba,
Domu z gitar? i piórem.
A góry nade mn? jak niebo,
A niebo nade mn? - jak góry.
13-01-2008 22:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
gradzia Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 583
Dołączył: Jun 2007
Reputacja: 0
Post: #15
 
PS napisał(a):Poza tym ten argument (podany przez gradzię)
tutaj odwołałeś się do mojej wypowiedzi więc pozwolilam sobie na wypowiedź, może tlyko niepotzrebnie zacytowałam pierwsze zdanie z twojego postu - o to:
Cytat:przeczytaj moją wypowiedż....

[Obrazek: 86fd3ae5f8.png]

[Obrazek: 5d9508f04a.png]

Tam gdzie niezgoda na siebie, Ty Boże wkraczasz ze swoim uzdrowieniem
16-01-2008 00:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów