Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Samobójswo chłopca
Autor Wiadomość
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Samobójswo chłopca
W shoutboxie znalazłem informację zaczerpniętą z portalu uwaga.onet.pl.
W shutboxie Helmutt napisał(a):a najgorsze jest to, że jak zwykle władze Kościoła mają argumenty parafian w d....., księdza bronią w czambuł i wreszcie zamiast sprawę wyjaśnić - przenoszą w tajemnicy nie wiadomo gdzie. Tylko tak dalej... "Pasterze", kurza twarz...Nie liczy się dobro człowieka, ale "dobro Kościoła", osiągane za każdą cenę

Nie mogę się z tym stanowiskiem zgodzić, przynajmniej nie do końca. Proboszcz to taki sam człowiek jak każdy inny, i jego dobro też powinno się liczyć. Owszem, źle jest, kiedy kapłan rzuca podejrzenie, czy wręcz sąd na człowieka, ale wydaje mi się, że nie robiłby tego, gdyby nie miał ku temu powodów. Poza tym, mam pewne spostrzeżenia, o ile nie wątpliwości:

1. Chłopak chętnie chodził służyć, mimo sprzeciwu rodziców
2. O ewentualnym biciu mówiono w "drugim obiegu" - przy dzisiejszych czasach to jest po prostu absurd. Reakcja rodziców jest natychmiastowa
3. Dziecko trzynastoletnie, czyli będące w 6 klasie szkoły podstawowej pisze list pożegnalny, w którym niby formułuje zarzuty, ale je zamazuje, czyniąc je dyskusyjnymi a na dodatek, zwraca się, by list pokazać policji. Czy nie jest to zaplanowane z premedytacją? Nie sądzę, by w tym wieku samodzielnie dzieciak potrafił tak podejść do sprawy. Jeżeli malec wiedział, że list wywoła burzę, to czemu nie poszedł sam, ewentualnie z rodzicami na policję. W ten sposób znacznie więcej dobra można było zrobić. Słowo mówione w tej kwestii (z samego źródła) ma znacznie większą moc, niż treść pisana.

To tyle. Nie chodzi mi, zapewniam, o przyklepanie spawy kupą śmieci. Chcę jedynie zwrócić uwagę na to, co powinno być zdroworozsądkowo rozstrzygnięte. Nie można przecież popadać natychmiast w jednostronność, która z czasem może przerodzić się wręcz w lincz.

[ Dodano: Sro 09 Sty, 2008 11:41 ]
Rachel w ShoutBoxie napisał(a):Juz następuje rzucanie kamieniami....
Helmutt w ShoutBoxie napisał(a):w takiego człowieka to bym belka rzucił
Helmutt w ShoutBoxie napisał(a):jaka tragedię muszą przeżywać rodzice tego chłopaka, gdybym był na ich miejscu, nie wiem.... cóż, zamiast sprawę wyjaśnić - ukrywa się gościa, jeśli to wszystko co napisał chłopak w liście to prawda - Kuria jest współwinna przestępstwa, biskupi powinni zostać arestowani
Polonium w ShoutBoxie napisał(a):Chłopak został niesłusznie posądzony o kradzież której nie dokonał, co przyczyniło się do jego cierpień. Powiem Tobie Helmutt, że mnie także dwa razy niesłusznie posądzono i miałem chyba ze 14 lat wtedy. Raz nawet sam dyrektor szkoły niesłusznie mnie posądził. Ja Jemu przebaczam, a u Ciebie widzę przeciwną postawę. Gotów byłbyś nawet na użycie siły.
Polonium w ShoutBoxie napisał(a):I jeszcze jedno. Proszę o szacunek dla biskupów. Dzięki.


[ Dodano: Sro 09 Sty, 2008 11:42 ]
Wydzieliłem te wypowiedzi z ShoutBoxa, aby stworzyć warunki konstruktywnej dyskusji

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
09-01-2008 11:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
Kurcze też nie słusznie byłam posądzana o pewne rzeczy , chociaż ich nie dokonałam. Ale to nie powód aby odrazu zabijać się!
Napewno rodzicom nie jest łatwo. Bo wogóle to jest nie wporządku, że muszą chować dziecko które odebrało sobie życie.
Tylko dziwi mnie to , że coś miało sie juz od pewnego czasu dziać , a oprócz jednej osoby , nikt nie reagował. Dla mnie to jest chore. Jeżeli im zalezy na dobru dzieci , to by wcześniej zareagowali. A teraz to sie zaczyna polowanie na czarownice. :-
Niedawno miało miejsce takie zajście , że pobito na śmierć 16-letniego chłopaka. Nie uczestniczył w bijatyce, tylko stał sie ofiarą agresywnych. Teraz aby zatuszofać sprawę , i obronić orchroniarzy , podaje się do wiadomości, że chłopak ćpał. Smutny

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
09-01-2008 13:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
Rachel napisała:
Cytat:Teraz aby zatuszofać sprawę , i obronić orchroniarzy , podaje się do wiadomości, że chłopak ćpał.

Teraz ten chłopak jest zapewnie w Niebie. A jeśli mówi się fałszywe świadectwo przeciw bliźniemu w sposób swiadomy to jest to grzech ciężki. Bo choć mają nastąpić prześladowania to jednak biada prześladowcom, jeśli się nie nawrócą.

Miłosierdzie istnieje, ale jeśli się wystawia Je na próbę przez ciężkie grzechy, to nie może to przejść bezkarnie. Piekło jest realną rzeczywistością. Ognia duchowego nie może nikt ugasić. Zupełnie jak by płonąć i się nie spalać.

I inna kwestia. Gdy ktoś jest już w Niebie to choćby na ziemi głoszono kłamstwa na jego temat, to i tak szczęścia wiecznego nie utraci.

W najgorszej sytuacji jest jednak samobójca. Tu choć wierzymy w Miłosierdzie to jednak nie wiemy jak w Niebie go ocenią. Mało tego.Nawet nie wiemy, jaki jest los ateistów lub ekskomunikowanych. Nie wszystko uda się nam pojąć i przewidzieć.
09-01-2008 14:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
A ja mam pytanie, dlaczego w reportażu nie przedstawiono relacji syna z rodzicami ?

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
09-01-2008 14:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
Właśnie. Być może dlatego,że sprawy wewnątrzrodzinne są nadal tematem tabu. Hmmm...
09-01-2008 14:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #6
 
A może dlatego, że dialogu było brak i dzieciak wolał być daleko od domu.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
09-01-2008 14:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #7
 
A ja ponawiam pytanie - dlaczego zamiast sprawę ostatecznie wyjaśnić, Kuria usilnie chce ją zatuszowac wysyłając rzeczonego księdza w "nieznane miejsce" i nie chcąc rozmawiać z rodzicami?
Dlaczego w takich dyskusyjnych przypadkach - bo po opadnięciu emocji sprawa jest rzeczywiście zagadkowa - władze Kościoła zwykle traktują swoje "owieczki" jak intruzów, jak wrogów Kościoła, zamiast uczciwie i solidnie wyjaśnić co było czy jest na rzeczy - nawet bez angażowania policji, sądownictwa, bo po co? Skoro ksiądz był niewinny - niech to powie, niech zrobią konfrontację, czy co tam się w takich wypadkach robi, niech się to wyjaśni. A tymczasem.... ksiądz wędruje na inna parafię a rodzinie pokazuje się "figę", że tak brzydko powiem.
I to mnie najbardziej drażni w tym wszystkim. I to jest chore.

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
09-01-2008 15:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #8
 
Helmutt napisał(a):A ja ponawiam pytanie - dlaczego zamiast sprawę ostatecznie wyjaśnić, Kuria usilnie chce ją zatuszowac wysyłając rzeczonego księdza w "nieznane miejsce" i nie chcąc rozmawiać z rodzicami?
Może bezpieczniej dla kapłana, aby go nie zlińczowali.
Hmm ciekawe czy rodzice są chętni do rozmowy, w sposób cywilizowany ?

Helmutt napisał(a):Dlaczego w takich dyskusyjnych przypadkach - bo po opadnięciu emocji sprawa jest rzeczywiście zagadkowa - władze Kościoła zwykle traktują swoje "owieczki" jak intruzów, jak wrogów Kościoła, zamiast uczciwie i solidnie wyjaśnić co było czy jest na rzeczy - nawet bez angażowania policji, sądownictwa, bo po co?
Dlaczego te owieczki nie indentyfikują się z Kościołem, tylko najczęsciej Kościół jest indentyfikowany tylko kapłanem?

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
09-01-2008 15:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
Re:Rachel:
Cytat:Dlaczego te owieczki nie indentyfikują się z Kościołem, tylko najczęsciej Kościół jest indentyfikowany tylko z kapłanem?

Wlaśnie. Kościół tworzymy my wszyscy - świeccy i duchowni. Faktycznie widać tu jakby granicę. Dzieli nas - świeckich ów wzburzony ocean uprzedzeń i stereotypów. Ten ocean jest jednak wyimaginowaną przez nas przeszkodą. Nie chodzi o kwestie uprawnień,bo te są uregulowane ale o kwestię wspólnej więzi świeckich z duchownymi. Czemu nie potrafimy być braćmi ?
09-01-2008 15:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #10
 
Rachel napisał(a):
Helmutt napisał(a):A ja ponawiam pytanie - dlaczego zamiast sprawę ostatecznie wyjaśnić, Kuria usilnie chce ją zatuszowac wysyłając rzeczonego księdza w "nieznane miejsce" i nie chcąc rozmawiać z rodzicami?
Może bezpieczniej dla kapłana, aby go nie zlińczowali.
Hmm ciekawe czy rodzice są chętni do rozmowy, w sposób cywilizowany ?
Ja myślę, że byliby chętni, bo gdyby miało tak być jak piszesz - to ów ksiądz pewnie już dawno spoczywałby w kostnicy bądź na OIOM-ie... Przynajmniej trzeba spróbowac, tuszowanie sprawy "na chama" niczego nie załatwi, i tak wsyztsko wypłynie prędzej czy później na wierzch i będzie to bolesne dla obydwu stron.

Cytat:
Helmutt napisał(a):Dlaczego w takich dyskusyjnych przypadkach - bo po opadnięciu emocji sprawa jest rzeczywiście zagadkowa - władze Kościoła zwykle traktują swoje "owieczki" jak intruzów, jak wrogów Kościoła, zamiast uczciwie i solidnie wyjaśnić co było czy jest na rzeczy - nawet bez angażowania policji, sądownictwa, bo po co?
Dlaczego te owieczki nie indentyfikują się z Kościołem, tylko najczęsciej Kościół jest indentyfikowany tylko kapłanem?
Bo tak jest i będzie i tego nikt nie zmieni.
Dlaczego "owieczki" nie są identyfikowane z Kościołem przede wszystkim przez hierarchię? Jak jest OK, to jest OK - a zawsze w takich przypadkach Kuria milczy. Tak jakby chciała powiedzieć "wy nie macie prawa głosu, nie jesteście nam równi, odczepcie się, cokolwiek się stało to wasza wina". To jest w porządku? Chyba nie.

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
09-01-2008 15:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Bioman Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 512
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #11
 
Ks.Marek napisał(a):3. Dziecko trzynastoletnie, czyli będące w 6 klasie szkoły podstawowej pisze list pożegnalny, w którym niby formułuje zarzuty, ale je zamazuje, czyniąc je dyskusyjnymi a na dodatek, zwraca się, by list pokazać policji. Czy nie jest to zaplanowane z premedytacją? Nie sądzę, by w tym wieku samodzielnie dzieciak potrafił tak podejść do sprawy. Jeżeli malec wiedział, że list wywoła burzę, to czemu nie poszedł sam, ewentualnie z rodzicami na policję. W ten sposób znacznie więcej dobra można było zrobić. Słowo mówione w tej kwestii (z samego źródła) ma znacznie większą moc, niż treść pisana.
A skąd miał to wiedzieć? Targały nim silne emocje. Musiał przeżyć na prawdę coś strasznego, skoro zdecydował się na to. Nie sadzę, aby jego samobójstwo, jego list był jednym wielkim kłamstwem.

List pożegnalny Bartka ↓
Cytat:Nienawidzę łysego tego *pedofila*. Musiałem to zrobić, ponieważ mówi, że ja go okradłem, ale ja przysięgam na Boga tego nie zrobiłem, ale jemu tego nie powiem. To co napisałem oddać policji i żeby zabrali z parafii, bo to *pedofil*. Nie chce być *gwałcony* przez niego. Nie wiem o jaką smycz mu chodzi. To co moje oddać potrzebującym.
...
słowa między ** - miejsca zamazane.

Ks.Marek napisał(a):Nie można przecież popadać natychmiast w jednostronność, która z czasem może przerodzić się wręcz w lincz.
W wielu komentarzach, które przeczytałem na różnych stronach, ksiądz proboszcz został już osądzony przez ludzi.
Tutaj niektórzy wypowiadają się o nim na forum :?

Jaka jest prawda? ...

[Obrazek: matrix-15.gif][Obrazek: matrix-21.gif][Obrazek: matrix-14.gif][scroll]?ycie to nie MATRIX 8) [/scroll]
09-01-2008 16:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #12
 
Jeden z użytkowników z tamtego forum napisał:
Cytat:Jakoś bardzo łatwo przychodzi wam potępianie, wystarczy coś przeczytać i słowo dziennikarza staje się dogmatem niepodważalnym. Dobrze, że to Pan Bóg będzie sądził ludzi a nie tacy jak wy, On nie potrzebuje czytać gazet, zna prawdę.

Sądzenie człowieka nie do nas należy lecz do Sądu Ostatecznego. My możemy potępić czyn. Nie patrzę na słowa płonące nienawiścią. My jesteśmy cywilizacją a nie dzikim plemieniem. Samosądom mówię NIE.

Jeśli to o czym mowa miało miejsce (nie mówię o samobójstwie), to odejście winnego z parafii jest najlepszym rozwiązaniem i uchroni ludzi oraz miejscowy Kościół przed zgorszeniem. Ewentualnie zgłosić sprawę policji i odbędzie się uczciwy proces sądowy.

Ale pod żadnym pozorem nie bierzmy się sami za sądzenie jeśli uważamy się za ludzi cywilizowanych i mądrych. My też jesteśmy niedoskonali.

P.S. Żeby być sędzią trzeba stać się doskonałym. Piszemy na forum publicznym. To tak jak wypowiedź w radiu czy telewizji. Wszystko to,co piszemy czyta cała Polska. Wiedzmy, co piszemy. Czy jesteśmy anonimowi w internecie ? Nie, gdyż ze wszystkich naszych wypowiedzi zdamy sprawę. Na serio. Ponosimy odpowiedzialność nawet za słowo napisane w internecie.
09-01-2008 17:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #13
 
13 letni chłopak to nie "malec", który nie potrafi samodzielnie myśleć....ani nie taki, któremu ktoś podyktował list i kazał popełnić samobósjstwo, aby dokuczyć księdzu czy rodzicom.
Czemu nie poszedł na policję?.....i co miał się poskarżyć, że ksiądz posądza go o kradzież??
To jest przestroga dla dorosłych - rodziców, nauczycieli, księży.....zanim kogoś oskarżysz najpierw z nim rozmawiaj, rozmawiaj i jeszcze raz rozmawiaj....bo jedni są twardzi jak stal i oskarżenia, pomówienia, mają w przysłowiowej d....e, a inni nie potrafią z tym żyć Smutny
09-01-2008 18:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #14
 
Helmutt, Jeśli masz zarzuty, dowody, świadków, to załatw to człowieku tak, jak przystało na cywilizowanego człowieka. W przeciwnym razie w niczym nie będziesz ustępował swoją postawą księdzu, który być może popełnił istotnie wielki błąd. Pokaż swą nieskazitelność, wtedy rzucaj kamieniem.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
10-01-2008 01:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #15
 
Ks.Marek napisał(a):Helmutt, Jeśli masz zarzuty, dowody, świadków, to załatw to człowieku tak, jak przystało na cywilizowanego człowieka. W przeciwnym razie w niczym nie będziesz ustępował swoją postawą księdzu, który być może popełnił istotnie wielki błąd. Pokaż swą nieskazitelność, wtedy rzucaj kamieniem.
Poniosły mnie emocje i pojechałem po tym księdzu równo. Błąd. Postaram się bardziej nad nimi panować.

Ale właśnie mi chodzi oto, że takie sprawy nie są wyjaśniane przez przełożonych tych księdzy czyli Kurię - wysłuchać księdza, wysłuchać rodziców, wysłuchac parafian, postanowić co dalej...
Potem się wszyscy dziwią, że media mają pożywkę - myślę, że gdyby takie sprawy zostawały wyjaśnione przy udziale wszystkich stron i Kurii - i media nie miałyby używania, i sąd zająłby się czym innym. A tak nie ma się co dziwić, że jak Kuria olewa sprawę, lub upiera się przy jednej wersji nie wysłuchawszy argumentów drugiej strony - tacy zrozpaczeni ludzie idą do prokuratora, zahaczywszy po drodze o lolaklna gazetę. Bo gdzie mają iść skoro Kuria ich olewa?

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
10-01-2008 09:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów