Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Strach"-książka, która wstrząśnie Polską
Autor Wiadomość
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #151
 
Mordimer_Madder napisał(a):Twoi wszyscy "żydzi" z małej litery to żenujący poziom ortografii czy może antysemityzm?
To może ja odpowiem; ani jedno ani drugie. Judaizm jest wyznaniem a nie narodowością i dlatego członka danej grupy wyznaniowej identyfikujemy z małej litery.
np: z transportu ucieklo trzech Polaków: katolik, żyd i muzułmanin.
Jednocześnie gdybyśmy napisali że z transportu uciekło kilku członków wspólnoty międzynarodowej: Polak, Hindus i Żyd, wtedy uprawnione byłoby użycie wersalika.
Ponieważ wtedy potraktowalibyśmy żydów jako narodowość. Żydzi są u nas, owszem mniejszościa, ale religijną. To są Polacy, natomiast żydzi mieszkający w Izraelu są Izraelczykami, a w USA-Amerykanami. W Izraelu poza żydami, mieszkają też muzułmanie i chrześcijanie. Ale też mieszkają muzułmanie, którzy są Palestyńczykami. Również mieszka wielu Polaków i Rosjan, którzy są żydami.
Inaczej - w Izraelu mieszkają nie tylko żydzi. Spróbuj Izraelczyka będącego muzułmaninem, nazwać żydem. Natomiast jest on ewidentnie Izraelczykiem. Oczywiście, jesli potraktujemy żydów jako naród, wtedy należałoby pisać "Żyd". Kapewu?

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
31-03-2011 12:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Mordimer_Madder Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,075
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #152
 
Ani muzułmanin ani katolik nie jest nazwą własną narodowości natomiast Żyd jak najbardziej... mądrość twoja ogranicza się jak zwykle do paru wersów z wikipedii... a może jednak warto poszerzyć horyzonty...
Cytat:To pomieszanie wydaje się domagać jakiegoś rozstrzygnięcia. Jak pisze Anna Hacuś w artykule Duże i małe litery ( maximus.pl), „problematyka pisowni dużą i małą literą, choć ujęta została w ramy reguł, jest zagadnieniem wymagającym bezustannego monitorowania. Język jest bowiem tworem żywym, ewoluującym, stąd też i zasady go określające ulegają przeobrażeniom.”

Jednym z czynników tej ewolucji może być, jak uważam, rosnąca świadomość. Zapytajmy zatem, czym wyznawca judaizmu różni się od chrześcijanina czy wyznawcy islamu, co jest podstawowym warunkiem, by uznać przynależność do danej grupy?

Aby zostać muzułmaninem, wystarczy oświadczyć to wobec innego wyznawcy tej religii i zobowiązać się do przestrzegania jej zasad. Chrześcijaninem staje się ten, kto został ochrzczony, przy czym chrzest jest ważny nawet wówczas, gdy został wyrażony jedynie wolą osoby, wypowiadającej odpowiednią formułę, bez żadnego aktu – ułatwia to zwłaszcza ochrzczenie nowo narodzonych dzieci.

By być Żydem, trzeba się urodzić z matki Żydówki. Nie jest nim ktoś, kto miał jedynie żydowskiego ojca, natomiast każdy rabin uzna przynależność osoby, której ojciec Żydem nie był, jeśli pierwszy warunek jest spełniony. „Każdy, kto ma matkę Żydówkę lub przeszedł przez oficjalną procedurę konwersji na judaizm, jest Żydem. Należy zaznaczyć, że bycie Żydem nie ma nic wspólnego z przekonaniami lub tym co się robi. Osoba urodzona z rodziców nie-Żydów, nawet wyznająca tę samą wiarę jak Żydzi ortodoksyjni oraz przestrzegająca praw i zwyczajów judaizmu, nadal pozostaje nie-Żydem nawet dla najbardziej liberalnych odłamów judaizmu, podczas gdy osoba urodzona z matki Żydówki, nawet jeśli jest ateistą i nigdy nie praktykuje religii żydowskiej, nadal uważana jest za Żyda nawet przez ultra – ortodoksyjnych Żydów.” – czytamy w tekście zamieszczonym za serwisem JewFAQ w Portalu Społeczności Żydowskiej.
Dostrzegasz tę subtelną różnicę, zwłaszcza:
Cytat:Ilustracją wagi pytania postawionego w tytule może być „Słowo przewodniczącego Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego” z okazji VII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim (17 stycznia 2005 r.). W biuletynie, jak co roku wydanym z tej okazji przez Episkopat, gdy pojawia się sekwencja „żydzi, chrześcijanie, muzułmanie” arcybiskup Gądecki stosuje jednolitą pisownię małą literą. Jednak w dalszych akapitach tekstu, nawet wtedy, gdy bez wątpienia chodzi o „wyznawców judaizmu”, używa dużej litery pisząc tylko o Żydach, bez otoczenia wyznawców islamu i chrześcijaństwa (np. „tradycja rabinacka zalecała Żydom praktykowanie pomocy potrzebującym”).
Chcesz robić "za adwokata" to odrób lekcje... chcesz mówić o Żydach wyznawcach - mów o judaitach... naucz się angielskiego i poczytaj "polish jockes" a może dotrze do ciebie, o czym piszę!

[Obrazek: mojuserbar.jpg]
[Obrazek: 24382.jpg]
Bóg lubi ateistów - oni Go nigdy nie zadręczają swoimi problemami 8)
31-03-2011 13:31
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #153
 
Mordimer_Madder napisał(a):mądrość twoja ogranicza się jak zwykle do paru wersów z wikipedii...
Myslę, że piszesz dokładnie o sobie, mi przypisując swoje cechy. I czytasz bez zrozumienia, wyczytując dokładnie to co chciałbyś usłyszeć, zgodnie ze swoim mniemaniem na dany temat. Nawet zacytowane przez ciebie internetowe wersety potwierdzają to co napisałem. Musze cię rozczarować- nie czerpię wiedzy z netu. Mam lepsze i bardziej wiarygodne źródła. Trochę pokory i uznania że inni jednak mogą coś wiedzieć, by się ci przydało.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
31-03-2011 15:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Mordimer_Madder Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,075
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #154
 
Jak zwykle czepiasz się mnie dla zasady... czyli po katolicku... odpuszczam ci, bo to widać katolicki imperatyw :diabelek:

[Obrazek: mojuserbar.jpg]
[Obrazek: 24382.jpg]
Bóg lubi ateistów - oni Go nigdy nie zadręczają swoimi problemami 8)
31-03-2011 16:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #155
 
Hmm- a mnie wydawało się że to ty się mnie czepiasz dla zasady. Przeczytaj trzy posty wyżej...eh.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
31-03-2011 18:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Mordimer_Madder Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,075
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #156
 
Mój post był wprost skierowany do moderatora Scott... chyba, że to twój alias a to już jest sprawa dla Administracji :diabelek:

[Obrazek: mojuserbar.jpg]
[Obrazek: 24382.jpg]
Bóg lubi ateistów - oni Go nigdy nie zadręczają swoimi problemami 8)
31-03-2011 20:31
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #157
 
Mordi, to TY się czepiasz. Słowo żyd może oznaczać TAKŻE wyznanie i w takim kontekście padło. Zejdź ze Scotta i Santa.

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
31-03-2011 21:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Mordimer_Madder Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,075
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #158
 
Nie, nie padło w takim w takim kontekście... i nie ja naskoczyłem na pana santa, tylko on na mnie... i skoro pan Gocłowski pisze przez duże "Ż", to chyba dla was coś powinno oznaczać... paranoja - wyraźnie antysemickie gadki pana Scotta są ok a moje uwagi nie... bójcie się waszego boga... ponieważ jestem ateistą i każdy bóg jest dla mnie jednym z wielu, piszę przez małe "b" - pasuje?!

[Obrazek: mojuserbar.jpg]
[Obrazek: 24382.jpg]
Bóg lubi ateistów - oni Go nigdy nie zadręczają swoimi problemami 8)
31-03-2011 21:33
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #159
 
Ech... a jednak pieniactwo. Zbastuj waść, bo Ci nie przystoi. Administracyjne upomnienie, potem poleci warn.

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
31-03-2011 22:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #160
 
Sorry, że tak wpadam jak Żyd po zapałki do pustego sklepu - ale jakby nie patrzeć - Żyd do nazwa własna członka określonego narodu - Żydowskiego. Trzeba zatem oddać to, co się człowiekowi należy - poszanowanie jego godności. :-k

Nie ma religii żydowskiej. Jak już, to tradycja żydowska, kultura żydowska. Ale już z Wielkiej litery piszemy: tradycja Żydów, kultura Żydów.

Panowie i Panie - ciut dystansu musimy zawsze mieć do siebie. Każdemu czasem się może zapętlić w głowie idee fixee, której potem zawzięcie broni. :mrgreen:

[ Dodano: Czw 31 Mar, 2011 23:55 ]
A propos "Złotego Żniwa": zbanowałem ZNAK.
Nie będzie mi nikt, nawet wydawnictwo, co ciekawe rzeczy czasem wydaje, pluć w twarz [-X

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
31-03-2011 23:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #161
 
Ks.Marek napisał(a):Nie ma religii żydowskiej.
A to ciekawe odkrycie! To cały judaizm - mozaizm czym jest? -Tylko li jakąś tradycją?
Czy ksiądz przypadkiem nie deprecjonuje korzeni chrześcijaństwa spłycając je do zjawisk kulturowych? I czy jeśli amerykański indianin przejdzie na judaizm to automatycznie staje się członkiem narodu żydowskiego?
Ośmielę się przypomnieć że w pewnym momencie historii funkcjonowały dwa państwa o obowiązującej religii mozaistycznej: Juda i Izrael - dzisiejsze określenie "żyd" (pomijam perturbacje historyczne określenia) były wspólne dla obu nacji. Zarówno "obywatel" królestwa Judy mógł być żydem (jahwista, mozaista), ale mógł być też np baalitą (wyznawcą Baala), czy asztartytą (Asztarte). Dokładnie tak samo w wypadku królestwa Izrael. I faktu nie zmienia że się generalnie nawzajem prześladowali. Natomiast jeśli chodzi o narodowość to ci pierwsi byli Żydami, ci drudzy Izraelitami. Jako ciekawostka - na Białorusi jeszcze w latach osiemdziesiatych podczas spisów słowo "polak" było traktowane jako określenie wyznania. Tak się samookreślali również rdzenni Białorusini wyznania katolickiego. Ale mieszkali tam również Polacy prawosławni.
Ks.Marek napisał(a):Żyd do nazwa własna członka określonego narodu - Żydowskiego.
A ja myślałem że przymiotniki w języku polskim pisze się z małej litery.!
Wg mnie - owa maniera pisania słowa "żyd" jako Żyd jest germanizmem. Niemcy wszystkie rzeczowniki piszą z dużej litery. Będę upierał się że, zależy od kontekstu w jakim je wypowiadamy- Jeśli w kontekście wyznawcy danej religii, czy nawet zjawiska kulturowego, należy pisać z małej litery, jeśli w kontekście nacji - z dużej. I nie ma to nic wspólnego z szacunkiem lub jego brakiem, jak to suponuje Mordimer. Akurat w stosunku do mnie (myślę, że do Scota również) owe oskarżenia o antysemityzm to przysłowiowe trafienie kulą w płot.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
01-04-2011 08:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Mordimer_Madder Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,075
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #162
 
Annnika napisał(a):Ech... a jednak pieniactwo. Zbastuj waść, bo Ci nie przystoi. Administracyjne upomnienie, potem poleci warn.
Wypadałoby chyba literalnie określić, za co to upomnienie w świetle regulaminu forum? Rozumiem, że koleją rzeczy Ks.Marek także je wyłapie... może mi wtedy wytłumaczy, za co - tu dzięki Marku za wsparcie Pomysł

[Obrazek: mojuserbar.jpg]
[Obrazek: 24382.jpg]
Bóg lubi ateistów - oni Go nigdy nie zadręczają swoimi problemami 8)
01-04-2011 08:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #163
 
Mordimer_Madder napisał(a):... i skoro pan Gocłowski pisze przez duże "Ż
Kolejny germanizm - w stosunku do kleru Niemcy używają formy: Herr (Pan). Polacy stosują ks. lub bp. albo kard. Ale forma "pan" przed nazwiskiem hierarchy może w ustach Polaka w tym wypadku oznaczać brak szacunku- czyli dokładnie to co zarzucasz innym.
Mordimer_Madder napisał(a):„Słowo przewodniczącego Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego” z okazji VII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim (17 stycznia 2005 r.). W biuletynie, jak co roku wydanym z tej okazji przez Episkopat, gdy pojawia się sekwencja „żydzi, chrześcijanie, muzułmanie” arcybiskup Gądecki stosuje jednolitą pisownię małą literą.

Jak widzisz - sam sobie zaprzeczasz. Twój cytat potwierdza dokładnie to co napisałem.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
01-04-2011 08:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Mordimer_Madder Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,075
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #164
 
Cytat:Jak widzisz - sam sobie zaprzeczasz. Twój cytat potwierdza dokładnie to co napisałem.
- primo: jeśli już ktoś sobie samemu przeczy, to raczej p.Gocłowski
- secundo: nie "mój" lecz z konkretnego źródła... tam uwagi proszę...

[Obrazek: mojuserbar.jpg]
[Obrazek: 24382.jpg]
Bóg lubi ateistów - oni Go nigdy nie zadręczają swoimi problemami 8)
01-04-2011 09:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #165
 
sant napisał(a):członkiem narodu żydowskiego?
O widzisz! Słusznieś zauważył. Żydem się jest z urodzenia. Wyznawcą Judaizmu - z wyboru.
Tak zatem tym bardziej Żyd a nie żyd.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
01-04-2011 09:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów