Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jezus w żłobie...
Autor Wiadomość
Upiorzyca Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 71
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
Cytat:Czy na pewno w oryginale użyto słowa 'gospoda'? Z tego co się orientuję , to w czasach Chrystusa nie istniały gospody.
Gospód może i nie było, ale skoro do Betlejem przybyło tyle osób ,,aby się dać zapisać'' to najprawdopodobniej znaleźli się przedsiębiorczy ludzie, którzy użyczali gościny.
Cytat:Czy aby na pewno 'położenie w żłobie' oznaczało, że Jezus urodził się w stajni? Tak samo jak wyżej- nie budowano stajni w Izraelu w czasach Chrystusa.[budowali je Rzymianie dla swoich konii]Może żłobu użyto jako kołyski?
Z tego co mi wiadomo domy były wówczas tak budowane, że część ,,piwniczna'' (nie wiem jak to określić, w sensie ze położona najniżej i niezamieszkana) służyła jako ,,stajnia'' dla zwierzątek. to raz. Dwa: ponoć mówiło się o ,,grocie betlejemskiej'' ze względu na to, że w takich naturalnych miejscach były schronienia pasterzy i ich trzody. Jak znajdę jeszcze jakieś informacje to zamieszczę.

Cytat:Jak widać z w/w wersetu, mędrcy weszli do domu nie do stajni. Szopki stawiane w kościołach przedstawiają fałszywy obraz?
Gdy mówisz ,,szopa'' to co sobie wyobrażasz? Uśmiech
Jak myślisz, dlaczego Herod nie kazał wybijać tylko noworodki? Bardzo możliwe, ze miedzy czasem narodzin Chrystusa a wizytą trzech magów upłynęło trochę czasu. (wg. mądrzejszych ode mnie ludzi nauki parających się astronomią, mogło to być wiele miesięcy różnicy)

Cytat:Dodam na koniec, że nie podano ilu było mędrców. Skąd wiadomo, że było ich trzech?
Tradycja. Na wszelkich znanych mi przedstawieniach mędrców było trzech. Zresztą, w Kolonii (bodajże) znajdują się relikwie 3 czaszek należących podobno do owych mędrców ( zostały odnalezione bodajże przez św. Helenę, ale tego na sto procent pewna nie jestem).

Zresztą, ja jestem tylko mały gópi człowiek, wcale nie muszę mieć racji.

Szukam, Szukania mi trzeba,
Domu z gitar? i piórem.
A góry nade mn? jak niebo,
A niebo nade mn? - jak góry.
10-01-2008 16:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Jezus w żłobie... - mnich - 10-01-2008, 15:15
[] - Upiorzyca - 10-01-2008 16:03
[] - alus - 10-01-2008, 16:06
[] - Ks.Marek - 11-01-2008, 11:28
[] - Kyllyan - 11-01-2008, 11:42
[] - mnich - 11-01-2008, 12:32
Re: Jezus w żłobie... - miasto - 04-02-2008, 20:07

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów