Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kondycja powołań w Polsce
Autor Wiadomość
czarek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 418
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Kondycja powołań w Polsce
Po przeczytaniu artykułu http://ddmgniezno.pl/inde...d=476&Itemid=39 zapraszam do dyskusji na temat kondycji powołań kapłańskich i zakonnych w Polsce

Co zwróciło moją uwagę:

Cytat:Najbardziej stabilnie sytuacja przedstawia się w żeńskich zakonach klauzurowych – jeśli chodzi o wstępujące tam kobiety odnotowano zaledwie nieznaczny spadek, natomiast tych, które składają śluby jest wręcz o 10 proc. więcej.

Myśle, że jest to wynik realizowania swojego charyzmatu... Pisał gdzieś o tym niedawno Benedykt XVI. Nie bez powodu zakony męskie na siłę dążące do zeświecczenia (nie wiem czy to dobre określenie) mają największy spadek powołań...

Cytat:Teraz przeważają miasta, a przede wszystkim ośrodki, gdzie rozwinięte jest duszpasterstwo młodzieżowe, a przy parafii działają ruchy i wspólnoty.


To wydaje mi się bardzo trafnym. Ale dodałbym, że to muszą być wspólnoty modlitewne, a nie "wzajemnej adoracji przy kawie".
Niestety taką wspólnotą jest również Stowarzyszenie Wspierania Powołań Kapłańskich. Przynajmniej takie mam doświadczenie

No ale nie wszystko stracone Możemy się modlić! Nie tylko przez najbliższy tydzień, ale cały czas :aniol:

http://www.ewangelizatorzy.pl
13-04-2008 10:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
Kryzys powołań wg mnie, to sprawa która zaczyna wyglądać na światło dzienne nie przy okazji mówienia o zasilaniu seminariów/zakonów młodymi osobami. To raczej rzecz, która pojawia sie dziś już w czasie formacji kapłańskiej/zakonnej. Z własnych obserwacji widzę i wiem, że formacja do kapłaństwa w Polsce jest dziś "taka sobie". Wg mnie, należałoby znów gruntownie przeorać Ratio Studiorum oraz przyjrzeć się uważniej tym, którzy stanowią zaplecze seminariów. Nie znam zakonów, ale z punktu widzenia księdza diecezjalnego widzę, że to poważna sprawa: kadra seminarium. Na chwile obecną, w mojej diecezji, w WSD jest władza II kadencji. To totalna odwrotność pierwszej ekipy. Ja miałem to szczęście, że właśnie na stara ekipę sie załapałem. Było na prawdę super. Teraz zaś jest tak, że mimo, iż mam brata w tym samym seminarium, to mi się nie chce na uczelnię i do wspólnoty zachodzić. Nie ma po co. Z bratem widuję się tam, kiedy muszę. Smutne to, ale prawdziwe...
Poza tym, boję sie o ludzi, do których zostaną posłani ci młodzi adepci Chrystusowego kapłaństwa...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
19-04-2008 01:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sivis Amariama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 641
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
Ma Ksiądz jakąś receptę?
[pomijając modlitwę]

S?awi? Ci?, ?e? mnie tak cudownie stworzy?;
godne podziwu s? Twoje dzie?a (Ps 139:14)

***
http://sivis.ddl2.pl

http://sivis.salon24.pl/
19-04-2008 01:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
Fajnie byłoby jakby taka osobka, która chce isć do zakonu miała stałego spowiednika albo kierownika i on jeżeli mądry i roztropny moze jej pomóc... czyli jeżeli coś z nia nie tak, to np. pokierować do dobrego psychologa ....

Pewna siostra poprosiła mnie abym modliła się za ich zgormadzenie, jest mało powołań. A tutaj raczej nie chodzi o brak powołań, ale o to że osobom młodym brak odwagi albo tyż odpowiedniej formacji :twisted:

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
19-04-2008 11:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
czarek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 418
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
Mam zapewne o wiele gorszą wiedze w tym temacie od ksiedza, ale zgadzam się.

Wiadomo, że nikt nie będzie robił prania mózgu klerykom. Ale przez 6 lat chyba idzie uformować człowieka na dobrego (!) kapłana?

http://www.ewangelizatorzy.pl
23-04-2008 00:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #6
 
Stare porzekadło mówi - ryba psuje się od głowy - czy ci młodzi maja byc uformowani na ten wzór?
http://info.wiara.pl/index.php?grupa=4&art=1208874661
23-04-2008 09:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
czarek napisał(a):Wiadomo, że nikt nie będzie robił prania mózgu klerykom. Ale przez 6 lat chyba idzie uformować człowieka na dobrego (!) kapłana?
Hmm ja powiem tak, seminarium wtłaczają wiedzę, a jeżeli będą tam dobrzy kapłani to kleryk będzie czerpał wzrór. A jeżeli będzie tam mieć pecha, to w życiu kapłanskich może dopiero się zacząć formować w sensie już praktycznym aniżeli teorii. Dobrze jak pozowli sie prowadzić Bogu od początku wezwania Uśmiech

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
23-04-2008 09:31
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #8
 
Przede wszystkim seminarium formuje ich umysły. Co pozwolą Bogu zrobić z duszą to indywidualna sprawa każdego kleryka...

Podobno mamy takich kapłanów, jakich sobie wymodlimy.

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
23-04-2008 21:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #9
 
Podobno ....wygodniejsza jest zbiorowa odpowiedzialność Duży uśmiech
24-04-2008 08:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #10
 
alus napisał(a):Podobno ....wygodniejsza jest zbiorowa odpowiedzialność
Hmm zalezy kto w tej grupie największą odpowiedzialnośc poniesie.

Ale takie są fakty, że seminarium nie służy do formacji jako takiej ale do zdobycia wiedzy i tytułu naukowego.
reszta w ramach swych osobistych dążeń :twisted:

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
24-04-2008 09:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
czarek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 418
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #11
 
No tak, ale dlaczego w takim razie mówi się o "wspólnocie seminaryjnej"?

http://www.ewangelizatorzy.pl
24-04-2008 16:57
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #12
 
czarek napisał(a):No tak, ale dlaczego w takim razie mówi się o "wspólnocie seminaryjnej"?
Tak samo jak się mówi o wspólnocie oazowej czy też odnowowej Uśmiech sens ten sam Uśmiech
Osoba rozwija się ale we wspólnocie. Osoba awspólnotowa nie jest przebije się w posłudze duszpasterskiej.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
24-04-2008 16:59
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
czarek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 418
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #13
 
Ale wspólnota służy właśnie do formacji... a seminarium --> jak sama napisałaś, nie.

Mówi się też o wspólnocie służby liturgicznej np. ;p

http://www.ewangelizatorzy.pl
24-04-2008 17:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #14
 
czarek napisał(a):jak sama napisałaś, nie.
Napisałam tylko to , że w seminarium jest zdobywanie wiedzy. Ale również napisałam, ze sam zainteresowany odnosnie formacji musi sam się o nią zatroszczyć Oczko czyli wejść do wspólnoty. Dużo zalezy od ogólu, czyli jaka jest sytuacja w seminarium.
Przeciez, wiesz, że nikt ciebie nie zmusi do formowania się....

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
24-04-2008 17:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
czarek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 418
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #15
 
Rachel napisał(a):reszta w ramach swych osobistych dążeń
Ale w seminarium czy poza nim?

Jeśli sie wkręciłem i pisze głupoty, to dajcie znać... troche gorąco jest Duży uśmiech

http://www.ewangelizatorzy.pl
24-04-2008 17:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
2 gości

Wróć do góryWróć do forów