Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy ktos wie cos na ten temat?
Autor Wiadomość
Anonymous
Unregistered

 
Post: #1
Czy ktos wie cos na ten temat?
Duży uśmiech Witam i pozdrawiam jestem tu nowy i mam pytania:?:

Archaniol Gabriel :aniol: z hebrajskiego "máz wojownik Bozy" pojawia sie w Pismie Swietym sluzy Bogu ale znalazlem tez informacje ze czczony jest rowiez w islamie (pod imieniem Gibril lub Dzibril) mial objawic sie Mahometowi wole Allaha-podyktowal mu koran. I to jest bardzo nie jasne bo dlaczego Bog chcialby zeby Gabriel bo przecierz sluzy mu, stworzyl inná religie chyba ze Gabriel zrobil to bez Jego wiedzy co jest malo prawdopodobne o ile to wszystko mialo miejsce? moze ktos blizej mi to nakresli?

drugie pytanie:
czy w piekle rzádzi szatan czy lucyfer, bo wyczytalem ze jest tam prawdopodobnie podzial rol:
lucyfer-cesarz
satanach-marszalek polny
Pytania moje nie wynikajá z zainteresowania szatanem tylko teologiá.
13-02-2005 14:56
Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #2
 
dennis10 napisał(a):Archaniol Gabriel z hebrajskiego "mąż wojownik Bozy" pojawia sie w Pismie Swietym sluzy Bogu ale znalazlem tez informacje ze czczony jest rowiez w islamie (pod imieniem Gibril lub Dzibril) mial objawic sie Mahometowi wole Allaha-podyktowal mu koran. I to jest bardzo nie jasne bo dlaczego Bog chcialby zeby Gabriel bo przecież sluzy mu, stworzyl inná religie chyba ze Gabriel zrobil to bez Jego wiedzy co jest malo prawdopodobne o ile to wszystko mialo miejsce? moze ktos blizej mi to nakresli?

Wiesz to jest dość szeroki problem. Dotyczy on zagadnienia wpływania jednej religii na inną. Taka tendencja miała tutaj niewątpliwe miejsce. Muhammad miał objawienie, jednak pobieżnie patrząc na jego naukę widzimy wyraźne "wpływy" chrześcijańskie. Nie chodzi tutaj tylko o jakiegoś anioła, który wg Mahometa miał mu przekazać obajwienie. W Islamie swoje miejsce ma także i Jezus jako jeden z większych proroków. Tak, mówimy o tym samym Jezusie, którego opisali ewangeliści. Skąd to się wzięło? Muhammad Ibn Abd Allah /czyli Mahomet/ poznał wiarę chrześcijańską głównie z apokryfów. Stąd też juz na początku miał trochę inny obraz naszej religii. Jednak nie o to mi chodzi. Na tym przykładzie widać jak akurat doktryny chrześcijaskie wpłynęły na powstanie Islamu. Można przecież powiedzieć, że dostał objawienie.... Jednak normalne jest, że nie żył w innym świece, poznawał ogólną kulturę i na podstawie tego też powstawała jego nauka. Stąd pojawia sie postać Gabryjela, Jezusa jako proroka itd.

dennis10 napisał(a):czy w piekle rzádzi szatan czy lucyfer, bo wyczytalem ze jest tam prawdopodobnie podzial rol:
lucyfer-cesarz
satanach-marszalek polny
Pytania moje nie wynikajá z zainteresowania szatanem tylko teologiá.

Teologia w taki sposób nie patrzy na piekło. Zresztą to jest jakieś potoczne rozumienie tamtej rzeczyswistości. Jesteśmy ludzmi i niekiedy tak postrzegamy śiat, tak po ludzku, normalne. Jednak takie rozróżnianie funkcji w piekle jest bez celowe. Ważniejsze przecież jest, że jest szatan i jest naszym wogiem i pragnie naszej zguby. mamy się jego wystrzegać i jego dzieł. To jest ważne, a funkcje jak to przedstawiłeś moze kogoś interesują ale:
- gubią istotę sprawy,
- próbuja opisać coś co jest trudne do opisania,
- w efekcie fałszują rzeczywistość.

Fajnie, że pytasz, na tyle ile wiem odpowiadam. Jakby co dyskutuj dalej :wink:

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
13-02-2005 16:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ks. Arkadiusz Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 147
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #3
 
Na pierwsze pytanie zgadzam się zupełnie z przedmówcą.
Na drugie jednak postaram się dać dokładniejszą odpowiedź:

Demon to upadły anioł. Anioł, który wybrał zło. A, że jest duchem żyje poza czasem. A to z kolei prowadzi do bardzo przykrej konkluzji: Jego wybór jest wieczny i po prostu nie może się nawróci. Można powiedzieć, że nie ma czasu na nawrócenie. Ale pech… :wink:

Dla złego nie ma miejsca przy Dobrym Bogu. Więc szatan musiał odejść. Pozostała mu druga opcja: Zło. Nie znaczy to jednak, że jest równym przeciwnikiem Boga. Szatan jest tylko stworzeniem, a Bóg Stwórcą.

Aniołowie w niebie nie są sobie równi. Tworzą hierarchię. Mówi się o tzw. 9 chórach anielskich. Stąd nazwy: aniołowie, archaniołowi, cherubini, serafini itd. nie powinny być stosowane zamiennie. Po prostu oznaczają innego w hierarchii ducha stworzonego.

Jak duchy mogą się różnić? W kwestii poznania. Im ma prostsze poznanie tym jest bardziej podobny do Boga, który ma najprostsze. Bóg zna jedynie dobro. Nie ma w Nim nic ze zła.

Demon odchodząc ze świata Boga przejął tę hierarchię. Demony są miedzy sobą zróżnicowane. Na czele stoi demon imieniem Lucyfer.

[Obrazek: klip0jr.png] -a mnie ?wi?to??!!!

Pokolenie jp2
13-02-2005 17:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #4
 
Szczęśliwy Witam Grzegorza!
Co do Mahometa to sá dwie mozliwosci:
1.W sprawie objawienia Gabryiela poprostu oszukal(wiem ze to prosto z mostu ale tak sádze).
2.Objawienie mialo miejsce, postac ta podala sie za Gabryiela ale byl to szatan chcác wprowadzic zamet na ziemi tworzác koran-religie tak brutalná i wrogo nastawioná do chrzescijanstwa bo nie sádze zeby Bog w swoim planie chcial tak postápic.

Pozdrawiam

[ Dodano: Nie 13 Lut, 2005 15:46 ]
Witam Ksiedza!
Cytat:Na czele stoi demon imieniem Lucyfer.
wiem ze moje pytania mogá sie wydawac dziecinne ale taka moja ciekawosc czy lucyfer i szatan to jedna postac?

Pozdrawiam
13-02-2005 17:38
Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #5
 
moment mam ptytanko, czy Lucyfer to demon? bop z tego co wiem, to Lucyfer byl aniloem (jego imie oznaczalo: niosacy swiatlo) kiedy zbyntowal sie , czyli nie chcial sluzyc swiatlosci i jego imie bylo Lucyper Oczko czy tak jet?

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
14-02-2005 18:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #6
 
Z kimś się o to nazewnictwo kłóciłam i wyszło, że Lucyfer jest mimo wszystko poprawną nazwą :?

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
14-02-2005 20:31
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #7
 
no wlasnie ... nie wiem, pytam, bo ks. kozakiewicz na wykladzie z teologii dogmatycznej mowil o tych imionach jak mowilismy chyba o angelologii, ale w moim wieku to... juz sie nie ma takiej pamieci jak wy, mlodzi Oczko
czyli mam to rozumiec tak, ze niezaleznie od tego czy powiem Lucyfer czy Lcyper yo bedzie dobrze?

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
14-02-2005 20:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów