Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gorzkie Żale
Autor Wiadomość
MUZYKALNY Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 21
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #16
 
a ja uwielbiam ale zawsze benek chce gracSmutny !! bo tez lubi i ja tylko spiwam :0
06-11-2005 03:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
voska Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 128
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #17
 
Gorzkie Żale to popularne w Polsce nabożeństwo pasyjne, połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i kazaniem pasyjnym. Pochodzi ono z początków XVIII w. - po raz pierwszy odprawiono je w 1707 r. Jego tekst zachował oryginalne, staropolskie brzmienie. Struktura tego nabożeństwa opiera się na strukturze dawnej Jutrzni. Składają się z trzech części, rozpoczynają się Zachętą (lub Pobudką - analogia do współczesnego Wezwania) i wzbudzeniem intencji (czytanie). W każdej części znajduje się hymn i dwie pieśni (dziś w Jutrzni są dwa psalmy i pieśń ze Starego Testamentu). Druga z tych pieśni to Rozmowa duszy z Matką Bolesną . Pieśń ta ma formę dialogu a swoją treścią nawiązuje zarówno do omawianego wyżej Stabat Mater, jak i do Lamentu Świętokrzyskiego. Jak sam tytuł wskazuje pieśń ta ma formę dialogu. Składa się z trzech części – jak i całe nabożeństwo Gorzkich Żalów. Każda część to sześć trzywersowych, strof pisanych siedmiozgłoskowcem. Na przemian są to żale Maryi i prośby lub pytania do niej.

Tyle z mojej przcy rocznej Uśmiech

[you] Niech Ci? Pan b?ogos?awi i Strze?e
Niech Ci Pan swój pokój da
Niech mi?o?ci? nape?ni serce Twe
Zawsze z Tob? jest


Zapraszam na moje
FORUM
<><
07-11-2005 22:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #18
 
Ja byłem chyba raz na tym nabożeństwie i naprawdę był nie zły klimat, chciałem znowu pójść, tylko tak wszystko się toczyło,że przegapiłem resztę nabożeństw. Postaram się pójść na najbliższy okres postu. Tym bardziej,że bardzo lubię tematykę pasyjną: drogę krzyżową i wszelkie modlitwy związane z męką Chrystusa.

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
10-11-2005 00:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
loukas Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 39
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #19
 
Jedynym mankamentem tego nabozenstwa jest to, ze praktycznie w kazdej parafii spiewa sie je na inna melodie (wynika to z jego popularnosci - przynajmniej tak sadze). W wiekszych parafiach probuje sie "przestawic ludzi" na wersje spiewnikowa (Siedlecki, albo spiewnik diecezjalny), ale nie zawsze to sie udaje. A raczej jest trudno...

A wiecie, ze jeszce nie tak dawno (30 lat temu) spiewalo sie wszystkie trzy czesci w kazda niedziele Wielkiego Postu? to bylo swiadectwo!

Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, poniewa? beze Mnie nic nie mo?ecie uczyni?.
J 15,5
17-11-2005 22:36
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
voska Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 128
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #20
 
loukas napisał(a):praktycznie w kazdej parafii spiewa sie je na inna melodie
Tak? U nas jest wszędzie ta sama, z Siedleckiego.

[you] Niech Ci? Pan b?ogos?awi i Strze?e
Niech Ci Pan swój pokój da
Niech mi?o?ci? nape?ni serce Twe
Zawsze z Tob? jest


Zapraszam na moje
FORUM
<><
19-11-2005 00:32
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jagoda Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 73
Dołączył: Apr 2005
Reputacja: 0
Post: #21
 
Ja osobiście nie lubie Gorzkich ŻalówSmutny od czasu jak doostałam za pokutę przez cały Wielki Post chodzic na nie do kosciołaSmutny


a co do róznorodności melodii - to zgadzam się że w wielu kosciołach spiewa się na różne melodie :wink:

"Jest droga nieznana co ?yciem sie zwie raz tylko przebiegniesz ja szybko i wi?cej nie wrócisz, ju? nie..."
19-11-2005 16:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
loukas Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 39
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #22
 
voska - w moich stronach czesto sa to wariacje nt. tej samej pierwotnej melodii. A tak przy okazji to aranzacja Siedleckiego mi sie nie podoba. Bardzo pieknej melodii nauczylem sie w seminarium, jest troche bogatsza od Siedleckiego.

Jagoda - coz, czasami to co w zamierzeniu mialo przyniesc dobro, niekoniecznie tak dziala. ALe moze poprobuj wybrac sie DOBROWOLNIE. Moze to cos zmieni.

Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, poniewa? beze Mnie nic nie mo?ecie uczyni?.
J 15,5
19-11-2005 18:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
voska Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 128
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #23
 
loukas napisał(a):voska - w moich stronach czesto sa to wariacje nt. tej samej pierwotnej melodii. A tak przy okazji to aranzacja Siedleckiego mi sie nie podoba. Bardzo pieknej melodii nauczylem sie w seminarium, jest troche bogatsza od Siedleckiego.
w sumie co racja to racja. Wariacje na temat są czeste ze wszystkimi pieśniami.
A masz moze jakieś nuty? Bo ciekawa jestem tej melodii. Nie wiem jak u nas w seminarium, ale chyba Siedlecki obowiązuje.

[you] Niech Ci? Pan b?ogos?awi i Strze?e
Niech Ci Pan swój pokój da
Niech mi?o?ci? nape?ni serce Twe
Zawsze z Tob? jest


Zapraszam na moje
FORUM
<><
23-11-2005 00:57
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
loukas Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 39
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #24
 
A w jakkim formacie byś chciała te nutki? W .pdf czy może jako plik Sibeliusa? Ostatecznie mogę to wysłać jako midi, lub zaśpiewać on-line Duży uśmiechDuży uśmiechDuży uśmiech

ALe i tak dopiero za parę dni. Duży uśmiech

Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, poniewa? beze Mnie nic nie mo?ecie uczyni?.
J 15,5
24-11-2005 23:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
voska Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 128
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #25
 
Mozesz zaspiewać Duży uśmiech Ale moze być w ostateczności PDF. To sama sobie zaśpiewam ;P . Na privie wysyłam Ci mojego maila bo z tego co pamiętam nie da się z php wysyłać załączników.

[you] Niech Ci? Pan b?ogos?awi i Strze?e
Niech Ci Pan swój pokój da
Niech mi?o?ci? nape?ni serce Twe
Zawsze z Tob? jest


Zapraszam na moje
FORUM
<><
24-11-2005 23:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
loukas Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 39
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #26
 
OK. Za kilka dni dostaniesz - bo najpierw muszę sam do nich dotrzeć Duży uśmiech Gdyby ktoś jeszcze reflektował, to proszę dać znać. A może jakieś inne "kawałki"? Mam trochę różnych rzeczy Duży uśmiech

Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, poniewa? beze Mnie nic nie mo?ecie uczyni?.
J 15,5
27-11-2005 21:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #27
 
loukas napisał(a):"kawałki"? Mam trochę różnych rzeczy Bardzo szczęśliwy


kawałki czego :hahaha: :?:

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
27-11-2005 22:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
voska Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 128
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #28
 
loukas, ja na wszystkie nutki reflektuję. Przydadzą się albo na chór albo do śpiewania z organistą Uśmiech Dzięki serdeczne i wirtualne Przytulanie

[you] Niech Ci? Pan b?ogos?awi i Strze?e
Niech Ci Pan swój pokój da
Niech mi?o?ci? nape?ni serce Twe
Zawsze z Tob? jest


Zapraszam na moje
FORUM
<><
28-11-2005 03:33
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
loukas Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 39
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #29
 
Ok. Jak sie dorwie do Gorzkich Zali to je podesle. Teraz moge podeslac Tota pulchra, Tantum ergo, Ave verum na 4 glosowy chor meski (nie ma problemu ze zmiana na mieszany)

Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, poniewa? beze Mnie nic nie mo?ecie uczyni?.
J 15,5
01-12-2005 21:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
voska Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 128
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #30
 
będe niesamowicie wdzięczna :aniol:

[you] Niech Ci? Pan b?ogos?awi i Strze?e
Niech Ci Pan swój pokój da
Niech mi?o?ci? nape?ni serce Twe
Zawsze z Tob? jest


Zapraszam na moje
FORUM
<><
01-12-2005 22:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów