Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Autor Wiadomość
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #1
Rz 5:12
Rz 5:12 napisał(a):Dlatego też jak przez jednego człowieka grzech wszedł na świat, a przez grzech śmierć, i w ten sposób śmierć przeszła na wszystkich ludzi, ponieważ wszyscy zgrzeszyli...
O jaką śmierć chodzi ? Fizyczną ? Przecież ona jest częścią naturalnego świata i nie pojawiła się bo jakiś człowiek się zbuntował przeciwko swemu panu ...
I dlaczego śmierć weszła przez grzech ? O co tu w ogóle chodzi ?

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
30-01-2008 13:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
Na początek:
Marek Blaza SI napisał(a):Św. Jan Damasceński nauczał bowiem, że "upadek aniołów jest tym, czym dla ludzi jest śmierć. Z chwilą bowiem upadku nie mają już możności poprawy tak, jak nie mają jej ludzie z chwilą śmierci".
Źródło

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
30-01-2008 16:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #3
 
Czyli nie tyle sama śmierć byłaby ważna wg św. Jana, ale fakt, że człowiek dostał pewien "okres próbny", liczony w latach życia, który ma zadecydować o jego wiecznym losie. Czy tak?

Gdyby nikt nigdy nie odwrócił się od Boga, nie byłoby śmierci - ludzie żyliby sobie spokojnie przy boku Stwórcy jak pączki w maśle (jutro tłusty czwartek, więc alegoria w klimacie Oczko )...

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
30-01-2008 18:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #4
 
Dlaczego ludzie nie mają możliwości poprawy z chwilą śmierci ?

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
30-01-2008 22:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
Cytat:Dlaczego ludzie nie mają możliwości poprawy z chwilą śmierci ?
Ponieważ nie mają narzedzia, by się poprawić, czyli ciała. Ale mogą mieć łaskę żalu doskonałego. Tzn: w chwili śmierci mogą otrzymać taką łaskę od Boga, że absolutnie i szczerze żałują za zło popełnione w życiu.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
30-01-2008 23:07
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #6
 
jak rozumieć dokładnie pojęcie żalu doskonałego? na religii uczono mnie, że żal doskonały jest wtedy, gdy stwierdzimy zło naszych grzechów, gdyż przez nie musiał cierpieć Chrystus. Jest to dla mnie niezbyt klarowne, bo chyba nie chodzi tu o jakiś smutek, czy uronienie łezki. Czy jest to prawdziwe uznanie, że moje grzechy są obiektywnym złem, którego istotę rozumiem i się wyrzekam?
30-01-2008 23:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
PS napisał(a):Czy jest to prawdziwe uznanie, że moje grzechy są obiektywnym złem, którego istotę rozumiem i się wyrzekam?
Myślę, że to jest właśnie sedno sprawy.

Katechizm Kościoła Katolickiego napisał(a):KKK 1492 Żal za grzechy (nazywany także skruchą) powinien wypływać z motywów wynikających z wiary. Jeśli jego źródłem jest miłość do Boga, nazywamy go "doskonałym"; jeśli opiera się na innych motywach, nazywamy go "niedoskonałym".

KKK 1451 Wśród aktów penitenta żal za grzechy zajmuje pierwsze miejsce. Jest to "ból duszy i znienawidzenie popełnionego grzechu z postanowieniem niegrzeszenia w przyszłości" (Sobór Trydencki: DS 1676).

KKK 1452 Gdy żal wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany "żalem doskonałym" lub "żalem z miłości" (contritio). Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe (Por. Sobór Trydencki: DS 1677).

KKK 1453 Także żal nazywany "niedoskonałym" (attritio) jest darem Bożym, poruszeniem Ducha Świętego. Rodzi się on z rozważania brzydoty grzechu lub lęku przed wiecznym potępieniem i innymi karami, które grożą grzesznikowi (żal ze strachu). Takie poruszenie sumienia może zapoczątkować wewnętrzną ewolucję, która pod działaniem łaski może zakończyć się rozgrzeszeniem sakramentalnym. Żal niedoskonały nie przynosi jednak przebaczenia grzechów ciężkich, ale przygotowuje do niego w sakramencie pokuty (Por. Sobór Trydencki: DS 1678; 1705).

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
30-01-2008 23:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #8
 
Ks.Marek napisał(a):Ale mogą mieć łaskę żalu doskonałego.
Wszyscy ją otrzymują ?

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
31-01-2008 21:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
heysel napisał(a):
Ks.Marek napisał(a):Ale mogą mieć łaskę żalu doskonałego.
Wszyscy ją otrzymują ?

W myśl nauki o łasce, a szczególnie o gratia sufficiens, każdy człowiek otrzymuje dość łaski Bożej, by dostąpić zbawienia. Czy każda z niej potrafi i chce skorzystać - tego nie wiem ani ja, ani nikt...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
31-01-2008 21:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
miasto Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 391
Dołączył: May 2006
Reputacja: 0
Post: #10
Re: Rz 5:12
heysel napisał(a):
Rz 5:12 napisał(a):Dlatego też jak przez jednego człowieka grzech wszedł na świat, a przez grzech śmierć, i w ten sposób śmierć przeszła na wszystkich ludzi, ponieważ wszyscy zgrzeszyli...
O jaką śmierć chodzi ? Fizyczną ? Przecież ona jest częścią naturalnego świata i nie pojawiła się bo jakiś człowiek się zbuntował przeciwko swemu panu ...
I dlaczego śmierć weszła przez grzech ? O co tu w ogóle chodzi ?

myślę że chodzi tu przede wszystkim o śmierć duchową, czyli utratę relacji z Bogiem, który jest źródłem życia i świętości. Staliśmy się niewolnikami grzechu.

[ Dodano: Nie 03 Lut, 2008 13:06 ]
Ks.Marek napisał(a):W myśl nauki o łasce, a szczególnie o gratia sufficiens, każdy człowiek otrzymuje dość łaski Bożej, by dostąpić zbawienia. Czy każda z niej potrafi i chce skorzystać - tego nie wiem ani ja, ani nikt...

:cry: niestety Biblia mówi chyba dość wyraźniwe o istnieniu takich, którzy nie chcą :cry:
03-02-2008 14:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Vanessa Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 99
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #11
Re: Rz 5:12
miasto napisał(a):
heysel napisał(a):
Rz 5:12 napisał(a):Dlatego też jak przez jednego człowieka grzech wszedł na świat, a przez grzech śmierć, i w ten sposób śmierć przeszła na wszystkich ludzi, ponieważ wszyscy zgrzeszyli...
O jaką śmierć chodzi ? Fizyczną ? Przecież ona jest częścią naturalnego świata i nie pojawiła się bo jakiś człowiek się zbuntował przeciwko swemu panu ...
I dlaczego śmierć weszła przez grzech ? O co tu w ogóle chodzi ?

myślę że chodzi tu przede wszystkim o śmierć duchową, czyli utratę relacji z Bogiem, który jest źródłem życia i świętości. Staliśmy się niewolnikami grzechu.

[ Dodano: Nie 03 Lut, 2008 13:06 ]
Ks.Marek napisał(a):W myśl nauki o łasce, a szczególnie o gratia sufficiens, każdy człowiek otrzymuje dość łaski Bożej, by dostąpić zbawienia. Czy każda z niej potrafi i chce skorzystać - tego nie wiem ani ja, ani nikt...

:cry: niestety Biblia mówi chyba dość wyraźniwe o istnieniu takich, którzy nie chcą :cry:

Nie może tu chodzić o śmierć duchową ,bo nie wszyscy ludzie znajdują się w śmierci duchowej.Prawdziwi chrześcijanie przeszli ze śmierci do życia.

Rz 6:13 BT "Nie oddawajcie też członków waszych jako broń nieprawości na służbę grzechowi, ale oddajcie się na służbę Bogu jako ci, którzy ze śmierci przeszli do życia, i członki wasze oddajcie jako broń sprawiedliwości na służbę Bogu."

Natomiast wszyscy ludzie grzeszą toteż umierają literalnie,gdyż" zapłatą za grzech jest śmierć".

Rz 6:23 BT „Albowiem zapłatą za grzech jest śmierć, a łaska przez Boga dana to życie wieczne w Chrystusie Jezusie, Panu naszym.”
25-08-2009 14:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów